رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت بازدید کرد
تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: 17:51:20


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 37444 || تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ ۱۸:۳۶                 ایثارو مقاومت

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت بازدید کرد


ایرانیان_سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح روز سه‌شنبه با حضور در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت بازدید کرد.


رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت بازدید کرد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی موزه نقلاب اسلامی و دفاع مقدس  ، سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح روز سه‌شنبه با حضور در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت بازدید کرد.

در این نمایشگاه به نقش استان‌ها در دوران دفاع مقدس و مقاومت در طول ۴۰ سالگی انقلاب و همچنین معرفی مراکز فرهنگی و موز‌ه‌های دفاع مقدس و عملکرد ادارات کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در برخی استان‌های کشور پرداخته شده است.

سرلشکر محمد باقری پس از بازدید از این نمایشگاه در جمع مدیران بنیاد حفط آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سخنرانی خواهد کرد.

رونمایی از پرتره سردار شهید حسن باقری با حضور سرلشکر باقری

سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح سه شنبه با حضور در غرفه اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان آذربایجان‌شرقی در نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت از پرتره سردار شهید حسن باقری رونمایی کرد.

این تابلو با سنگ موزاییک و با تلاش هنرمندان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی ساخته شده است.

ضرورت بررسی زوایای مختلف دفاع مقدس در محافل علمی و دانشگاهی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بررسی عملیات‌ها و زوایای مختلف دفاع مقدس را در محافل علمی و دانشگاهی با حضور پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس ضروری دانست.
سردار سرلشکر محمد باقری در حاشیه بازدید از نمایشگاه ۴۰ سال ایستادگی و پیشرفت در باغ موزه نقلاب اسلامی و دفاع مقدس، با ابراز خرسندی از اقدمهای انجام شده در استانها در حوزه دفاع مقدس گفت: امروز ۱۳ استان دستاورد‌های خود را در حوزه دفاع مقدس به نمایش گذاشتند و خوشبختانه رشد چشمگیری را در کار‌های مکتوب و چاپ کتاب شاهد بودیم.
وی با تاکید بر اینکه حضور مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در کنار هم باعث انتقال تجربه ها در حوزه دفاع مقدس می شود، افزود: در این نمایشگاه کار‌های هنری مختلف و ده‌ها ابتکار بسیار زیبای استان‌ها به نمایش گذاشته شده است.
سرلشکر باقری با بیان اینکه باید تاریخ سربلندی ملت ایران را به خوبی به نسل‌های آینده منتقل کنیم، گفت: به لطف خدا مراکز فرهنگی و دفاع مقدس استان‌ها با سرعت در حال پیشرفت است که بخشی از پیشرفت‌ها و درصد پیشرفت‌ها در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
وی در ادامه کار‌های تحقیقی مناسب با دفاع مقدس رااز مباحث مهم برشمرد و گفت: خوشبختانه با همکاری رزمندگان دفاع مقدس و پیشکسوتان حوزه ایثار، واقعیت‌های دفاع مقدس به خوبی تحلیل و زوایای پنهان آن شفاف و آشکار شده است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه حوادث دفاع مقدس در یک دوره تاریخی خاص و با پیچیدگی‌های فوق‌العاده بالا اتفاق افتاده و با یک تحلیل قشری، خطی، تعجیلی به هیچ وجه نمی‌شود واقعیات دفاع مقدس را به خوبی بیان کرد، گفت: برخی از واقعیات دفاع مقدس هنوز بیان نشده و مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و زوایای آن هنوز دیده نشده است.
