تابلوی جای خالی سیاوش رونمایی شد
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت: 02:54:23

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 25110 || تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۴ ۱۴:۲۹                 میراث فرهنگی و گردشگری

توسط معاون رئیس جمهور در اختتامیه جشنواره صنایع دستی فجر;

تابلوی جای خالی سیاوش رونمایی شد


ایرانیان_اثر نقاشی برروی پارچه قلمکار الهام کلاشک هنرمند جوان با نام جای خالی سیاوش توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر رونمایی شد.


تابلوی جای خالی سیاوش رونمایی شد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل ازروابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور; اثر نقاشی برروی پارچه قلمکار الهام کلاشک هنرمند جوان, کارشناس ارشد رشته نقاشی از دانشکده هنر ومعماری با نام امان از شهر بی سیاوش یا جای خالی سیاوش در ابعاد 2/5 *1/5متر در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی, معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و جمعی از فرهیختگان و هنردوستان رونمایی شد.

الهام کلاشک در مورد خلق این اثر همزمان با حادثه ساختمان پلاسکو و شهید شدن اتش نشانان غیور گفت: با شنیدن خبر حادثه پلاسکو این شعر ( هوای شهرمن پر از غبار غم شده,تمام باغ من پر از پرسیاوشان شده,نفس ز خاک پرشده,ز خاک پر شده همه گلوی من,کسی ز خاک من به آتشی به باد رفت,امان ز شهر بی سیاوش و هوای آتش و شب سیاه) در ذهنم تداعی شد و پس از ان به خلق این اثر برای کاستن از الام این حادثه ناگوار و همدردی با مردم شهر و کشورم پرداختم.

وی افزود: توضیحی که می توان در مورد حال این تابلو گفت این است که داغ سیاوش مرحمی بود برای زخم جامعه شب زده. آن هنگام که پاکدامنی قربانی می شود ، از خواب گورآلوده جامعه بلاگردانی می گردد.
این هنرمند جوان در ادامه تاکید کرد: اسطوره سیاوش در کالبد آتش نشانان ما متولد می شود تا با رویش دوباره ، شکاف عمیق جامعه بی قهرمان را التیام بخشد."جای خالی سیاوش" بازگشت سربلند اسب سیاوش را ازمیان آتشی نشان می دهد که تاریکی ها را می سوزاند و رویش گیاه پرسیاوشان را یاد آور می شود یعنی همان رویش مجدد مضمون پهلوانی در جامعه که بسیار قابل تقدیر است.
وی در پایان این مصاحبه یاداور شد: این اثر به نوعی گفتن حرفهای سفره دل بر روی سفره قلمکار , حرفهایی که نمی شود گفت ودستانی که کاری از پیش نمی توانند ببرند برای پهلوانان مانده در آتش و خاک است.کلمات کلیدی


captcha