برگزاری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور/نقش ۹۰ درصدی خیرین در احداث حوزه های علمیه خواهران
تاریخ: ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت: 10:01:23


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 25043 || تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۸:۲۰                 مدو لباس

برگزاری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور/نقش ۹۰ درصدی خیرین در احداث حوزه های علمیه خواهران


ایرانیان_معاون وزارت دادگستری و رئیس مجمع خیّرین کشورگفت: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد نقش خیرین در احداث حوزه‌های علمیه خواهران ۹۰ درصد است. کل سرمایه ابنیه حوزه‌های علمیه خواهران حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال است که از این مقدار، سهم خیرین یک هزار و هشتصد میلیارد ریال است.


برگزاری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور/نقش ۹۰ درصدی خیرین در احداث حوزه های علمیه خواهران

نشست خبری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور، دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ با حضور مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور و رئیس هیأت مدیره جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور، آقای علی‌اصغر عبداللهی عضو هیأت مدیره جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و امور مجلس حوزه‌های علمیه خواهران ،حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر فاضلی مدیرعامل جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور و.جمعی از اصحاب رسانه  در سالن کنفرانس جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد.

 

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین فاضلی ضمن قرائت آیه ۲۶۱ سوره بقره به اهمیت کار خیر خصوصاً در زمینه توسعه آموزش و تعلیم دین اشاره کرد و گفت: «نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور، در حقیقت گامی عملی برای قدرنهادن به کار ارزشمند کسانی است که آموزش و بسط اندیشه دینی را شیوه نیکوکاری خود قرار دادند. این همایش، نخستین همایش ملی ما در این زمینه است و امیدواریم مسیری باشد پایدار برای اینکه بزرگواران خیّر دریابند که دیده می‌شوند و کار خیرشان علاوه بر آخرت در این جهان نیز بزرگ داشته می‌شود.»

در ادامه این نشست ،علی‌اصغر عبدالهی ضمن خیر مقدم به خبرنگاران، توضیحاتی درباره حوزه‌های علمیه خواهران کشور  ارائه کرد وگفت:میزان فعالیت‌های خیّری انجام گرفته در دوران تشکیل مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران یکی دیگر از این اقدامات است ، «حوزه علمیه از زمان پیش از انقلاب در کشور به صورت مکتبی وجود داشت و پس از انقلاب با فرمان و اراده امام راحل(ره) به صورت جامعه‌الزهرا و بعد به همت آیت‌الله شرعی و چند تن از متدینین به شکل حوزه‌های علمیه امروزی تشکیل شد. در سال ۱۳۷۵و با سفر مقام معظم رهبری و اشاره ایشان به اینکه حوزه علمیه خواهران پدیده مبارکی است و باید به طور مستقل اداره شود، حوزه علمیه خواهران که تا آن روز به عنوان زیرمجموعه حوزه علمیه برادران بود، به صورت یک نهاد مستقل شروع به فعالیت کرد. در حال حاضر ۴۹۸ حوزه خواهران در کشور فعال است و در تمامی مقاطع حوزوی طلبه می‌پذیرد. با فعالیت این مجموعه ۶۰۰ هزار فرصت تبلیغی ایجاد شده است. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که قرآن‌ها را خانگی کنیم، ۱۶۰ هزار جلسه و محفل قرآنی تاکنون برگزار شده است. در زمینه همکاری با وزارت آموزش و پرورش حوزه علمیه خواهران در چهار زمینه اقامه نماز، بحث احکام، مباحث اخلاقی و مشاوره‌ها همکاری وسیع و تنگاتنگی با این وزارتخانه دارد. در بحث مسائل اجتماعی نیز با وزارت کشور همکاری داشته و فعالیت‌های دیگری هم با سایر وزارت‌خانه‌ها، نهادها و سازمان‌های دیگر داریم. ذیل توجهات و همکاری حوزه علامیه خواهران با نهادهای مختلف به طور مثال در استان ایلام که بالاترین نرخ خودکشی را در کشور داشت، اکنون در بسیاری از شهرهای این استان خودکشی به صفر رسیده است. در زمینه آمار طلاق فعالیت حوزه علمیه خواهران در استان خراسان رضوی سبب کاهش چشم‌گیر این معضل اجتماعی شده است. چرا که ما در حوزه‌های علمیه خواهران این فرمان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) را الگو قرار دادیم که برای رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی تبلیغات و راه‌حل‌های نرم‌افزاری بهترین شیوه است.»

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به جمله‌ای از جبران خلیل جبران یادآور شد که دشمن و فرهنگ مهاجم همواره به دنبال این است که خانواده، تعلیم و تربیت و الگوهای اجتماعی یک کشور را مخدوش کند و برای این کار سراغ مادران، معلمان و الگوهای شاخص آن جامعه خواهد رفت. وی حوزه علمیه را نهادی مردمی برای تقویت بنیاد خانواده، حفظ ارزش‌های آموزشی و شیوه‌ای برای زنده نگه‌داشتن الگوها دانست.

