باید قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم
تاریخ: ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: 12:09:15


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/46c01fe9851eb995ad00fd219e418860.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 19482 || تاریخ : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ ۰۹:۲۷                 سینما

معاون رئیس جمهور در افتتاحیه جشنواره فیلم سبز:

باید قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم


مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران سینمایی و هنرمندان سینمایی و تجسمی برگزار شد.


باید قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم

به گزارش شبکه خبری «ایرانیان»، بعد از تلاوت آیات قرآن و پخش سرود ملی جمشید گرگین که اجرای این مراسم را برعهده داشت روی سن آمد و با اشاره به این که جشنواره فیلم سبز بعد از گذشت ده سال دوباره در حال برپایی است از فرهاد توحیدی دعوت کرد تا به پشت تریبون بیاید.
فرهاد توحیدی ضمن خیر مقدم گفتن به مهمانان گفت: بعد از وقفه ای 10 ساله به همت مدیران نیک اندیش سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه معصومه ابتکار  این جشنواره در حال برپایی است.
وی افزود: وال استیس فیلسوف انگلیسی می گوید حقیقت می تواند باعث هلاک ما شود. او توصیه می کند که بهتر است چشم بر حقایق ببندیم و با توهمات کوچکی مثل شیرینی پول، ارزش شهرت و افتخار و قدرت زندگی کنیم.چون اگر دریابیم که این امور تا چه اندازه پوچ هستند، زندگی دشوار و تلخ و غیرقابل تحمل می شود.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تاکید کرد: با این حساب اگر دانشمندانی که در میانه دهه 60 میلادی، وقتی برای اولین بار به رقیق شدن لایه اوزون برفراز قطب ها پی بردند، چشم بر این حقیقت می بستند تا خواب هیچ یک از ما آشفته نشود، امروز عبور غیر قابل کنترل تابش فرابنفش خورشیدی با زمین چه می کرد؟
وی بیان کرد: واقعیت این است که علیرغم رقابت ها، منازعات و نبردهای خونین در میان بسیاری از کشورهای جهان، تنها موضوعی که اکثریت قاطع ملت ها و دولت بر آن توافق دارند، فوریت و قطعیت خطرات زیست محیطی است که فارغ از مرزهای جغرافیایی، نظام های سیاسی و تفاوت های نژادی، تمام زمین را یکسان تهدید می کند.
توحیدی با بیان این که شکنندگی نگران کننده محیط زیست در همه ابعاد قابل تصور آن منشا گفت و گو و مبنای عمل جهانی شده است توضیح داد: توافق 190 کشور جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس بر سر کاهش ورود آلاینده ها به جو و حداکثر میزان افزایش دمای زمین نشانه ای است از سودمندی گفت و گو و چشم گشودن بر حقیقت تلخی که می تواند باعث هلاک زمین شود.
سپس کلیپی پخش شد که به معرفی اعضای هیات انتخاب سینمای ایران پرداخت. فرزاد توحیدی، مهرداد زاهدیان، بهمن کیارستمی، جعفر صانعی مقدم، وحید نصریان، دیکرانوهواکیمیان و مهدی قربان پور از اعضای هیات انتخاب این بخش هستند و تیزری از فیلم های حاضر در سینمای ایران پخش شد.
نیکولای نیمان رئیس جشنواره فیلم سبز برلین سخنران بعدی این مراسم بود.
نیمان با ابراز خوشحالی از حضورش در این مراسم گفت: من از معصومه ابتکار، فرهاد توحیدی، مهدی توحیدپور، بهمن آقایی و تیم آنها بسیار متشکرم که راهی پیدا کردند تا مرا به این جشنواره دعوت کنند.
وی افزود: شهر زیبای تهران را دیدم و خوشحالم که به این جشنواره آمدم و تا همین لحظه از آن لذت بردم.
معاون رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت: خوشبختم پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با همت، تلاش و فدارکاری و پیگیری مصرانه جمعی از هنرمندان علاقمندان به هنر به محیط زیست شکل گرفت و امروز شاهد افتتاح این جشنواره بین المللی هستیم.
