۲۵درصدوکلا پروانه وکالت را تمدید نمی کنند/تکلیف پروانه قضات متخلف
تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: 20:15:08


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d7dee89c07fbb62d88f6f683b1b326ec.jpgکد خبر : 36757 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ۲۰:۲۰                 حقوقی و قضایی

۲۵درصدوکلا پروانه وکالت را تمدید نمی کنند/تکلیف پروانه قضات متخلف


ایرانیان_رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، از عدم تمدید پروانه ۲۵ درصد وکلا خبر داد.


۲۵درصدوکلا پروانه وکالت را تمدید نمی کنند/تکلیف پروانه قضات متخلف

عیسی امینی، در نشست خبری در پاسخ به سئوالی   مبنی بر اینکه با توجه به وضعیت نابه سامان بازار کار، چند درصد وکلا پروانه خود را تمدید نمی کنند، گفت: در سال گذشته ۲۵ درصد وکلا پروانه وکالت خود را تمدید نکردند.
وی افزود: با توجه به اینکه صدور و رد پروانه ها محرمانه است، نمی توان آمار دقیقی اعلام کرد.
امینی همچنین در پاسخ به سئوال دیگر مبنی براینکه سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده بود از ظرفیت کانون وکلا در بررسی مصوبات استفاده می کند، این موضوع به کجا رسید، گفت: قرار بر این بود که جلساتی برگزار شود. اما فعلا به نتیجه نرسیده است و ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران هم در این نشست با اشاره به برگزاری آزمون وکالت در نهم آذر ۹۷، گفت: در رابطه با محتوای سئوالات باید بگویم که به دلیل اینکه ترتیب برگزاری آزمون با سازمان سنجش است کلید آزمون هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است با این حال، ایراد مطرح شده به نسبت سال‌های گذشته بسیار کم است و سوال اشتباه تقریبا در این دوره منعکس نشده است. سئوال اختلافی زمانی است که دو گزینه صحیح باشد و اینکه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته نیز در این سوال‌هایی که غیر رسمی منتشر شده و ما دیدیم وجود نداشت. ولی اختلاف نظر در حقوق را نمی‌توان انکار کرد.
وی ادامه داد: هیچ موضوع حقوقی نیست که مسلم باشد. اختلافی نباید مورد سوال باشد که در گزینه‌ها هم منعکس شده باشد اگر چنین مواردی باشد حتما ما بررسی می‌کنیم و راهکار مناسب اتخاذ می‌کنیم. نمی‌توانیم تا نیامدن کلید سوالات به صورت رسمی در مورد محتوای سوالات اظهارنظری کنیم.
شهبازی نیا در پاسخ به سئوالی در رابطه با اینکه نتایج آزمون چه زمانی اعلام می‌شود و اینکه آیا سال آینده نیز به همین شکل برگزار می شود، گفت: در مورد نتایج آزمون تاریخ دقیقی نمی توان اعلام کرد اما حدودا در دی ماه نتایج آزمون اعلام خواهد شد. . در مورد آزمون سال آینده نیز این آزمون براساس قانون برگزار می شود و قانون هم ترتیب و کیفیت برگزاری آزمون را مشخص کرده است. در حال حاضر تغییر ساختاری برای برگزاری آزمون مدنظر و در دست بررسی نیست مگر اینکه در قانون تغییری ایجاد شود. بنابراین آزمون به همین کیفیت فعلی در سال آینده برگزار خواهد شد.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در پاسخ به سئوالی در رابطه با اینکه قبلا مطرح شده بود تعدادی پروانه‌های مجهول در زیرزمین کانون وجود داشته و پیگیری‌هایی انجام شده است، نتیجه این موضوع چه شد، افزود: وقتی نامه رئیس جمهور را جعل می‌کنند، اینکه پروانه وکالت هم جعل شود بعید نیست. پروانه‌های وکالت و تمبرها توسط اشخاصی در بیرون جعل شده بود که با مستندات و مدارک موجود آنها را کنترل کردیم و بی پروا در قالب قانون به دنبال مجرمان و متخفان رفتیم که در نهایت چهار شخص دستگیر شدند. هیچ ابهامی در مورد صدور پروانه‌های وکالت وجود ندارد. افراد دستگیر شده، صدمات جدی به کانون وکلا و نهادهای دیگر وارد کردند و اکنون پرونده‌ای موضوع در فرایند رسیدگی در دادسرای عمومی تهران قرار دارد.
شهبازی نیا گفت: کسانی که از این پروانه‌ها استفاده می‌کردند، وکیل دادگستری نبودند بلکه اشخاص عادی بودند که با پروانه وکالت تظاهر به وکالت می‌کردند. هیچ ابهامی در مورد صدور پرونده‌های وکالت وجود ندارد. اسامی همه وکلا در سایت کانون‌ها و صندوق حمایت از وکلا موجود است همچنین هر سه سال یک بار هم کتاب اسامی منتشر می شود و مردم می‌توانند به صورت شفاف به فهرست وکلا دسترسی داشته باشند.


