برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی « آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سُه» / اله یاری:میراث ناملموس، میراث زنده ائی است که به صورت مستمر بازآفرینی می شود
تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت: 04:02:30

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 28889 || تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ ۱۴:۵۶                 میراث فرهنگی و گردشگری

برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی « آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سُه» / اله یاری:میراث ناملموس، میراث زنده ائی است که به صورت مستمر بازآفرینی می شود


ایرانیان_آئین سوگواری و عزاداری دهۀ اول ماه محرم در روستای مذهبی، تاریخی و هدف گردشگری سُه اصفهان برگزار شد.


برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی « آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سُه» / اله یاری:میراث ناملموس، میراث زنده ائی است که به صورت مستمر بازآفرینی می شود

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،مراسم رو نمایی از لوح ثبت ملی « آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سُه» در روز هشتم مهرماه مصادف با تاسوعای حسینی با حضور فریدون اله یاری مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان، محسن یارمحمدیان معاونت گردشگری استان اصفهان، جواد چهرراضی رئیس سازمان میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهر و میمه ، علیرضا رئیسی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شاهین شهر و میمه،  سید  حسن علوی مدیر فناوری اطلاعات استانداری اصفهان، محمود نریمانی مسئول دفتر فنی بخشداری مرکزی شاهین شهر، رئیس و معاون نیروی انتظامی از پاسگاه مورچه خورت، جمعی از مردم این روستا و نیز علاقمندانی از سازمان های مردم نهاد استان اصفهان در امامزاده یوسف روستای سُه برگزار گردید.

بنابراین گزارش در راستای این رویداد کمیته اجرایی در تاریخ 1396/06/28 جهت آئین رونمایی از لوح ثبت ملی « آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سُه» در محل روستا از طرف بخشداری مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه با حضور محمود کیانی بخشدار مرکزی شاهین شهر ، جواد چهرراضی رئیس سازمان میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهر و میمه، دهیار روستای سُه سیدرضا راستین، اعضای شورا ی اسلامی روستای سُه مصطفی عباسزادگان، سید علی مقیم کوه، احمد رحیم پور ، محمدعلی حیدری روحانی و امام جماعت روستا  و ماهرخ سادات هاشمی مسئول ثبت ملی این آئین در دفتر بخشداری مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه تشکیل گردید.

فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در روز تاسوعای حسینی 8 مهرماه به همراه محسن یارمحمدیان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جواد چهررازی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان و مسئولین شهرستان شاهین شهر و میمه در مراسم تجلیل از پیرغلامان حسینی و آئین رونمائی از لوح اولین ثبت ملی میراث ناملموس شهرستان شاهین شهر و میمه (مراسم سوگواری و ایام محرم روستای هدف گردشگری سه) حاضر شدند و از پس از رونمائی از لوح اولین ثبت ملی میراث ناملموس این شهرستان از پیرغلامان روستای سه تقدیر نمودند.

همچنین پس از برگزاری این مراسم مسئولین روستا از مراسم نخلگردانی، عماری گردانی، علم گردانی و سینه زنی این روستا در ظهر تاسوعا دیدن کردند.

فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، در مراسم تجلیل از پیرغلامان حسینی و رونمائی از لوح ثبت ملی مراسم سوگواری ایام محرم روستای سه از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه عنوان کرد: میراث ناملموس شکل زنده میراث است که به صورت مستمر بازآفرینی می شود و در محیط خود تداوم می یابد.

وی در حضور عزاداران حسینی و مسئولین این شهرستان عنوان نمود: میراث ناملموس، شکل زنده میراث است که به صورت مستمر بازآفرینی می شود و در محیط خود تداوم می یابد و از نسلی به نسلی منتقل می شود و باعث ایجاد حس تعلق و هویت در انسانها و بشر می گردد.


روستای سُه یکی از روستاهای شهرستان شاهین شهر و میمه می باشد که در بخش مرکزی و در دهستان مورچه خورت واقع گردیده است. روستای سه در فاصله 65 کیلومتری مرکز شهرستان شاهین شهر و در سمت شمال شرقی آن واقع شده است و از جهت شمال به روستای ابیانه، از سمت جنوب به روستای بیدشک، از شرق به روستای کلهرود و از سمت غرب به شهر میمه و روستای رباط محدود می شود.
نام روستا از کلمه سُهی یا سَهی گرفته شده که  به معنای بلندی و مکان مرتفع می باشد و به نظر می رسد که به دلیل موقعیت کوهستانی روستا به آن اطلاق گشته است.
آثار تاریخی روستا روستا شامل کاروانسرا، حمام های قدیمی، خانه های تاریخی، امامزادها با گنبدهای فیروزه ای، قلعه ها، برج کبوتر، آسیاب ها، ساباط و کوره اجرپزی می باشد.
از جاذبه های روستا نیز می توان به کوهستان های مرتفع، دشت ها، مزاع و باغ های سرسبز، قنا ت ها و چشمه سارها اشاره کرد.

 

شرح آئین سوگواری و عزاداری دهۀ اول ماه محرم در روستای سُه


مراسم آئینی سوگواری دهه اول ماه محرم در روستای سُه قدمتی دیرینه دارد و با انجام مراسم سینه زنی در نخستین شبهای ماه محرم آغاز می گردد و در روزهای هشتم, تاسوعا وعاشورا به اوج خود می رسد. شاخصه های عزاداری ایام محرم در این روستا  شامل نخلگردانی، عماری گردانی، علم گردانی، هیئت سینه زنی و نوحه خوانی (دسته سینه زنی) و خواندن نوحه های قدیمی مخصوص به هر روز در روستا، ذکر خوانی و خواندن نوحه ها و اشعار مخصوص توسط گروهی به نام ذاکرین امام حسین(ع) در مسجد جامع روستا و ذکرخوانی شبانه با ذکرهای مخصوص در کوچه ها و خانه های روستا و تعزیه خوانی می باشد.


آیین سوگواری دهه اول ماه محرم در روستای سُه در تاریخ ۰۵/۰۳/۱۳۹۵ به عنوان اولین میراث ناملموس شهرستان شاهین شهر و میمه به شماره ۱۲۰۷ در فهرست میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده است.کلمات کلیدی


captcha

Parvaneh kamali میگه:

روستای زیبای من

اصغر چهرراضی میگه:

میگما پ چرا داداشی من نیم رخس..؟