مستند «سرزمین پیامبران» نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران
تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت: 05:05:38

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gifکد خبر : 30690 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۴:۲۵                 سینما

مستند «سرزمین پیامبران» نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران


ایرانیان_عباس صالح‌مدرسه‌ای درباره ساخت مستند «سرزمین پیامبران» گفت: نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران داریم و تاثیرات مختلف این قبور مطهر را بر زائران بررسی می‌کنیم.


مستند «سرزمین پیامبران» نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،عباس صالح‌مدرسه‌ای درباره ساخت مستند «سرزمین پیامبران» گفت: نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران داریم و تاثیرات مختلف این قبور مطهر را بر زائران بررسی می‌کنیم.
وی افزود: البته طی 16 سال گذشته که بارها کار قبلی‌ام از شبکه‌های مختلف پخش می‌شد خیلی‌ها معتقد بودند چون تاریخ مصرف ندارد با اقبال مخاطبان روبرو می‌شود. الان هم سعی کردم با نگاهی فراتر از زمان و مناسبت‌ها فیلم جدید را بسازم. مستند «سرزمین پیامبران»، فيلمي درباره ي «مردم و نقش مزار انبیای الهی در ایران» و ريشه‌هاي تاريخي و مذهبي آن است؛ فيلمي با زيبايي‌هاي بصري درباره ي مردم شناسي که جوهره ي آن وفاداري به مستندات است و به تمامي انتزاع. به همين دليل با ساختاري دشوار و بغرنج روبرو بودیم.
صالح مدرسه‌ای عنوان کرد: ساختار اين مستند بر «روايت» استوار است و همچنين رواياتي که از منظر مورّخان و انديشمندان حوزه‌هاي جامعه شناسي و ديني برپا شده است. با عنايت به اين موضوع ، مبنا و بن مایه موضوع فيلم به عنوان يک اثر هنري مورد مداقه قرار گرفته و از نقطه نظر تاريخي و تأثيرات اجتماعي آن مورد مطالعه واقع شده است.
 روايت فيلم ارتباط ميان اجزا را برقرار مي سازد و عناصر متنوع فيلم و فصول مختلف آن را به هم مربوط مي سازد. هر يک از اساتيدي که با آنان گفتگو مي شود نقطه نظراتشان را بيان مي دارند و اين فارغ از خطي است که روایت کلی چيده است. اين کمک خواهد کرد که فيلم از لايه‌هاي گوناگون و نقطه نظرات متنوع برخوردار باشد که در نهايت پرسپکتيوي از موضوع مي سازد و آن را تنها در سطح قرار نمي دهد.
ارجاعات متعدد بر گستره ي پهناور ايران به نمونه‌هاي شاخص از تاريخ و فرهنگ و ادبيات، رنگ آميزي زيبا و تنوع خاصّ ايران اسلامي به ساختار تصويري فيلم افزوده شده است.
تهیه کننده «سرزمین پیامبران» افزود: انگيزه ي ساخت اين فيلم نيز معرفي بعد تاريخي ـ مذهبي ـ معنوي و نيز جذابيت‌هاي متفاوت مزار پیامبران الهی در ایران است در ميان عوام و خواص که حلقه ي ارتباطي بخش‌هاي مختلف اين فيلم به تصوير کشيدن گذشته و حال اين مهّم شکل مي گيرد. موضوع و ساختار اين فيلم به گونه اي است که با اتکا به منابع گوناگون و روش‌هاي متنوع تکنيکي و زيبايي شناسانه مي توان به هدف ساخت. اما حاصل کار، به ياري خداوند فیلمی خواهد بود که تنها جنبه ي اطلاع رساني ندارد، بلکه علاوه بر آن سندي تصويري خواهد بود از ميراثي که در فرهنگ اسلامي ايران موجود است و مهم تر آن که تماشاي آن مي تواند روي هر تماشاگر عام و خاصي تأثير فرامتني بگذارد و او را به عمق جنبه ي، تاريخي و مذهبي «تاثیر و نقش مزار انبیای الهی در ایران» نزديک تر کند.
مستند بلند «سرزمین پیامبران» محصول شبکه مستند سیما است. صالح مدرسه‌ای در پایان از حمایت‌های بی دریغ مهندس سلیم غفوری، ابوالقاسم ناصری و علیرضا نوروزی قدردانی کرد.
سایر عوامل این مستند عبارتند از: محمد‌هادی صالح(مشاور پژوهش)، اشکان ضیایی(تصویر بردار)،محمد جواد عرفانیان(صدابردار)، احمد وفایی (تدوینگر) و روح الله امیری(مشاور تولید).

 کلمات کلیدی


captcha