نوروزگاه‌ها از یکم تا دوازدهم فرودین فعال‌اند/برگزاری جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان/موزه‌ها ایام تعطیلات نوروز باز هستند
تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت: 04:07:27

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 25780 || تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ ۱۸:۰۲                 میراث فرهنگی و گردشگری

در نشست خبری «نوروزگاه‌ها و جشن جهانی نوروز» عنوان شد

نوروزگاه‌ها از یکم تا دوازدهم فرودین فعال‌اند/برگزاری جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان/موزه‌ها ایام تعطیلات نوروز باز هستند


ایرانیان_رئیس شورای سیاست‌گذاری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد: «شروع فعالیت نوروزگاه‌ها از یکم فروردین است و تا دوازدهم فروردین در کل کشور ادامه خواهد داشت. برنامه‌های هر نوروزگاه با ابتکار استان‌ها اجرا می‌شوند و در هر استان قطعاً آیین‌های ویژه‌ای برای مسافران نوروزی به‌نمایش درمی‌آیند، و این بدان معناست که این پایگاه‌ها برای مسافران و بومیان قابل‌استفاده است.»


نوروزگاه‌ها از یکم تا دوازدهم فرودین فعال‌اند/برگزاری جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان/موزه‌ها ایام تعطیلات نوروز باز هستند

نشست خبری «نوروزگاه‌ها و جشن جهانی نوروز» عصرامروز با حضور سمیع‌الله حسینی‌مکارم رئیس شورای سیاست‌گذاری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی،محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی،محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های میراث‌فرهنگی،فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های سازمان میراث‌فرهنگی،رحمت‌الله رئوف مدیر مجموعه نیاوران،مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

به‌گزارش شبکه خبری ایرانیان، سمیع‌الله حسینی‌مکارم رئیس شورای سیاست‌گذاری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در ابتدای این نشست گفت: «نوروز میراث معنوی ایرانیان است و می‌توان به‌قاطعیت گفت که کهن‌ترین میراث معنوی بشر است که تابه‌امروز اجرا شده است.»

او افزود: «ما افتخار می‌کنیم که ایرانیان نوروز را ابداع کرده‌اند. البته تصور من بر این است که نوروز چون درخت کهنسالی است که ریشه در اعماق این کشور دارد و شاید چندهزار سال است که نوروز را جشن می‌گیرند.»

رئیس شورای سیاست‌گذاری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی یادآور شد: «کتیبه‌های تخت‌جمشید نشان می‌دهد که ایرانیان مراسم جامع و کاملی از نوروز برگزار می‌کردند و نوروز به‌دلیل ظرفیت‌ها و کارکردهای گسترده‌اش ایجاب می‌کند که همه مردم، سیاست‌گذاران، سیاست‌مداران، هنرمندان و... از آن حفاظت کنند.»

او بیان کرد: «براساس وظایف ذاتی باید از میراث ملموس و ناملموس پاسداری کرد و به معرفی این میراث پرداخت. امسال به‌همت معاونت سازمان میراث‌فرهنگی و اداره‌کل ثبت آثار میراث معنوی، با مدیریت و محوریت سازمان، پرونده نوروز تشکیل و تنظیم شد و با حضور 12 کشور به‌ثبت رسید و ما به همین دلیل وظیفه داریم اقدامات پاسدارانه داشته باشیم. آنچه اهمیت دارد کارکردهای نوروز و ابعاد آن در بخش‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی است.»

حسینی مکارم تصریح کرد: «امروز وظیفه داریم آیین‌های محلی و منطقه‌ای را مجدداً احیا کنیم و یکی از راه‌کارهای ترویج، شناسایی و انتقال فرهنگ نوروز به نسل‌های جدید برپایی همین نوروزگاه است که ذاتاً به مکان‌هایی اطلاق می‌شود که آیین‌های نوروزی هر منطقه و هر محل در آنجا اجرا می‌شوند و به‌نمایش درمی‌آیند. عموماً مخاطبان آیین‌های نوروزی در هر منطقه بومیان و مردم آن بخش و همچنین مسافران هستند.»

او خاطرنشان کرد‌: «نوروزگاه به‌معنای زمان و مکانی است که آیین‌های نوروزی در آنجا اجرا می‌شود. ما در بحث نوروزگاه سال گذشته 12 مرکز در استان‌ها داشتیم و امسال این میزان به کل استان‌های کشور گسترش یافته است. امسال قرار شد در کل کشور، دست‌کم در مرکز هر استان، یک نوروزگاه داشته باشیم. ضمن اینکه در شهرهای بزرگی چون اصفهان و تبریز نوروزگاه‌های متعددی ایجاد کنیم. اولویت اول در نوروزگاه‌ها پایگاه‌های جهانی هستند، به‌دلیل اینکه اکثر مسافران در سفرها قطعاً به چنین مکان‌هایی سر می‌زنند.»

