قاچاق گسترده پیاز زعفران از ایران به افغانستان
تاریخ: ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت: 02:01:24

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gifکد خبر : 33091 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ ۲۱:۳۵                 کشاورزی و امور دام

لزوم مبارزه جدی دولت؛

قاچاق گسترده پیاز زعفران از ایران به افغانستان


ایرانیان_رئیس اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران،­ از خروج وسیع پیاز زعفران از کشور و توسعه کشت این محصول در افغانستان خبر داد.


قاچاق گسترده پیاز زعفران از ایران به افغانستان

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،غلامرضا میری ­با اشاره به اینکه خروج پیاز زعفران بصورت قاچاق انجام می شود افزود: خروج گسترده و غیرقانونی پیاز زعفران،​ سبب افزایش قیمت این محصول در داخل کشور شده است.

او نبود سیستم بانکی بین المللی را برای فروش زعفران،­ مشکل این بخش دانست و گفت: این روند سبب ناتوانی ما برای تامین زعفران در بازار اروپا­ شده،​ برهمین اساس افغانستان جایگزین ایران در این بخش شده است که بخشی را تولید و بخشی را با خرید از ایران و صادرات آن با نام افغانستان می کند.

رئیس ­اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران حجم صادرات زعفران را 300 میلیون دلار اعلام کرد و ادامه داد: صادرکنندگان زعفران این محصول را با دلار 7000 هزار تومانی صادر می کنند که براساس اعلام دولت و فعالیت سامانه نیما، صادرکنندگان باید ارز را با قیمت 4200 به کشور وراد کنند که این به صرفه نیست و البته این درحالیستکه صادرکنندگان زعفران در قبال این محصول تومان دریافت می کنند.

میری با اشاره به فعالیت های دولت برای مقابله با قاچاقچیان پیاز زعفران گفت: زعفران محصول استراتژیک و انحصار تولید آن برای ایران است بنابراین دولت باید تلاش بیشتری برای جلوگیری از این معضل داشته باشد.کلمات کلیدی


captcha