فیلم سینمایی «ماندوو» در خانه هنرمندان نقد و بررسی می‌شود/ابراهیم سعیدی: فضا و ساختار متفاوت «ماندوو» در جشنواره‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت
تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: 15:58:53

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/c37578393584213cbf9e616a8807e84a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/300d9ee66855713f610c15b987ea8850.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d17ded50dc2bff90b13f964a0924319c.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/0a44c19f1eba8b86a15c5f07289bd9e5.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f23866a749d0dbabe19c29e6a8122eb9.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e1af5374e0fd1358ea09b80ac968d0b8.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/6019e160a72b1a326574b4f72da6a881.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ec231840d9dc36f99c331fb9bddbe985.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/62e9cd9dac8b05cb72c5ccd45fb8ecac.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/48de4dbd0c519474c2363843a7f1feed.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/dc9b98382af37fa7d7be990f3b8e8159.gifکد خبر : 27464 || تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۴:۲۷                 سینما

فیلم سینمایی «ماندوو» در خانه هنرمندان نقد و بررسی می‌شود/ابراهیم سعیدی: فضا و ساختار متفاوت «ماندوو» در جشنواره‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت


ایرانیان ـ فیلم سينمايی «ماندوو» به کارگردانی «ابراهيم سعيدي» در ساعت 17 امروز یکشنبه 25 تیر ماه جاری در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید و پس از آن مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.


