ملت ایران عزت خود را حراج نمی کند/حمایت از بنیه دفاعی کشور برای حفظ امنیت ملت از ضروریات است
تاریخ: ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت: 21:55:30


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 33708 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۳۱ ۱۹:۱۸                 مجلس و دولت

لاریجانی در نطق پیش از دستور؛

ملت ایران عزت خود را حراج نمی کند/حمایت از بنیه دفاعی کشور برای حفظ امنیت ملت از ضروریات است


ایرانیان_رئیس مجلس با اشاره به خروج امریکا از برجام، گفت: ملت ایران صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی کند.


ملت ایران عزت خود را حراج نمی کند/حمایت از بنیه دفاعی کشور برای حفظ امنیت ملت از ضروریات است

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 31 تیر) مجلس شورای اسلامی، با تبریک ایام دهه کرامت و میلاد مسعود امام رضا (ع) و همچنین ولادت حضرت معصومه (س) و بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) در نطق پیش از دستور خود افزود: در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب هم از جهات بین‌المللی و هم از بعد مؤلفه‌های منطقه‌ای و وضع اقتصادی داخلی کشور قرار داریم که در تحلیل شرایط و یافتن راه‌حل‌ها باید به تمام ابعاد سه‌گانه مذکور توجه تام داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جهت بین‌المللی، با همه خصومتی که امریکا پس از انقلاب علیه ملت ایران روا داشت اما در موضوع هسته‌ای وقتی که امریکا پیشنهاد مذاکره برای حل مسأله را از طریق یکی از کشورهای منطقه مطرح کرد، بعد از طی مراحلی برای ساماندهی پایه های گفتگو که یکی از آنها پذیرش غنی‌سازی در ایران بود، ایران پذیرفت که مذاکرات در قالب مذاکرات 1+5 انجام شود تا در این گفتگوها تحریم‌ها برداشته شود و مسیر قابل تأیید آژانس بین المللی انرژی هسته ای از نظر فناوری هسته‌ای فراهم گردد.
وی تصریح کرد: پس از دو سال مذاکره هسته‌ای توافقی حاصل شد تا امروز بیش از 12 گزارش از آژانس منتشر شده ایران متعهدانه عمل کرد اما در طرف مقابل امریکا از ابتدا با کم کاری به تعهد خود عمل نکرد تا دوره رئیس جمهور فعلی امریکا فرارسید که بکلی از توافق خارج شد، اما نکته مهم این است که مسئولان کشور برای بهبود شرایط به خصوص از بعد اقتصادی تلاش خود را حتی از طریق مذاکره با دشمن انجام دادند، بعد از خروج امریکا از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا مکرر تقاضا داشتند که ایران متقابلا بر اساس حق قانونی خود مقابله به مثل نکند و از توافق هسته‌ای خارج نشود و قول دادند که ساز و کارهایی تدارک ببینند که منافع توافق هسته‌ای را برای ایران فراهم کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ایران تقاضای اروپایی‌ها را رد نکرد به دلیل اینکه تا آنجا که امکان دارد شرایط برای مردم از لحاظ اقتصادی مشکل نشود که البته هنوز این موضوع به نتیجه عملی نرسیده است و مذاکره با اروپایی‌ها ادامه دارد. از مجموعه این مسیر حرکتی یک نقطه قطعی است که ایران در مسیر پیشرفت و فناوری هسته‌ای از همه روش‌ها برای رفع سوء تفاهمات و حل مسأله به نحوی که فشار اقتصادی به مردم وارد نشود بهره خواهد برد و این مسیر را ادامه می‌دهد.

