تا پیش از انقلاب اسلامی ایران چیزی به عنوان مد ایرانی نداشتیم/رشد 26 درصدی آثار رسیده به دبیرخانه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر
تاریخ: ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: 21:27:36


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d7dee89c07fbb62d88f6f683b1b326ec.jpgکد خبر : 38087 || تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۱۸:۵۷                 مدو لباس

در نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجرمطرح شد؛

تا پیش از انقلاب اسلامی ایران چیزی به عنوان مد ایرانی نداشتیم/رشد 26 درصدی آثار رسیده به دبیرخانه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر


ایرانیان_حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی ایران چیزی به عنوان مد ایرانی نداشتیم و اوایل انقلاب نیز به دلیل سایر اولویت‌ها کمتر به این بخش توجه شد اما به راحتی از کنار این مسئله رد نشدیم هرچند که شاید برخی بدون توجه به ظرفیت‌ها صحبت‌هایی در این باب مطرح کنند.


تا پیش از انقلاب اسلامی ایران چیزی به عنوان مد ایرانی نداشتیم/رشد 26 درصدی آثار رسیده به دبیرخانه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، صدیقه پاک‌بین دبیر جشنواره، انسیه زاهدی دبیر بخش علمی دانشگاهی، آزاده آریایی مسئول دبیرخانه جشنواره، ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک تهران و جمعی از اصحاب رسانه صبح روز دوشنبه 15 بهمن در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ابتدای این نشست گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ستاد جشنواره برخی بخش‌های جنبی را پیش‌بینی کرده که علاوه بر نمایشگاه‌ها و رویدادها، برپایی کارگاه سه روزه طراحی لباس به شکل تصویری با مضمون انقلاب و پیشرفت در دو بخش دانشی و موضوعی، اعطای نشان هنرمند فعال و انقلابی به 10 طراح و تولیدکننده در حوزه مد و لباس و همچنین انتشار یک کتاب با موضوع چهل سالگی انقلاب در قالب گفتگو با با 40 تن از فعالان این عرصه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تا پیش از انقلاب اسلامی ایران چیزی به عنوان مد ایرانی نداشتیم و اوایل انقلاب نیز به دلیل سایر اولویت‌ها کمتر به این بخش توجه شد اما به راحتی از کنار این مسئله رد نشدیم هرچند که شاید برخی بدون توجه به ظرفیت‌ها صحبت‌هایی در این باب مطرح کنند.

قبادی گفت:همواره کیفیت بر کمیت در حیطه آثار رسیده به جشنواره ارجح بوده است، و رشد 26 درصدی آثار را شاهد هستیم .تاکنون 7728 اثر به دبیرخانه رسیده که از میان 108 اثر به بخش مجموعه‌سازی، 31 اثر به بخش عفاف و حجاب، 562 اثر به بخش پوشش سر، 1811 اثر به بخش مانتو اجتماع، 1674 اثر به بخش مانتو مجلسی، 1289 اثر به آثار تولیدشده در سطح انبوه توسط برندها، 742 اثر به بخش زیورآلات، 65 اثر به بخش کیف و 449 اثر به بخش کفش اختصاص دارد.

وی افزود: جشنواره  ،دارای موضوع ایرانی با هدف معرفی ظرفیت‌های تاریخی و جغرافیایی کشور است و برای نخستین بار جریان نقد مجموعه آثار در جشنواره مورد توجه قرار می‌گیرد. در این دوره شاهد حضور فعالانه طراحان و تولیدکنندگان پارچه ایرانی هستیم و جشنواره‌های استانی از دی ماه کار خود را آغاز کرده‌اند و دراین دوره استان‌های گلستان، قزوین، لرستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، یزد، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان و کردستان با جشنواره همراه شده‌اند و در پایان سال به رقم نود و یکمین نمایشگاه استانی مد و لباس خواهیم رسید.

رئیس هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بیان داشت: منطقه مکران با دارا بودن وسعت ساحلی کم نظیر، منطقه‌ای دارای ظرفیت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است و ورود ایران به بازارهای جهانی از این منطقه ممکن می‌شود و همین امر موجب شد علی رغم ابهامات بسیار در شورای برنامه‌ریزی جشنواره، در نهایت موضوع "مکران"  به عنوان موضوع جشنواره تصویب شود.

