تاخیر زمانی در برخورد با فضای سایبری عقب ماندگی تاریخی را به همراه خواهد داشت/ معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت: 16:07:37


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1c802c7531a190d1fc2654765e873311.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 42323 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ ۲۰:۰۶                 ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی:

تاخیر زمانی در برخورد با فضای سایبری عقب ماندگی تاریخی را به همراه خواهد داشت/ معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال


ایرانیان_وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی در اختتامیه یازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال گفت: اگر قبول داریم که فضای سایبری یک جهان جدید برای انسان است نیازمند یک مواجهه صحیح با این فضا هستیم، نوع برخورد ما با انقلاب صنعتی ما را عقب انداخت و برخورد با این فضا نیز اگر با تاخیر زمانی همراه باشد عقب ماندگی تاریخی رقم می زند، اگر فرصت شناسی از زمان خود داشته باشیم و ‌نوع مواجهه درست با این موضوع را داشته باشیم می توانیم عقب ماندگی ها را جبران کنیم.


 تاخیر زمانی در برخورد با فضای سایبری عقب ماندگی تاریخی را به همراه خواهد داشت/ معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، سید عباس صالحی بعداظهر امروز در آئین اختتامیه یازدهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال با اشاره به اینکه امروز در یک دوره خاص تاریخی قرار داریم، گفت: باید ببینیم ورود ما به جهان سایبری و دنیای دیجیتال تعریف خود را پیدا کرده یا نه و با تصویری که از این اتفاق داریم نوع مواجهه ما هم می‌تواند گستره خود را بیابد.

وی ادامه داد: دوره زندگی انسان را به پیش از تاریخ و پسا تاریخ تقسیم می‌کنند،  اینکه ما از دنیای سایبری چه گذری داریم و آیا این جهان بخشی از تصویر دنیای مدرن است یا خیر نیز سوال دیگری است، در ذهن همه این سوال پیش می‌آید که آیا عصر سایبری ادامه عصر مدرن است و ما همچنان به عنوان مرحله‌ای از عصر مدرن جهان سایبری را تجربه می‌کنیم یا عصر سایبری دو‌ره جدیدی از عصر زندگی انسان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اگر جهان را به دو دوره پیش و پس از تاریخ تقسیم کنیم باید گفت جهان امروز را هم باید به پیش و پس از جهان سایبری تقسیم کرد. ابتدا شاید یک ترانزیستور در زندگی مدرن ورود و کاری در عرصه سایبری کرد و همه فکر می‌کردند این نیز ریشه‌ای از زندگی مدرن است اما هرچه جلوتر آمد و این تکنولوژی از قاب شیشه‌ای فراتر رفت جهان جدیدی را معرفی کرد.

صالحی یادآور شد: علائم نشان می‌دهد که ما وارد جهان جدیدی شدیم و اشیا در این جهان معنای تازه پیدا می‌کنند، رابطه انسان با خود متفاوت شده است، در واقع ساحت پنجمی به عنوان فضای سایبری در انسان‌ها شکل گرفته و رابطه انسان‌ها با هم متفاوت شده است و دیگر ارتباطات خطی نیست، در این جهان در ارتباط انسان با انسان تغییرات زیادی رخ داده  و مجموعه وسیعی از اتفاقات دیگر در حال رخ دادن است.

وی افزود: اگر در ادامه عصر مدرن به چهل تکه‌ای هویت می‌رسیدیم امروز باید از تکه تکه شدن انسان‌ها در روابط با هم سخن گفت، حریم خصوصی اگر در عصر مدرن به عنوان یک مکان حریم‌زدایی می‌شد در فضای سایبری حریم‌های خصوصی کاملا پرده‌برداری می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: در جهان سایبری در رابطه انسان و حکومت نیز اتفاقات وسیع و شگرفی در حال اتفاق است، اگر روزگاری ما از دموکراسی‌های غیرمستقیم صحبت می‌کردیم و بحث‌های دولت و ملت به عنوان بنیان پیشرفت صحبت می‌شد اما امروز در فضای سایبری حکمرانی ملت ملت مطرح است.