ملت ایران ملتی صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که جوهره آن این است که طرف مقابل تصور دارد که با فشار اقتصادی می‌تواند خواسته‌های نامعقول و سلطه طلبانه خود را به ملت ایران تحمیل کند و در اینجاست که باید به آنها فهماند ملت ایران، ملتی صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند و غیرت ملی ایرانیان اجازه نمی‌دهد به خاطر خوی سلطه‌طلبانه امریکا، آینده خود را از لحاظ پیشرفت و فناوری نادیده بگیرند.
آقای لاریجانی افزود: هر چند دشمنان نظریه فشار و ریاضت اقتصادی را برای ملت ایران در نظر گرفته‌اند اما ملت و همه بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی تبدیل کنند؛ ظرفیت نیروی انسانی متخصص و زمینه‌های جهش اقتصادی با تکیه بر منابع گوناگون فرصت طلایی را در اختیار کشور قرار می‌دهد تا با احیای منابع به وسیله نیروهای متخصص، ظرفیت‌های جدیدی برای اقتصاد ملی خلق کند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در توسعه کشور باید به جای بهره جستن از واردات محصولات، فناوری با سرمایه ایرانی از جهت مادی و علمی سامان یابد و وزارتخانه‌ها و شرکت‌های ایرانی فرصتی پیدا می‌کنند تا با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات دانش بنیان دوره‌ای از شکوفایی علمی و فناوری ایجاد کنند و همچنین برخی از اشکالات در مسیر توسعه وجود داشته است که دولت‌ها معمولا از کنار آن عبور می‌کردند و انباشت آن‌ها باعث ایجاد برخی نابسامانی‌ها مانند مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، نقدینگی و کمبود آب شده است که در این دوره فرصت رسیدگی جدی به آن فراهم می‌شود و نتیجه آنکه گرچه دشمنان ملت ایران به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد کشور هستند، اما همه ملت و بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی تبدیل کنند.
وی گفت: در دوره جنگ تحمیلی تحریم‌های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی، ملت ایران را بیشتر مصمم کرد و باعث شد در فناوری به خصوص در زمینه ساخت موشک روی دانش داخلی تمرکز شود و مجبور بودیم با صبر و استقامت بر ساخت انواع موشک مسلط شویم.
آقای لاریجانی افزود: امروز ایران از قدرت بازدارندگی دفاعی برخوردار شده است و دیگر مناقشه تهدید جنگ علیه ایران مطرح نیست، بلکه سخن از کاستن برد موشک‌های ایران می‌شود که این قدرت بازدارندگی دفاعی نتیجه تلاش‌های آن دوره بازسازی درونی بنیه دفاعی است به همین منوال دوره تمرکز بر حل مسائل درونی اقتصاد باید پیگیری شود و این رهاورد در آینده باعث خواهد شد که دیگر امریکا با ایران امروز مواجه نخواهد بود که بتواند با تهدید به تحریم اقتصادی زورگویی کند و با ایرانی با اقتصاد مقاوم و زاینده و مسلط به فناوری رو به رو می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازمه توفیق در این دوره این است که اولاً یک تحلیل مشترک در کشور وجود داشته باشد و به جای تهدید‌های سطحی سیاسی و خط‌بازی به حاق توسعه درونی کشور توجه شود؛ ثانیاً همه بستر‌های توسعه درونی کشور از نظر ایجاد فضای تلاش علمی و تکنولوژیک برای جوانان و به خصوص افراد تحصیلکرده فراهم شود و، چون زمینه استفاده از امکانات بیرونی کمتر فراهم است تکیه بخش‌های مختلف به طور طبیعی به سوی توانمندی‌های درونی سوق پیدا می‌کند و باید از این فرصت بهره جست.

مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های تخصصی زمینه‌های بازسازی درونی اقتصادی را مبنای بررسی خود قرار دهند
وی تصریح کرد: چالش‌های مهم کشور که ذکر شد باید با همکاری دولت و مجلس به سمت راه‌حل‌های علمی سوق پیدا کند و به جای اقدامات زودگذر و شعاری مشکلات به بهره جستن از آراء صاحبنظران به راه‌حل برسد. توصیه می‌کنم مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون‌های تخصصی بر این اساس زمینه‌های بازسازی درونی اقتصادی را مبنای بررسی خود قرار دهند و کلید کار این است که اولاً ضوابط و مقررات حضور جوانان در عرصه توسعه کشور آسان شود و نیاز‌های قانونی جدید را برای این دوره فراهم کنند و با همکاری بخش‌های تخصصی دولت، زمینه‌های سرمایه‌گذاری بر بدنه حضور ملت به طور واقعی در پویایی اقتصاد فراهم شود.
آقای لاریجانی گفت: البته در این مسیر از ساز و کاری که رهبر معظم انقلاب در هماهنگی قوا تدارک دیدند نیز می‌توان استفاده کرد بنابراین کمیسیون‌ها دو وجه را می‌توانند مد نظر قرار دهند، هم در اصلاح قوانین و بهسازی زمینه‌های توسعه متناسب این دوره اقدام کنند و هم پیشنهاد‌هایی برای تصمیمات شورای هماهنگی فراهم کنند تا از توان همه قوا استفاده شود.

پشت فوران جریان تروریسم در منطقه قدرت‌های بزرگ و برخی کشور‌های نادان منطقه بودند
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه مسائل منطقه‌ای، جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را برای سرکوب جریان مخرب تروریسم به کار گرفت تا در سوریه و عراق داعش و سایر گروه‌های تروریستی نتوانند امنیت منطقه را بر هم بزنند و همه می‌دانند پشت فوران جریان تروریسم در منطقه قدرت‌های بزرگ و برخی کشور‌های نادان منطقه بودند و هستند، اما با استقامت ملت، کمر جریان تروریسم شکسته شد گرچه دنباله‌های آن هنوز هم تحرکاتی دارند کما اینکه با حمایت‌های آن کشور‌ها روز گذشته شاهد اقدام ایذایی آنان در منطقه مریوان بودیم و فرزندانی از ملت ایران به شهادت رسیدند.

