اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد
تاریخ: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: 14:06:36


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 31229 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۸:۵۸                 بهداشت ،درمان و سلامت

اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد


ایرانیان_اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " از روز سه شنبه (۲۴ بهمن ماه) به مدت سه روز به همت مرکز تحقیقات " سلامت در حوادث و بلایا " دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری و حمایت معاونت پرستاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سالن اجتماعات فارابی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.


اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، این کارگاه آموزشی برای اولین بار در کشور، با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت ، مشاور وزیر بهداشت در امور فوريت ها ، دکتر مداح مادر پرستاری ایران ، جمعی از پرستاران دانشگاه های سراسر کشور، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، معاون تحقیقات دانشگاه و رئیس و اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات و گروه آموزشی "سلامت در حوادث و بلایا " این دانشگاه ، آغاز بکار کرد.

دکتر " حمیدرضا خانکه " رئیس مرکز تحقیقات و گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مراسم آغاز بکار این کارگاه ، با بیان تاریخچه کوتاهی از وقوع زلزله های رودبار ، بم و کرمانشاه و تعداد کشته شدگان و مصدومان این زمین لرزه ها ، گفت : کشور ما براساس مستندات در معرض مخاطرات و حوادث و بلایای غیرمترقبه است و این درحالی است که نگاه ما به توسعه در کشور ، با توجه به " مدیریت خطر " نیست.

وی افزود: بعد از وقوع زلزله بم ، دولت وقت دستور تشکیل ستاد مدیریت بحران را در کشور داد و در این ستاد ، وظیفه خدمات مربوط به حوزه سلامت و ریاست کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه ، با وزیر بهداشت است و دانشگاه های علوم پزشکی کشور نماینده مقام وزارت در سراسر کشور و مدیریت بحران در آن مناطق هستند.

 دکتر خانکه همچنین به عنوان قائم مقام سازمان اورژانس کشور اظهارداشت: هم اکنون در سطح جهان، سطح خدمات سلامت کشورها، با تعداد کشته ها و مجروحان در حوادث و بلایا در آن کشورها ارزیابی می شود.

وی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت در زندگی مردم ، افزود: سلامت ، نیاز اولیه و تقاضای مردم است و به همین دلیل ، تشکیل کارگروه مربوطه و فعالیت آن ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

وی در بیان اهمیت برگزاری کارگاه " مدیریت پرستاری بحران " ، به توانمندی پرستاران در بخش های مختلف و در شرایط خاص اشاره کرد و گفت: عموما در ۴۵ روز اول در هر شرایط بحرانی ، خدمات پرستاری در کنار پزشک (عمومی) بیشترین خدمات مورد نیاز مردم است ، یعنی اگر پرستاران آماده باشند، بخش اعظم نیاز مردم در شرایط بحرانی ، مدیریت می شود.

 دکتر خانکه همچنین افزود: بلافاصله بعد از وقوع زلزله کرمانشاه ، با تماس تلفنی با خانم دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، خوشبختانه این آمادگی در بخش پرستاری وزارت بهداشت بود که در کمتر از دو ساعت ، ۲۰۰ پرستار آماده اعزام و ارائه خدمت به مصدومان بودند.

وی با توجه به لزوم آمادگی پرستاران برای فعالیت در شرایط بحرانی که بسیاری از برنامه ها و مسایل غیرقابل پیش بینی است ، تاکید کرد: با توجه به پتانسیل بسیار ارزشمندی که در این قشر وجود دارد، اگر بتوانیم تیم هایی را برای مدیریت پرستاری در شرایط بحرانی داشته باشیم ، می توانیم علاوه بر فعالیت در داخل کشور ، در صورت لزوم فعالیت برون مرزی نیز داشته باشیم.

 رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا وزارت بهداشت ، در پایان سخنانش به چگونگی برگزاری کارگاه آموزشی " مدیریت پرستاری بحران " اشاره کرد و افزود: این کارگاه در قالب سه پودمان برگزار می شود و در پایان آن ، گواهینامه مربوطه از سوی وزارت بهداشت و در صورت امکان ، گواهی بین المللی برای شرکت کنندگان صادر خواهد شد.

 مراسم افتتاحیه اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " با سخنان معاون پرستاری وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه یافت که متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

 دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از جمله دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تحت نظارت وزارت بهداشت ، دارای ۲۲ گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات در سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی ) است که اولین و تنها مرکز تحقیقات و گروه آموزشی " سلامت در حوادث و بلایا " کشور در این دانشگاه فعالیت می کند و دانشجویان را درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، آموزش و تربیت کرده است.کلمات کلیدی


captcha