غلامی:استفاده از ربات‌ها و فناوری‌های نوین اشتغال جدیدایجاد می کند/ عواطفی امجد:گلوگاه‌های بروکراتیک با توسعه فناوری‌های اتوماسیون اداری کاهش می‌یابد
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت: 00:34:41


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1c802c7531a190d1fc2654765e873311.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 41564 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ۱۹:۲۹                 صنعت،معدن، تجارت

در نشست خبری نمایشگاه بین المللی رباتیک ( آیرکس) مطرح شد؛

غلامی:استفاده از ربات‌ها و فناوری‌های نوین اشتغال جدیدایجاد می کند/ عواطفی امجد:گلوگاه‌های بروکراتیک با توسعه فناوری‌های اتوماسیون اداری کاهش می‌یابد


ایرانیان_ علیرضا غلامی، مجری اولین نمایشگاه بین‌المللی رباتیک و فناوری‌های برتر ایران گفت: ۸۶ درصد صنایع در ژاپن رباتیک هستند و با این وجود نرخ بیکاری در این کشور کمتر از ۳ درصد است بنابراین استفاده از ربات‌ها و فناوری‌های نوین نه تنها اشتغال را از بین نمی‌برد بلکه تولید اشتغال جدید خواهد کرد و با خلق ثروت رفاه بیشتری را برای مردم یک کشور فراهم خواهد کرد.


غلامی:استفاده از ربات‌ها و فناوری‌های نوین اشتغال جدیدایجاد می کند/ عواطفی امجد:گلوگاه‌های بروکراتیک با توسعه فناوری‌های اتوماسیون اداری کاهش می‌یابد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، نشست خبری نمایشگاه بین المللی رباتیک ( آیرکس)_شهرآفتاب با حضور آقای مهندس عواطفی امجد، مدیر بخش رباتیک و فناوری مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، دکترمحمدرئوف قادری مدیرعامل نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب و جمعی از اصحاب رسانه در محل نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب برگزار شد.

علیرضا غلامی، مجری اولین نمایشگاه بین‌المللی رباتیک و فناوری‌های برتر ایران با اعلام زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی رباتیک که از ۹ تا ۱۲ آبان در محل نمایشگاه‌ بین‌المللی شهر‌آفتاب برگزار خواهد شد اظهارداشت:‌ به دلیل مشکلات ناشی از تحریم روابط کشور با دنیا محدود شده  و حوزه فناوری نیز از این محدودیت‌ها بی نصیب نمانده است و   نمایشگاه آیرکس، فرصتی در جهت  تقویت ارتباطات بین‌المللی در این حوزه است.

غلامی گفت: تشویق بخش‌های مهم صنعتی کشور به استفاده از تکنولوژی‌های نوین از اهداف این نمایشگاه است و در حوزه‌های مختلف آموزشی، پزشکی، تجهیزات، خانگی امکان فعالیت می کند ، در بخش تقاضا بازار بزرگی وجود دارد که می‌تواند کیفیت تولید صنعتی را افزایش داده و هزینه‌های تولید را نیز کاهش دهد.

وی گفت:با حمایت مرکز فناوری اطلاعات ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات از ۱۹۲ شرکت کشور ،همچنین شرکت‌های مطرحی از کشورهای دانمارک، چین و امارات ،در بخش علمی نمایشگاه نیز از ۱۶ دانشگاه مطرح کشور  به عنوان حامی علمی برای حضور در نمایشگاه دعوت شده اند.

غلامی گفت:‌فعال‌سازی صنایعی که به خاطر مشکلات تولید نیمه‌تعطیل و یا حتی تعطیل  هستند در دستور کار شرکت‌های تامین‌کننده قرار گرفته است تا شرکت‌های سرمایه‌گذاردر این زمینه تولیدات خود را برای عرضه به این صنایع ارایه دهند.

وی با بیان اینکه ۸۶ درصد صنایع در ژاپن رباتیک هستند، گفت: با این وجود نرخ بیکاری در این کشور کمتر از ۳ درصد است بنابراین استفاده از ربات‌ها و فناوری‌های نوین نه تنها اشتغال را از بین نمی‌برد بلکه تولید اشتغال جدید خواهد کرد و با خلق ثروت رفاه بیشتری را برای مردم یک کشور فراهم خواهد آورد.صنایع های‌تک به راحتی قابلیت عمومی‌سازی دارند، و افزایش سرعت تولید باعث می شود هزینه ها کاهش یابد.


 گلوگاه‌های بروکراتیک با توسعه فناوری‌های اتوماسیون اداری کاهش می‌یابد

مدیر بخش فناوری مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز در ادامه این نشست  با تاکید براینکه اتوماسیون اداری موجب کاهش گلوگاه‌های بروکراتیک می‌شود، گفت: حذف انسان از فرآیند امور در کاهش و از بین رفتن بروکراسی اداری نقش مهمی دارد اما طبیعی است که در این مسیر مقاومت‌هایی نیز وجود داشته باشد.