حمایت از بنیه دفاعی کشور برای حفظ امنیت ملت از ضروریات است
وی تصریح کرد: همین حادثه نشان می‌دهد که هدف اصلی تروریست‌ها امنیت ملت ما بود و هست و تلاش نظام جمهوری اسلامی در این سال‌ها صیانت از امنیت ملی کشور بوده است و بدون امنیت نمی‌توان به هیچ توسعه‌ای دست یافت لذا حمایت از بنیه دفاعی کشور برای حفظ امنیت ملت نیز یکی از ضروریات این دوره است که ان‌شاءالله با صلابت پیگیری خواهد شد.

امریکا و ررژیم صهیونیستی خلاف نظامات بین‌المللی تصمیمی نژادپرستانه در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب کردند
آقای لاریجانی گفت: حادثه نفرت‌برانگیز پارلمان رژیم صهیونیستی در روز‌های گذشته نشاندهنده آن است که امریکا و رژیم صهیونیستی از هر دری برای وارد کردن نابسامانی امنیتی در منطقه استفاده می‌کنند، امریکا و رژیم صهیونیستی که سال‌ها با توافقاتی نظیر اسلو ژست مصالحه برای فلسطینی‌ها را می‌گرفتند یکباره از لاک حقوق بشری خارج شدند و خلاف همه نظامات بین‌المللی تصمیمی کاملاً نژادپرستانه را در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب کردند که همه حق فلسطینی‌ها در سرزمین آبا و اجدادی‌شان را از آنان نفی می‌کردند و آن را یکسره یهودی و با زبان عبری نامیدند.
وی افزود: ظاهراً معامله فضاحت‌بار قرن که آقای ترامپ نوید آن را می‌داد رخ کریه خود را نشان داد این تصمیم ناشیانه آغاز یک سلسله مناقشات در منطقه خواهد بود و حتی همپیمانان امریکا نیز این اقدام را تقبیح کردند و ملت رشید فلسطین و ملت‌های منطقه اجازه نخواهند داد که صهیونیست‌های پررو منطقه را مجدداً دچار هرج و مرج کنند.
آقای لاریجانی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی این اقدام نژادپرستانه را محکوم می‌کند و از مجامع بین‌المللی به خصوص بین‌المجالس اسلامی می‌خواهد هر چه سریع‌تر با تشکیل جلساتی در این زمینه به مقابله با این دسیسه نابخردانه اقدامات لازم را سامان دهند.

تسلیت رحلت عالم پارسا آیت الله شیخ مرتضی تهرانی
رئیس مجلس شورای اسلامی رحلت عالم پارسا آیت الله شیخ مرتضی تهرانی را به خانواده محترم و شاگردان این عالم و همچنین ملت ایران تسلیت گفت.
موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها و تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های 1396
رئیس مجلس شورای اسلامی از موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها در قوه مقننه و تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سال 1396 خبر داد.
علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 31 تیر) مجلس شورای اسلامی گفت: دو طرح در مجلس با شورای نگهبان محل مناقشه شد که یکی در مورد طرح دوفوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و مالی سال 1396 کل کشور بود، در این خصوص منابعی به صورت اوراق مشارکت داشتیم که تا پایان تیرماه مهلت داشت و نمایندگان به دلیل اینکه بتوانند پیمانکاران کارشان را تا پایان شهریور انجام دهند، این طرح دوفوریتی را ارائه کردند و در مجلس تصویب شد.
وی تصریح کرد: با وجود این، شورای نگهبان به طرح ایراد گرفت که قانون باید یک ساله باشد، بنابراین اصرار نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و نظر مجلس در مورد پروژه های عمرانی تا پایان شهریور به تصویب رسید.
رئیس مجلس گفت: طرح دیگر در مورد اصلاح مواد (1) و (4) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و مشکل سپنتا نیکنام برای ورود به شورای شهر یزد بود و اصلاحاتی که کمیسیون ارائه کرد در شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت و به اصرار مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت که با بررسی آن، روز گذشته نظر مجلس تصویب شد و قانون سال 1375 مبنا قرار گرفت و با افزودن تبصره و ماده ای مشکل حل شد.
براساس تبصره (2) مصوبه مجلس شورای اسلامی، اقلیت های شناخته شده در قانون اساسی باید به جای اسلام به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
همچنین ماده (4) بر لازم الاجرا بودن این مصوبه از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا تصریح دارد.کلمات کلیدی


captcha