خاموشی:ایجاد بانک داده های فرهنگی اجتماعی در سازمان تبلیغات اسلامی/دینانی:آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است/میرکریمی:حکمت علوی ترکیبی از ترجمه لفظی، مولایی، تفسیری و انفسی نهج البلاغه است/لاریجانی:حکمت به هر رنگی باشد صبغه علوی دارد
تاریخ: ۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: 03:20:19


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d13ef1e5d56c37691800e1d143a4cd68.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ede9e18bbec418d37d50a61b7299e6be.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8848a3b2b8dd97d3eb4fcc4c103fbf8a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f16fa9e0c1b759766d0e18bc654696d7.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d2f0a7e45c15fab466ca12e2d3c080a0.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/6cd9eb56150b3570446150c6d32511e1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 31736 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ ۲۰:۱۸                 ادبیات و نشر

در آئین رونمایی از کتاب‌های «شرح و تفسیر نهج‌البلاغه» و «حکمت علوی» مطرح شد؛

خاموشی:ایجاد بانک داده های فرهنگی اجتماعی در سازمان تبلیغات اسلامی/دینانی:آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است/میرکریمی:حکمت علوی ترکیبی از ترجمه لفظی، مولایی، تفسیری و انفسی نهج البلاغه است/لاریجانی:حکمت به هر رنگی باشد صبغه علوی دارد


ایرانیان_ حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: از سال 85 تاکنون بانک داده های فرهنگی اجتماعی در این سازمان ایجاد شده و به بهانه کار فرهنگی وارد داده‌های فرهنگی شدیم که یکی از این داده‌ها درباره نشر کتاب است.


خاموشی:ایجاد بانک داده های فرهنگی اجتماعی در سازمان تبلیغات اسلامی/دینانی:آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است/میرکریمی:حکمت علوی ترکیبی از ترجمه لفظی، مولایی، تفسیری و انفسی نهج البلاغه است/لاریجانی:حکمت به هر رنگی باشد صبغه علوی دارد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،مراسم رونمایی از کتاب‌های «شرح و تفسیر نهج‌البلاغه» و «حکمت علوی» اثر اسماعیل منصوری لاریجانی،‌ صبح امروز با حضور سیدمهدی خاموشی،‌ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، غلامحسین ابراهیمی دینانی و حجت‌الاسلام سیدمهدی حسین‌زاده، دبیرکل بنياد قرآن در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

ایجاد بانک داده های فرهنگی اجتماعی در سازمان تبلیغات اسلامی

حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی دراین مراسم به بیان دیدگاه خود نسبت به این آثار پرداخت و عنوان کرد: حضرت علی(ع) می‌فرمایند: من تورات و انجیل و زبور و فرقان را خواندم و از هر کدام عبارتی برگزیدم. از تورات این عبارت را برگزیدم که: «مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ؛ هر كس بر خدا اعتماد كند او براى وى بس است». این عبارت در سوره طلاق آمده است. در سوره طلاق با این آیه برخورد می‌کنیم: أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ عَذَابًا شَدِيدًا فَاتَّقُوا اللَّهَ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ الَّذِينَ آمَنُوا قَدْ أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَيْكُمْ ذِكْرًا؛ خدا براى آنان عذابى سخت آماده كرده است پس اى خردمندانى كه ايمان آورده‏ايد از خدا بترسيد براستى كه خدا سوى شما تذكرى فرو فرستاده است، (آیه ۱۰ و ۱۱ سوره طلاق).