رئیس شورای سیاست‌گذاری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد: «شروع فعالیت نوروزگاه‌ها از یکم فروردین است و تا دوازدهم فروردین در کل کشور ادامه خواهد داشت. برنامه‌های هر نوروزگاه با ابتکار استان‌ها اجرا می‌شوند و در هر استان قطعاً آیین‌های ویژه‌ای برای مسافران نوروزی به‌نمایش درمی‌آیند، و این بدان معناست که این پایگاه‌ها برای مسافران و بومیان قابل‌استفاده است.»

او ادامه داد: «ترکیبی که ما پیشنهاد کرده‌ایم این است که نمایشگاه ‌عکسی از مسائل روز داشته باشیم که بخشی از آن نوروز ملل است که از پرونده نوروز گرفته شده. بخش دیگر این نمایشگاه‌ها به عکس پایگاه‌های جهانی، صنایع‌دستی، شیرینی‌ها و غذاها، سوغات محلی و نمایشگاهی از چگونگی برگزاری جشن نوروز در کاخ گلستان اختصاص دارد.»

حسینی‌مکارم با اعلام اینکه یکی از شعارهای امسال «نوروز، میراث صلح» است تشریح کرد: «چون نوروز از ابعاد مختلف در صلح جهانی و بر روستا و شهر و نیز در سطح ملی و بین‌المللی تأثیر فراوانی دارد، این شعار را برای امسال درنظر گرفته‌ایم. برای مثال، داعش به‌عنوان غده سرطانی به‌دلیل برداشت‌های غلط اقتصادی و فرهنگی به تهدیدی برای جهان تبدیل شده، درحالی‌که ما ایرانیان درعینِ گوناگونی زبان‌ها و قومیت‌هایمان توانسته‌ایم با نوروز به هم‌زیستی مسالمت‌آمیز برسیم که این خود دلیل آن است که ”نوروز، میراث صلح“ است.»

او تأکید کرد: «امسال بحث پیوند فرنگ و طبیعت را مطرح کردیم، چراکه برای بشر دو عامل محیط زیست و میراث فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

حسینی‌مکارم در پایان تصریح کرد: «سال گذشته هفت عنوان کتاب مرتبط با موضوع نوروز به‌چاپ رسید. امسال نیز رقم این کتاب‌ها پنج عنوان است که چهار عنوان از آن‌ها را پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری چاپ می‌کند.»

جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان برگزار می‌شود

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی نیز درادامه این  نشست خبری گفت: «امسال به‌دلیل این‌که پرونده نوروز در میراث جهانی به 12 ملیت افزایش یافت، جشن نوروز را با 12 کشور در کاخ گلستان برگزار می‌کنیم چراکه این کاخ از دیرباز مکانی برای برگزاری جشن‌های نوروزی بوده است.»
,وی افزود: «این جشن 6 فروردین از ساعت 10 تا 12 با حضور نماینده ریاست جمهوری، سفرای کشورها و روسای دستگاه‌های فرهنگی و تعدادی از وزارتخانه‌ها برپا خواهیم کرد. البته روز 5 فروردین ماه اجرای مسابقات چوگان را در میدان فرح‌آباد خواهیم داشت و در روز 6 فروردین برنامه‌های مختلفی از موسیقی تحویل سال که مختص چهارمحال بختیاری است، نوروزخوانی مازندران، آیین‌های نوروزی و رقص شمشیر سیستانی و موسیقی خراسان شمالی و سمنوپزان استان مرکزی برپا خواهیم کرد.»

طالبیان عنوان کرد:‌« ما برای 6 فروردین نمایشگاهی در نظر گرفته‌ایم که درباره نوروز باشد. همچنین نمایشگاه عکس از آلبوم‌خانه کاخ گلستان، نمایشگاهی از آثار میراث ناملموس، آثار ثبت‌شده میراث جهانی و نمایشگاه هنرهای سنتی ثبت‌شده در یونسکو و نمایشگاه نوروز ملل مربوط به 12 کشور عضو در پرونده نوروز را در کنار سفره‌های نوروزی اقوام و سخنرانی معاون ریاست‌جمهوری خواهیم داشت.»

او با اشاره به اهمیت نوروز تشریح کرد: «پیام نوروز، پیام صلح، عرفان اجتماعی و وحدت میان کشورها است. در جهان گروه‌های مختلف در حوزه فرهنگ اعتقادات مشترک دارند و این در حالی است که کشورهای فرهنگ ایرانی و زبان فارسی چنین اجمالی ندارند بنابراین نوروز می‌تواند فرصتی برای تبادل فرهنگی باشد.»

