جان دوباره به گشت های نامحسوس/ آغاز به کار گشت های جدید نامحسوس پلیس راهور با 150 خودرو در 10 استان/ رونمایی از لباس های دوربین دار پلیس راهور
تاریخ: ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: 23:58:53


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/7bf59575e03941ad1ea59db4b3714ee6.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 41444 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ ۱۹:۰۵                 انتظامی

جان دوباره به گشت های نامحسوس/ آغاز به کار گشت های جدید نامحسوس پلیس راهور با 150 خودرو در 10 استان/ رونمایی از لباس های دوربین دار پلیس راهور


ایرانیان_رییس پلیس راهور ناجا از جان گرفتن دوباره گشت های نامحسوس خبر داد و گفت: گشت های جدید نامحسوس پلیس راهور در فاز اول با 150 دستگاه خودرو در 10 استان هدف فعالیت خود را از امروز آغاز کردند.


جان دوباره به گشت های نامحسوس/ آغاز به کار گشت های جدید نامحسوس پلیس راهور با 150 خودرو در 10 استان/ رونمایی از لباس های دوربین دار پلیس راهور

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، سردار سید کمال هادیانفر در رزمایش بزرگ گشت های نامحسوس پلیس راهور یکی از اهداف جدی پلیس راهور را برقراری انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات عنوان و اظهار داشت: برخورد با سرعت و سبقت غیرمجاز و حرکت‌های خطرناک و برخورد با رانندگانی که با تلفن همراه صحبت کرده و توجه کافی به جلو ندارند از جمله ماموریت اصلی گشت‌های نامحسوس پلیس است.
وی گفت: گشت‌های نامحسوس بیشتر در حریم 30 کیلومتری شهرها که 62 درصد تصادفات در آن به وقوع می‌پیوندد مستقر خواهند شد.
رییس پلیس راهور ناجا با بیان این که یکی از جدی‌ترین برنامه‌ها و اهدافی که پلیس راهور ناجا در دستور کار دارد توسعه انضباط ترافیکی است افزود: در شرایط کنونی که 44 میلیون راننده،‌33 میلیون وسیله نقلیه و 217 هزار کیلومتر جاده در کشور وجود دارد که بیش از 45 هزار کیلومتر آن جاده اصلی است، توسعه انضباط اجتماعی به عنوان ابلاغ و تدبیری روشن از سوی فرمانده ناجا به پلیس راهور است و کاهش تصادفات و جانباختگان در برنامه‌های اصلی پلیس راهور قرار دارد.
وی استفاده از توان بازرسان و گشت‌های نامحسوس را از جدی‌ترین مسائل عنوان کرد که در دستورکار قرار دارد که برای 10 استان هدف که 56 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند به مرحله اجرا درخواهد آمد.
رییس پلیس راهور ناجا گفت: با استفاده از ظرفیت هواناجا در حوزه بالگرد، پهباد و جایروپلن درصددیم تا گزارش لحظه به لحظه وضعیت ترافیکی جاده‌ها و برخی شهرها را در مرکز کنترل  ترافیک راهور ناجا داشته باشیم.
وی با بیان این که گشت‌های محسوس و آشکار پلیس راهور در کنار گشت های نامحسوس فعال بوده و وجود گشت نامحسوس رافع مسئولیت آنها نیست تاکید کرد: تردد برخی رانندگان حرفه‌ای در جاده‌ها شرطی شده چرا که با دیدن دوربین و گشت پلیس  از سرعت خود کاسته و بعد از عبور از دوربین و گشت پلیس به حرکات خطرناک خود ادامه می‌دهند و گشت‌های  نامحسوس برای این است که روند رفتار اشتباه این افراد را تغییر دهند.
رییس پلیس راهور ناجا علت اصلی 82 درصد تصادفات را سرعت و سبقت غیرمجاز،‌عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی دانست و گفت: اگر 1585 نقطه حادثه‌خیز که 56 درصد کشته‌ها را به خود اختصاص می‌دهند اصلاح شوند کاهش تصادفات و جانباختگان را شاهد خواهیم بود.
وی حوزه استقرار گشت‌های نامحسوس را محورهای پرتصادف عنوان و تاکید کرد: در شهرها نیز این گشت‌های نامحسوس در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها و در محورهای خلوت مستقر خواهد بود.
به گفته سردار هادیانفر پلیس در تلاش است تا سرعت را در محورهای پرتصادف کشور 10 کیلومتر بر ساعت کاهش دهد چرا که این امر می تواند در کاهش حوادث تقش موثری داشته باشد.
