نخستین کارگاه سناریو نگاری آینده کتابخانه های عمومی کشور
تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: 17:51:44


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 37427 || تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ ۱۷:۴۲                 ادبیات و نشر

با حضور کتابداران استان تهران برگزار شد؛

نخستین کارگاه سناریو نگاری آینده کتابخانه های عمومی کشور


ایرانیان_نخستین کارگاه سناریونگاری آینده کتابخانه های عمومی کشور با حضور کتابداران استان تهران و گروه محقق دانشگاه تهران در کتابخانه عمومی فاطمه الزهرا(س) برگزار شد.


نخستین کارگاه سناریو نگاری آینده کتابخانه های عمومی کشور

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ در این کارگاه آموزشی حاضران در کلاس به پنج گروه شش نفره شامل ۵ کتابداران و یک عضو کتابخانه ها تقسیم و با هدایت دکتر محمد مهدی ذوالفقارزاده عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دکتر علی ذاکری راهکارهایی برای بهبود آینده کتابخانه های عمومی بحث و بررسی کردند.
این کارگاه با هدف ترسیم آینده کتابخانه های عمومی کشور از دید کتابداران تشکیل شده و کتابداران به چالش هایی در حوزه کتابداری پرداختند.
در ابتدای جلسه امروز از کتابداران خواسته شد تا به گروه هایی شش نفره تقسیم شوند و نامی برای گروه خود انتخاب کنند؛ گروه های شاپرک، گل یاس، دکترهای فرهیخته، ایران و ۵+۱، نام گروه هایی بود که توسط کتابداران انتخاب شد در ادامه گروه ها؛ رویدادها و اتفاقاتی که ممکن است در آینده در کتابخانه رخ دهد، یافتن موضوعات، چالش ها و راه حل های مشترک برای آنها را بررسی کردند .
طرح سوالاتی با محوریت آینده مطلوب برای کتابخانه ها از نگاه کتابداران، از دیگر نکات مورد توجه در این کارگاه بود.
دکتر محمدمهدی ذوالفقارزاده؛ مجری پروژه، درباره اجرای این کارگاه های آموزشی اظهار داشت: رویکرد ما برگزاری کارگاه های تعاملی برای کشف، رصد و ترسیم آینده ممکن و محتمل از آینده کتابخانه های کشور است.
وی با بیان اینکه در این کارگاه ها با آموزش های ضمنی که در اختیار کتابداران است، به ترسیم آینده کتابخانه ها می پردازیم، تأکید کرد: با همکاری واحد پژوهشی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بر اساس درجه بندی و توزیع کتابخانه ها، ۵ کارگاه در استان های تهران، فارس، مازندران و یک کارگاه در سطح ستاد و مدیران نهاد برگزار می شود.
وی یادآور شد: پیش از این هم یک کارگاه در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شده است.
ذوالفقارزاده عنوان کرد: تلاش داریم سناریوهای آینده کتابخانه های عمومی کشور را در سطح خرد و واحدها تهیه و در اختیار نهاد قرار دهیم و این سناریوها با تسهیل گری تیم پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و با تعامل و همکاری کتابداران تهیه می شود.
وی با تاکید بر اینکه در سناریو آینده نگاری کتابخانه های عمومی برخلاف رویکردهای مرسوم در کشور رویکرد تجویزی از بالا به پایین مورد توجه نیست گفت: در این کارگاه ها، رویکرد استقرائی از پایین به بالا مورد توجه است و یافته ها از درون کتابداران می جوشد.
وی ادامه داد: سعی می کنیم این رویکردها را در قالب های علمی و معتبر نمایش داده و در اختیار نهاد قرار دهیم.
دکتر علی ذاکری، مربی کلاس در این کارگاه آموزشی اظهار داشت: اتفاقات آینده در کتابخانه ها تحت تاثیر نیروهای پیشران تغییری است که بر کتابخانه ها وارد می شود.
وی گفت: اگر به اتفاقات و رویدادهایی که در کتابخانه ها رخ می دهد به شکل خطی بیندیشیم، در آینده با بحران روبرو می شویم اما باید بتوانیم در مسیر آینده کتابخانه، موضوعات و چالش ها را تصویر سازی کنیم و آمادگی مواجهه با آنها را در خود تقویت کنیم.
در ادامه این کارگاه، گروه های پنجگانه تغییرات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، محیطی و فرهنگی احصاء شده توسط تیم پروژه را از جمله موارد مهم و تأثیر گذار بر فعالیت کتابخانه ها دانستند.
همچنین گروه ها در این کارگاه، روند تغییر سخت افزاری کتابخانه ها، روندهای آموزشی، روند های علم و فناوری را بررسی کردند.
توجه به افزایش رقابت با سایر عرضه کنندگان کتاب، افزایش و پیچیدگی اطلاعات در فضای مجازی، افزایش جرم و سوء استفاده اطلاعاتی در فضای مجازی از نکات مورد توجه کتابداران در حوزه روند علم و فناوری بود.
بر اساس این گزارش، گروه های آموزشی، موضوعات یکپارچه سازی حداکثری فناوری با معماری کتابخانه ها، برجسته سازی و جذابیت کتابخانه ها در انظار عمومی، کاهش وابستگی کاربران به کتابداران، حضور متنوع مخاطبان را در حوزه روند آموزشی مورد توجه قرار دادند.
همچنین افزایش سطح تحصیلات کاربران، آسان تر شدن دسترسی به منابع، رشد انتشار مردمی محتوا و نقد و بررسی آن، از دیگر مواردی بود که زیر مورد توجه کتابداران قرار گرفت.

 کلمات کلیدی


captcha