روحانی:13 آبان امسال، روز کلید زدن استحکام نظام بود/ آمریکایی ها اهدافی را دنبال می‌کردند که هیچ‌وقت به آن نخواهند رسید
تاریخ: ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: 04:13:20


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d7dee89c07fbb62d88f6f683b1b326ec.jpgکد خبر : 36197 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ ۱۸:۲۲                 مجلس و دولت

در جلسه امروز هیئت دولت؛

روحانی:13 آبان امسال، روز کلید زدن استحکام نظام بود/ آمریکایی ها اهدافی را دنبال می‌کردند که هیچ‌وقت به آن نخواهند رسید


ایرانیان_رئیس جمهور گفت: کاخ نشینان کاخ سفید فکر می‌کردند ۱۳ آبان پایان نظام جمهوری اسلامی را کلید می‌زنند، در حالی که روز کلیدزدن استحکام نظام بود.


روحانی:13 آبان امسال، روز کلید زدن استحکام نظام بود/ آمریکایی ها اهدافی را دنبال می‌کردند که هیچ‌وقت به آن نخواهند رسید

به گزارش شبکه خبری ایرانیان؛ آقای روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت مهدی (عج) گفت: عدالت خواهی و آزادگی، علت اصلی هراس دستگاه خلافت عباسی از خاندان امامت بود.

رئیس جمهور افزود: در دوران خلافت عباسی شاهد تکرار حادثه حضرت موسی (ع) و تلاش دستگاه حاکم برای جلوگیری از تولد فرزند ذکور در خاندان امامت بودیم و این امر بیانگر شرایط دشوار خاندان رسالت و مردم پیرو راستین پیامبر اسلام است.

وی گفت: کلمه عسکری بعد از نام امامان دهم و یازدهم حاکی از این واقعیت است که زندگی ایشان در محاصره پادگان‌های خلافت عباسی بود به همین دلیل هم به این دو امام، امامین عسکریین می‌گوییم.

رئیس جمهور شرایط زندگی این امامان همام را در تاریخ ائمه بسیار دشوار توصیف کرد و افزود: با نگاه به تاریخ ائمه مشاهده می‌کنیم که بعد از امام هشتم که فعالیت‌های ترویجی در جهان اسلام و فرهنگ امامت با سهولت انجام می‌شد و نفوذ علویان نسبت به سال‌های قبل از ان استحکام بیشتری داشت و زمینه برای آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ امامت و اهل بیت فراهم شد، خلفای عباسی درباره امامان بعدی سختگیری بیشتری به خرج دادند.

آقای روحانی گفت: این شرایط به گونه‌ای ادامه یافت که در زمان امام حسن عسکری (ع) حکام عباسی از تولد فرزندان ذکور در خاندان امامت جلوگیری می‌کردند و بار‌ها به خانه آن امام همام برای از بین بردن فرزند نوجوان ایشان حمله کردند و این نشان از وحشت از امامتی بودکه مظهر عدل و آزادی در جامعه اسلامی بود.

۱۳ آبان، روز کلید زدن استحکام نظام بود

آقای روحانی با تشکر از ملت بزرگ ایران گفت: ملت بزرگ ایران به خوبی هوشیاری خود را در ۱۳ آبان و روز‌های بعد از آن به جهانیان نشان داد.

رئیس جمهور افزود: کاخ نشینان کاخ سفید با تحریم، فشار و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم به وجود آورده بودند، تصور می‌کردند ۱۳ آبان پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را کلید می‌زنند در حالی که ۱۳ آبان روز کلید زدن استحکام نظام بود.

آقای روحانی با بیان اینکه نظام ما امروز از هر زمان دیگری مستحکم‌تر است، گفت: اینکه مردم ما به متجاوزان و سلطه طلبان خارجی با صدای رسا جواب منفی می‌دهند برای ما جای فخر و افتخار دارد.

