سومین شماره فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» بر روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگذاری شد
تاریخ: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت: 05:43:04


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 42216 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۲۰:۴۰                 رسانه و مطبوعات

سومین شماره فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» بر روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگذاری شد


ایرانیان_سومین شماره پیاپی فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی»، بهار ۱۳۹۸، بر ‌روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی قرار گرفته است.


سومین شماره فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» بر روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگذاری شد

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی ،کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب دارای گونه‌های متنوعی از پدیده‌های طبیعی و اقلیمی است، کشوری چهار فصل است و بواسطة تاریخ و تمدن چند هزار ساله به همان اندازه دارای تنوع در نژادها، زبانها و گویشها و آثار تاریخی و باستانی است. به‌همین دلیل، تعدد موضوع برای پژوهش در حوزة ایرانشناسی بسیار است و اندکی غفلت و شتابزدگی در انتخاب،‌ برنامه‌ریزی و اجرای طرحهای پژوهشی در بنیاد ایرانشناسی میتواند این مؤسسة علمی و پژوهشی را از اهداف اصلی خود دور نماید و ضمن تبدیل فعالیتهای آن به روزمره‌گی و رفع تکلیف، آن را بسوی موازیکاری با سایر سازمانها سوق دهد.
همچنین با کمی دقت در حوزة فعالیت کشورهای غربی، به‌سرعت متوجه این امر میشویم که کشورهایی که تاریخ آنها به زحمت به 200 سال میرسد، مشغول فعالیت در حوزة تولید و جعل تاریخ برای خود هستند و دریغ است که در چنین شرایطی ایران با داشتن تمدن چندین هزارساله، از شناخت سابقة خود و معرفی آن به جهانیان غافل بماند.
بنیاد ایرانشناسی نیز- بعنوان متولی پژوهش در حوزة شناخت ایران- عموماً این سئوال را به ذهن مخاطبان خود متبادر میسازد که، اساساً باید از کجا آغاز کند و به کجا برسد؟ چه چیز یا چیزهایی را از ایران باید بشناسد و چگونه آنها را به هموطنان و دیگر ملتها معرفی نماید؟ اولویتهای اصلی آن در شناخت و شناساندن کدامیک از وجوه کشور عزیزمان ایران باید باشد؟ میتوان چنین نتیجه‌گیری کرد که نوع دیدگاه، عملکرد و سلیقة مدیران و برنامه‌ریزان بنیاد ایرانشناسی میتواند تا حدود زیادی در رسیدن این بنیاد به اهداف عالی و نهایی خود کارساز باشد.
از مهمترین خلأهای موجود در زمینة ایرانشناسی، عدم تدوین تاریخ ایران به‌دست ایرانیان و عدم سنجش و ارزیابی نقش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در میان دیگر فرهنگها و تمدنهای جهان است. بویژه که عمدتاً غربیان، تاریخ ایران را از برآمدن هخامنشیان در نظر گرفته‌اند و بسیاری از پیشروی‌های فرهنگ ایران را در سپیده‌دم تاریخ و فراتر از آن در عرصه‌های مختلف علم و تکنولوژی مانند: دانش اهلی‌کردن حیوان و گیاه، ذوب و استحصال فلزات، تولید سفال و بسیاری موارد دیگر را نادیده انگاشته‌اند. بر این اساس، ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای؛ در همان نخستین ماههای حضور در بنیاد، به‌سرعت به این خلاء بزرگ در برنامه‌های پژوهشی بنیاد پی بردند و با وسواس و ظرافت خاص و به دور از شتاب‌زدگی- که از مشخصه‌های بارز ایشان در مدیریت است- سنگ بنای یکی از اصلیترین طرحهای پژوهشی در حوزة وظایف بنیاد ایرانشناسی را نهادند: طرح پژوهشی «گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان؛ از پیش از تاریخ تا برآمدن هخامنشیان»، که ماحصل این طرح، تهیة جدول گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان بوده است.
همچنین ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، پس از انجام این طرح ملی و بررسی دستاوردهای آن و با توجه به پیشرفتهای فوق‌العاده و چشمگیر منطقة زاگرس در عرصه‌های پیش از تاریخ و کم‌توجهی ویژه به این ناحیه، طرح زاگرس‌شناسی را در دستور کار بنیاد قرار دادند که در آینده‌ای نزدیک چندین مجلد کتاب از ماحصل پژوهشهای صورت گرفته در این عرصه، از مجموعه انتشارات بنیاد ایرانشناسی، به زیور چاپ آراسته خواهد شد.
اینها گوشه‌ای از اقدامات صورت گرفته در حوزة ایرانشناسی است که، بنیاد ایرانشناسی بعنوان مهمترین نهاد و مرجع شناخت و شناساندن ایران در دستور کار خود قرار داده است و البته بسیاری از کارهای کوچک و بزرگ دیگر که نتایج آن به محضر ایران دوستان عزیز ارائه خواهد شد.
طرحهايي نو و ايرانشناسانه به مفهوم واقعي کلمه بنيانگذاري گرديده و طبعاً چنين فعاليتهايي از ابتدا تا حصول نتيجه مانند کاشت بذري است که به ثمر رسيدن و نمايان شدن آثار و نتايج آن نيازمند سعي و تلاش و صرف زمان میباشد و يکي از اهداف فصلنامة الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» نيز اطلاع‌رساني درخصوص همين فعاليتهاست.
اين فصلنامه که درگذشته در شکل و شمايل کتاب منتشر میشد، در فصل جديد انتشار دستخوش تغييرات اساسي شده است و در قالب فصلنامه‌اي فرهنگی- خبری، بصورت منظم و الکترونيکي به نظر علاقه‌مندان خواهد رسيد. انعکاس کليه فعاليتهاي علمي و پژوهشي و اجرايي بنیاد در هر شماره انجام خواهد شد و تمام سعي دست‌اندرکاران بر آن است تا مجله‌اي جذاب و حاوي اطلاعات مفيد و به‌روز از فعاليتهاي ايرانشناسی- چه در داخل و چه در خارج از کشور- در دسترس علاقه‌مندان قرار گيرد.
بر این اساس و به یاری خداوند متعال هم‌اینک سومین شماره پیاپی فصلنامة الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی»، بهار 1398،  بر ‌روی تارنمای بنیاد قرار گرفته است. اهم مطالب ارائه شده در این شماره، ارائه گزارشی از فعالیتهای سه ماهة بنیاد ایرانشناسی در حوزة دیدارها، همایشها، اقدامات واحد تحصیلات تکمیلی و شعب استانی، همچنین ارائة اخبار و رویدادهای مربوط به حوزة ایرانشناسی و مطالعات ایرانی (در سطح داخلی و خارجی) شامل: جغرافیا، طبیعت، کاوشها و کشفیات باستان‌شناسی، فرهنگ و هنر و حکمت و فلسفه ایرانی میباشد.
قابل ذکر است در این شماره مصاحبه‌های ویژه‌ای با امیرسرتیب دکتر محمد حسن نامی، عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی و دکتر محمود احمدی، عضو هیئت علمی گروه اقلیم‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی ارائه شده و در بخش دیگری شرح مختصری از مناسبتها و آیین نوروزی و بهاری بهمراه مختصری از تازه‌های نشر ایرانشناسی ارائه شده است.

 کلمات کلیدی


captcha