طالبیان گفت: «4 کاخ‌موزه تهران برنامه‌های متنوعی در ایام نوروز خواهند داشت که از جمله آن شبی با موزه و نوروزخوانی مازندران است که در موزه ملی برپا می‌شود.»

موزه‌ها 30 اسفند نیز باز هستند

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های میراث‌فرهنگی نیز تصریح کرد: «سیاست ما در پیش رو بودن نوروز در هر سال یک سری اتفاقات است که به‌صورت عمومی انجام می‌شده که از جمله آنها بحث روشنایی موزه‌ها، رنگ‌آمیزی و افزایش ساعت کاری است. در سال جاری مقرر شده که موزه‌ها حتی روز 30 اسفند نیز تمام موزه‌ها باز باشند تا مردم بتوانند در داخل موزه‌ها یا محوطه آنها یا محوطه‌های تاریخی سال‌تحویل را بگذرانند. تمام موزه‌ها موظف هستند که به هر شکلی آمدن نوروز را خبر دهند. بنابراین عموما موزه‌ها دارای هفت‌سین‌های متفاوت خواهند بود برای مثال در کردستان هفت‌سین مختص به آن منطقه به نمایش در می‌آید.»

او گفت:‌«کاخ سعدآباد ضمن این‌که در تمام ایام نوروز باز است میزبان برنامه‌های نورزی زیادی نیز خواهد بود. همچنین طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، موسیقی محلی تمام کشور به‌صورت متناوب در آنجا اجرا خواهد شد. مباحث راهنمایی مسافران نیز از دیگر برنامه‌های سعدآباد به‌شمار می‌رود.»

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های سازمان میراث‌فرهنگی عنوان کرد: «21 پایگاه امکان برگزاری نوروزگاه را دارند. به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی از یک ماه گذشته شرایط لازم به‌لحاظ حفاظت و فضای خدماتی را برای مهمانان نوروزی فراهم کرده‌ایم . در 20 اسفند بحث فرهنگ‌سازی و حفاظت عمومی بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دادیم که به‌عنوان روز پاک‌سازی بناها در کل کشور اجرایی شد.»

او به آموزش راهنمایان افتخاری اشاره کرد و افزود: «این آموزش در دست انجام است و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.»

برنامه‌های کاخ نیاوران و کاخ گلستان در ایام نوروز

رحمت‌الله رئوف مدیر مجموعه نیاوران نیز در این نشست رسانه‌ای عنوان کرد: «ما در کاخ نیاوران جشنواره‌ای با عنوان «جشنواره مظاهر زندگی ایرانی» با موضوع میراث‌فرهنگی ، محیط‌زیست و اصول شهروندی پیش‌بینی کرده‌ایم که با هدف آشنایی هرچه بیشتر مردم با موزه‌ها از 30 اسفند تا 12 فروردین از ساعت 9 تا 17 و اگر نیاز باشد تا 19 برپا می‌کنیم.»

او تأکید کرد: «در این ایام اجرای خیمه‌شب‌بازی، تئاتر خیابانی با موضوع بهزیستی را از 1 تا 6 فروردین و اجرای سیاه‌بازی از 1 تا 5 فروردین و اجرای تئاتر خیابانی و نقاشی خیابانی را از 6 تا 8 فروردین و موسیقی اقوام را از 30 اسفند تا 4 فروردین برپا خواهیم کرد. همچنین رونمایی از آثار مخازن در هر یک از موزه از دیگر برنامه‌های ایام نوروز است.»

رئوف بیان کرد: «تصمیم داریم تمام تصویر مربوط به قبل و بعد از مرمت را در این مجموعه‌ها به‌نمایش درآوریم تا مردم بتوانند اتفاقات و کارهای انجام‌شده را ملاحظه کنند. همچنین در کاخ صاحبقرانیه گزارش کاملی از کارهای انجام شده به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.»

مدیر مجموعه نیاوران گفت: «سال گذشته سعی کردیم با اعتباراتی که از سازمان میراث‌فرهنگی تامین شد مرمت‌هایی در مجموعه انجام دهیم که تاکنون اتفاق نیفتاده بود.»

مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان نیز در پایان این نشست گفت: «کاخ گلستان در ایام نوروز روزانه پذیرای 3500 تا 7500 بازدیدکننده است به‌طوری که گاه صف بازدیدکنندگان تا صوراسرافیل ادامه دارد.» کلمات کلیدی


captcha