الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان درجهت رعایت منافع بهره برداران است
تاریخ: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت: 06:58:39


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 41665 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ۱۹:۳۲                 راه ،مسکن و شهرسازی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:

الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان درجهت رعایت منافع بهره برداران است


ایرانیان_مهندس محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان درجهت رعایت منافع بهره برداران است افزود: شناسنامه فنی و ملکی در حقیقت از دو منظر قابل توجه است؛ اول شأن حقوقی آن و دیگری توسعه فرهنگ و ایمنی ساختمان ها.


الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان درجهت رعایت منافع بهره برداران است

جلسه هم اندیشی پیرامون موضوع شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، امروز دوشنبه 24 تیرماه در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، به نقل ازروابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در این جلسه که با حضور اعضای هیات مدیره و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد؛ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ساختمان یک سرمایه ملی است و فضایی برای آسایش شهروندان از حوادث پیرامونی، گفت: قانونگذار با عنایت به همین مسأله با تصویب قانون مقررات ملی ساختمان تلاش کرده در حفظ این سرمایه¬های ملی کوشا باشد.مهندس محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان درجهت رعایت منافع بهره برداران است افزود: شناسنامه فنی و ملکی در حقیقت از دو منظر قابل توجه است؛ اول شأن حقوقی آن و دیگری توسعه فرهنگ و ایمنی ساختمان ها.

وی در تشریح این مساله گفت: صدور شناسنامه فنی ملکی یکی از تکالیف سازمان نظام مهندسی است و نحوه صدور و چگونگی آن هم در قانون آمده است. طبق قانون شناسنامه فنی و ملکی، سندی است برای رعایت مقررات ملی ساختمان.

طاهری با اشاره به اینکه هنگام نقل و انتقال های ملکی شناسنامه فنی و ملکی باید در اختیار خریداران قرار گیرد، اظهارداشت: قبل از صدور پایانکار شهرداری موظف است از سازندگان شناسنامه فنی و ملکی را درخواست و اخذ کند.

وی به کوتاهی تمام نهادها در این حوزه اشاره کرد و گفت: نظام مهندسی هم در این زمینه ضعف و کوتاهی هایی داشته که تلاش کرده ایم این ضعف ها و کوتاهی ها برطرف شود و در همین راستا سامانه الکترونیکی صدور شناشنامه فنی و ملکی راه اندازی می گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه یک کالا هم دارای مشخصات فنی و مشخصاتی برای شناخت است گفت: متاسفانه ما به ساختمان حتی به شکل یک کالا هم نگاه نمی کنیم و برای آن شناسنامه با مشخصات فنی، نقشه و راهکاری برای برخورد با مشکلات صادر نمی کنیم.

وی با بیان اینکه در چند ماه گذشته پس از آسیب شناسی، اقدامات مهمی در جهت رفع مشکلات ذکرشده انجام شده افزود: پیش از این روند صدور شناسنامه دستی بود و کند به طوری که گاهی این روند تا چند ماه نیز طول میکشید. اما اکنون تلاش کرده¬ایم این شناسنامه را به صورت الکترونیکی و بدون دخالت دست صادر کنیم؛ در واقع وقتی کار ساخت ملک تمام می شود، عملا شناسنامه فنی و ملکی آن نیز هم صادر شده است.

طاهری به نیاز سازمان برای هماهنگی و همکاری شهرداری، شورای شهر و وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و افزود: شناسنامه فنی و ملکی مهم‌ترین حقوق بهره برداران است که باید تحویل آنها شود.

وی به سامانه صدور شناسنامه در سازمان نظام مهندسی نیز اشاره کرد و گفت: اگر هر فرد یا نهادی وارد سامانه شود می¬تواند علاوه بر محتویات شناسنامه، ضمائم شناسنامه اعم از   تأییدیه های مختلف مثل آتش نشانی و بیمه تضمین کیفیت را هم در دسترس داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به ماجرای ساختمان پلاسکو گفت: ما در زمان بروز حادثه هیچ اطلاعاتی از ساختمان و محل های حادثه خیز یا نحوه ساخت آن نداشتیم؛ بدتر اینکه در حال حاضر هم اگر برای هر یک از برج های نوساز استان تهران هم اتفاقی بیفتد، نتیجه مثل پلاسکو خواهدبود.