قبادی در ادامه به کارگاه‌های توجیهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر تا پیش از آغاز این رویداد در قالب حضوری و غیرحضوری اشاره و تصریح کرد: بالغ بر 53 کارگاه به همت مؤسسات مد و لباس کشور برگزار شده و بیش از 3200 نفر در این کارگاه‌های حضور به هم رسانده‌‎اند و دولت یک ریال برای کارگاه‌های توجیهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر هزینه نکرده است.

وی با تأکید بر اینکه بر جمله "مد دولتی نداریم" حمله می‌کند اذعان داشت: نباید با چنین جملاتی ذهن فعالان عرصه مد و لباس و مردم را درگیر کنیم و من صراحتاً اعلام می‌کنم که با این جمله مخالف هستم.

صدیقه پاک‌بین دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر نیز در سخنانی با تأکید بر نقش و اهمیت طراحی لباس و لزوم ظهور و بروز هنر خلاقانه طراحان ایرانی در ابعاد داخلی و بین‌المللی گفت: جشنواره فرصتی را فراهم آورده تا فعالان بخش صنعت از نزدیک شاهد توانمندی طراحان مد و لباس ایران باشند کما اینکه در سال‌های قبل نیز برخی از تولیدکنندگان با پایان جشنواره، خواستار آثار طراحان شدند.

وی با اشاره  به بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره گفت: بخش‌های علمی دانشگاهی، مسابقه زنده طراحی، کیف و کفش، جواهرات، مجموعه‌سازی با موضوع "نقش مکران"، برپایی کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی، صنعت، مؤسسات و خانه‌های مد، ویترین ملی و بین‌الملل از مهمترین برنامه‌های پیش روی ما در این دوره از جشنواره است.

پاک‌بین گفت: طراحان لباس برای حضور در بخش مسابقه زنده طراحی لباس در بخش‌های لباس اجتماع بانوان، لباس اجتماع آقایان و عفاف و حجاب استقبال قابل توجهی داشته اند و امسال برای نخستین بار بخش طراحی پارچه، کیف و کفش به جشنواره اضافه شده و امیدواریم سال‌های بعد تمام این بخش‌ها در قالب رقابتی و مسابقه زنده آزموده شوند.

انسیه زاهدی دبیر بخش علمی دانشگاهی این دوره از جشنواره نیز در این نشست خبری  به جمع‌بندی و تحلیل آثار 7 دوره جشنواره مد و لباس فجر در این بخش  پرداخت و گفت: طی ادوار گذشته، بخش علمی دانشگاهی در قالب رقابت میان مقالات، پایان‌نامه‌ها و آثار پژوهشی برپا شد و مردم کمتر شاهد اثرات این بخش بوده‌اند.

وی افزود: همایش بین‌المللی که دی ماه سال جاری با رویکرد توسعه پایدار و در قالب عنوان هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک برگزار شد نشان از رشد کمی و کیفی مقالات داشت و از میان آثار رسیده، بالغ بر 40 مقاله ارائه شفاهی داشتند.

زاهدی گفت: تاکنون 110 مقاله، 84 پایان‌نامه و 1310 تصویر برای حضور در بخش مسابقه تصویرسازی به دستمان رسید و بخش علمی دانشگاهی بر آن است که همراهی جدی با بخش مسابقه زنده طراحی لباس، زیورآلات، کیف و کفش داشته باشد و این همراهی مبتنی بر این تفکر است که طراحی لباس باید مبتنی بر تمام ملحقات آن باشد.

ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک تهران نیز در سخنانی به دستاوردهای بخش تولید طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: زمانی که دارای مد نباشیم، نمی‌توانیم از کالای ایرانی حمایت کنیم و باید مراقب باشیم موضوع عفاف و حجاب در این مدها مستتر نماند.

در پایان این نشست خبری  از پوستر هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با طرحی از محسن پیشدادی  که با الهام از لباس مردم منطقه "مکران" و استان سیستان و بلوچستان در قالب رنگ‌های ملهم از طبیعت و جغرافیای این منطقه طراحی شده است رونمایی شد.

بنا براین گزارش ؛هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار "خوشا مکران و نقش بی مثالش" ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در "بوستان گفتگو" برگزار می‌شود.کلمات کلیدی


captcha