کتاب « ساسات» در کتابخانه پیروزی نقد و بررسی شد
تاریخ: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: 13:35:56


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 30711 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ۲۰:۰۱                 ادبیات و نشر

با حضور نویسنده و منتقد ادبی ؛

کتاب « ساسات» در کتابخانه پیروزی نقد و بررسی شد


ایرانیان_با حضور رضا ساکی نویسنده اثر ،دکتر اسماعیل امینی منتقد ادبی و جمعی از علاقه مندان به حوزه کتاب نقد و بررسی کتاب ساسات در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.


کتاب « ساسات» در کتابخانه پیروزی نقد و بررسی شد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، عصر گذشته 24 دیماه ، نشست نقد و بررسی کتاب «ساسات» اثر رضا ساکی ، با حضور دکتر اسماعیل امینی منتقد ادبی و جمعی از علاقه مندان به حوزه کتاب در حالی در کتابخانه عمومی پیروزی با استقبال زیادی روبرو گردید که نویسنده اثر اعلام کرد این تعداد علاقه مند حتی در جمع های کتابخوانی حوزه هنری هم سابقه نداشته است.
با دیدن فضای کتابخانه پیروزی حالم خوب شد
«رضا ساکی» در این جلسه در ابتدا از استقبال زیاد مخاطبین به حوزه کتاب و اینکه 24 نفر از مدعوین کتاب را مطالعه کردند ابراز خرسندی کرد و گفت: از اینکه دوستان پیگیر کتاب و کتاب خوانی هستند و از فضایی که در کتابخانه پیروزی برای احترام به کتاب دیدم حالم بسیار خوب است.
وی با اشاره به تالیف ها و کارهای جدیدش افزود: هرروز صبح ساعت 10 از رادیو جوان برنامه ای در مورد محیط زیست با رویکرد طنز دارم و همچنین با نشر قاف نیز برای انتشارکتاب جدیدم در حال همکاری هستم.
تلاش کردم سادگی و روان بودن قصه ها حفظ شود
ساکی با اشاره به کتاب ساسات ادامه داد: تلاش کردم تا سادگی و روان بودن قصه ها حفظ شود و به همین دلیل از توصیفات اضافه خودداری کردم.
به کاستی های کتاب واقفم
وی در عین حال تصریح کرد: گاهی اوقات برخی از اتفاقات کتاب و قصه ها آن طوری که می خواهید در نمی آیند البته من به عنوان یک نویسنده همچنان در حال تجربه کردن هستم و در حالی که وقتی این کتاب چاپ شد من از آن گذشتم و به سراغ کارهای دیگرم رفتم اما همچنان به کاستی های کتاب واقفم.
این طنز نویس و روزنامه نگار که تاکنون کتاب های دیگری همچون منتقدی از شوروی سابق ، بابا باتری دار می شود و سمساری را نوشته است یادآور شد: در نگارش طنزو کمدی اگر قدری طنز را کش بدهید کار از دستتان خارج می شود و من تلاش کردم تا موقعیت کمدی قصه ها از دستم در نرود.
برخی ها تصور می کنند قصه های این کتاب بخشی از خاطرات من است!
ساکی با بیان اینکه برخی از مخاطبین تصور می کنند شاید این قصه ها بخشی از خاطرات من باشد خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان این قصه ها خاطرات من نیست بلکه اتفاقات ذهنی است ولی سادگی قصه ها خیلی ها را برآن داشته که تصور کنند شاید این ها بخشی ازخاطرات من بوده!
به دنبال شوخی با الفاظ نبودم
نویسنده کتاب ساسات افزود: هیچ شوخی لفظی در این کتاب پیدا نمی کنید چرا که اصلا به دنبال شوخی با الفاظ نبودم.
چراغ امید روشن است
«اسماعیل امینی» منتقد ادبی و صاحب کتابهایی همچون جلسه شعر، دکتر بازی ، لبخند غیرمجاز هم دراین جلسه گفت: در حال حاضر در شرایط مساعدی زندگی نمی کنیم چرا که هم آب و هوا و هم بلاهایی که خودمان در محیط زیست ایجاد کردیم و هم برنامه های آزمون خطاهایی که معمولا در زندگی هر کدام از ماها وجود دارد زندگی را به کام مان تلخ کرده است اما چراغ امید روشن است چرا که با نسلی مواجهه هستیم که نسبت به دانایی حساسیت پیدا کرده و کتاب می خواند و می نویسند در حالیکه در دوران نوجوانی ما این مسائل خیلی رایج نبود و این جور چیزها کاراضافی محسوب می شد!