در ادامه جلسه رادفرما معاون برنامه ریزی و سیستم های سازمان آماری از به کارگیری مجریان و سازندگان ذیصلاح در سال های گذشته و مقایسه آن با سه ماهه سال جاری ارائه داد که طبق این آمار در سه ماهه اول سال 98، 636 ساختمان در شهر تهران صاحب مجری ذیصلاح بودند که نسبت به سال های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار است.

رادفرما به مکاتبات سازمان نظام مهندسی با شهرداری و ناظران ساختمان ها در استان اشاره و اعلام کرد: متاسفانه 88 درصد این مکاتبات بدون پاسخ مانده است.

وی با اشاره به اینکه سامانه صدور شناسنامه فنی و ملکی به نشانی  Technicalidentity.tceo.ir  در اختیار مردم و سازمان هاست افزود: شهروندان با ثبت شماره پروانه و اطلاعات درخواستی سامانه می توانند نسبت به پیگیری وضعیت شناسنامه ملکی خود اقدام کنند.

وی همچنین به احیای بازرسی سازمان در سه ماهه اول سال جاری اشاره کرد و گفت: در این مدت 3266 بازرسی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال پیش رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

در ادامه زهرا نژادبهرام، عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر با حجم کثیری از ساختمان هایی که نمی توانیم به کیفیت شان اعتماد کنیم روبرو هستیم گفت: متاسفانه دلیل این بی اعتمادی بعضا تخلفات متعددی است که از سوی کسانی که قراراست ضامن کیفیت ساختمان ها باشند رخ می دهد.

وی با اظهار تاسف از اینکه قانونگذار برای تضمین کیفیت ساختمان ها نتوانسته نقش خود را ایفا کند افزود: زمانبر بودن صدور شناسنامه، امکان ناپذیر بودن تخلف به دلیل صدور شناسنامه، مغفول ماندن نقش و حضور نهادهایی که باید در این زمینه اظهارنظر کنند، نداشتن بیمه برای تضمین کیفیت و عدم اتصال سامانه شناسنامه سازمان نظام مهندسی به سامانه های مرتبط شهرداری از جمله عواملی است که باید بررسی و واکاوی شوند.

نژادبهرام ضمن تاکید بر اینکه باید شورایی راهبردی در جهت صدور این شناسنامه ایجاد شود گفت: باید در این شورا نمایندگانی از دفاتر ثبت اسناد و املاک حضور داشته باشند تا تکلیف این نهاد برای ثبت همزمان شناسنامه فنی و ملکی همراه با پایان کار یا سند، مشخص شود.

وی با اشاره به لزوم استفاده نظام مهندسی از ابزارهای ویژه خود نیز گفت: مهندسین ناظر باید مکلف شوند شناسنامه فنی و ملکی را ارائه دهند. ضمن اینکه این سازمان می تواند از توان تخصصی خود برای آموزش و ارتقای فرهنگ مردم در این زمینه استفاده کند.

این عضو شورای شهر در خاتمه صحبت های خود به مساله ایمنی سازی و توجه به مساله بهره برداری ساختمان‌های موجود در کنار ساخت آن اشاره کرد و گفت: تلاش هیات مدیره جدید قابل احترام است و نباید با اختلال مواجه شود.

صالحی مدیر کل اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران  نیز در این جلسه به مساله حضور سازنده و مجری ذیصلاح اشاره کرد و گفت: برای اینکه شناسنامه فنی و ملکی بتواند اطلاعات درستی ارائه کند باید سازنده ذیصلاح برای ساخت ساختمان حضور داشته باشد و این حضور تا تحقق تضمین کیفیت محصول، رصد شود.

