عفاف جامعه را از گسستگی نجات می‌دهد
تاریخ: ۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: 02:58:05


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d13ef1e5d56c37691800e1d143a4cd68.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ede9e18bbec418d37d50a61b7299e6be.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8848a3b2b8dd97d3eb4fcc4c103fbf8a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f16fa9e0c1b759766d0e18bc654696d7.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d2f0a7e45c15fab466ca12e2d3c080a0.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/6cd9eb56150b3570446150c6d32511e1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 31746 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ ۲۰:۰۹                 مجلس و دولت

لاریجانی در جمع خانواده‌های نمایندگان مجلس:

عفاف جامعه را از گسستگی نجات می‌دهد


ایرانیان_رئیس مجلس گفت: وجود عفاف در جامعه موجب افزایش همبستگی‌ها شده است و سوء ظن‌ها را از بین می‌برد.


عفاف جامعه را از گسستگی نجات می‌دهد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از خبرگزاري صداوسيما، علی لاریجانی عصر امروز در دیدار همسران نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افتخاری برای بنده بود که در این ایام فرخنده که به حضرت فاطمه زهرا (س) تعلق دارد، هر ساله توفیق دارم که در خدمت همسران نمایندگان عرض ارادت کنم، افزود: امیدوارم این ایام برای همه مایه مسرت و برکت باشد و باید خدا را شاکر بود که در جمهوری اسلامی ایران نماد زن به روز ولادت یک شخصیت ممتاز و بی همتا مربوط شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حضرت فاطمه زهرا (س) جزو اصحاب و یاران نزدیک در صدر اسلام و از اصحاب کسا بود که آیه تطهیر در شأن آنان نازل شد، گفت: در آیه تطهیر خداوند می فرماید که ما اراده کردیم از این خانواده هر گونه پلیدی را دور کنیم.
وی ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا (س) جزو یاران پیامبر در مباهله بود و در تمام صحنه های سخت در کنار ایشان قرار داشت و یاری دهنده رسول اکرم (ص) بود.
آقای لاریجانی با بیان اینکه حضرت زهرا (س) به اندازه ای برای پیامبر عزیز بود که هر گاه پیامبر عازم سفر بودند، به منزل ایشان می رفتند و خدمت حضرت زهرا (س) سلام، و آیه تطهیر را قرائت می کردند، یادآور شد: پیامبر اکرم (ص) می فرمودند که هر گاه می خواهم رایحه بهشت را استشمام کنم، نزد فاطمه می روم و او را در آغوش می گیرم و می بویم.
وی افزود: پیامبر اکرم (ص) می فرمودند که هر کس فاطمه زهرا (س) را شاد کند، مرا شاد کرده و هر کسی وی را اندوهناک کند، مرا اندوهناک کرده است و می فرمودند او عزیزترین خلق، نزد من است که این نشان دهنده عظمت جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) است که پیامبر ایشان را جان خود نامید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از احادیث قدسی گفت: در این حدیث خطاب به پیامبر آمده است که "اگر تو نبودی عالم را خلق نمی کردم و اگر علی نبود، تو را خلق نمی کردم و اگر فاطمه نبود شما دو تن را خلق نمی کردم" که این نشان می دهد که فاطمه زهرا (س) ریشه و اساس مکتب اسلام و رشددهنده و پایدارکننده اسلام بوده است.
آقای لاریجانی با بیان اینکه آیه تطهیر تنها به تشیع اختصاص ندارد، ادامه داد: در کتب اهل سنت این موضوع ذکر شده که تطهیر مربوط به این خاندان است و در جمهوری اسلامی نیز چنین فردی نماد زن قرار گرفت که باید تلاش کرد به ساحت مقرب ایشان تقرب یافت که البته این موضوع آسان نیست و شاید ممکن نباشد.
وی با اشاره به یکی از دلایل نامگذاری فاطمه زهرا (س) گفت: یکی از دلایل نامگذاری این نام برای ایشان این بود که خلق از حقایق و فهم وجودی ایشان عاجز است و حضرت زهرا (س) شخصیتی بزرگ و بی همتا برای همه عالم بود و هر کسی باید به اندازه استعدادش وجود ایشان را درک کند.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه خواجه نصیرالدین طوسی فضایل را چهار گونه عنوان می کند، اظهار داشت: فضیلت نخست تذهیب قوه نظری است، یعنی استعدادها و دانش رشد یابد که این فضیلت در حضرت فاطمه زهرا (س) به کمال وجود دارد.
