لباس سهم جدی در انتقال مفاهیم عاشورایی دارد/جهت دهی و هدایت، جریان سازی مد و لباس ایرانی اسلامی در لباس عاشورایی یکی از اهداف جدی نمایشگاه
تاریخ: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: 12:49:56


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f19d73f140d13c7c82db2fe55614e59d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/4ecb4617a6b0ea323ee8fa232ae5e450.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2c5341a84923c368f3dc95ade82e3a6f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/186f9feb45e4c47157ab54527849ffa3.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1f4c750d1cdc1a2d68fd4636aef8c58d.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3a5f67cb3fb26842fd511e6d85a9436a.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/79b2c17bdfa9a83147aec1b30f566648.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8df1f56fc189e582eca3e43e8238bc0e.jpgکد خبر : 35495 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ ۱۷:۵۰                 زنان ،جوان و خانواده

حمید قبادی در نشست رسانه ای سومین نمایشگاه لباس عاشورایی:

لباس سهم جدی در انتقال مفاهیم عاشورایی دارد/جهت دهی و هدایت، جریان سازی مد و لباس ایرانی اسلامی در لباس عاشورایی یکی از اهداف جدی نمایشگاه


ایرانیان_ حمید قبادی گفت:معتقدیم لباس سهم جدی در انتقال مفاهیم عاشورایی دارد همچنان که این مفاهیم در سخنرانی‌ها به صورت جدی مورد توجه قرار می‌گیرد لباس هم سهم مهمی در این انتقال مفاهیم دارد و با پژوهش‌های صورت گرفته ثابت شده است که این سهم انکار ناپذیر است ونمایشگاه با این هدف برگزار خواهد شد.


لباس سهم جدی در انتقال مفاهیم عاشورایی دارد/جهت دهی و هدایت، جریان سازی مد و لباس ایرانی اسلامی در لباس عاشورایی یکی از اهداف جدی نمایشگاه

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، نشست خبری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی صبح امروز در با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس ، محبوبه الهی دبیر علمی نمایشگاه لباس عاشورایی  و جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست ؛حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس گفت:پس از اعلام فراخوان سومین دوره ،​ تعداد شرکت‌کنندگان و آثار ارسالی افزایش داشت و ۴۰۰ اثر از طراحان به دبیرخانه جشنواره رسید که از این تعداد  ۱۱۵ اثر برگزیده شدند و از ۲۸ مهر تا ۴ آبان در تالار وحدت به نمایش درخواهد آمد.

حمیدقبادی با اشاره به اینکه شعار نمایشگاه «این جامه سیاه فلک در عزای کیست»به عنوان شعار سومین نمایشگاه لباس عاشورایی برگزیده شده است گفت: در دو رویداد گذشته آثار بسیاری ارائه شد که به مرحله تولید نرسیده اما  به دنبال این هستیم که آثار برگزیده وارد عرصه تولید شوند.

وی افزود: نمایشگاه مد و لباس عاشورایی بهانه ای است که موضوعات مختلف در کشور به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و فعالان آن حوزه شناسایی و معرفی شوند؛ در حوزه مد و لباس فعالیت های تخصصی را بیش از یک سال است آغاز کردیم، این فعالیت ها منجر به اثر و ثمربخشی شده است.

دبیر کارگروه مد و لباس اظهار داشت: در حوزه مد لباس و در جریان فعالیت‌های تخصصی متوجه شدیم بسیاری از مفاهیم ما ثبت نشده به همین منظور از جمله اهداف پیش‌روی این نمایشگاه انتقال مفاهیم ارزشمند و مفهوم فرهنگ عاشورایی از جمله موضوعات تخصصی از جمله لباس است.