وی با تاکید به این که کاهش کشته صرفا وظیفه پلیس نیست و 33 دستگاه در این زمینه دخیلند افزود: وزارت راه، شهرسازی، وزارت بهداشت، بیمه مرکزی، صدا و سیما و ... در این زمینه نقش دارند.
رییس پلیس راهور ناجا با اعلام این که 6 درصد جانباختگان جاده‌ای در حین انتقال و 43 درصد در مراکز درمانی کشته می شوند تاکید کرد: 49 درصد کشته‌ها در فرآیند سیستم امداد و نجات و درمانی است که در این زمینه وزارت بهداشت باید به طور جدی ورود داشته باشد.
وی به سهم خودروسازان اشاره کرد و گفت: از نظر پلیس خودروهایی مانند «پراید» و «آر دی» به هیچ عنوان اجازه تردد در کشورهای دیگر را پیدا نمی کنند.
رییس پلیس راهور ناجا گفت: تا کی باید تولید پراید داشته باشیم چرا که تردد پراید در جاده‌ها ایمن نیست؛ در زمان‌هایی که در محورها بارندگی داریم ناامن‌ترین خودروها خودروهای سبک هستند که در اروپا نیز ترددشان در این زمان ممنوع است اما در ایران چنین محدودیتی وجود ندارد.
وی با بیان این که 92 درصد تصادفات به عامل انسانی بازمی‌گردد به نقش بیمه مرکزی اشاره کرد و افزود: بیمه مرکزی حاضر است برای هر جانباخته 260 تا 310 میلیون تومان دیه پرداخت کند اما در بخش پیشگیری و کاهش کشته‌ها ورود نکند!
رییس پلیس راهور ناجا از نصب 2 هزار دوربین کنترلی در جاده ها در سال جاری خبر داد و گفت: در عین حال بکارگیری دوربین های جدید لیزرگان نیز دستورکار قرار دارد.
وی به نقش مردم در کاهش تصادفات و حوادث راندگی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بدون مشارکت مردم نمی‌توان به انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات دست یافت.
وی در حاشیه این مراسم در خصوص استفاده از پهبادها برای کنترل ترافیک گفت: استفاده از ظرفیت هوایی پهباد برای آنکه طول محور جاده‌ها را تا فاصله 200 کیلومتری در مسیر رفت و برگشت رصد کرده و گزارش تصویری را به مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا ارسال کند از جمله مورد دیگری است که در دستور کار راهور ناجا قرار دارد.
رییس پلیس راهور ناجا افزود: محدودیتی در استفاده از پهبادها نداریم چرا که پهبادها تولید داخل است؛ در محورهای شمالی و پرتردد همچون محور تهران - قزوین- رشت و محورهای تهران - قم، فارس شمال و جنوب و کرمان شمال و جنوب از پهبادها استفاده می‌کنیم.
وی به استقرار 150 دستگاه خودرو در گشت نامحسوس پلیس اشاره کرد و گفت: این گشت ها در 10 استان هدف که بیشترین تصادفات را داشته‌اند بکارگیری می شوند.
رییس پلیس راهور ناجا از برخورد جدی پلیس راهور با حرکات پرخطر رانندگان خبر داد و گفت: به ماموران تاکید کرده ایم اگر خودرویی حرکات مخاطره‌آمیز داشته باشد توقیف به صورت ساعتی باشد؛ در صورتی که خودرو تک سرنشین بوده و راننده جوان باشد و در کارنامه راننده تخلفات حادثه ساز ثبت شده باشد توقیف خودرو تا 3 روز با نصب علائم انجام می شود.
وی گفت: تاکید کردیم که برای برخورد با رانندگان پرخطر تبعیضی قائل نشوند و اگر خودرویی بیش از 160 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد حتما برخورد قضایی صورت گیرد.
رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: افرادی که گواهینامه پایه یک دارند تا یکسال مجاز نیستند در جاده‌ها تردد کنند و اگر تصادف داشته یا منجر به بروز حادثه شوند همانند رانندگان غیرمجاز با آنها برخورد می شود. لذا تاکید می کنیم رانندگان تازه گواهینامه گرفته به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
وی همچنین از رونمایی از لباس های جدید مجهز به دوربین پلیس راهور خبر داد و گفت: این دوربین ها عملکرد و رفتار راننده و اقدامات پلیس را ثبت و ضبط می کند و می تواند مرجع مستندی در خصوص تخلفات رانندگان باشد.
انتهای پیام

 کلمات کلیدی


captcha