این عضو هیأت مدیره جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور با اشاره به آمار موثق منتشر شده درباره ظرفیت دانشگاه‌ها و مقایسه آن با ظرفیت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: «در حال حاضر ۷۰۰ کد رشته به علت عدم استقبال در حال حذف از دانشگاه پیام نور است. حدود ۱۵۰ واحد آموزشی دانشگاه آزاد به علت عدم استقبال از سوی مخاطبان در حال تعطیل شدن است و این در حالی است که ما در حوزه‌های علمیه خواهران کشور با کبود فضا در زمینه پذیرش مواجه هستیم و در واقع ظرفیت حال حاضر حوزه‌های علمیه خواهران پاسخگوی مطالبات مراجعین ما نیست.»

 حبیب‌الله بوربور، رئیس هیات مدیره جامعه خیرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور و ایده‌پرداز تشکیل مجمع خیّرین کشور، بیش از دو دهه در فعالیت‌های خیّری کشور فعال بوده و شاید بتوان یکی از عمده کارهای شاخص وی را نهضت مدرسه‌سازی در دوران فعالیتش در سازمان نوسازی مدارس نام برد. یکی از مجامع عضو مجمع خیّرین کشور، جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور است که ریاست هیات مدیره آن هم به عهده مهندس حبیب‌الله بوربور است. وی در ادامه صحبت‌های آقای عبداللهی ضمن تقدیر و تشکر از خبرنگاران حاضر گفت: «پیوند رسانه با فعالیت‌های خیّری یقیناً می‌تواند منجر به اتفاقات مبارکی شود. چرا که تشکل‌های خیّری و رسانه هر دو در ارتباط مستقیم با مردم و برای خدمت‌رسانی به ایشان هستند. وقتی در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بودم، همراه وزیر محترم آموزش و پرورش آن زمان خدمت حضرت آقا رسیدیم و ایشان تاکید کردند که کار را به مردم بسپارید. در مقطعی دیگر ایشان به اسلامی شدن چهره شهرها اشاره کردند و سپس تاکیدات ایشان در زمینه حل مشکلات و معضلات اجتماعی سبب شد تا سه حرکت را همواره مورد توجه قرار دهیم. درباره حرکت‌های مردمی ما از همان ابتدا با فعال کردن خیّرین در زمینه مدرسه‌سازی کار را شروع کردیم و بعد از آن ۱۹ تشکل دیگر را پای کار آوردیم. در مقطع کنونی هم احساس کردیم که باید کاری انجام دهیم که تمامی این مجامع به صورت یک تشکل واحد در مواقع ضروری به یاری محرومان بشتابد. درباره بحث اسلامی شدن چهره شهرها که همواره مدنظر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بود، سعی کردیم با ساختن مساجد بین راهی که به نام اهل بیت در مسیرها وجود دارد، به اسلامی شدن چهره‌های شهرها کمک کنیم. ضمناً با فعال کردن شورای معماری سعی کردیم بحث ماندگاری را نیز لحاظ کنیم تا سال‌ها پس از امروز، یادگار و ماندگاری از این دوره بماند.

وی ادامه داد:درباره بحث‌های فرهنگی ما دیروز جلسه‌ای با شورای اجتماعی وزارت کشور داشتیم و آنجا هم گفتم که حوزه علمیه خواهران حقیقتاً می‌تواند یکی از شاهراه‌های حیاتی حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی کشور باشد.در دیداری که با مراجع عظام تقلید برای برگزاری همایش بزرگداشت و تجلیل از خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران داشتیم، این بزرگواران هم به این نقش اشاره کردند و واقعیت امر این است که با سخنان مقام معظم رهبری و تاکیدات مراجع عظام تقلید، اراده ما برای توسعه حوزه‌های علمیه خواهران بیشتر و بیشتر شده است.»

معاون وزارت دادگستری و رئیس مجمع خیّرین کشور در ادامه سخنان خود گفت: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد نقش خیرین در احداث حوزه‌های علمیه خواهران ۹۰ درصد است. کل سرمایه ابنیه حوزه‌های علمیه خواهران حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال است که از این مقدار، سهم خیرین یک هزار و هشتصد میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: «مجمع خیّرین کشور در هر مقطعی نشست مشترکی با حضور تمامی اعضا، توسط یکی از تشکل‌های عضو برگزار می‌کند که چهارمین نشست بر اساس تصویب هیات مدیره مجمع خیّرین کشور به همراه جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران، چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵ در مجتمع فرهنگی آدینه تهران با حضور رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله مقتدایی ریاست محترم شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی مدیر مرکز حوزه‌ علمیه خواهران کشور و چند تن از وزرا و مسئولان طراز اول کشور برگزار می‌شود. بر اساس تصمیم‌های گرفته شده، این نشست مشترک با عنوان نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور خواهد بود.