صالحی خاطرنشان کرد: اگر قبول داریم که فضای سایبری یک جهان جدید برای انسان است نیازمند یک مواجهه صحیح با این فضا هستیم. نوع برخورد ما با انقلاب صنعتی ما را عقب انداخت و برخورد با این فضا نیز اگر با تاخیر زمانی همراه باشد عقب‌ماندگی تاریخی رقم می‌زند، اگر فرصت‌شناسی از زمان و مواجهه درست با این موضوع  داشته باشیم می‌توانیم تمام عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

وی بیان کرد: مساله جهان سایبری کوچک نیست و به خصوص برای نسل جوان مهم است که چگونه مواجهه درست با این اتفاق داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: سازمان‌های حاکمیتی ما باید پوست‌اندازی کنند و خود را برای دو‌ره جدیدی آماده کنند، ما نیاز داریم که وزارتخانه‌های خود را در اهداف، برنامه‌ها، رویدادها و هدف‌گذاری‌ها با تغییرات جدی روبرو کنیم و از این رو در ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک برنامه سه ساله با عنوان «تحول» برنامه‌ریزی شده است که در سال جاری ۲۳ اقدام را در پنج کارگروه برنامه‌ریزی می‌کنیم.

صالحی در پایان گفت: طراحی ‌پلتفورم برای اهالی فضای مجازی در تصمیم گیری‌ها، دولت الکترونیک، ارتقای محتوا در فضای مجازی، کسب و کارهای فرهنگی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات پنج کارگروه در ٢٣ اقدام است که کار خود را در سال ۹۸ آغاز کرده تا زمینه‌های تحقق رویکردها را فراهم کند، به همین منظور با همکاری و مساعدت مرکز ملی فضای مجازی تفاهم‌نامه‌ای امضا شد تا کارگروه‌های فضای مجازی در استان‌ها داشته باشیم.

همچنین ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در آغاز تغییر اصلی قرار داریم، اظهار کرد: در عصر جدید شاهد تحولاتی بزرگ و سریع هستیم، هر چه پیش می‌رویم سرعت این تحولات بیشتر می‌شود؛ زیرا در عصر فضای مجازی عقول به هم متصل می‌شوند. در این عصر آزاد کردن یک انرژی بزرگ وجود دارد. اگر این انرژی کنترل نشود یک تهدید برای ما خواهد بود، ضمن اینکه کنترل‌ناپذیر به نظر می‌آید و قواعد کمی برای کنترل دارد.

او ادامه داد: عصر جدید ویژگی‌های مختلفی دارد. شبکه‌ای بودن ارتباطات یکی از آن ویژگی‌هاست. نوعی بی‌مکانی و بی‌زمانی در این عصر وجود دارد که بی‌سابقه است و آثار و رویدادهایی که ثبت می‌شوند برای همیشه قابل دسترسی خواهند بود. اگر این پیشرفت را مدیریت نکنیم به مشکل مدیریت اجتماعی بر خواهیم خورد. امروز پاسداران هویت، همه فعالان مجازی هستند.

او بیان کرد که اجتماعی بودن از دیگر خصوصیات این فضا است. امروز ارتش‌های ما تنها آنهایی نیستند که سلاح در دست می‌گیرند، بلکه شامل آنهایی که در فضای نرم برنامه‌ریزی می‌کنند نیز است.

فیروزآبادی ادامه داد: خلق ارزش در این فضا با شاخص اقتصادی ایجاد می‌شود. دیگر نمی‌شود در حوزه سیاسی بود و به وجهه فرهنگی توجه نکرد. در آن صورت بخش زیادی از اقتصاد را از دست خواهیم داد. به زودی ۸۰ درصد استفاده از فضای مجازی توسط ویدیو خواهد بود. باید به اقتصاد دیجیتال در حوزه فرهنگ توجه شود. ما باید ضمن مقررات‌زدایی به دلیل پیچیدگی این فضا به مقررات‌گذاری‌های نوین با مشارکت مردم توجه کنیم. بخش خصوصی نیز باید همراه با بخش دولتی در اداره کشور همکاری داشته باشد. تقریبا برای این مسیر نقشه راهی به وجود آمده است.