آقای لاریجانی با بیان اینکه فضیلت دوم تذهیب قوه عملی است، ادامه داد: تذهیب قوه عملی یعنی آنچه به عنوان عدالت از آن نام برده می شود که تمام نهادها و جوامع پایداری شان به عدالت است و یک خانواده با عدالت پایدار می شود.
وی با بیان اینکه دلیل اینکه رهبر معظم انقلاب مکرراً روی مسأله عدالت تاکید دارند، به این سبب است که موضوع عدالت رکن است، تصریح کرد: برای هر نهاد کوچک و بزرگ عدالت یک رکن محسوب می شود و همه چیز را سر جای خود قرار می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضیلت سوم تذهیب قوه غضبی یعنی شجاعت است، ادامه داد: انسان ها باید برای رسیدن به کمال، قوه غضبی خود را کنترل کنند. البته باید موضوع شجاعت را از جسارت تفکیک کرد، چرا که جسارت مبنای عقلی ندارد اما شجاعت علو نفسانی را نشان می دهد که حضرت زهرا این شجاعت را دارا بودند و زمانی که خطبه خود را در مسجد قرائت می کردند، عین شجاعت بود.
وی با اشاره به چهارمین فضیلت که مربوط به تذهیب قوه شهوت است، بیان کرد: این موضوع به عفاف مربوط می شود که حضرت فاطمه (س) مظهر عفاف بودند و همانگونه که نقل شده است در آخرت، زمانی که خلق به سمت بهشت روانه می شوند، هنگامی که نزد ایشان می رسند سر خود را پایین می افکنند که فاطمه زهرا (س) عبور کند.
آقای لاریجانی با بیان اینکه عفاف جامعه را از دریدگی و گسستگی نجات می دهد، افزود: در خانواده عفیف همبستگی وجود دارد و در جامعه ای که عفاف وجود داشته باشد، سوءظن ها از بین می رود و همه عضو یک پیکر می شوند.
وی ادامه داد: فاطمه زهرا (س) این چهار فضیلت را یکجا داشت که خواجه نصیرالدین طوسی از ایشان به عنوان یک انسان برجسته یاد می کند.
آقای لاریجانی با اشاره به پرسش و پاسخ بین یک حکیم و شاگرد افزود: شاگرد به حکیم گفت که به من درس انسانیت بیاموز و استاد گفت بنویس درس نخست که مرتبه نازل بوده این است که آدمی در مرتبه ظاهر آداب و رسوم انسانیت را به جا آورد و اخلاق حسن با همسایگان و خانواده داشته باشد تا فضا بر اساس محبت شکل بگیرد.
رئیس قوه مقننه گفت: اگر همین آداب ظاهری رعایت نشود، از هم گسستگی ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه در شرایط امروز در کشور دریدگی دیده می شود، افزود: تحت هیچ شرایطی نباید آبروی شخصی را برد و به کسی ظلم کرد، چرا که در یک حدیث قدسی آمده است که "اگر کسی آبروی مؤمنی را بریزد، باید خودش را برای جنگ با خدا حاضر کند".
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درس دوم استاد به شاگرد که متوسط است، این است که در مقام باطن، قلب خود را از بخل، حسد و سوء ظن خالی کند، ادامه داد: در این مرتبه افراد باید پایبند به عدل، وفا، صدق و صفا باشند و اگر انسانی بخواهد درس انسانیت بیاموزد نباید بخل و حسد داشته باشد و در خیلی از مجال ها اگر انسان خوددار باشد، نوعی فضیلت برای آن محسوب می شود.
آقای لاریجانی با تاکید بر اینکه تفضل از عدل بالاتر است، گفت: خداوند در قرآن کریم به عدالت حکم می کند، اما می گوید "اگر انسان تفضل کند، به خدا نزدیک تر است" و در واقع عدالت یعنی قانون را اجرا کردن و از ویژگی های آن اجرای قانون است، اما بالاتر از این عدالت آن است که انسان گذشت داشته باشد.
وی با بیان اینکه در حکومت ها افضل امور اجرای قانون است، افزود: یکی از رکن های تحقق قانون در کشور مردم هستند که یکصد سال پیش مردم قیام کردند و با مشروطه به دنبال این بودند که دیکتاتوری را کنار بگذارند و مردم سالاری را جایگزین کنند که بنای مردم سالاری مجلس است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه مرحوم مدرس در محل مجلس قدیم در برابر رضاشاه ایستاد که سبب شد رضاشاه گستاخ سیلی به صورت شهید مدرس بزند، گفت: در همین مجلس قدیم مرحوم شهید مدرس در برابر قرارداد استعماری وثوق الدوله ایستاد.
