توسعه فرآورده‌های طبیعی اولویت‌وزارت بهداشت است / صدور 1742 پروانه برای داروهای گیاهی و فرآورده‌های طب سنتی
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت: 03:10:07

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 12269 || تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ ۲۱:۰۵                 کشاورزی و امور دام

در نشست خبری چهارمین همایش طلای سبز مطرح شد:

توسعه فرآورده‌های طبیعی اولویت‌وزارت بهداشت است / صدور 1742 پروانه برای داروهای گیاهی و فرآورده‌های طب سنتی


.بر اساس ماده 4 برنامه‌پنجم، توسعه فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت و درمان است.


توسعه فرآورده‌های طبیعی اولویت‌وزارت بهداشت است / صدور 1742 پروانه برای داروهای گیاهی و فرآورده‌های طب سنتی

به گزارش شبکه خبری «ایرانیان»، نشست ‌خبری چهارمین همایش ملی طلای سبز، سه‌شنبه 31 شهریور 1394 در سازمان غذا و دارو برگزار شد. در این نشست دکتر امیرحسین جمشیدی (دبیر علمی‌همایش و مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل)، دکتر جعفر میرفخرایی (عضو شورای سیاست‌گذاری و دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی و گیاهی ایران) و دکترعلیرضا عباسیان (عضو شورای سیاست‌گذاری و مدیر‌کل دفتر تعالی طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) حضور داشتند.
در ابتدای نشست، دکتر جمشیدی با اشاره به اهمیت گیاهان دارویی بیان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر، تلاش بسیاری برای تحقق این امر صورت گرفته و در حال حاضر حدود 150 فرآورده‌ی طبیعی با مجوز وزارت بهداشت در بازار موجود است. همچنین در سال 1394 درمان 51  بیماری توسط داروی گیاهی و فرآورده طب سنتی امکان‌پذیر است که نسبت به آمار و ارقام سال 1385 حاکی از پیشرفت است.
مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل با اشاره به اهمیت برگزاری همایش‌های مرتبط با طب سنتی خاطر نشان کرد: هدف برگزاری همایش‌های مختلف این است که با علم روز دنیا هماهنگ شویم. خوشبختانه در سال نخست برگزاری همایش طلای سبز،  موضوعات و سوژه‌های داخلی و خارجی بسیاری مورد ارزیابی قرار گرفت؛ در حال حاضر فهرستی تهیه شده ‌است که هر سال به یکی از جنبه‌های آن خواهیم پرداخت.
جمشیدی تاکید کرد: هدف از برگزاری همایش‌های مختلف، تجویز منطقی دارو است نه بازگشت به گذشته؛ قصد داریم فرهنگ صحیح استفاده از فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی جایگزین استفاده‌عوامانه شود و در این میان حتما از سیستم دارویی جدید بهره خواهیم برد.

باید طب سنتی را از نو احیا کرد
 علیرضا عباسیان مدیر‌کل دفتر تعالی طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نشست خبری چهارمین همایش طلای سبز افزود: ظرفیت بی‌نظیر داشتن اقلیم رویش گیاهان طبیعی فقط در کشورهای محدودی مانند ایران، هند، چین و استرالیا وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: چینی‌ها استاد استفاده از فرصت طب سنتی بومی‌بودهاند؛ چین و هند به طور وسیعی طب سنتی را گسترش داده و از آن به عنوان ابزاری برای فروش گیاهان دارویی استفاده کرده‌اند، طوری که اکنون صدها کلینیک طب سوزنی چین در آمریکا وجود دارد که به‌عنوان «الهه‌طب» توسط مردم آمریکا شناخته می‌شوند.
مدیرکل دفتر تعالی طب سنتی وزارت بهداشت گفت: اگرچه ایران پرداختن به طب سنتی را دیر آغاز کرده است، اما باز هم درخور توجه است و سیاست‌گذاری‌های خوبی در این زمینه انجام می‌شود تا بتوانیم طب سنتی را دوباره در کشور احیا کنیم.
وی یادآور شد: با احیای طب سنتی زنجیره اشتغال‌زایی مستقیم برای ساخت، ترکیب، فرآوری، کاشت و بسته‌بندی گیاهان دارویی ایجاد می‌شود.

صدور 1742 پروانه برای داروهای گیاهی و فرآورده‌های طب سنتی
دکتر جعفر میرفخرایی، دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی و گیاهی ایران در ادامه نشست بیان کرد: در حال حاضر 1742 پروانه برای داروهای گیاهی و فرآورده‌های طب سنتی صادر شده است و افتخار آن را داشتیم که با تشکیل انجمن در این زمینه، به توسعه طب سنتی کمک کنیم.
وی افزود: آمار و ارقام نشان‌دهنده‌گسترش مصرف دارو‌های گیاهی میان مردم است. در حالی‌که در مجموع 3 درصد مصرف داروهای مردم را فرآورده‌های طب سنتی و داروهای گیاهی تشکیل می‌داد، این رقم به 5 درصد افزایش پیدا کرده است.
دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی و گیاهی ایران با اشاره به افزایش صادرات داروهای گیاهی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ایران این فرصت را پیدا کرده است که به کشورهایی چون باکو، سوئیس، هند و مالزی صادرکند، اما نباید از مدیریت صحیح غافل شد.
چهارمین همایش طلای سبز 7 تا 10 مهر 1394 در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود.کلمات کلیدی


captcha