محمود واعظی رئیس دفتر ریاست جمهوری گفت: امروزه باید بیشتر به محتوا بپردازیم. در شرایط حاضر  کشور باید از هر فرصتی برای عبور از این شرایط سخت استفاده کنیم. ما در جنگ اقتصادی هستیم و باید قدرت نرم خود را بالا ببریم. بعد از پایان جنگ شرایط قدرت در دنیا تغییر کرد و قدرت نظامی کنار رفت و قدرت نرم روی کار آمد که جایگاه کشورها را نشان می‌دهد. می‌توانیم با استفاده از ابزار مجازی قدرت خود را بالا ببریم. ما نمی‌توانیم در رابطه با فضای مجازی صحبت کنیم و مزایای آن را نادیده بگیریم. متاسفانه در کشور به مزایای فضای مجازی توجه کمتری شده  و معایب آن پررنگ شده است. هر چه بیشتر به محتوای فرهنگی و دینی خود در فضای مجازی توجه کنیم قدرت بیشتری خواهیم داشت.

او ادامه داد: امروز در جنگ اقتصادی هستیم. می‌توانیم از فضای مجازی برای تقویت اقتصاد خود استفاده کنیم. اقتصاد دیجیتال میانبری برای اقتصاد بیمار ماست تا بسیاری از مسائل اقتصادی خود را حل کنیم و در بسیاری از بخش‌ها به خودکفایی برسیم. شخص رئیس جمهوری و اعضای دولت بر این باور هستند که نقش و جایگاه اقتصاد دیجیتال باید پیدا شود و فضا و بستر آن به وجود بیاید. بستر این کار آماده است. باید به کسب و کار در حوزه فرهنگ توجه بیشتری شود. ما در بخش فرهنگی محتوای غنی داریم ولی به خوبی از آن استفاده نمی‌کنیم‌. باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و با آنها همکاری کنیم‌. اگر از محتوای فرهنگی برای اقتصاد فرهنگی استفاده کنیم، می‌توانیم با اقتصاد فرهنگی برای خود فرهنگ درآمدزایی و  اشتغال‌زایی کنیم. باید برای این کار فرهنگ سازی کرد و آموزش داد. معمولا در کشور حقوق تولید کنندگان محتوا رعایت نمی‌شود، به همین دلیل باید توجه بیشتری به تولید کنندگان محتوا نشان دهیم.

در این برنامه از محمدرضا بهمنی رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت شد تا درباره جشنواره رسانه‌های دیجیتال صحبت کند.

او گفت: امروز برگزیدگان دوره یازدهم معرفی خواهند شد. در این دوره تغییراتی نسبت به دوره های قبل وجود داشت. که یکی از آنها اجرا شده که موضوع محور شدن جشنواره بود. تغییر دوم که شبکه‌سازی بر محور جشنواره بود نیز در دست اجرا است. با ایجاد تغییر دوم‌جشنواره به یک رویداد جریان ساز تبدیل خواهد شد.

او در ادامه مطلبی را درباره این جشنواره قرائت کرد.