وی ادامه داد: معتقدیم لباس سهم جدی در انتقال مفاهیم عاشورایی دارد همچنان که این مفاهیم در سخنرانی‌ها به صورت جدی مورد توجه قرار می‌گیرد لباس هم سهم مهمی در این انتقال مفاهیم دارد و با پژوهش‌های صورت گرفته ثابت شده است که این سهم انکار ناپذیر است ونمایشگاه  با این هدف برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاثیر لباس در قرن های مختلف بر مردم برهیچ فردی پوشیده نیست، گفت:ما به شدت در حوزه لباس فقیر هستیم از این رو باید در حوزه لباس عاشورایی طراحی بیشتری انجام شود و نکته  حائز اهمیت این است که باید در حوزه لباس عاشورایی جریان سازی کنیم ؛دانشجویان و اساتید ما با دستان خالی به موضوع  ورود کرده اند.

وی جریان‌سازی رسانه‌ای در حوزه مد و لباس عاشورایی را مهم عنوان کرد و گفت:‌ الگوسازی در مفاهیم اختصاصی و ورود موضوعات اختصاصی به منابع مراکز علمی از دیگر اهداف این دوره نمایشگاه لباس عاشورایی خواهد بود.

 دبیر کارگروه مد و لباس ،توجه به نمادشناسی در حوزه لباس عاشواریی را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت:‌یکی از دستمایه‌های جدی طراحی لباس توجه به نمادها و المان‌ها است و سعی کردیم در این دوره از نمایشگاه این هدف را مورد توجه قرار دهیم و در این خصوص احیای روش و تکنیک‌های سنتی که دارای منابع قوی در شکل لباس هستند در این زمینه کمک‌کننده است.

وی نمایش لباس‌های کاربردی را در دستور کار نمایشگاه اعلام کرد و گفت: قبل از برگزاری نمایشگاه دو پیش رویداد برگزار شد و در آن کارگاه سه روزه طراحی لباس عاشورایی با طراحی ۵۰ اثر ارزشمند که تعدادی از این آثار به تولید انبوه رسید و کارگاه یک روزه‌ای هم با همکاری دانشگاه علمی ـ کاربردی صورت گرفت که خروجی این پیش رویداد‌ها را در نمایشگاه شاهد خواهیم بود.

دبیر کارگروه مد و لباس، درباره زمان برگزاری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی نیز اظهار داشت: زمان برگزاری باید 15 روز قبل از دهه اول محرم برگزار می شد؛ امسال ما برگزاری کارگاه های آموزشی را  15 روز قبل از محرم داشتیم، امسال یک گام رو به جلو برداشتیم امسال نمونه آثاری که در مسابقه بودند، ارایه شد.

وی  در خصوص عدم وجود لباس‌های عاشورایی در بازار نیز توضیح داد: جریان مدسازی دشوار است و کارگروه به دنبال این است که به مرور ذائقه بازار را برای این طرح‌ها تغییر دهد.

 محبوبه الهی دبیر علمی نمایشگاه لباس عاشورایی نیز در ادامه این نشست گفت:در حوزه لباس عاشورایی به لحاظ علمی توجهی به این بحث نشده است و امسال در همین رابطه مسابقه از ایده تا اجرا شرکت کنندگان حضور دارند تا خلاقیت خود را نشان دهند. همچنین ما نیاز به حضور پژوهشگران، اساتید و صاحبنظران در این زمینه هستیم تا در سال‌های آتی اتفاقات بهتری را در نمایشگاه شاهد باشیم.

الهی استفاده نادرست از نمادهای عاشورایی از سوی افراد ناآگاه را از معضلات این حوزه عنوان کرد و  گفت: به دنبال الگوسازی صحیح در این زمینه هستیم.

وی از برپایی چهار کارگاه آموزشی در طول مدت نمایشگاه خبر داد و گفت: این نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی به ​تبیین نماد‌ها و نشانه‌ها و مباحثی که مورد نیاز طراحان و علاقه‌مندان در این زمینه است، ​می‌پردازد.

لازم به ذکر است ؛در ابتدای این نشست پوستر سومین نمایشگاه لباس عاشورایی رونمایی شد.

بنا بر این گزارش ؛این نمایشگاه از 28 مهرماه تا 4 آبان ماه در تالار وحدت تهران از ساعت 10 صبح تا 18 عصر برگزار می شود و برای عموم علاقمندان آزاد است.کلمات کلیدی


captcha