وی افزود: آیه بعد می‌فرماید: «رَسُولًا يَتْلُو عَلَيْكُمْ آيَاتِ اللَّهِ مُبَيِّنَاتٍ لِيُخْرِجَ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّور؛ ِ پيامبرى كه آيات روشنگر خدا را بر شما تلاوت مى ‏كند تا كسانى را كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏‌اند از تاريكي‌ها به سوى روشنايى بيرون برد». از این دو آیه برداشت می‌شود کسی ایمان می‌آورد، اهل اندیشه و فکر است. وقتی صاحب اندیشه و ایمان شد، تقوا پیشه کند. آیات الهی مبین با معیار عقل هستند. کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند با ایمان به رسول خدا هدایت می شوند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی  با تاکید بر اینکه در سازمان تبلیغات تلاش بر این است تا بر اساس طرحی ویژه در حوزه فرهنگ پیش برویم، گفت: از سال 85 تاکنون بانک داده های فرهنگی اجتماعی در این سازمان ایجاد شده و به بهانه کار فرهنگی وارد داده‌های فرهنگی شدیم که یکی از این داده‌ها درباره نشر کتاب است. سازمان تبلیغات نسبت به افزایش سهم نشر مکتوب تلاش خوبی دارد و توانسته‌ برخی کتاب‌ها را به چاپ صدم برسانیم و برخی از تیراژ ها از مرز یک میلیونی عبور کرده است و با این وجود راضی نیستیم و تلاش ما بر این است کتاب های فاخر را به چاپ برسانیم.

حکمت علوی ترکیبی از ترجمه لفظی، مولایی، تفسیری و انفسی نهج البلاغه است

سیدحسن میرکریمی، مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بین الملل در این مراسم با اشاره به اینکه این واحد نشر در حوزه تبلیغ دین مبین اسلام فعالیت می کند، گفت: تاکنون بیش از 800 عنوان کتاب در حوزه دین از سوی انتشارات چاپ و نشر بین الملل وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده است.

میرکریمی گفت: در یکی دو سال اخیر بحث حیات و ممات حوزه نشر بر همه روشن است. انتشارات بین الملل با توجه به مشکلات حوزه نشر در سال های اخیر فعالیت خود را از ساختار کمی به ساختار کیفی تغییر داده است و کیفیت آثاری که منتشر می کنند به نسبت قبل متفاوت است. نمونه آن اثر دکتر منصوری لاریجانی که امروز رونمایی می شود.

وی با توجه به اینکه سال کتاب حوزه نشر از نمایشگاه کتاب تهران تاریخ گذاری می شود، گفت: از سال گذشته تاکنون 70 عنوان کتاب چاپ اولی از سوی شرکت چاپ و نشر بین الملل به بازار نشر ارایه شده است و امیدواریم در سال آینده روند رو به رشدی در حوزه نشر کتب دینی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بین الملل با توجه به سابقه 20 ساله این انتشارات گفت: علیرغم وابسته بودن به سازمان تبلیغات اسلامی شرکت چاپ و نشر بین الملل در حوزه ناشران دینی جایگاه خود را یافته است، امیدواریم بتوانیم با چاپ کتاب های ارزشمند جامعه علمی را به کتاب علاقه مند کنیم.

آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه در این مراسم در تفسیر آیه تفسير آيۀ "ن و القلم و ما يسطرون" گفت: خداوند در قرآن به قلم قسم یاد کرده در واقع وقتی قسم به چیزی می خوریم آن چیز عزیز است و خداوند به چیز عزیزی چون قلم قسم خورده است.

وی گفت: شما را به اصول کافی که مهمترین کتاب حدیثی شیعی است، ارجاع می دهم. اولین حدیث این کتاب بعد از بسم الله آغاز در باب عقل است چرا که اولین مخلوق خداوند عقل است. این سوال را از شما می پرسم که آیا خداوند اول عقل را و بعد عالم یا اول عالم را و بعد عقل را آفریده است. خداوند عالم را بر اساس آگاهی آفریده است، خداوند حکیم است و عالم را بر اساس حکمت آفریده است چرا که آگاهی بر اساس عقل است.
دینانی افزود: وقتی خداوند با عظمت غیرمتناهی می گوید حکمت خیر کثیر است در واقع حکمت کثرت می آورد چرا که حکمت بعد از مرگ انسان از بین نمی رود. در واقع حکمت ابدی و خیر کثیر است. اگر کاری در آن حکمت باشد محکم است. حکمت؛ عقل است. عقل حکم می کند و هیچ موجودی حکم نمی کند مگر عقل و حاکم مطلق خداوند است چون آگاهی مطلق است.

