«تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخه­ شناسی»
تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: 08:29:56


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d7dee89c07fbb62d88f6f683b1b326ec.jpgکد خبر : 36762 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ۱۸:۴۵                 دین و اندیشه

«تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخه­ شناسی»


ایرانیان_دهمین نشست از سلسله نشستهای هفتگی دوشنبه­های ایرانشناسی با موضوع: «تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخه­شناسی»، با سخنرانی آقای دکتر محمدکاظم رحمتی، عضو هیئت علمی بنیاد دائرةالمعارف اسلامی، برگزار ميشود.


«تشیع در اواخر عصر سلجوقی بر پایه اطلاعات نسخه­ شناسی»

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از  روابط عمومي بنياد ايرانشناسي، اين نشست روز دوشنبه 19 آذر 1397، از ساعت 10 تا 12 صبح، با حضور جمعي از پژوهشگران و علاقه‌مندان همراه خواهد بود و در آن به موضوعهاي: «تشیع در عصر سلجوقی و مشکل منابع»، «خاندانهای شیعی در عراق عجم»، «ری و کاشان و اهمیت علمی آنها در عصر سلجوقی» و «ابوالرضا راوندی عالم نامور امامی عصر سلجوقی و اهمیت او» پرداخته خواهد شد.
خاطر نشان ميسازد، پژوهشگران تاریخ تشیع- خاصه پیش از عصر صفویه- با دشواریهای چندی در انجام تحقیقات خود از جمله فقدان منابع کافی روبرو هستند. تواریخ عمومی باقیمانده از آن دوره تنها گاه در حد اشاراتی گذرا به شیعیان اشاره کرده و شرح حال بسیاری از عالمان امامی آن دوره در کتابهای تراجم نگاری تألیف شده توسط عالمان اهل سنت- به جز مواردی اندک- نیامده است. با این حال مراجعه به نسخه‌های خطی برخی آثار امامیه که از روی نسخه‌های کهنتر کتابت شده و کاتبان آنها به نسخه اساس کتابت خود اشاره‌ای کرده‌اند، میتواند برای بازشناسی نقش و اهمیت برخی عالمان امامی در اواخر عصر سلجوقی و نقش آنها در روایت آثار کهن امامیه كاربرد داشته باشد.
علاقه‌مندان به شركت در اين نشست ميتوانند به نشاني: تهران، خیابان شیخ بهایی (جنوبی)، خيابان ايرانشناسي، پایینتر از بزرگراه شهید همت، بنیاد ایرانشناسی مراجعه نمايند.کلمات کلیدی


captcha