تصویب بند‌هایی از اصلاح نظام بانکی
تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: 17:32:51


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 37447 || تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ ۱۶:۴۶                 بانک ، بیمه،بورس

همتی در حاشیه جلسه هیئت ­­دولت؛

تصویب بند‌هایی از اصلاح نظام بانکی


ایرانیان_رئیس کل بانک مرکزی از تصویب بند‌هایی از اصلاح نظام بانکی در جلسه اخیر شورای هماهنگی سران قوا خبر داد


تصویب بند‌هایی از اصلاح نظام بانکی

به گزارش ؛ ​ عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز هیئت ­­دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی، ­ موضوع بسیار مهم و از دستور کار‌های ماست گفت: حداقل در چندین جلسه شورای هماهنگی سران قوا، ­ موضوع اصلاح نظام بانکی را پیشنهاد دادیم که با تصویب بند‌هایی از این اصلاح در جلسه روز گذشته، ­ در این باره رو به جلو پیش می‌رویم.

وی افزود: در جلسه شب گذشته پول و اعتبار نیز، دو مصوبه بسیار مهم داشتیم که نخستین آن تشکیل بازار متشکله ارزی بود که از طریق آن، ­ معاملات ارزی به صورت شفاف از طریق صرافی‌ها و بانک‌ها اتفاق خواهد افتاد.

همتی گفت: مصوبه دوم هم برای سپرده‌های ریالی مبتنی بر ارز بود که بر این اساس، مردم می‌توانند این نوع سپرده گذاری را انجام دهند و ریسک دارایی‌های خود را به حداقل برسانند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای عملیات بازار باز، ­ طرح مهمی را در حال آماده کردن داریم و آن اینکه در بودجه سال آینده برای تأدیه بخشی از ­بدهی دولت به بانک ها، اوراق را پیش بینی کردیم که این اوراق مبنای عملیات ما در بازار باز خواهد بود و این‌ها اقدامات بسیار مهمی است.

تحولات مهم  در بازار ارز و بازار پول

همتی گفت: اقدامات بسیار زیادی در بانک مرکزی شروع کردیم و تحولات مهمی را در بازار ارز و بازار پول علاوه بر اصلاح نظام بانکی در دستور کار داریم که همه این‌ها به ترتیب در حال اجرایی شدن است.

وی افزود: پیشنهادی که درباره حذف چهار صفر از سوی بانک مرکزی ارائه شده صرفا برای تسهیل امور است و برای این است که بتوانیم جلوی هزینه‌هایی چون­ چاپ اسکناس را بگیریم و ارتباط پول ملی با ارز‌های بین المللی قدری متناسب باشد.

همتی گفت: اکنون رابطه پول ملی ما با ارز‌های خارجی به گونه‌ای است که نیاز به اصلاح دارد، زیرا اگر با بقیه ارز‌ها مقایسه کنیم نرخ مبادله بسیار بالاست که این خوب نیست.

حذف چهار صفر، ­ یکی از کار‌های کوچک بانک مرکزی

وی افزود: این پیشنهاد بانک مرکزی است که باید دولت آن را بررسی و مجلس آن را قانون کند تا اجرا شود بنابراین اجازه دهید که در طول زمان و با آرامش این پیشنهاد پیش برود و بررسی شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بعضی‌ها اینگونه مطرح کردند که حذف چهار صفر هیچ تاثیری در تورم و رشد اقتصادی ندارد گفت: ما هم این را می‌دانیم و نگفتیم این اقدام در رشد اقتصادی و تورم تاثیر دارد بلکه ما برای تسهیل و آرایش، ​ این کار را پیشنهاد کردیم انتقاد به این پیشنهاد عین این است که فردی بخواهد خانه اش را عوض کند وقتی نتوانست به او بگویند حالا که خانه ات را عوض نکردی آن را نظافت نکن و پرده و دکوراسیون آن را تعویض نکن.

همتی افزود: این کار، ظاهری و اسمی است ما این را قبول داریم و نمی‌گوییم که این کار حقیقی است بنابراین هر تصمیمی مراجع بالاتر بگیرند همان را پیگیری خواهیم کرد البته این فرآیند شاید قدری طول بکشد که علت آن هم زمان بری از نظر قانونی و فنی به علت وجود مقررات، تغییرات و اصلاحات در مواردی مانند حسابرسی‌ها و گمرگ است که باید قبل از تصویب در مجلس انجام و آماده شود از این رو بود که اعلام کردم این پروسه برای اینکه نهایی شود و به نتیجه برسد دو سال طول خواهد کشید.

وی گفت: مطمئن باشید بانک مرکزی کار‌های بسیار مهمی دارد که موضوع حذف چهار صفر، ­ یکی از کار‌های کوچک بانک مرکزی خواهد بود.

مناسب نبودن زمان حذف چهار صفر

همتی در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان زمان حذف چهار صفر را مناسب نمی‌دانند افزود: هر کاری کنیم برخی کارشناسان می‌گویند الان وقتش نیست، ­ بفرمایند وقتش کی است؟ هر نقدی باشد می‌پذیریم، بررسی می‌کنیم و در دولت هم مطرح می‌کنیم اکنون نقد‌های خیلی خوبی شده که از آن استقبال می‌کنیم، این نشان می‌دهد که باید نظر کارشناسان را بگیریم که داریم این کار را انجام می‌دهیم.

وی افزود: ما فقط پیشنهاد را ارائه کردیم که اگر بررسی و جمع بندی شود به آن نپردازیم اتفاقی نمی‌افتد، اما فکر می‌کنم این موضوع به نفع مردم است.

منبع:صداوسیماکلمات کلیدی


captcha