معصومه ابتکار ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم سبز نه تنها در تهران بلکه در 31 مرکز استان برگزار می شودو من تشکر می کنم مخصوصا انکه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی کار بسیار ارزشمندی است و واقعا از همه هنرمندانی که در جشنواره هنرهای تجسمی شرکت کردند تشکر می کنم از دیدن همه این آثار لذت بردم.
وی همچنن گفت: تشکر می کنم از تک تک کسانی که در نقاط دنیا با این حرکت همراهی و هم دلی کردند و آثار خودشان را فرستادند همچنین از همه فیلمسازان از نقاط دنیا که با ما همراه بودند. چهمانطور که می دانید موضوع محیط زیست موضوع جهانی است که همه بشیریت را به هم پیوند می دهد.
ابتکار ادامه داد:  برخی از آثار سینمایی موجب ناراحتی ما می شود زیرا متوجه می شویم که مداخله بی حساب و کتاب بشر بر زمین و طبیعت بی کرانی که خداوند در اختیار ما قرار داده  عوارض و خسارت جبران ناپذیری را به جوامع انسانی وارد کرده است ولی از طرفی بسیار امید بخش است.
وی ادامه داد: اما با این حال برای رسیدگی به این معضلات همواره تلاش هایی وجود داشته و این تلاش ها هر کدام برای استمرار زندگی و تلاش و برای برای مقابله با این خرابی و ویرانی ها ادامه دارد و این کاری ارزشمند است و این معجزه هنر است که در دل تاریکی و ناامیدی بذری از امید و جوانه می زند و انشالله درختی تنومند شروع می شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: سال 1377 درحالیکه این جشنواره را شروع کردیم که جشنواره های دیگری در جهان برگزار می شد و ما خیلی امید نداشتیم که در ایران از این جشنواره استقبال شود اما همه هنرمندان ما ر ا همراهی کردند و ما توانستیم چهار دوره جشنواره را به همراهی هنرمندان بین المللی برگزار کنیم که بسیار هم جالب بود.
ابتکار ادامه داد: اما متاسفانه  جشنواره فیلم سبز مانند خیلی از مسائل با  کمال ناباوری با یک تاخیر چندین ساله با تعطیلی مواجه شد. از همت ویژه فرهاد توحیدی ، مهدی توحید پور و همه همکارانشان تشکر می کنم که این جشنواره را دوباره احیا کردند . همچنین تشکر ویژه ای ازحامیانی داریم که این پیکری که از نفس افتاده بود را دوباره احیا کردند و همچنین تشکر ویژه ای از 31 استان کشور که با ما همراه بودند و کشورهایی که آثاری را به این جشنواره فرستادند.
وی ادامه داد: از همه شما می خواهم با همت عالی این جشنواره استمرار داشته باشد زیرا با برگزاری جشنواره فیلم سبز درواقع کار فرهنگی در سطح دنیا انجام می دهیم و بهه نظرم این جشنواره وجه مشترکی دارد که میان ما و سایر کشورها ایجاد می کند و همانطور که می دانید زیباترین شکل انتقال پیام ها هنر است و موثرترین آن سینمااست.
ابتکار با بیان اینکه سینما رسالت سبز دارد گفت:  ماباید بتوانیم بخشی از این رسالت را در جشنواره به نمایش بگذاریم تا همه لذت ببرند. امیدوارم پیام حفاظت از طبیعت که پیام توجه به مواهبی است که خدا به همه انسان ها داده بتواند تاثیرگذار باشد و در ذهن و اندیشه و روح ما انسان ها قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم.
وی ادامه داد: در این مدت خخیلی دعا کردیم و خدا رو شکر باران همه نقاط کشور  را فرا گرفت اما با اینحال در بعضی نقاط هنوز خشکسالی داریم زیرا مصرف آب بی رویه بوده  و باید سال ها تلاش کنیم که باران ببارد و جبران شود .
غزال جشنواره فیلم سبز باردیگر در بین هنرمندان
در این مراسم مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره و شبنم قلی خانی برای رونمایی از تندیس به روی سن آمدند و توحیدپور گفت: بسیار خوشحالم که پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز پس از 10 سال سکوت با تلاشی در حدود 21 ماه در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: پس از سال ها دوری غزال جشنواره باردیگر در بین هنرمندان و علاقمندان به محیط زیست قرار می گیرد و این جشنواره حرف هایی برای گفتن دارد زیرا جشنواره بین المللی فیلم سبز سال ها بود که جایش در بین جشنواره های دیگر خالی بود.