سعید عواطفی امجد، مدیر بخش فناوری مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری اظهار داشت:‌ اتوماسیون اداری با جنبه‌های نرم‌افزاری رباتیک و هوش مصنوعی در ارتباط است که از آن به نام انقلاب صنعتی چهارم نام برده می‌شود و استفاده از آن موجب کاهش گلوگاه‌های بروکراتیک بسیاری شده است.
وی افزود:‌ بسیاری از فعالیت‌های اداری و خدماتی که اکنون به وسیله نیروی انسانی و با صرف هزینه و زمان زیاد در حال انجام است اما این ظرفیت وجود دارد که بتوان با استفاده از اتوماسیون اداری آنها را جایگزین کرد. بسیاری از فعالیت‌های اداری می‌تواند از طریق اپلیکیشن‌ها یا سایر ابزارهای هوش مصنوعی جایگزین شود و مطابق اسناد فدراسیون بین‌المللی رباتیک جزو زیرشاخه‌های هوش مصنوعی است.

عواطفی‌امجد تاکید کرد: حذف انسان از فرآیند امور در کاهش بروکراسی و از بین رفتن بروکراسی نقش مهمی دارد اما طبیعی است که در این مسیر مقاومت‌هایی نیز وجود داشته باشد.

وی با اشاره به سهم پایین رباتیک و فناوری‌های نوین از جی دی پی گفت: حوزه رباتیک و هایتک در ایران در لایه‌های علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی از پشتوانه مناسبی برخوردار است. استارت‌آپ‌های متفاوتی در این حوزه ایجاد شده‌اند و ۱۰۰ شرکت نیز در حوزه رباتیک فعال هستند اما در اجرا و جذب آنها از برنامه‌ریزی‌ها عقب هستیم.

عواطفی امجد در ادامه گفت: شرکت‌هایی نیز در حوزه آموزش رباتیک فعال شده‌اند و در حوزه ربات‌های زیردریایی که تحت عنوان آی او وی فعال هستند تلاش شده است تا سرمایه‌گذاری شرکت‌ها به ساخت و تجاری سازی آنها جلب و جذب شود.

وی افزود:بیش از ۳۰۰ سد در حال بهره‌برداری در کشور وجود دارد، که  استفاده از ربات‌های کنترل از راه دور می‌تواند مخاطرات انسانی در بازرسی از این سدها را کاهش دهد. همچنین ایران اولین کشور خاورمیانه در طول خطوط لوله و نفت است و سالانه ۶۰۰ میلیون دلار صرف بازرسی از این خطوط می‌شود درحالی که با استفاده از ابزارهای فناورانه و رباتیک می‌توان پایش و بازرسی را با هزینه‌های حداقلی انجام داد.

عواطفی امجد بیان داشت: ۱۰ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که از محل فروش ابزار رباتیک درحال فعالیت هستند، تلاش می‌شود تا شرکت‌های فعال دعوت شوند و محصولاتی بسازند که بتواند بخشی از فعالیت بازرسی و پایش را در صنایع بزرگ به نتیجه برسانند.

وی  با بیان اینکه حوزه رباتیک شامل چهار بخش است، گفت:‌ ربات صنعتی، خدماتی، دفاعی و نظامی و ربات‌های فضایی انواعی از ربات‌ها هستد که در برخی از آنها موفقیت‌های خوبی در کشور حاصل شده است.

عواطفی امجد گفت:چگالی رباتیک شاخصی است که جایگزینی ۱۰ هزار نیروی کار به ازای یک شاخص رباتیک است اما این شاخص در ایران رقمی بسیار پائین و در حد ۶ است درحالی که میانگین کشورهای توسعه‌یافته در جهان شاخص ۶۴ است.

وی با بیان اینکه بخش فناوری ریاست جمهوری نهادی نوپا است اما در همین زمان کم نیز موفق شده است در حوزه تجاری‌سازی فناوری اقدام‌های مناسبی انجام دهد گفت:‌ ادبیات پارک‌های فناوری، شتاب‌دهنده‌های رشد و بسیاری از عنوان‌ها اکنون در این حوزه جا افتاده است و جایگاه مناسبی در حوزه تولید علم و فناوری به دست آمده است اما واقعیت آن است که در بهره‌برداری از این دانش در حوزه‌های اجرایی اقدام چندانی صورت نگرفته است تا بتوان جایگاه ایران را در این زمینه ارتقا دهد.

بنابراین گزارش؛ آیرکس ۲۰۱۹   که شامل نمایشگاه ،سمینار و همایش‌های علمی و مسابقه‌ای رباتیک است، از ۹ الی ۱۲ آبان ماه در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برگزار می‌شود.کلمات کلیدی


captcha