وی تصریح کرد: اینکه کسانی با یک عبارت کوتاه و با نگاه اولیه بخواهند درباره حوادث و عملیات‌های بزرگ دفاع مقدس اظهار نظر کنند موجب کاستی، نقص و خطا می شود.
افزود: اولین نکته این است که باید قدر دفاع مقدس، ایثارگری‌ها، شهادت‌ها و همه تلاش‌های انجام در دفاع مقدس دانسته شود و با قضاوت تخیلی نسبت به این حادثه بزرگ نگاه نشود تا موجب دلسردی و نگرانی خانواده بزرگ شهیدان، ایثارگران و ملت بزرگ ایران نشود.
سردار باقری با تاکید بر اینکه عملیات‌ها و زوایای مختلف دفاع مقدس باید در محافل علمی و دانشگاهی و با حضور پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس بررسی شود، گفت : متأسفانه در روزهای گذشته شاهد نمونه‌ای از این نگاه تعجیلی و بعضاً قضاوت نامناسب و غیرعادلانه بودیم که نباید این اتفاقات تکرار شود و باید این یک تجربه باشد تا به کارهای بزرگ دفاع مقدس این‌طور نگاه نشود.
وی با اشاره به عملیات کربلای 4 گفت : در این عملیات همه پیش‌بینی‌های لازم انجام و بیش از ۹ ماه کار اطلاعاتی، مهندسی و آماده‌سازی برای غافلگیری دشمن انجام شده بود اما طبیعی بود که دشمن با برخورداری از پشتیبان‌های بزرگ، در اختیار داشتن تصاویر ماهواره‌ای و بهره‌گیری از انواع تجهیزات جاسوسی و اطلاعاتی به بعضی از عملیات‌های ما پی ببرد و بعضی از زوایای آن عملیات‌ها مورد اطلاع دشمن قرار بگیرد؛ اما این به معنی لو رفتن کل عملیات نیست که بتوان کل عملیات را لغو کرد.
وی گفت : عملیات کربلای 4 انجام شد و با اینکه توفیقاتی داشت، اما در مجموع، یک عملیات ناموفق بود ولی هنر بسیار بزرگ آن بود که در همان مراحل اولیه، عملیات قطع شد و فقط حدود هفت درصد نیروهای رزمنده‌ای که برای عملیات آماده شده بودند، وارد عرصه شدند و بقیه نیروها ذخیره شدند و ظرف دو هفته عملیات بسیار بزرگ کربلای ۵ طرح‌ریزی شد.
باقری افزود: چون این عملیات در همان منطقه عملیات کربلای4 بود ، زیرساخت‌های مهندسی قابل استفاده، توپخانه‌ها مستقر و همه چیز آماده و پای کار بود تا با فاصله ۱۵ روز، عملیات بسیار تأثیرگذار کربلای پنج انجام شود.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت:در کربلای5 منطقه شلمچه خطوط دفاعی مستحکمی داشت و در هیچ جای جبهه مانند آن یافت نمی‌شد، خط دفاعی دشمن شکست و آن‌قدر این عملیات پیش رفت که مستکبران با هراس از اینکه ارتش عراق زمین بخورد و بصره و بغداد هم تصرف شود، مقدمات قطعنامه ۵۹۸ را فراهم کردند.
وی گفت: قطعنامه ۵۹۸ که از قطعنامه های قبلی سازمان ملل کامل‌تر بود و بخش زیادی از خواسته‌های ملت ایران را تأمین می‌کرد، منجر به اعلام عراق به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ شد که همه این‌ها از برکات کربلای چهار و کربلای پنج است و مجاهدت شهدای عزیز این دو عملیات، تلاش‌های ایثارگران و حمایت‌های ملت ایران برای پشتیبانی از این عملیات‌ها منجر به پیروزی ایران شد.
سرلشکر باقری خاطر نشان کرد حالا اینکه ما بیایم در این روزها با دو سه جمله دلسردکننده راجع به این عملیات‌ها حرف بزنیم، واقعاً ناسپاسی است و کار صحیحی نیست.
و ی توصیه کرد : در این‌گونه موضوعها، پژوهشکده دفاع مقدس، پژوهشکده‌های نیروهای مسلح و دانشگاه‌ها با دقت و حوصله، اسناد را بررسی و با پیشکسوتان مشورت کنند و جمع‌بندی سنجیده و واقعیت‌ها را در اختیار ملت بگذارند.کلمات کلیدی


captcha