وی با بیان اینکه اصول 62 تا 100 قانون اساسی مربوط به مجلس شورای اسلامی است افزود: این موضوع نشان می دهد کسانی که تدوین کننده قانون اساسی بوده اند جایگاه ویژه ای برای مجلس قائل شده اند و مجلس را در جایگاهی قرار داده اند که بتواند از حقوق مردم دفاع کند. همچنین مجلس در برابر قوه مجریه و سایر بخش ها باید از مردم دفاع کند.
آقای لاریجانی با اشاره به اینکه نمایندگان می توانند اظهار نظر و قانون وضع کنند، ادامه داد: هر سمتی، یک جانشینی برای آن قابل فرض است اما نمایندگان نمی توانند کسی را جایگزین خود قرار دهند و این سمت قائم به شخص است و قابل تفویض نیست، یعنی یک نماینده حق ندارد که این امکان خود را به کسی واگذار کند.
وی اظهار کرد: نمایندگان باید در تمام جلسات اعم از کمیسیون ها، صحن علنی و جلساتی که خارج از مجلس به آنها ماموریت داده شده است، حضور یابند و این موضوع قابل تفویض به شخص دیگری نیست، در حالی که رئیس جمهور یا هر یک از وزرا می توانند معاونانی برای خود داشته باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته نماینده مجلس می تواند مشاور داشته باشد اما تنها خودش صاحب رأی است که این نشان دهنده آن است که نظام برای منتخبان مردم جایگاه ویژه ای قائل است و آنها اجازه ندارند اختیارات خود را تفویض کنند.
آقای لاریجانی با بیان اینکه خانواده های نمایندگان با توجه به وجود مشغله های آنها باید صبر و تحمل داشته باشند، افزود: هر یک از نمایندگان برای حضور در کمیسیون ها و پارلمان و شوراهایی که عضو هستند باید مطالعه و رایزنی کنند تا بتوانند روی این موضوعات وقوف یابند و رأی دهند.
وی با اشاره به دومین مسئولیت نمایندگان که مربوط به مسائل منطقه ای و حوزه انتخابیه است، افزود: غالباً نمایندگان چهارشنبه پس از جلسه علنی به منطقه و حوزه انتخابیه می روند و هر ماه یک هفته در حوزه انتخابیه حضور می یابند تا بتوانند بهتر در جریان مشکلات مردم قرار گیرند.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به اینکه گاهی به نمایندگان خرده می گیرند که وقت نماینده برای منطقه صرف می شود، افزود: گفته می شود که اگر احزاب فعال باشند، دیگر نیاز نیست که نماینده وقت خود را صرف حوزه انتخابیه کند که این موضوع حرف صحیح و سنجیده ای نیست، چرا که این مهم ترین امکانی است که مردم با مسئولان دارند تا بتوانند رخ به رخ مسائل خود را بیان کنند.
آقای لاریجانی با بیان اینکه این موضوع برای نمایندگان و خانواده آنها زحمت دارد، افزود: اما در نهایت این حضور در حوزه های انتخابیه دستاورد بزرگی برای کشور است چرا که نمایندگان در پارلمان حاوی پیام مردم هستند که اگر در وزارتخانه یا استانداری قانون اجرا نشده باشد، از زبان مردم بیان می شود و توسط نماینده انتقال می یابد که اگر این مشکلات علاج نشود، سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح ازجانب نمایندگان مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه نمایندگان در زمان بررسی بودجه کمتر در منازل خود حضور داشتند، ادامه داد: در بودجه به آبادانی و حل مسائل منطقه ای کمک می شود، که در زمان بررسی بودجه نمایندگان تلاش می کردند که مشکلات مناطق نیز در این لایحه دیده شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدود بودن منابع در کشور اظهار داشت: از همین بودجه باید به اندازه در جاهای ضروری مصرف شود، که امیدوارم تلاش ها برای دهه بعدی انقلاب که در حال آغاز است منبع تحول برای آبادانی و بهبود شرایط مردم شود.
آقای لاریجانی با بیان اینکه برخی چالش ها در کشور وجود دارد که به هم تنیده شده است، ادامه داد: این آسیب ها جنس های مختلفی دارد که باید با تعقل و دقت نظر کافی حل شود و با شعار و سروصدا قابل رفع نیست، لذا کسانی که فکر می کنند می توانند پاسخ یک خطی به مشکلات دهند دچار خودفریبی می شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با آرامش و دقت نظر علمی مسائل سامان یابد، تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی با پشتوانه مردم و با تجربه ای که از 40 سال گذشته داشته است، مشکلات را می شناسد و می تواند چالش های آینده را حل کند.
رئیس قوه مقننه گفت: مجلس یکی از ارکان کشور است که می تواند شنونده مشکلات مردم باشد و به توسعه و آبادانی کشور سرعت ببخشد.