رئیس جمهور افزود: ممکن است مردم از مسئولان گله داشته باشند، اشکالی ندارد باید با زبان رسا گله و نقد خود را مطرح کنند، ممکن است مشکل داشته باشند که باید یکدیگر را کمک و یاری کنیم، اما اینکه در برابر یک زورگو محکم و قاطع می‌ایستند و نشان می‌دهند که تحت تاثیر تبلیغات غلط آن‌ها قرار نمی‌گیرند موفقیت و پیروزی بزرگ است.

آقای روحانی تاکید کرد: باید به این ملت رشید، فهیم، شجاع و ملتی که آگاه به زمان است تبریک گفت.

رئیس جمهور افزود: در جامعه سختی‌ها و مشکلات اقتصادی وجود دارد، اما اینکه مردم در برابر توطئه آمریکا می‌ایستند، سرفراز هستند و آن‌ها را شکست می‌دهند افتخار بزرگی برای ملت عظیم الشان ایران در این مقطع حساس است و فکر می‌کنم همه جهانیان فهمیده اند که آمریکایی‌ها یکبار دیگر داعیه غلطی داشته اند، تبلیغات غلطی به راه انداختند و اهدافی را دنبال می‌کردند که هیچ وقت به آن نخواهند رسید.

پیام قاطع ما به آمریکا این بود که نفت مان را می‌فروشیم

رئیس جمهور گفت: امروز برای همه روشن است که تحریم‌های غلط و ظالمانه آمریکا به ضرر مردم عزیز کشورمان تمام می‌شود.

آقای روحانی با اشاره به تحریم‌ها افزود: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند صادرات نفت ایران را به طور کامل قطع می‌کنند، اما خودشان در روز‌های آخر فهمیدند که این کار عملی و امکان پذیر نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: این کار هم به خاطر مسایل داخلی آمریکا امکان پذیر نیست و هم به دلیل قیمت نفت و هم اینکه فهمیدند ما نفت مان را می‌فروشیم و این علامت بزرگ را داخل کشور و وزارت نفت ما داد و به آمریکایی‌ها فهماند که آن‌ها هر کاری که انجام دهند ما نفت مان را می‌فروشیم.

آقای روحانی تاکید کرد: ما آنقدر راه و مسیر برای فروش نفت داریم که تحریم آن‌ها بی اثر است، این کار، کار بسیار ارزشمندی بود که انجام گرفت، البته می‌دانیم که کار سختی است و از لحاظ مدیریتی دشوار است.

رئیس جمهور گفت: خیلی‌ها از جمله معاون اول با جلسات فراوانی که برگزار کردند در این زمینه به وزارت نفت کمک کردند، اما علامت بسیار روشن و قاطعی به آمریکا دادیم و آن این بود که ما نفت مان را می‌فروشیم و روابط مالی خود را با دنیا حفظ می‌کنیم.

وی افزود: ممکن است مقداری برای ما سخت باشد، اما هم وزارت نفت و هم بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و سایر وزرا و مسئولان قاطعانه در برابر آمریکا ایستاده اند و آمریکایی‌ها حتما در این راه شکست می‌خورند.

رئیس جمهور با بیان اینکه راهی که آمریکایی‌ها انتخاب کرده اند غلط و اشتباه است، گفت: اگر آمریکایی‌ها راست می‌گویند و به دنبال امنیت منطقه هستند راهش این نیست، اگر راست می‌گویند و به ملت ایران احترام می‌گذارند راهش این نیست، اگر راست می‌گویند و به تاریخ ایران احترام می‌گذارند راهش این نیست، آن‌ها مسیر غلطی را انتخاب کرده اند و خودشان را بیشتر در جهان و پیش ملت ما رسوا کرده اند.

آقای روحانی افزود: امروز برای همه روشن است که این تحریم غلط و ظالمانه آمریکا به ضرر مردم عزیز و بزرگوار کشورمان تمام می‌شود و اگر مردم درباره آمریکا قضاوت صحیحی داشتند که این قدرت، قدرتی ظالمانه است امروز این قضاوتشان دقیق‌تر است که حتما آمریکایی‌ها به قانون و مقررات بین المللی احترام نمی‌گذارند وآن را زیر پا می‌گذارند.

