برخورد با اقدامی که مخل نظام پولی و بانکی باشد؛دیگر موسسه مالی غیرمجازی وجود ندارد
تاریخ: ۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت: 08:27:21


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 31910 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۰۶ ۱۸:۴۵                 طلا و ارز

برخورد با اقدامی که مخل نظام پولی و بانکی باشد؛دیگر موسسه مالی غیرمجازی وجود ندارد


ایرانیان_رئیس بانک مرکزی گفت: تمام دغدغه من در سال جدید حل مشکل بقیه سپرده گذاران است.


برخورد با اقدامی که مخل نظام پولی و بانکی باشد؛دیگر موسسه مالی غیرمجازی وجود ندارد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، ولی‌الله سیف درباره اینکه سخنگوی دولت بار‌ها اعلام کرده است نخستین فردی که وجود موسسات مالی غیرمجاز را مطرح کرد، رئیس بانک مرکزی بود، چگونه به وجود این موسسات پی بردید؟ گفت: بانک مرکزی وظیفه دارد در بازار پول نظارت داشته باشد. ما کار خاص و اضافه‌ای انجام ندادیم بلکه وظیفه خود را انجام داده‌ایم. قطعا اقدامی که مخل نظام پولی و بانکی باشد و اختلال ایجاد کند با آن برخورد می‌کنیم.
وی ادامه داد: موسسات در بازار پولی بانکی اختلال ایجاد کرده بودند که ما با شناسایی آن‌ها دیگر اجازه فعالیت ندادیم و می‌توانم بگویم دیگر هیچ موسسه غیرمجاز مالی در کشور وجود ندارد.

افرادی موسسات غیرمجاز را حمایت می‌کنند؛ باید بررسی شود
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که افکار عمومی مطالبه می‌کند تا سرشاخه‌های اصلی این موسسات معرفی شوند آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد یا خیر؟ عنوان کرد: این بخش از کار مانده است. پرونده تمامی این افراد در مراجع قضایی است و طبیعتا با تحقیقاتی که قوه قضائیه در کنار همکاران ما انجام می‌دهند این اتفاق خواهد افتاد.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: همکاران ما با همکاری وزارت اطلاعات اقدام به شناسایی افراد می‌کنند، همچنین دارایی‌هایی که از محل سرمایه‌های مردم تهیه شده است و ممکن است به نام دیگران منتقل شده باشد را شناسایی کرده و باز می‌گردانند.
وی تاکید کرد: افراد متخلف، کلاهبردار و سودجو باید بدانند که قوه قضائیه حتما با آن‌ها برخورد می‌کند.
سیف درباره این‌که گفته می‌شود این افراد به برخی از نهاد‌ها وابستگی دارند، گفت: وابستگی به نهادی را من تایید نمی‌کنم و یا حداقل اطلاعاتی از این بابت ندارم ولی افرادی هستند که در کسوت‌های مختلف، مشاغل و رده‌هایی این اشخاص را حمایت می‌کنند که باید بررسی شود.

توقف کامل موسسات غیرمجاز در سال ۹۶
وی در پاسخ به این سوال که آیا به هنگام رسیدگی به پرونده این موسسات مالی دچار تردید و یا هجمه‌ای شده‌اید، گفت: پیگیری این موضوع هزینه‌هایی را برای من ایجاد کرد، اما باعث نشد که دست از کار خود بکشم که الحمدلله دستاورد‌هایی حاصل شد.
وی ادامه داد: در سال ۹۶ یک اتفاق بزرگ در کشور افتاد و آن توقف کامل موسسات غیرمجاز بود که در فضای پولی کشور اختلال ایجاد کردند. این موسسات سرمایه‌های مردم را در معرض نابودی قرار داده بودند.
رئیس بانک مرکزی یادآور شد: من بار‌ها گفته‌ام این اقدامی که در سال گذشته انجام دادیم اگر چهار سال پیش انجام می‌شد دامنه هزینه‌ها و خسارت‌های آن بسیار پایین بود و بر عکس اگر چهار سال عقب می‌افتاد هزینه‌های بسیار بسیار بیشتر و بزرگ‌تری را تحمیل می‌کرد. امروز بسیار خوشحالم که این اتفاق افتاده است.
وی تاکید کرد: همه دغدغه ذهنی‌ام رفع و رجوع مشکل بقیه سپرده‌گذاران است. ساختار‌هایی را ایجاد کرده‌ایم تا اموالی که تاکنون شناسایی نشده‌اند را شناسایی کنیم تا در سال آینده مشکل این بخش از سپرده‌گذاران حل شود.

اصلاح ساختار نظام بانکی؛ اولویت بانک مرکزی در سال ۹۷
سیف در خصوص اولویت بانک مرکزی در سال ۹۷ نیز گفت: مهمترین اقدام ما در سال جاری در بانک مرکزی اصلاح ساختار نظام بانکی است که یک بحث بسیار جدی برای ما است. ما قصد داریم شرایطمان را به وضعیتی تبدیل کنیم که مطابق با استاندارد‌های روز دنیا باشد.
رئیس بانک مرکزی افزود: در جهت ایجاد تعادل در مصارف ارزی کشور آن هم با توجه به اینکه کشور ما رو به رشد است و مصارف ارزی زیادی را می‌خواهد، تلاش خواهیم کرد. ما قطعا اولویت‌گذاری خواهیم کرد تا بتوانیم رشد پولی، صادرات و اشتغال را داشته باشیم.کلمات کلیدی


captcha