شبکه خبری ایرانیان
تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 17:20:44


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi
نمایندگان مجلس جدید به داد مردم برسند


کد خبر : 345 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ ۱۷:۲۰

نمایندگان مجلس جدید به داد مردم برسندمردم بایستی به سمت تولید برای سودکردن و ایجاد اقتصاد واقعی نه اقتصاد کاذب بروند تا شاهد رشد واقعی هم در این عرصه باشیم و زمانی این موضوع محقق می شود که تولید نیز برای بسیاری اطمینان سوددهی و ثبات را داشته باشد.

 نمایندگان مجلس جدید به داد مردم برسند

 مجلس دهم با همه فراز و فرودهایش در حال اتمام است. مردم حالا به مجلس تازه با نیروهای باانگیزه که شعارهای اقتصادی دادند، امیدوار هستند. مشکلات اقتصادی در کشور نیز گفتنی نیست و اظهر من الشمس است که مردم با مشکلات فراوانی روبرو هستند. برای بسیاری صاحب خانه شدن به یک رویای فراموش شده تبدیل شده است. اگر تا قبل از طغیان قیمت دلار و تبعات آن در اقتصاد کشور بسیاری از مردم سعی می کردند که سقف بالای سری برای خود تهیه کنند تا خانه به دوش نباشند اما حالا این رویا برای اغلب مردم فراموش شده است.

پیشتر مردم هر چه جمع می کردند تا به خرید خانه برسند ممکن بود که با یک تکانه اقتصادی و تورم از این هدفشان باز بمانند اما این روزها دیگر هر تلاشی در این حوزه محکوم به شکست است؛ چراکه حداقل برای خانه دار شدن در یک محله معمولی در شهر تهران بایستی افراد سرمایه ای بالغ بر یک میلیارد تومان داشته باشند.

از سوی دیگر این روزها بازهم بحث خودرو و گرانی افسارگسیخته این کالا در سال جدید در بازار بیداد می کند. خودرو پراید در هر حال در حال رکورد شکنی است و قیمت 90 میلیونی این خودرو قدیمی که حالا بحث از کنار گذاشتن آن می شود بسیاری را دوباره متعجب کرده است. حالا مردم و دلالان و خودروسازان درگیر قیمت های جدید هستند و بعضا خرید و فروش در این زمان به عدد صفر نزدیک شده است.

پای درد و دل هر کسی که امروز می نشینیم از بیماری اقتصادی که گریبانگیر کشور شده است، گلایه دارد و این موضوع با توجه به اینکه نمایندگان مجلس آتی یکدست تر هستند بیشتر برای عموم امیدواری بوجود آورده است.

اما موضوع اصلی اینجاست که برنامه اقتصادی و برنامه های مختلف مجلس یازدهم برای اداره و نظارت بر اوضاع کشور و قوه مجریه چیست؟

اخیرا یکی از نمایندگان مجلس از تشکیل کمیسیون ویژه گام دوم انقلاب که به فرموده رهبر انقلاب به عنوان راهبرد آینده کشورمان تعیین شده است، در مجلس آینده خبر داده است. آنچه امروز در کشور دیده می شود نیاز به یک تحول جدی خصوصا در عرصه تولیدی است.

 در این عرصه شاهد آن هستیم که دولت با برخی از برنامه های اقتصادی خود در سال جدید دوباره بازار را با التهاباتی روبرو ساخته است. سرمایه های سرگردان این روزها با سرعت عجیبی به بورس منتقل می شود. بسیاری مطرح می کنند که بورس به صورت کاملا حبابی در حال افزایش است اما اینکه چه اتفاقاتی بعد از این در بورس خواهد افتاد حتی کارشناسان زبده نیز نمی توانند آنرا پیش بینی کنند و از این بابت ابراز نگرانی شدید دارند. کارشناسان همچنین مطرح می کند، سهام هر شرکتی افزایش یابد، ربطی به آن بنگاه اقتصادی پیدا نمی‌کند، فقط خرید و فروش سهم صورت گرفته است.

در حوزه سرمایه های سرگردان اگرچه بورس توانسته بسیاری از سرمایه ها را جذب کند اما حضور و یورش دلالان و سوداگران به این بازار نگران کننده تلقی می شود. درواقع بورس دلالان در حوزه های دیگر را به خود جذب کرده که با این رشد روز افزون در حال چاق شدن است. در همین رابطه، «یاور دشتبانی»، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره علل افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر در یادداشتی نوشت: «من معتقدم افزایش اخیر قیمت خودرو در مقطع بسیار کوتاه اخیر، بی ارتباط با رشد بورس نیست.  ودرو یکی از بازارهای جذاب برای دلالان است و بر خلاف دلار و طلا که تحت تاثیر رویدادهای جهانی و سیاست های داخلی است، به راحتی با تغییر نقش بازی توسط دلالان، قابل تغییر و نوسان است.»

وی می افزاید: «پس حیف است چنین بازاری تحت تاثیر رشد بورس از رونق می‌افتاد و لذا ایجاد انتظارات تورمی دیگر بهترین راهکار برای سرپا نگه داشتن بازار خودرو و البته فرصتی مغتنم برای افزایش قیمت خودرو بوده است.»

موضوع دیگری که دراین عرصه وجود دارد مقابله با مفاسد اقتصادی و مالی است. فضای بهم ریخته امروز اقتصادی کشور معلول سوداگری ها و انحرافات اقتصادی بسیاری است. در این حوزه برخورد و ایجاد بازار مثبت اقتصادی یکی از اهدافی است که مجلس آینده برای تحقق آن بایستی فعالیت مضاعفی داشته باشد. تولید زمانی رونق و جهش می یابد که در عرصه سوداگری و دلالی شاهد برخورد و کنترل ویژه باشیم. درواقع مردم بایستی به سمت تولید برای سودکردن و ایجاد اقتصاد واقعی نه اقتصاد کاذب بروند تا شاهد رشد واقعی هم در این عرصه باشیم.

بنابراین با انبوهی از مشکلاتی که هر روز در حال پیچیده شدن است در بازار اقتصادی کشور روبرو هستیم. به نظر می رسد از همین امروز بایستی نمایندگان خصوصا آنها که در حوزه اقتصادی فعالیت داشته اند برنامه ریزی های مختلفی را داشته باشند. مردم از مجلس آتی در خصوص چندین حوزه مسکن، خودرو، اشتغال جوانان، تولید و ... انتظاراتی دارند.

منبع:جهان نیوزکلمات کلیدی


captcha