شبکه خبری ایرانیان
تاریخ: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: 10:11:35


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/35c68e219b5536f7034655e958fe5d41.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi
«پول و پورن» زنگ خطری برای دختران جوان است


کد خبر : 287 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ۱۰:۱۱

«پول و پورن» زنگ خطری برای دختران جوان استایرانیان_مجری و نویسنده رسانه ملی گفت: «پول و پورن» روایتی متفاوت از مستندی با ریتم نسبتا خوب است، هشدار و زنگ خطری است که به نظر من حداقل تماشایش برای دختران جوان ما ضروریست و برای تصمیم گیران عرصه فرهنگی ما واجب.

 «پول و پورن» زنگ خطری برای دختران جوان است

 «مونا انصاری‌فر»مجری و نویسنده صداوسیما ، پس از تماشای مستند «پول و پورن» یادداشتی نوشته که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

چرا راه دور برویم..؟ همین حوالی خودمان را ببینیم... همین حوالی خودمان در غالب افراد جامعه، فردی که ماشین مدل بالا و گران قیمت سوار است در دید عموم محترم تر است یا کسی که ارزانترین ماشینها را سوار میشود...؟!او که لباس برندِ آنچنانی به تن دارد و برهنه تر است محترم تر انگاشته میشود یا آنکه لباس معمولی به تن دارد...؟! گذشت آن زمانی که «تنِ آدمی به جان آدمیت شریف بود!»

آنجایی که بسیاری فریاد می زنند؛ اگر فرهنگ یک جامعه ای گرفته شود همه چیز آن جامعه بر باد رفته است ، صدای فریادشان می شود مستند «پول و پورن» و دهها و صدها اتفاق تلخ و دردآور دیگر که مستند هم نمی شود امّا هست...

در کنار پوشش گسترده دهها و صدها باره ی برخی از وقایع ارزشی ، اصلا نمی خواهیم به روی مبارکمان بیاوریم که این فجایع هم هست. هرچند تلخ ، هرچند زجرآور، هرچند چندش آور و متهوع اما هست ...چرا هست ؟؟

این را تاحدود زیادی، رسانه یاهمان مدیا(media) به انواع و اقسام مختلف و طی سالیانی در وارونه کردن ارزشهای اجتماعی با بکارگیری ظرفیت هایش و با هنر و خلاقیت هایش، ریز و ظریف انجام داده و انصافا تا حدودی موفق هم بوده... اما اینکه بستر فرهنگی خانواده های ما نیز این روزها تماما متاثر از رسانه هاست ضعف بزرگیست که فرهنگ یک جامعه را تحت تاثیر قرار داده و فلج میکند.

اینکه کارشناسان مذهبی ما که مشتریهای خاص خودشان را هم دارند از اخلاقیات بگویند چه تغییر شگفتی در ارزش گذاریهای فرهنگی ما رخ میدهد مادامی که خانمی در تبلیغات بازرگانی همان تلویزیون برای به فروش رساندن یک محصول باید جذابیتهای خاص خود را داشته باشد تا برند آن محصول به چشم بیاید.

هنر و توانِ خلاقیت خود ما بعنوان یک کشوراسلامی دربازار فروش محصولاتمان جز بکارگیری مانکنهای زیبا و آراسته چه بوده که بخواهیم بگوییم خواهرم، دخترم، بانو ارزش خود را بدان...؟!

اساسا ارزش را چه معنا کردیم که او جز این عمل کرده باشد؟! هنرمندان محبوب ما در داخل و خارج ازکشور با چه تیپهایی می گردند که جوان ما بخواهد از او بجهت شهرت که برای هرکسی خواستنی است الگوبرداری کند...؟!

اساسا از شخصیت ائمه اطهار علیهم السلام چه چیز نمایان کرده ایم که برای جوان امروز خواستنی باشد؟ جز اقامه عزا و ذکر رنجها و مصائب اهل بیت علیهم السلام و همه اش سختی و متصور شدن بهشتی که هرگز ندیده برای دنیای پس از مرگش، کجای زندگی بزرگان را زیبا و خاص ترسیم کرده ایم؟کجا بجا عمل کرده ایم که ای کاش هرچیز درجای خود بجا انجام می شد. مشکل از اقامه مصیبت اهل بیت علیهم السلام نیست. مشکل از عدم «برندسازی» زندگی بزرگان برای الگوسازی و معرفی است.

آنجایی که یک دختر جوان بزعم خود بهشت را می تواند در دنیای قبل از مرگ متصورشود و سرشار از بحرانهای تنهایی و افسردگیست و دستاویز هر جذابیتی می شود که خود را اغنا کند و دیده شود ولو به قیمت خودفروشی ولو به زرق و برق لباسهای آنچنانی و اعتیاد و الکل، آنجاست که باید اساس یک فرهنگ را واکاوی کرد. فرهنگی که سالیان مدیدی ست فقط به گذشته چندین هزارساله و باستانی اش تفاخر دارد. فرهنگی که خودسانسوری را ترجیح می دهد و منفعت در آن حرف اول را می زند.

فرهنگی که در بیشتر موارد هنرِ هنرمندش نیز در شخصیت سازی و ارائه الگوی زن محجبه و چادری اش زنانِ زندانی، کلفتها، قشر ضعیف و بی سواد و بعضا بد تیپ جامعه یا یک اَبَر زن فوق العاده قوی و مدیر است و آدمهای معمولی و غالب جامعه را شامل نمی شود.

باور کنیم واقعیتی تلخ و دردآور زیرپوست فرهنگ ما جریان دارد. ارزش‌هایمان عوض شده! رنگ دغدغه های جامعه جوان ما فرق کرده و متاسفانه کارکردهای اجتماعی دین در نازلترین سطح خود مانده است. اثربخشی و اثرگذاری دین که از آن می توان به عنوان «سبک زندگی» نام برد، تنها قشر نازکی دارد که در حوادث و وقایعی همانند «پول و پورن» با نسیمی به فراموشی سپرده می شود.

باور کنیم کمرنگ شدن باورهای دینی و دور شدن از فطرت، حالِ دلِ هیچکس را خوب نمی کند. ببینیم این روزها فرهنگمان چقدر دستخوش بی فرهنگیهاست که جوانان ما بدنبال یافتن حالِ بهتر، بدترینها را انتخاب می کنند.

«پول و پورن» روایتی متفاوت از مستندی با ریتم نسبتا خوب است، هشدار و زنگ خطریست که بنظر من حداقل تماشایش برای دختران جوان ما ضروریست و برای تصمیم گیران عرصه فرهنگی ما واجب...

دَردَست که دشمن ما مستند ما را زودتر از خودمان ببیند ‌شاید هم او تا الان دیده و برنامه ریزی هایش را جلوتر از ما برای قدمهای بعدی به انجام رسانده است!

به قول علی معلم دامغانی :

"مرگِ مردی و فرهنگمان باد ، ننگمان ننگمان ننگمان باد"!!

انتهای پیام/کلمات کلیدی


captcha