وی با اشاره به اینکه شناسنامه فنی و ملکی باید به ارزش افزوده ساختمان تبدیل شود نه تنها یک الزام قانونی گفت: الزام قانونی راه گریز متخلف را فراهم می کند اما تبدیل شدن به ارزش افزوده باعث می شود این شناسنامه یک فرهنگ شود و مورد مطالبه عموم مردم.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران هم در این نشست به حادثه آتش سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در اواخر سال 96 اشاره کرد و توضیح داد که برای اطفای حریق این حادثه، چند تن از متخصصان سازه را درون ساختمان آتش گرفته فرستادیم تا بتوانیم راه شناسایی اطفای حریق را بررسی کنیم.

وی با اشاره به اینکه وقوع حادثه در ساختمان های عمومی مساله ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت گفت: در هر سینما تقریبا هر دو ساعت، 500 نفر وارد و خارج می شوند و اگر حادثه ای رخ دهد، میزان آسیب غیر قابل تصور خواهدبود.

ادامه داد: ما برنامه ای برای ورود به حوادث نداریم، حتی نقشه ساختمان ها را هم نداریم که کجا راه پله است و کجا درب است و... و این مساله باید اول در ساختمان های مهم و دولتی که محل مراجعه مردم است پیگیری شود.

وی با بیان اینکه لازم است برای ساختمان های موجود هم شناسنامه فنی و ملکی  صادر شود افزود: باید ورود به ساختمان های دولتی برای تهیه شناسنامه با جدیت پیگیری شود تا مردم راحت تر این مساله را بپذیرند.

احمدی، معاون فناوری اطلاعات شهرداری تهران ( فناوران ) نیز در ادامه برای تشریح فعالیت های این سازمان به اتصال سامانه های سازمان نظام مهندسی به سازمان فناوری اطلاعات شهرداری از سال 91 اشاره کرد و گفت: متاسفانه از سال 95 این اتصال قطع شده و قطعا به همین دلیل سازمان نظام مهندسی برای ورود اطلاعات ساختمان ها در سامانه شناسنامه فنی و ملکی، باید خودش اقدام کند در حالی که می تواند از اطلاعات شهرداری در این خصوص استفاده کند.

در ادامه نشست، نوبت به محمد سالاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران رسید. این عضو شورا با اشاره به اینکه شناسنامه فنی و ملکی باید در تراز قانون باشد گفت: مردم باید به جایی برسند که موقع نقل و انتقال ساختمان ها درباره مهندس ناظر و این شناسنامه سوال کنند. اما متاسفانه شاهد این مساله هستیم که در تهران برندهایی برای طراحی نما وجود دارد که با اسم آنها قیمت ساختمان ها چند برابر می شود و حتی این برندها برای افزایش قیمت هر ساختمان، اجاره داده می شود.

سیدافشين حبيب زاده از ديگر اعضای شورا بود که در این جلسه سخن گفت. وی مهم ترین مساله را به کارگیری مجری ذیصلاح برای ساخت ساختمان ها دانست و اظهارداشت: تا زمانی که مجری ذیصلاح تعیین نشود و ساختمان بیمه نشود، قطعا صدور شناسنامه فنی و ملکی بی جهت و بی فایده است.

وی با اعلام آمادگی شورا برای اجرایی کردن به کارگیری مجری ذیصلاح با همکاری شهرداری و نظام مهندسی گفت: می توانیم این مساله را به صورت پایلوت در یک محله تهران اجرایی کنیم. باید برای این مساله تفاهنامه ای پیش نویس شده و برای اجرا آماده شود.

در پایان جلسه هم  مهندس محمد طاهری با اشاره به اینکه ما ادعا نداریم که کوتاهی در سازمان وجود ندارد گفت: وقتی متوجه قطع واریز هزینه صدور شناسنامه فنی و ملکی شدیم، با توجه به اینکه این هزینه ها دست نخورده، در حساب سازمان باقی مانده است این تهدید را به فرصت تبدیل کردیم تا شناسنامه با بهترین کیفیت، به صورت الکترونیکی در سامانه ارائه شود.
وی با بیان اینکه بیمه تضمین کیفیت باید منطبق بر قانون انجام شود خاطرنشان کرد: باید قانون اصلاح شود تا این مشکلات برطرف شود.

 کلمات کلیدی


captcha