هدف اصلی تحریم‌ها؛ مخدوش کردن استقلال ملت ایران

رئیس جمهور گفت: هدف آمریکا از اعمال تحریم‌های ظالمانه مخدوش کردن استقلال ملت ایران؛ و راهکار مقابله با آن، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی است.

آقای روحانی، یکی از مسائل اصلی کشور را مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا دانست و افزود: هدف اصلی این تحریم‌ها اقتصاد و یا کند کردن سرعت توسعه ایران نیست بلکه علت اصلی این تحریم‌ها عصبانیت امریکایی‌ها از استقلال و آزادی ملت ایران است.

وی گفت: امروز آمریکا برخلاف گذشته در قبال ایران هیچ تاثیرگذاری ندارد و اگر در گذشته برای تصمیم گیری‌های اساسی در ایران سفیر آمریکا به جای نخست وزیر، معاونان و یا حتی شخص شاه تصمیم می‌گرفت و یا انتصاب فرماندهان قوای سه گانه و تغییرات در ستاد مشترک ارتش با نظر امریکا انجام می‌شد و تمام تغییرات در پست‌های کلیدی با نظر آن‌ها صورت می‌گرفت امروز آن‌ها هیچ نقشی در ایران ندارند و دلیل عصبانیت آن‌ها از ایران همین است.

رئیس جمهور افزود: امروز آمریکایی‌ها نه تنها در ایران هیچ کاره هستند بلکه کم کم در منطقه هم هیچکاره می‌شوند آن‌ها این استقلال را نمی‌خواهند لذا باید در برابر این گروه بی تجربه و ناپخته حاکم در آمریکا بایستیم و راهکار این ایستادگی استفاده کامل از ظرفیت‌های داخلی است.

آقای روحانی با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه انسانی، اقتصادی و جغرافیایی ایران برای مقابله با موج تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: باید برای مقابله با تحریم‌ها از ظرفیت نیروی انسانی توانمند، مزیت‌های جغرافیایی در حوزه ترانزیت کالا و نفت، محبوبیت ایران در میان ملت‌های منطقه و توانمندی جوانان و دانشمندان فهمیده و ایثارگر مخلص، بخوبی استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به انتخاب چهار استاندار جدید برای استان‌های سیستان و بلوچستان، زنجان، کرمان و همدان انتظارات خود از استانداران را اینگونه بیان کرد و افزود: دولت دوازدهم به عهد و پیمان خود پایبند است و استانداران باید به اجرای خط مشی این دولت یعنی اقدام بر پایه مشی اعتدال و پرهیز از تند روی به سمت چپ و راست پایبند باشند.

وی شایسته سالاری و استفاده از تمامی نیرو‌های شایسته بدون محدودیت‌های قومی، مذهبی، و جنسیتی را خط مشی دولت دوازدهم و استانداران به عنوان نماینده دولت عنوان کرد و گفت: باید از تمامی نیرو‌های شایسته در انتخاب مدیران استفاده شود و مسئله قومیت، مذهب، جنسیت، حزب و جناح نباید در این مسیر اصل باشد و ما به همه اقوام کشور احترام می‌گذاریم.

آقای روحانی افزود: همانگونه که در دوران انقلاب، دفاع مقدس و سربلندی کشور در شرایط کنونی تمامی اقوام ایرانی تلاش کرده اند و می‌کنند در مسئولیت‌ها هم باید از تمام اقوام و مذاهب بکار گرفته شوند، اقوامی که با افتخار پیش از قومیت خود ایرانیت خود را مطرح می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسئله جنسیت نباید مانع شایسته سالاری شود، گفت: اگر خانمی شایستگی بیشتری برای احراز پستی در یکی از مسئولیت‌ها که یک مرد برای آن مد نظر است داشته باشد نباید زن بودن مانع از احراز این پست شود زنان بیدار، سیاسی و دانشمند ایران بخوبی می‌توانند مدیریت کنند.