نشست های کتاب خوانی امیدوار کننده است
وی تاکید کرد: نشست های کتاب خوانی و نقد و بررسی کتابها امیدوار کننده است و اگر قرار است تحولی در جامعه ایجاد شود بی شک نه به دست سیاستمداران بلکه از دل کتابخانه ها و کلاسهای دانشگاهی خواهد بود.
طنز در مجامع علمی جدی گرفته نمی شود
امینی ، علاقه خود را زبان و ادب پارسی و بیشتر در حوزه شعر اعلام کرد و گفت: حوزه کاری من پژوهش و نوشتن بر نقد ادبی و نظریه های طنز است این درحالی است که طنز در هیچکدام از مجامع علمی جدی گرفته نمی شود.
هیچ کس مافوق نقد نیست
این منتقد ادبی که سابقه عضویت در شورای عالی شعر و داوری جشنواره های ادبی و فرهنگی را دارد ادامه داد: وقتی قرار است اثر ادبی را نقد کنیم منظورمان نقدی نیست که در سیاست و در مطبوعات رایج است. امنظور ما از نقد ایراد گیری از اثر ادبی نیست بلکه آن را می خوانیم و تفسیر می کنیم تا در این تفسیر برخی از نشانه ها آشکار گردد و آنگاه است که مشخص می شود آن اثر چقدر خلاقانه و یا چقدر تکرار کارهای گذشته بوده است.
کار طنز ایجاد خنده نیست
دکتر اسماعیل امینی با بیان اینکه طنز اصطلاحی است که برای همه چیزهایی که نسبتی با خنده دارند به کار می رود افزود: اساسا کار طنز ایجاد خنده نیست بلکه ترسیم وضعیت مضحکی است که به شیرینی بیان می شود این که این بیان منجر به خنده بشود یا نشود خیلی اهمیتی ندارد. طنز معمولا یک وضعیت غیرمعقول را بیان می کند و گاهی ممکن است خیلی هم شیرین نباشد بلکه بسیار تلخ باشد.
در داستان با انسان غیر تیپیکال روبرو هستیم
نویسنده کتاب عضو زورگیر با اشاره به حکایت و داستان ادامه داد: ما در حکایت ها ، با تیپ هایی از پیش شناخته شده روبرو هستیم و چون تیپ ها از قبل برای مردم مشخص هستند لذا نتایج آن هم از پیش برای مخاطب آشکار است اما ما در داستان با انسان واقعی که تیپیکال نیست و خصلت های قابل پیش بینی ندارد روبرو هستیم و به همین جهت هم هست که نتایج آن قابل پیش بینی نیست.
به گفته این استاد دانشگاه ، در داستان ، داستان نویس هیچ نتیجه ای نمی خواهد بگیرد و فقط تجربیات انسانی را روایت می کند به نحوی که مخاطب نیز در بخشی از این روایت ها ؛ خودش را شریک می داند.
این کتاب می توانست بهتر از این باشد
وی اضافه کرد: نویسنده اثر ساسات در این کتاب می خواهد وضعیت ناگوار انسان را در مواجهه با واقعیت ترسیم کند که در این مورد نیز موفق بوده است. اما این کتاب می توانست بهتر از این باشد زمانی که روایت از طریق گفتگو ، توصیف ، گره افکنی و تعلیق پیش میرفت مثل قصه ای که در مورد آل است اما در جاهایی که اینگونه نیست و نویسنده بیرون ایستاده و فقط گزارشگر است چون درگیر عاطفی با موضوع ایجاد نمی شود تاثیرگذاری زیادی ندارد اما اگر نویسنده این قصه ها را هم با تکنیک های داستانگویی به پیش می برد ، مخاطب را درگیر عاطفی بیشتری می کرد.
به گفته او ، هنرمند باید ساده ترین اتفاقات و کوچکترین تجربه انسانی را به گونه ای بیان کند تا برای هر کسی که می خواند درگیری عاطفی ایجاد کند.
امینی خاطر نشان کرد: وقتی ما با طنزهایی مواجهه می شویم که از زندگی حرف می زند فکر می کنیم مهم نیست و تصورمان این است که طنزی مهم است که از مضحکه سیاست حرف بزند این درحالی است که معتقدم زندگی مهمتر از سیاست است و کار هنرمند این است که مردم را به این موضوع ها توجه دهد.

طنز نویس لحظات شیرین و تلخ را به یاد ما می آورد
این منتقد ادبی با بیان اینکه طنز نویس لحظات شیرین و تلخ را به یاد ما می آورد و برای ما جاودانه می کند یادآور شد: بازتاب های پلیدیها و دشواریها در چیزهای روزمره در این کتاب به خوبی دیده می شود.
امینی تصریح کرد: معمولا هنرمند و طنز نویس یک موضوع جزئی را قاب می گیرد و طوری تعمیم می دهد تا یک اتفاق بزرگتر را نشان دهد.
طنز نویسی کار سختی نیست
وی با بیان اینکه طنز نویسی کارسختی نیست گفت: آنانی که معتقدند طنز نویسان همیشه با خطراتی همچون بگیر و ببند و بازداشت مواجهه می شوند کاسب کارانی هستند که می خواهند بعد از دو بار به زندان افتادند به خارج از کشور بروند تا وطن فروشی کنند.
در پایان نیز از طرف مرضیه یگانه مسئول کتابخانه پیروزی ، هدایایی به نویسنده و منتقد اهدا گردید و کتاب « مروری بر تاریخچه  و تفکرات سازمان مجاهدین خلق» اثر وحید خضاب نیز برای نقد و بررسی جلسه آینده اعلام گردید.کلمات کلیدی


captcha