سازمان سنجش نحوه برگزاری آزمون وکالت را تایید کرده است
رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) گفت: آزمون وکالت 97 که روز جمعه نهم آذر ماه برگزار شد، طبق ارزیابی سازمان سنجش و نهاد وکالت از حیث نظم برگزاری و دقت بسیار مثال زدنی بوده است.
مرتضی شهبازی نیا روز سه شنبه در نشست خبری افزود: کلید آزمون وکالت هنوز در اختیار اتحادیه کانون وکلا قرار نگرفته است و تا پیش از انتشار رسمی کلید سوالات این آزمون نمی توانیم در خصوص اشکالات احتمالی آن اظهارنظر کنیم.
وی ادامه داد: ایرادهای مطرح شده به نسبت سال های گذشته بسیار کم است و سوال اشتباه تقریبا در این دوره منعکس نشده است.
شهبازی نیا اظهار داشت: اینکه سوال اختلافی داریم هنوز مشخص نیست و سوال اختلافی زمانی است که دو گزینه صحیح باشد و اینکه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته باشد نیز در این سوال هایی که غیررسمی منتشر شده و ما دیدیم، نبود.
رئیس اتحادیه وکلا گفت: اگر احیانا سوالی اشتباه باشد، هیچ ابایی نداریم سوال را خارج کنیم. سابقا هم انجام شده و بوده که سوالی اشکال یا ایراد فنی داشته و آن سوال کنار گذاشته شده است. حتی اینکه اگر سوالی اختلافی بوده هر دو گزینه را گزینه قابل قبول اعلام کرده ایم.

* کانون های وکلا خودگردان هستند
وی اظهار داشت: نهاد وکالت به عنوان نهاد مدنی، مدافع حاکمیت قانون است و تلاش دارد ارزش های حقوق بشری، حقوق شهروندی و مردم سالاری در جامعه محقق شود. کانون های وکلا خودگردان هستند، بودجه عمومی ندارند و از طریق حق عضویت اعضا اداره می شوند؛ بنابراین با محدودیت های مالی خیلی جدی روبرو هستیم.

* الحاق مرکز مشاوران به کانون های وکلا را می پذیریم
شهبازی نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد الحاق مرکز مشاوران قوه قضائیه به کانون های وکلای دادگستری گفت: وجود دو نهاد موازی را با حقوق ملت مغایر می دانیم و از این منظر، اگر چه پذیرش افرادی که توسط نهاد دیگری تربیت شده اند، از نظر حقوقی و کیفیت آموزش مشکل است ولی با قبول تبعات منفی الحاق را می پذیریم.
وی اضافه کرد: قوه قضائیه و مجلس هم درک کرده اند که وجود نهاد موازی صلاح نیست و البته مطابق قانون اساسی هم نیست.
شهبازی نیا در پاسخ به سوال مبنی بر راه یافتن طرح جامع وکالت در صحن علنی مجلس گفت: اگر این امر اتفاق بیافتد قطعا خلاف قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس است و بعید می دانم از مجلس که چنین کاری کنند.
وی اظهار داشت: احتمالا این مطلب شایعه ای است که از ناحیه افرادی خاص مطرح شده است که احتمالا به دنبال مقاصد سیاسی هستند.
رئیس اسکودا در پاسخ به سوالی در مورد زمان اعلام نتایج آزمون وکالت گفت: تاریخ دقیقی نمی توان اعلام کرد اما حدودا در دی ماه نتایج آزمون اعلام خواهد شد.
وی افزود: در حال حاضر تغییر ساختاری برای برگزاری آزمون مدنظر و در دست بررسی نیست مگر اینکه در قانون تغییری ایجاد شود. بنابراین آزمون به همین کیفیت فعلی در سال آینده برگزار خواهد شد.کلمات کلیدی


captcha