آقای روحانی مسئله جوانان و استفاده از نیرو‌های جوان را از اولویت‌های مهم کشور دانست و گریزی به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی زد و افزود: این قانون از معدود قوانینی بود که هر چند اجرای آن در شرایط کنونی مشکلاتی برای دولت ایجاد می‌کرد، اما بلافاصله برای اجرا ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه نسل جوان مدیران آینده کشور هستند و از لیاقت بسیار خوبی نیز برخوردارند، گفت: در هیات وزیران هر جا از نیروی جوانتر استفاده شد نه تنها موجب پشیمانی نشد بلکه پرتلاش و پر انرژی عملکرد رضایت بخشی داشتند ضمن اینکه در پست‌هایی هم که نیاز به تجربه و سابقه هست مدیران باید از مشاوران و معاونان جوان استفاده کنند.

آقای روحانی در ادامه با اشاره به تلاش امریکایی‌ها برای انحراف مقاومت ملت‌های منطقه افزود: طرح مطالبی همچون معامله قرن از سوی امریکایی‌ها مسئله جدیدی نیست و پیش از این هم با عناوین دیگری همچون منطقه جدید و جدید‌تر مطرح شده بود، اما واقعیت این است که ملت‌های منطقه به دنبال استقلال و ایستادگی و منافع خود هستند.

وی تاکید کرد: آمریکا و صهیونیست‌ها قادر به سرکوبی ملت‌های منطقه نیستند و نمی‌تواند مسیر نادرست تجاوز صهیونیست‌ها را ادامه دهند و امروز ملت ایران در کنار ملت آگاه و هوشیار فلسطین و منطقه است.

استاندار یا فرماندار نباید پروازی باشد

رئیس جمهور استانداران جدید استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، زنجان و همدان را معرفی و منصوب کرد.

آقای روحانی، آقایان موهبتی را به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان، حقیقی را به عنوان استاندار زنجان، فدایی را به عنوان استاندار کرمان و شاهرخی را به عنوان استاندار همدان معرفی کرد.

وی با تاکید بر ضرورت خدمت همه جانبه استانداران و فرمانداران به مردم آن هم به صورت عادلانه تاکید کرد: این پذیرفتنی نیست که استاندار یا فرمانداری پروازی باشد یعنی محل خدمتش یک جا و خانواده اش در جای دیگری باشند.

رئیس جمهور افزود: ممکن است در برخی امور مثل استادان دانشگاه‌ها پروازی بودن مشکلی نداشته باشد، اما یک مقام عالیرتبه استانی و شهرستانی باید در محل خدمت خود سکونت داشته باشد و اگر غیر از این باشد مردم هم ناراحت می‌شوند و هم احساس می‌کنند استاندار به محل خدمت خود علاقه و دلبستگی ندارد.

وی گفت: ما باید به مردم و بویژه نسل جوان برای آینده‌ای بهتر امید بدهیم چرا که تردیدی نیست که ایران در آینده سربلندتر می‌شود و در قلوب مردم منطقه بیشتر جای خواهد گرفت و فرهنگ بالاتری خواهد داشت.

ضرورت استفاده استانداران از ظرفیت استان‌ها

رئیس جمهور بر ضرورت استفاده استانداران از ظرفیت استان‌های محل خدمت خود تاکید کرد و افزود: باید خدمت به مردم فراگیر و عادلانه باشد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه امروز هیات دولت با معرفی آقای موهبتی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان برای کشور بسیار پر اهمیت است و شکی در جایگاه راهبردی آن نیست چرا که این منطقه پیشانی کشور در برابر توطئه‌ها و حتی توطئه‌های آینده است و تنها مرزی است که به غیر از دریای عمان به اقیانوس هند راه دارد.

وی افزود: این استان نه تنها برای کشور ما بلکه برای کشور‌های همسایه شرقی و شمالی ما اهمیت دارد و باید به مردم آن خدمت کرد، خدمتی عادلانه چه مردم شیعه و سنی و چه فارس و بلوچ.