بوربور اضافه کرد:قرار بود این همایش در روز ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ برگزار شود که به علت همزمانی با مراسم تشیع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این همایش به روز ۱۳ بهمن ۹۵ موکول شد. برای این همایش ما شماره پنجم نشریه مهربانان، کتاب ۷۰ صفحه‌ای جلوه‌های عشق و ایثار ویژه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران، دو تیزر تلویزیونی و رادیویی و چند فیلم مستند کوتاه از فعالیت‌های خیّرین را مجمع خیّرین کشور تهیه کرده است. ما در این همایش ضمن تقدیر از خیّرین این حوزه، اعلام می‌کنیم که مجمع خیّرین کشور آمادگی دارد در هر شهری که لازم باشد، حوزه علمیه خواهران احداث کند. هم‌اکنون در شرایطی هستیم که تعداد ورودی دختران ما به دانشگاه بیشتر از پسران است و اینها نیاز به آمادگی معنوی برای قرارگرفتن در موقعیت‌های اجتماعی دارند.»

پرسش و پاسخ

حسن حمزه‌زاده مدیر روابط عمومی مجمع خیّرین کشور، ضمن تسلیت درگذشت شهدای آتش‌نشان از خبرنگارانی که خود را بعد از مراسم تشیع پیکرهای این شهدا، به نشست خبری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور رساندند، تشکر کرد. در ادامه آقایان عبدالهی و بوربور به سوالات خبرنگاران پاسخ داند.

مهندس بوربور در پاسخ به سئوالی پیرامون حضور بانوان در نشست خبری اظهارداشت: «ما کمیته بانوان جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور را داریم که مسئول این کمیته خانم نیزاری از خیّرین فعال کشوری است که به علت سفر نتوانستند در این جلسه حاضر شوند. یقیناً در جلسات و نشست‌های بعدی با توجه به موضوع اصلی جامعه خیّرین که به مسائل حوزوی خواهران می‌پردازد، بانوان فعال در این حوزه هم در نشست حضور خواهند داشت. در مورد ارتباط حوزه و رسانه هم این نشست سرآغازی برای این مساله است و ما از شما به صورت رسمی دعوت می‌کنیم که هر دو هفته یک بار در این محل حاضر شوید تا ارتباط مطلوب بین رسانه و حوزه شکل بگیرد. درهای جلسات ما در مجمع خیّرین کشور و جامعه خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور همواره به روی شما باز است.»

وی با تشریح  جزئیات همایش گفت: «این همایش در روز چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵ برگزار می‌شود و سخنرانی آیت‌الله مقتدایی، رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران کشور، حجت‌الاسلام جمشیدی، مدیر مرکز حوزه‌های علمیه خواهران کشور، حجت‌الاسلام تقوی، رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور و حجت‌الاسلام محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امر خیریه کشور را خواهیم داشت. پیش از این و برای همایش ۲۱ دی ۹۵ با چند تن از مسئولان و وزاری دولت برای سخنرانی در مراسم هماهنگ شده بود که به علت موکول شدن برنامه به ۱۳ بهمن نیاز به هماهنگی مجدد بود. این هماهنگی انجام شد و امیدواریم که سخنرانانی از مسئولان و سران نظام را در این برنامه داشته باشیم.»

مهندس بوربور درباره تعداد خیّرینی که به این مراسم دعوت می‌شوند، گفت: «ما نام تمامی ۱۳۷۸ خیّر فعال در حوزه‌های علمیه خواهران کشور را در کتاب جلوه‌های عشق و ایثار منتشر کرده‌ایم. از این تعداد با ۸۸ خیّر مصاحبه مفصل انجام شده و از تعداد ۷۰ نفر با اهدای لوح تقدیر، قدردانی خواهد شد.»

عبدالهی در خصوص  فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته گفت: «به تعبیر مقام معظم رهبری، نظام اسلامی مولود حوزه است و حوزه مادر نظام است. ما باید فعالیت‌های عمرانی را در هر جایگاهی که هستیم افزایش بدهیم که البته این شامل فعالیت‌های نرم‌افزاری هم می‌شود. شعار ما در زمینه حوزه‌های علمیه این است که حوزه‌های علمیه بارانداز دینی و معنوی جامعه و جامعه اسلامی بارانداز اقتصادی حوزه‌های علمیه است. پیش از پاسخ به این سوال باید بگویم که دولت و مجلس بسیار به ما کمک کرده‌اند. کل زمین‌هایی که به ما واگذار شده، رایگان بوده است. جواز ساخت، انشعابات آب و برق و گاز و فاضلاب و هزینه‌ها در سطح الگوی مصرف برای حوزه‌های علمیه خواهران رایگان است. ما در یک تعامل با دولت و ملت در حال پشتیبانی از حوزه هستیم.»

مهندس حبیب‌الله بوربور هم نیز در ادامه گفت: «نیاز فعال شدن بخش آموزش دانشگاهی تعامل و برگزاری نشست با مسئولان دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها است که ما این کار را آغاز کرده‌ایم و سعی می‌کنیم به هدفی که ترسیم کرده‌ایم برسیم، چرا که اعتقاد داریم، دانشجوی آگاه به مسائل دینی سرمایه نظام است.»

بنابراین گزارش، نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل از خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران روز چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ در مجتمع فرهنگی آدینه تهران از ساعت ۸.۵ میزبان خبرنگاران مختلف رسانه‌ها نیز خواهد بود.کلمات کلیدی


captcha