دبیر اجرایی جشنواره فیلم سبز همچنین گفت: امروز با همکاری تشکل های مردم نهاد، فستیوال های سبز دنیا و هنرمندان این جشنواره برپا می شود و امیدوارم در طول این هفت روز خاطرات خوبی برای ما بسازد.
تقدیر از خسرو معصومی
در ادامه این مراسم معصومه ابتکار، محمد علی سجادی، علیرضا تابش، شبنم قلی خانی، مهدی قربانپور برای تقدیر از این کارگردان سینما به روی صحنه آمدند و درباره معصومی عبارتی را بیان کردند. محمد علی سجادی درباره اهمیت فیلمسازی خسرو معصومی گفت: در روزهای زیبای بهار که مقارن با روز فردوسی شاعر بزرگ ملی ما است قرار داریم. هوا خیلی خوب است و درخت ها را فرا می خواند، درخت ها می گویند ما را قطع نکنید. خسرو معصومی هم با فیلم هایش می گوید این درخت ها را قطع نکنید اما عده ای باز اینکار را ادامه می دهند وو خسرو معصومی باز ادامه می دهد و سماجت می کند که درخت ها را قطع نکنید، این سماجت ارزشمند است. خسرو با رسم عاشق کشی کارگردان شد ، ماند و امیدوارم بماند. ما خیلی علاقه مند هستیم خسرو معصومی فیلم خاطره بسازد. ای کاش معصومی این تصاویر زیبا را به عنوان فیلم خاطره بسازد.
معصومه ابتکار به عنوان تقدیر از خسرو معصومی درباره فیلمسازی ایشان گفت: من از این کارگردان تشکر می کنم که درباره محیط زیست فیلم می سازد و امیدوارم نگاه ایشان به طبیعت مستمر باشد.
همچنین در ادامه مراسم  شبنم قلی خانی، بازیگر جوان سینمای ایران با اشاره به  کار سختی که فیلمسازان علاقه مند به محیط زیست انجام می دهند، گفت: کار کردن در طبیعت سخت است،  در حالی که کار در فیلم های آپارتمانی ساده است. خسرو معصومی و همه فیلمسازهایی که در طبیعت کارگردانی می کنند این سختی را به جان می خرند که ما در فیلم های آنها طبیعت را ببینیم. ایشان این سختی را به جان می خرند و این فیلم ها را در محل زندگی شان در شمال می سازند.
فرهاد توحیدی، دبیر جشنواره فیلم سبز هم ضمن تقدیر از خسرو معصومی بیان کرد: نوار سبز بالای نقشه گربه ای شکل ما ارزشمند است اما هر سال از وسعت آن کم می شود. من خواهش می کنم درخت ها را قطع نکنید . اطمینان دارم اگر تذکر دهیم اثر گذار خواهیم بود.
مهدی قربانپور به عنوان تقدیر از خسرو معصومی گفت: معصومی با فیلم سینمایی رسم عاشق کشی وضعیت حال کشور را در زمینه کمبود آب پیش گویی کرد.
علیرضا تابش ضمن تقدیر از خسرو معصومی تاکید کرد:  باید از فیلمسازان نسل معصومی که به محیط زیست اهمیت می دهند تشکر کنیم.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، فرهاد توحیدی دبیر جشنواره، امیر عابدی دبیر بخش تجسمی، محمد حیدری، دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، حسین محجوبی، اسماعیل کهرم، افشین بختیار و کامبیز درم بخش از اعضای هیات انتخاب و داوری بخش تجسمی، مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره، علیرضا شجاع نوری،  نیکولای نیمان و ترزاکاموگواررو از داوران بخش بین الملل و دبیر جشنواره فیلم سبز آلمان، سید غلامرضا کاظمی دینان رئیس انجمن روابط عمومی ایران، فریبا لاهوتی، فریبا ابتهاج و مهناز مظاهری از مشاوران و معاونان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خسرو معصومی، شهاب الدین عادل، جعفر صانعی مقدم از داوران بخش سینمای ایران، مهدی قربان پور دبیر بخش سینمای ایران، بهمن آقایی دبیر بخش بین الملل، شبنم قلی خانی، میترا حجار و اعضای گروه پالت از سفیران محیط زیست، سفیر و رایزنان فرانسه، لاله اسکندری و جمعی از اهالی رسانه در عصر جمعه 24 اردیبهشت ماه در سینما فلسطین کاخ جشنواره بین المللی فیلم سبز افتتاح شد.

 کلمات کلیدی


captcha