آقای روحانی با اشاره به بهبود امنیت در این استان بویژه در مقایسه با ۵ سال گذشته گفت: امروز دیگر در داخل استان ناامنی وجود ندارد مگر در ورودی مرز‌ها البته گاهی اوقات اتفاقاتی از آن سوی مرز صورت می‌گیرد، اما داخل استان کاملا امن است.

وی تاکید کرد: امنیت امروز استان راهی برای ورود و افزایش گردشگران است چرا که شهرهایش دیدنی است و آثار باستانی زیادی دارد.

رئیس جمهور خطاب به استاندار جدید سیستان و بلوچستان گفت: رفتارتان با همه کاملا عادلانه باشد برای ما شیعه، اهل سنت، فارس و بلوچ تفاوتی ندارد و همه آن‌ها مسلمان وعلاقه‌مند به ایران هستند و باید از ظرفیت هایشان استفاده کرد.

وی با اشاره به گازرسانی به این استان در دولت یازدهم افزود: گازرسانی را باید توسعه دهیم و برنامه به زیر کشت بردن ۴۶ هزار هکتار از زمین‌ها با سامانه‌های نوین آبیاری تکمیل شود.

آقای روحانی راه آهن را نیز از نیاز‌های ضروری استان و تاثیرگذار در حمل ونقل جنوب و شرق کشور و کشور‌های همسایه دانست و گفت: وزیر راه و شهرسازی و استاندار پیگیر اتصال راه آهن چابهار به راه آهن سراسری باشند.

رئیس جمهور در معرفی آقای حقیقی به عنوان استاندار زنجان نیز با بیان اینکه این استان جایگاه خاصی در کشور دارد و چهار راهی بین مرکز و غرب کشور است، افزود: جایگاه زنجان به گونه‌ای است که می‌تواند خدمات گسترده‌ای به دیگر استان‌ها ارائه کند و مردم بسیار شریف و خوبی دارد که در علاقه مندی به خاندان اهل بیت نمونه هستند.

وی گفت: یکی از چهره‌های شاخص استان زنجان آیت الله شبیری زنجانی از مراجع بسیار بزرگ کشور و مدرسی بسیار عالی مقام و چهره‌ای اثرگذار در حوزه است که در علم رجال تخصص خاصی دارد و سرآمد است.

رئیس جمهور در ادامه با معرفی آقای فدایی به عنوان استاندار کرمان با بیان اینکه وی سابقه خوبی در استانداری و همچنین فعالیت‌هایی در جهاد و دانشگاه داشته و چهره شناخته شده و علمی است، افزود: کرمان ظرفیت‌های عظیمی بویژه در زمینه معادن دارد و مردم آن باوفا هستند و از شخصیت‌های استان می‌توان به شهید باهنر و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد.

آقای روحانی استان کرمان را یکی از استان‌های پیشرو در زمینه فعالیت بخش خصوصی دانست و گفت: ما در بسیاری از امور برای رشد کشور باید به بخش خصوصی تکیه کنیم و امیدواریم در آینده شاهد کرمانی باشیم که هم در تجارت و هم در اقتصاد فعال‌تر از امروز باشد.

وی همچنین بر ضرورت پیگیری انتقال و شیرین سازی آب خلیج فارس به استان‌های یزد و کرمان تاکید کرد.

آقای روحانی با معرفی آقای شاهرخی به عنوان استاندار همدان از وی به عنوان فردی با سابقه در استان همدان بویژه استانداری یاد کرد و گفت: همدان پیشرفت خوبی بویژه در زمینه اشتغال داشته است.

وی افزود: این استان با توجه به جاذبه‌های بسیار خوب فرهنگی و باستانی ظرفیت بسیار زیادی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد که باید استفاده شود و امیدواریم با حضور استاندار جدید این ظرفیت‌ها شکوفا شود.کلمات کلیدی


captcha