فیلم سینمایی «ماندوو» در خانه هنرمندان نقد و بررسی می‌شود/ابراهیم سعیدی: فضا و ساختار متفاوت «ماندوو» در جشنواره‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،فیلم سينمايی «ماندوو» (خسته) به کارگردانی «ابراهیم سعیدی» منتخب جشنواره‌های جهانی با فضا و ساختاری متفاوت در سینمای ایران، در ساعت 17 امروز یکشنبه 25 تیر ماه در خانه هنرمندان ایران در تهران به نمایش در می‌آید و پس از آن در ساعت 18:30 با حضور منتقد سینما، کارگردان این اثر سینمایی و دیگر عوامل آن نقد و بررسی می‌شود.
فیلم سینمایی «ماندوو» در آخرین نمایش خود در روز 19 تیرماه جاری با حضور «ابراهيم سعيدي» و «علیرضا جوادپور» طراح چهره‌پردازی آن در سالن سینما سوره اصفهان روی پرده رفت و نشست نقد و  بررسی آن  در با حضور علاقه‎مندان به سینمای «هنر و تجربه» برگزار شد که «ابراهیم سعیدی» در مورد ایده این فیلم گفت: جرقه اولیه این فیلم چهارده سال قبل هنگام سقوط صدام حسین به ذهنم رسید. در واقع با شنیدن و دیدن اخبار مربوط به اردوگاه‌های ایرانیانی که در کشور عراق به صورت پناهنده زندگی می‌کردند و با توجه به علاقه‌ام به مستندسازی پیگیر این ماجرا شدم. حدود چهل هزار پناهنده ایرانی که در این اردوگاه‌ها زندگی می‌کردند با سقوط صدام حسین به نوعی آزاد شده و حالا در معرض خطر جدی از جانب اعراب ناسیونالیست حاکم در آن مناطق بودند. عده‌ای از این پناهندگان به مرز اردن رفته و با شرایط نامناسبی روبه‌رو شدند، عده‎ای از آن‌ها هم به اقلیم کردستان منتقل شدند و در شرایط مناسب‌تری قرار گرفتند. اولین جرقه‌ها برای این فیلم آنجا شکل گرفت.
در ادامه این نشست، «علیرضا جوادپور» طراح چهره‌پردازی «ماندوو» در مورد طراحی گریم این فیلم گفت: «ماندوو» فیلم شریفی است، هسته اولیه این سناریو بسیار زیبا بود اما طراحی گریم آن خیلی سخت بود چون ما می‌خواستیم فیلم رئال باشد و گریم فیلم دیده نشود. برای بازیگرمان (خانم امیری) که ایرانی هم بود، کلاه گیس طراحی کردیم که مشکلات خودش را داشت اما بیننده آن را راحت قبول می‌کند.چهره او با چهره‌اش در فیلم خیلی فرق دارد. دیده‌نشدن گریم سنگین بازیگران اصلی یکی از نکات مثبت این فیلم است، تمام تلاش ما این بود که رئالیته موضوعی و فضایی کار کاملا حفظ شود.
سعیدی در بخش دیگری از این جلسه گفت: از این تفاوت چهره خاطره جالبی داریم یکی از راننده‌ها یک روز به من گفت ما شب یک خانمی‌ را در محل اسکان داریم که روز سرصحنه نمی‌آید. به او گفتم فردا او را به من نشان بده و او خانم امیری را نشان داد. می‌خواهم بگویم آقای جوادپور واقعا کارش خیلی خوب است ولی خیلی متواضع است.
«ابراهیم سعیدی» در مورد طراحی و اجرای  POVدر فیلم «ماندوو» گفت: سخت‌ترین تصمیم ما انتخاب همین زاویه دید، برای روایت این داستان بود. در واقع به دنبال بیان تازه‌ای برای فیلم بودیم.به همین منظور قصه را با آقای «بایرام فضلی» مدیر فیلم‌برداری فیلم تحلیل کردیم. شخصیت «شریف» در فیلم، آدمی ‌است که نمی‌تواند صحبت و حرکت کند و همین امتیاز باعث می‌شد، ما بتوانیم از دید او قصه را روایت کنیم البته هشت سال پیش که ما داشتیم این فیلم را می‌ساختیم، تنها یک نمونه فرانسوی به نام «اتاقک غواص» بود که حدود 25 دقیقه از آن به صورت pov ساخته شده بود نه کل فیلم و ما تنها فیلمی ‌بودیم که تمام فیلم را از دید اول شخص روایت می‌کردیم از این لحاظ «ماندوو» در جشنواره‌های خارجی خیلی مورد توجه قرار گرفت.
او همچنین در مورد عنوان فیلم «ماندوو» گفت: ماندوو به معنی خسته است. فیلم در مورد شخصیت محوری  پیرمردی است که گذشته‌ای سخت را پشت سر گذرانده، سیری طولانی که او را خسته کرده ‌است و این عنوان از خود شخصیت اصلی شریف گرفته شده است.
«ابراهیم سعیدی» در مورد انتخاب فرمت 35 میلیمتری برای فیلم‌برداری «ماندوو» گفت: این فیلم جزو آخرین فیلم‌هایی است که با دوربین 35 میلیمتری فیلم‌برداری شده ‌است و با صحبت‌هایی که با آقای فضلی فیلم‌بردار این فیلم کردیم و با توجه به زیبایی‌شناسی روایت این فیلم بنا بر آن شد که روایت این فیلم از دید شخصی که حرکت خاصی ندارد، توسط تجهیزات سنگین 35 میلیمتری فیلم‌برداری شود تا حس ایستایی شخصیت را برساند. هشت سال قبل که این فیلم ساخته می‌شد و تجهیزات دیجیتال تازه به بازار آمده بود، دیجیتال حس نوعی سبکی و سیالیت را القا می‌کرد. هرچند امروز می‌دانیم که این طور نیست.
کارگردان «ماندوو» در ادامه به سختی‌های کار در لوکیشن تنگ ماشین اشاره کرد و گفت: معمولا کارهایی که در ماشین فیلم‎برداری می‌شود، تمهیدات خاصی را می‌طلبد. آقای فضلی دور تا دور ماشین را نرده‌کشی کردند و همین باعث شد هم رفت‎و‌آمد از بیرون به داخل ماشین و برعکس راحت‌تر شود و هم تجهیزات نورپردازی آسان‌تر نصب شوند. یکی از سختی‌های کار این بود که چون ما برای نورپردازی از آرک استفاده می‌کردیم، احتیاج به ژنراتور برای تأمین برق چراغ‌های آرک داشتیم که خیلی پر سروصدا بود، «حسین قورچیان» مدیرصدابرداری ما مجبور بود برای رفع این مشکل فکری بیندیشد و در نهایت ما  ژنراتور را با کمک کابل و با فاصله پنجاه‌متری از ماشین حرکت دادیم تا  صدا اذیت‎مان نکند. به‌طور معمول در فیلم‌هایی که با ماشین کار می‌کنند از فیلمرو استفاده می‌شود اما در فیلم ما این کار سخت‌تر بود چون خود ماشین حرکت می‌کرد.به هرحال نتیجه تلاش‌های گروه صدا و تصویر باعث شد کارشان دیده شود و این فیلم حتی نامزد جایزه فیلم‌برداری هم شد.
در ادامه «علیرضا جوادپور» طراح چهره‌پردازی گفت: سختی طراحی گریم این کار در حفظ راکورد پلان‌های داخلی و خارجی نیست چون ما در پلان‌های داخلی یک درجه روشن‌تر از پلان‌های خارجی گریم می‌کردیم تا راکورد حفظ شود و مرتب هم این مساله را با آقای فضلی چک می‌کردیم. سختی کار در طراحی گریم بود، چون ما بازیگرها را در کنار نابازیگرها داشتیم و نباید معلوم می‌شد کدام بازیگر هستند و گریم همه باید طبیعی درمی‌آمد. در ضمن باید بگویم همه افرادی که جلوی دوربین این فیلم آمده‌ا‌‎ند گریم دارند، اما سعی من این بوده که گریم‌ها به چشم نیاید.
در پایان این نشست «ابراهیم سعیدی» تأکید کرد: از گروه «هنر و تجربه» برای فضای نمایشی که برای فیلم‌های مستقل هنری و تجربی فراهم کرده ‌است متشکرم. معتقدم جای کار بر روی لهجه‌های مختلف این سرزمین و فیلم‌هایی که در مورد سرزمین‌هایی است که مردم با آن کمتر آشنا هستند، وجود دارد.. با این حال همین که می‌بینیم هنر و  تجربه با این مخالفت‌هایی که با آن می‌شود به کارش ادامه می‌دهد، خوب است.
اکران فیلم سینمایی «ماندوو» نخستین ساخته «ابراهیم سعیدی» این روزها در سینماهای کشور ادامه دارد، این فیلم کُردی که با زیرنویس فارسی برای مخاطبان پخش می‌شود در ساعت 15 امروز یکشنبه 25 تیر ماه جاری سینما سوره اصفهان و در ساعت 17 روز جمعه 30 تیر ماه در پردیس سینمایی گلستان در شیراز به نمایش درمی‌آید.

 کلمات کلیدی


captcha