ایجاد کارگروه تعیین تکلیف اراضی وقفی جهت جلوگیری از موقوفه خواری
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت: 04:24:50

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 24106 || تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ ۱۸:۱۷                 حج وزیارت و اوقاف

ایجاد کارگروه تعیین تکلیف اراضی وقفی جهت جلوگیری از موقوفه خواری


ایرانیان_مدیرکل اوقاف استان تهران با بیان اینکه کارگروه تعیین تکلیف اراضی وقفی نیز در استانداری تهران تشکیل شده است، گفت: این کارگروه از برخی از آسیب های حوزه وقف و موقوفه خواری در استان تهران جلوگیری می کند.


 ایجاد کارگروه تعیین تکلیف اراضی وقفی جهت جلوگیری از موقوفه خواری

به گزارش  شبکه خبری ایرانیان،  نشست خبری گزارش عملکرد یک ساله اداره کل اوقاف استان تهران صبح امروز با حضور حجت الاسلام غلامرضا محمدزاده، مدیر کل اوقاف استان تهران در این اداره کل برگزار شد.

حجت الاسلام محمدزاده در ابتدای این نشست با اشاره به گزارشی از کارکرد اداره کل اوقاف تهران در سه حوزه مسائل قرآنی اعم از مسابقات و حفظ و علوم قرآنی، بقاع متبرکه و موقوفات گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه وقف یک نهاد دینی، اجتماعی و اقتصادی است ما در این سه حوزه فعالیت می کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی مراکز قرآنی در بقاع متبرکه استان تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر قریب به 108 مرکز فرهنگی قرآنی در بقاع تهران راه اندازی شده که در سال گذشته مهدهای قرآنی نیز به آن اضافه شده است.

حجت الاسلام محمدزاده با بیان اینکه در این زمینه نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشتیم، اظهار کرد: این در حالی است که در سامانه حفظ قرآن اوقاف تهران نیز 270 نفر ثبت نام کرده اند.

مدیر کل اوقاف استان تهران با اشاره به برگزاری مسابقات استانی در رشته های حفظ و قرائت و تواشیح و اذان و ابتهال تصریح کرد: امسال در استان تهران 200 هزار نفر در مسابقات قرآن شرکت کرده اند، همچنین در مسابقات کشوری نیز 12 نفر از استان تهران رتبه های برتر را آورده اند.

وی با بیان اینکه همکاری مردم با خیرین برای توسعه و بازسازی بقاع متبرکه در طرح مودت شتاب بیشتری به خود گرفته است، ادامه داد: با توجه به اینکه 313 بقعه در کل استان وجود دارد که احتیاج به مرمت و بازسازی و توسعه دارد، در طرح مودت با رشد 30 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو بودیم.

حجت الاسلام محمدزاده با اشاره به خدماتی که از ناحیه موقوفات در اداره کل و ادارات تابعه نسبت به کسانی که از موقوفات خدمات می گیرند، افزود: در این راستا در طرح مهر تحصیلی به دانش آموزان بیش از 5 هزار بسته تحصیلی اهدا شده است همچنین مدرسه ای را در پاکدشت با نام "حسان" با ظرفیت 500 نفر راه اندزای کرده ایم.

مدیر کل اوقاف استان تهران با اشاره به خدمات اوقاف تهران در مراسم اربعین گفت: در عمود 1217 زمینی جهت ارائه خدمات فرهنگی ویژه زائرین در نظر گرفته شد، همچنین از محل موقوفات تهران با همکاری وزارت ارشاد نیز تعزیه خوانی با نام سوگ خورشید در بازار تهران در دهه اول محرم و دهه دوم ماه صفر برگزار شد.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی فاز اول ساختمان بیمارستان سرلشکر خدایان در ملارد به اتمام رسیده است، اظهار کرد: همچنین ساخت درمانگاه بیمارستان سرطانی روحانی نژاد شروع شده و انتظار داریم در روند ساخت آن تسریع صورت گیرد.

حجت الاسلام محمدزاده با بیان اینکه کارگروه تعیین تکلیف اراضی وقفی نیز در استانداری تهران برگزار شده است، گفت: با توجه به اینکه نیمی از موقوفات مردم متصرفی است و مردم در این زمینه تمکین نمی کنند این امر باعث به وجود آمدن پرونده های زیادی در دادگستری شده است که یک آسیب جدی می باشد از این جهت این کارگروه جلوگیری می کند از برخی از آسیب های این چنینی در حوزه وقف و موقوفه خواری.

مدیر کل اوقاف استان تهران با بیان اینکه اراضی مرتضی گرد، ورامین، شهرری و پردیس تعیین تکلیف شده اند، ادامه داد: در این راستا جلسه ای با خیرین داشتیم و در مورد کارکردهای وقف اطلاع رسانی دقیقی صورت گرفت و در جلسه ای که با دادگستری نیز داشتیم قول تسریع در بررسی پرونده ها را گرفتیم.

وی با اشاره به برگزاری همایش یاوران وقف و رونمایی از کتاب "واقفین دارالخلافه" افزود: یکی دیگر از رویکردهای اوقاف رویکرد اقتصادی است که باید نیات واقفین در عملیات های اقتصادی محقق شود.

حجت الاسلام محمدزاده با بیان اینکه وقف یکی از پشتوانه های پایدار در کاهش آسیب های اجتماعی است، خاطرنشان کرد: در این راستا وقف به کمک جامعه، دولت و نظام اسلامی می آید.

مدیر کل اوقاف استان تهران با اشاره به اختصاص 70 هزار هکتار زمین در شهریار جهت احداث گلخانه اظهار کرد: ما آمادگی خود را جهت واگذاری گلخانه هایی در قطعات 5 هزار و 10 هزار متری به جوانان اعلام می کنیم.

وی با اشاره به اعزام بیش از 2 هزار مبلغ از قم به مساجد و روستاهای استان تهران گفت: در این زمینه نیز 800 مبلغه نیز به مجالس، امامزادگان و خیمه های معرفت اعزام کرده ایم.کلمات کلیدی


captcha