ایران حداکثر ۱۲ درصد از درآمد ناخالص داخلی‌اش را در جنگ تحمیلی هزینه کرد/ قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم بعث در عملیات کربلای ۵ غافلگیر شدند
تاریخ: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: 13:51:46


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 30751 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ ۱۸:۴۴                 دفاعی امنیتی

سرلشکر صفوی:

ایران حداکثر ۱۲ درصد از درآمد ناخالص داخلی‌اش را در جنگ تحمیلی هزینه کرد/ قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم بعث در عملیات کربلای ۵ غافلگیر شدند


ایرانیان_دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: غافلگیری قدرت‌های فرامنطقه‌ای و حامیان منطقه‌ای و رژیم بعث عراق در کنار وحدت فرماندهی عملیات سپاه و ارتش از مهمترین ویژگی‌های عملیات کربلای ۵ بود.


ایران حداکثر ۱۲ درصد از درآمد ناخالص داخلی‌اش را در جنگ تحمیلی هزینه کرد/ قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم بعث در عملیات کربلای ۵ غافلگیر شدند

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در جمع دانشجویان دانشکده افسری امام علی (ع) ارتش در تحلیل کلان دفاع مقدس با تاکید بر عملیات کربلای ۵ سخنرانی کرد و اظهار داشت: جنگ تحمیلی پرهزینه‌ترین جنگ پس از جنگ‌های اول و دوم جهانی و تنها جنگ دوران دو قطبی قدرت (دوران جنگ سرد) که هر دو ابرقدرت طرفدار یک طرف جنگ (عراق) بودند، بود و رژیم صهیونیستی این جنگ را به نفع امنیت و منافع خود می‌دید.

وی افزود: در این جنگ ایران حداکثر ۱۲ درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای جنگ هزینه کرد در حالی که حاکمیت عراق با ذخیره ارزی ۳۵ میلیارد دلار در آغاز جنگ و کمک‌های بلاعوض و وام بین ۸۵ تا ۹۰ میلیارد دلاری و تخصیص ۵۷ درصد از درآمد ناخالص داخلی در هزینه کرد برای جنگ پیشرو بود و دولت حاکم عراق از جمعیت ۱۶ میلیون نفری حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تا دو میلیون نفر را در جنگ به صورت اجباری وارد کرد و از ۱.۵ تا ۲ میلیون کارگر خارجی برای اداره امورات کشور استفاده کرد.

صفوی با اشاره به هزینه‌ها و خسارات جنگ برای کشور‌های عراق و ایران افزود: در حوزه هزینه‌ها و خسارات جنگ دو طرف درگیر حدود ۲ هزار میلیارد دلار هزینه و خسارت متحمل شدند.

وی با اشاره به حجم تسلیحات و خرید‌های خارجی دولت عراق در زمان جنگ گفت: فقط قبل از عملیات فاو و کربلای ۵ عراق تنها ۱۰ میلیارد دلار خرید تسلیحاتی از شوروی، چین، کره، آمریکا و کشور‌های اروپایی داشته است.

صفوی در ادامه با اشاره به مهمترین خصوصیات عملیات کربلای ۵ گفت: غافلگیری قدرت‌های فرامنطقه‌ای و حامیان منطقه‌ای و رژیم بعث عراق در کنار وحدت فرماندهی عملیات «طرح ریزی و اجرای عملیات توسط سپاه و پشتیبانی توسط ارتش» و همچنین ارزش سیاسی نظامی شکستن دروازه شرقی بصره در تغییر موازنه جنگ به نفع ایران از مهمترین ویژگی‌های عملیات کربلای ۵ بود. در حقیقت عملیات فتح فاو بهمن ماه ۱۳۶۴ و عملیات کربلای ۵، سرنوشت جنگ را رقم زد.

وی با اشاره به سازمان پشتیبانی رزم و خدمات ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات کربلای ۵ افزود: در این عملیات پشتیبانی هوایی و پدافند هوایی و ترابری هوایی مجروحان به عهده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود و گردان‌های توپخانه نیروی زمینی ارتش و همچنین هوانیروز نیروی زمینی ارتش پشتیبانی رزم را عهده‌دار بودند.

صفوی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دانشجویان افسری امام علی ارتش گفت: توصیه می‌کنم تاریخ ۲۰۰ ساله کشور را مطالعه کنید و جغرافیای کشور خودرا بشناسید، چرا که جغرافیا در دفاع و امنیت موضوع حائز اهمیتی است و جغرافیای ما برتر از عراق و افغانستان است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش پرسش و پاسخ و در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان در خصوص همکاری‌های ارتش و سپاه در جنگ تحمیلی و در زمان فعلی گفت: ارتباط من با شهید صیاد شیرازی و شهید عباس بابایی یک رابطه دوستانه بود و سابقه ارتباط من با شهید صیاد شیرازی به اوایل انقلاب و موضوع کردستان باز می‌گردد و هم‌اکنون نیز روابط بسیار خوبی با عزیزان و فرماندهان ارتش داریم.

وی ادامه داد: در زمان جنگ نیز عملیات‌های مشترک تا سال ۱۳۶۳ داشتیم، عملیات‌های مشترک و پیروزی‌های بزرگی همچون عملیات ثامن الائمه (۵ مهرماه ۶۰) و طریق القدس (آذر ماه ۶۰) و فتح المبین (فروردین ۶۱)، بیت المقدس (خرداد ۶۱) و خیبر (۶۲) و بدر (۶۳) که با هم‌افزایی و هماهنگی قوا ما بین ارتش و سپاه صورت گرفت و هم‌اکنون نیز هماهنگی و وحدت خوبی بین سپاه و ارتش برقرار است و وحدت و هماهنگی بین سپاه و ارتش باعث هم‌افزایی قوا می‌گردد.

انتهای پیام/

 کلمات کلیدی


captcha