 

پیگیری وضع زنان بازداشتی در دیدار فراکسیون زنان با رئیس مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی از تلاش و رایزنی برای پیگیری وضع زنان بازداشتی در اعتراضات اخیر خبر داد.
آقای لاریجانی همچنین در دیدار نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن گفت: تعداد بانوان نماینده در مجلس 5.6 درصد جمعیت کل نمایندگان است اما خانم های نماینده بسیار فعال هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانوان مجلس فعال، پیگیر و بانشاط در جلسات صحن و کمیسیون‌ها حضور می یابند، افزود: نمایندگان زن بسیار منظم هستند که این موضوع بسیار مهم است و باید گفت که خدمات آنها مغفول نیست.
آقای لاریجانی در پاسخ به درخواست چند تن از نمایندگان زن مجلس برای پیگیری وضع بازداشتی‌های زن در اعتراضات اخیر به ویژه تجمع مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در زمینه بازداشتی‌های خانم رایزنی می کنم و پیگیری‌هایی در این باره انجام می‌دهم.
وی با اشاره به درخواست برخی نمایندگان برای در اولویت قرار گرفتن برخی طرح‌ها در حوزه بانوان یادآور شد: در برخی طرح‌ها همانند سن ازدواج و بحث ازدواج و خانواده سفارش لازم را به کمیسیون‌های تخصصی می‌کنم تا این موارد با اولویت مورد بررسی قرار گیرد.
نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی در این مراسم بر مباحثی همانند عدالت جنسیتی، پیگیری طرح امنیت شغلی زنان در دوران بارداری و شیردهی، کمک به زنان سرپرست خانوار و بیمه آنها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رایزنی برای آزادی زنان بازداشتی در اعتراضات اخیر تأکید کردند.
در پایان این مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی با اهدای لوح سپاس از نمایندگان زن مجلس تقدیر و تشکر کرد.

 کلمات کلیدی


captcha