تغییر شهردار ساخت پلاسکو را به تاخیر انداخت/مجوز دهند پلاسکو را ۲ ساله می‌سازیم /پلاسکو ۱۳ طبقه خواهد شد
تاریخ: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: 13:37:09


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 30745 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ ۱۷:۰۲                 شهری و رفاهی

تغییر شهردار ساخت پلاسکو را به تاخیر انداخت/مجوز دهند پلاسکو را ۲ ساله می‌سازیم /پلاسکو ۱۳ طبقه خواهد شد


ایرانیان_سعیدی کیا گفت: برای ساخت‌وساز نیاز به مجوز شهرداری داشتیم و همچنین بسیاری معتقد بودند که نباید ساختمان جدید ساخته شود و به جای آن باید یادبود آتش‌نشانان در این محل ساخته شود.در این مدت تغییر شهردار هم ساخت پلاسکو را به تاخیر انداخت.


تغییر شهردار ساخت پلاسکو را به تاخیر انداخت/مجوز دهند پلاسکو را ۲ ساله می‌سازیم /پلاسکو ۱۳ طبقه خواهد شد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از پایگاه خبری گسترش، پلاسکو، ساعت ۷:۵۹ صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ آتش گرفت و حوالی ساعت ۱۱:۳۰ فروریخت و ۱۶ آتش نشان و ۶ شهروند را به کام مرگ کشاند و روز‌ها و روزها بغض، بهت، تاسف و ترس را به جان شهروندان تهران نشاند.
امروز یک سال از حادثه پلاسکو می‌گذرد و در این مدت به اذعان رییس بنیاد مستضعفان رسانه‌ها هر روز درباره این ساختمان خفته در دل‌های ملت ایران نوشته‌اند.
محمد سعیدی کیا، رییس بنیاد مستضعفان امروز صبح در نشستی خبری به مناسبت سالگرد پلاسکو اظهار کرد: پلاسکو، نخستین ساختمان بلند تهران بود که در سال ۴۱ به بهره‌برداری رسید و همه سرقفلی‌ها در اختیار کسبه قرار گرفت. پس از انقلاب این ساختمان به نفع بنیاد مستضعفان مصادره شد اما تمامی سرقفلی‌ها همچنان در اختیار کسبه بود و آنها تنها اجاره‌ای مختصر را به بنیاد می‌پرداختند و در موقع خرید و فروش این واحد‌ها هم حق و حقوقی بنابر قانون می‌گرفتیم.
وی افزود: پس از حادثه، چند پاساژ برای کسبه و سرقفلی داران پلاسکو که اجاره دار ما هستند در نظر گرفته شد اما مورد تاییدشان قرار نگرفت و در نهایت آنها در پاساژ نور مستقر شدند و اجاره بهای آن جا به مدت هفت ماه از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شد تا امور این کسبه تسهیل شود.

چرا پلاسکو ساخته نشد؟
رییس بنیاد مستضعفان در ادامه این نشست درباره وعده‌ای که دو سال قبل درباره ساخت پلاسکو داده بود، سخن گفت و خاطر نشان کرد: سال گذشته اعلام کردیم که پلاسکو دو ساله ساخته خواهد شد اما به دلایلی ساخت آن هنوز آغاز نشده است و امروز باز هم تکرار می‌کنیم که از زمانی که مجوز ساخت این بنا صادر شود، دو سال بعد، پلاسکوی جدید را با ظاهری جدید خواهیم دید.
سعیدی کیا تصریح کرد: برای ساخت‌وساز نیاز به مجوز شهرداری داشتیم و همچنین بسیاری معتقد بودند که نباید ساختمان جدید ساخته شود و به جای آن باید یادبود آتش‌نشانان در این محل ساخته شود.
وی بیان کرد: در این مدت تغییر شهردار هم ساخت پلاسکو را به تاخیر انداخت.
این مقام مسئول افزود: ما کمیته‌ای برای رسیدگی به موضوع ساخت پلاسکو راه انداختیم‌ و ۳۶۵ طرح در این باره ارائه شد. از میان آنها ۱۰ طرح انتخاب شده است که هفته گذشته جایزه هایی دریافت کردند.
رییس بنیاد مستضعفان گفت: امروز با سازمان میراث فرهنگی، قوه قضاییه و شهرداری به جمع بندی رسیده‌ایم. ساخت ساختمان جدید بلافاصله پس از صدور مجوز از سوی شهرداری آغاز خواهد شد.
سعیدی کیا گفت: از آنجایی که همه کارهای این پروژه دست بنیاد مستضعفان نیست، زمان ساخت پلاسکو مشخص نیست.

پلاسکو ۱۳ طبقه خواهد شد
در ادامه این نشست منوچهر خواجه دلویی، معاونت توسعه ساختمان و انرژی بنیاد و مسئول ساخت مجدد پلاسکو نیز گفت: در منطقه ۱۲ با محوریت خیابان جمهوری محدودیت‌های ارتفاعی برای ساخت ساختمان‌های بلند ایجاد شده است. به عبارتی دیگر این روز‌ها شهرداری و سازمان میراث فرهنگی برای احداث ساختمان‌های بلند در این منطقه مجوز نمی‌دهند. به طوری که سازمان میراث فرهنگی می‌گفت حداکثر سه طبقه ساختمان باید ساخته شود. اما سه طبقه کفاف صاحبان سرقفلی را نمی‌داد.
وی افزود: زمان زیادی برد تا به نتایجی برسیم که هم رعایت نکات مورد تاکید میراث فرهنگی شود و هم حقوق ذی نفعان را رعایت کرد اما در نهایت توانستیم با شهرداری و میراث فرهنگی به توافق برسیم.
خواجه دلویی گفت: در طراحی جدید، پارکینگ دیده شده است؛ در حالی در ساختمان قبلی پارکینگ وجود نداشت. همچنین طراحی جدید فضاهای باز، سطح مشاعات و سطوح عمومی بیشتر از قبل است. زمین شرقی این زمین را که موسوم به پارکینگ اول بود به این جا الحاق شد تا از ظرفیت آن استفاده شود تا پاسخگوی نیاز ذینفعان باشد.
مسئول ساخت مجدد پلاسکو بیان کرد: در حال حاضر با شهرداری منطقه ۱۲ در حال رایزنی هستیم که بتوانیم مجوز گودبرداری را بگیریم. در عین حال باید سطح و سطوح به طور رسمی اعلام شود که بتوان مرحله نهایی مسابقه طراحی را برگزار کرد و هم زمان گودبرداری آغاز شود.
وی افزود: البته قوانین جدیدی مثل عقب نشینی در خیابان جمهوری را داریم که باید رعایت شود. به این ترتیب ۸ طبقه روی زمین و ۵ طبقه زیر زمین خواهیم داشت. هزار واحد پارکینگ در طبقات زیر زمینی ساخته خواهد شد.
مسئول ساخت مجدد پلاسکو تاکید کرد: ۵ طبقه‌ای که باقی مانده اند، نیز ایمن نیستند که باید تخریب شوند. آسانسور‌ها و تاسیسات این پنج طبقه هم در حادثه سال گذشته تخریب شده‌اند. بنابراین اصلا ماندن این ساختمان امکان‌پذیر نیست که باید مجوز تخریب این پنج طبقه هم باید صادر شود.کلمات کلیدی


captcha