این فیلسوف و اندیشمند ایرانی گفت: در هیچ دینی از ادیان الهی به اندازه اسلام بر عقل تاکید نشده است. قرآن وقتی مومنان را مذمت می کند به عقل اشاره می کند که نمونه آن "أَفَلَا تَعْقِلُونَ"  در سوره صافات و نمونه های مشابه در سوره های دیگر است. عقل پیش رو، آینده و گذشته را می بیند.

وی خاطرنشان کرد: حکمت ظهور عقل است. در تورات و انجیل آنقدر که به عقلانیت در قرآن اشاره شده، توجه نشده است. اوج عقلانیت در قرآن کریم به کار رفته و هیچ کتابی در عالم به اندازه قرآن عقلانی نیست.

این اندیشمند با اشاره به اینکه در تفسیر علامه طباطبایی عقل نقش دارد، گفت: عقل گوهری گرانبهاست که اگر احساسات را کنترل نمی کرد نمی دانم چه بلایی بر سر بشر می آمد؛ چرا که عقل میزان الموازین است یعنی همه میزان ها با عقل به توازن می رسند. آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است. حضرت امیر (ع) سمبل عقلانیت اسلام است و نهج البلاغه کتاب فضایل امام علی(ع) است.

حکمت به هر رنگی باشد صبغه علوی دارد

دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی، نویسنده کتاب‌های «شرح و تفسیر نهج‌البلاغه» و «حکمت‌ علوی»،نیزدر آیین رونمایی از این آثار گفت: در سالی که مقام معظم رهبری به‌عنوان سال حضرت امیرالمومنین (ع) نامگذاری کردند در بنیاد حفظ آثار درباره نهج‌البلاغه مطالعاتی انجام می دادم. وقتی ترجمه نهج‌البلاغه دکتر صبحی‌صالح را مطالعه کردم و به پایان کتاب رسیدم با 5هزار کلمه که تحت عنوان فرهنگ اصطلاحات آورده شده بود مواجه شدم وی در خصوص این کلمات ذکر کرده بود کسی راز این کلمات را می‌فهمد که رابطه انفسی با صاحب نهج البلاغه داشته باشد.

دکتر منصوری لاریجانی، مولف آثار ارزشمند در این مراسم با اشاره به اینکه آغاز نگارش کتاب حکمت علوی از سالی که رهبری آن را سال امام علی نامید، آغاز شد، گفت: از دوران دبیرستان علاقه شدیدی به نهج البلاغه و حفظ خطبه های آن داشتم. در ابتدای نگارش کتاب "حکمت علوی" تمام تلاشم پیدا کردن عین این پنج هزار کلمه در خطبه های نهج البلاغه و جاسازی کردن همه این واژه ها در نهج البلاغه امیر المومنین(ع) بود.

این نویسنده و پژوهشگر خاطر نشان کرد: در حکمت علوی به بررسی واژگان نهج‌البلاغه پرداخته ام و متوجه شده ام که همه واژگان بار عرفانی و ولایی دارند. همچنین در نگارش کتاب حکمت علوی با این مشکل مواجه بودیم که فصاحت و بلاغت ترجمه به‌هم نخورد.

منصوری لاریجانی خاطر نشان کرد: در انتشار این اثر کلمات خطبه‌ها را در قالب نکته توضیح داده ام و سعی من بر آن بوده از تکرار پرهیز کنم. این اثر ترکیبی از ترجمه لفظی، مولایی، تفسیری و انفسی است.

وی افزود: 124 کلیدواژه را در تفسیر نهج البلاغه استخراج کرده و فصاحت و بلاغت را سعی کردم در ترجمه کلام مولا به مخاطب برسانم چرا که کلام مولا بعد از قرآن معجزه است. سعی کردم در کتاب حکمت علوی همه از معرفت ناب ولایت امیرالمومنین بهره شوند.

وی با اشاره به اینکه اتحاد وجودی امام علی (ع) و حضرت زهرا در کوثر است، گفت: حکمت به هر رنگی رنگ علوی دارد و منشا نزول حکمت ازلی است و ساحت نزول حکمت ولایت امیرالمومنین(ع) است.کلمات کلیدی


captcha