برگزاری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتولوژی ایران/حدود ۹۵ درصدموارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است /خطر ورشکستگی و تعطیلی برخی آزمایشگاه های پزشکی
تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: 07:30:41


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d7dee89c07fbb62d88f6f683b1b326ec.jpgکد خبر : 36637 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ ۱۸:۰۶                 بهداشت ،درمان و سلامت

درنشست رسانه ای مطرح شد؛

برگزاری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتولوژی ایران/حدود ۹۵ درصدموارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است /خطر ورشکستگی و تعطیلی برخی آزمایشگاه های پزشکی


ایرانیان_دکتر افشین مرادی ؛با تاکید بر اینکه آمار ثبت سرطان در ایران قابل اعتماد است، تصریح کرد: در حدود ۹۰ تا درصد۹۵ موارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است و تنها ۵ درصد موارد ارثی است.


برگزاری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتولوژی ایران/حدود ۹۵ درصدموارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است /خطر ورشکستگی و تعطیلی برخی آزمایشگاه های پزشکی

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،نشست خبری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتولوژی ایران،صبح روز شنبه 10 آذر 97 با حضور افشین مرادی دبیر علمی و مهران قهرمانی،دبیر اجرایی کنگره  و جمعی از اصحاب رسانه در محل انجمن برگزار گردید.

افشین مرادی دبیر علمی بیستمین کنگره انجمن علمی پاتولوژی ایران  در ابتدای این نشست گفت: این کنگره قرار است از ۱۴ تا ۱۶ آذر ۹۷ در مرکز همایش های رازی برگزار شود و یک روز قبل از برگزاری ، سمینار یک روزه پاتولوژی اعصاب با حضور سه میهمان خارجی برپا خواهد شد.

دبیر علمی بیستمین کنگره علمی پاتولوژی ایران ،با اشاره به موضوع پاتولوژی جراحی در کنگره امسال، افزود: بیماری های زنان، سرطان پستان و بیماری های دستگاه گوارش، محورهای اصلی کنگره امسال انجمن علمی پاتالوژی ایران را تشکیل می دهد.

وی افزود:از طب آزمایشگاه، میکروب شناسی، خون شناسی، و نحوه مدیریت خون در بیمارستان ها، به عنوان دیگر موضوعات مورد بحث در کنگره امسال خواهدبود و ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که ۶۱ مقاله به صورت تخصصی و ۲۳ مقاله دانشجویی پذیرفته شده است.

مرادی بیان داشت : ۱۴ پنل با موضوعات مختلف ؛کارگاه مدیریت خون، استانداردسازی آزمایشگاه و...، برگزار خواهد شد.

مدیر گروه پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه به برنامه ثبت سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: برنامه ثبت سرطان که متولی اصلی آن وزارت بهداشت است، بیش از سه دهه است که با همکاری پاتالوژیست های کشور در حال انجام است و بزودی اطلاعات جمع آوری شده که توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال پردازش است، منتشر خواهد شد.

مرادی با عنوان این مطلب که در حدود ۸۳ درصد موارد سرطان ها در کشور ثبت می شود، افزود: بر اساس معیار سازمان جهانی بهداشت، ثبت سرطان ها تا سقف ۸۵ درصد، بسیار مطلوب است که ما در حال رسیدن به این معیار هستیم.

دبیرعلمی کنگره اظهارداشت: آمار ثبت سرطان در ایران قابل اعتماد است،  در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است و تنها ۵ درصد موارد ارثی است.

دکتر مهران قهرمانی،دبیر اجرایی کنگره  نیز در ادامه این  نشست خبری اظهارداشت: انجمن پاتولوژی مرجعیت طب آزمایشگاه را بر عهده دارد.

وی با اشاره به شرایط کشور و مشکلات اقتصادی، افزود: آزمایشگاه یک موسسه علمی و در عین حال خدماتی و تجاری است که با افزایش هزینه ها، تحت تاثیر قرار می گیرد.

قهرمانی با انتقاد از مطالبات معوق آزمایشگاه ها از بیمه ها، گفت: مطالبات معوق از بیمه تامین اجتماعی به یک سال می رسد و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی در تامین هزینه های آزمایشگاه ها شده است.

قهرمانی گفت: کیت ها و مواد مصرفی آزمایشگاه ها تماما وارداتی است و  متاسفانه تجهیزات آزمایشگاهی شامل ارز دولتی نمی شود و فقط برای کیت و مواد مصرفی ارز دولتی اختصاص داده می شود. در حالی که هزینه تعمیرات تجهیزات آزمایشگاهی در حدود ۳ برابر شده است.در چنین شرایطی، به روز شدن آزمایشگاه ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

دبیر اجرایی کنگره با اشاره به حاشیه سود آزمایشگاه ها که خیلی پایین است، افزود: خطر تعطیلی آزمایشگاه ها به خصوص آن دسته از آزمایشگاه های کم بیمار، در شهرهای دور افتاده وجود دارد و به احتمال خیلی زیاد، محکوم به ورشکستگی و تعطیلی هستند.

بنا براین گزارش ؛این همایش روز 14 تا 16 آذرماه در سالن اصلی مرکز همایش های رازی برگزار می شود.کلمات کلیدی


captcha