در پایان اسامی برگزیدگان این جشنواره اعلام شد:

حوزه اقوام و فرهنگ ملی و محلی:

پایگاه‌های اینترنتی:

 نشان سرآمد به کویر و بیابان‌های ایران از محسن ادیب

شایسته تقدیر: ائل او با از مهدی خیری و ندای کرمان از ایمان سلاجقه

شبکه‌های اجتماعی:

شایسته تقدیر: گردشگری و فرهنگی استان خوزستان از ابوالفضل مهدی‌پور و کوچ‌کالا از داود احمدی‌اقدم

حوزه امید نشاط اجتماعی:

پایگاه‌های اینترنتی:

شایسته تقدیر: سیویتاس از نگار سلیمانی، فستیوارت از علی اصغر کلانتری و شیرین طنز از سید علی روح‌الامین

نام افزارهای کاربردی تلفن همراه:

سرامد به اثر طنز آشنا از حمیدرضا فتحعلیان

شایسته تقدیر: دختران ایران از حمید افسری و اموزا از یاسر رجبی

هنرهای دیجیتال:

سرآمد به خاله سوسکه از هدا صدرالحسینی

شایسته تقدیر: صدای جاده از برزان رستمی و عصر وارونه از هادی امیری و رها فرجی

حوزه حکمرانی و مدیریت:

نرم افزارهای تلفن همراه:

نشان شایسته تقدیر به ترسیم گر کروکی گیسو از سید رضا قوامی

ایده:

نشان شایسته تقدیر به محمدرضا بخشایش

بازی‌های رایانه‌ای:

نشان شایسته تقدیر به مزرعه شمالی از فرزام ملک‌آرا

پایگاه‌های اینترنتی:

نشان شایسته تقدیر به نوین هاب از آزاد بهرامی و جویشگر علمی فارسی از مهدی نیکنام

حوزه خانواده و سبک زندگی:

نرم‌افزارهای تلفن همراه:

نشان سرآمد به سیدمحمد جواد حسینی

نشان شایسته تقدیر به الفبارون از مهدی حسینی‌پور و طب سنتی از ناصر حسین‌بر

پایگاه‌های اینترنتی:

نشان سرآمد به اثر چی خوبه؟ از قاسم عابدی

نشان شایسته تقدیر به هدف من از علی کریمی و اثر تالار گفت‌وگوهای پویان از سید کاظم فرهنگ

بازی‌های رایانه‌ای:

نشان شایسته تقدیر به حمزه آزاد و اثر ستاره باران از هادی جلمبادانی

هنرهای دیجیتال:

نشان سرآمد به جنگل دامون از هادی امیری و رها فرجی

نشان شایسته تقدیر به جوهرکار از هادی امیری و بهروز پارسایی و اثر فرمولیشن از سید عماد نصرآبادی

حوزه مسجد و مسانک دینی:

پایگاه‌های اینترنتی:

نشان شایسته تقدیر به اثر پاسخگو از علی مخدوم و مهدی زنگنه

نرم‌افزارهای کاربردی تلفن همراه:

نشان سرآمد به اثر قصه‌های قرآنی از حمید افسری

نشان شایسته تقدیر به دانشنامه نماز از سیدمحمدجواد حسینی و همقدم به محمدباقر حسنی

حوزه انقلاب اسلامی و مقاومت:

پایگاه‌های اینترنتی:

نشان سرآمد به اثر ایران معاصر از جواد صالحی

نشان شایسته تقدیر به اثر اسرا تی‌وی از محسن فینی زاده بیگدلی‌، همکلاسی آسمانی از میثم عادل و حریم حرم از حسن شمس‌آبادی

نرم‌افزارهای تلفن همراه:

نشان سرآمد به اثر قلم سرخ از مرتضی امیری

نشان شایسته تقدیر به اثر گام دوم انقلاب از وحید جعفری‌هرستانی

در بخش پایانی:

نام افزارهای تلفن همراه:

نشان سرآمد به اثر آخرین خبر از سیدعلی علوی

نشان شایسته تقدیر به حمیدرضا فتحعلیان و امیر جهان‌تیغ

بازی‌های رایانه‌ای:

نشان سرآمد به اثر بردیا از حمید افسری

نشان شایسته تقدیر به خاله قزی از آیریا نادین ورنا و سیدمصطفی کیوانیان، اثر آتش بار از سیدوحید مصطفوی

پایگاه‌های اینترنتی:

نشان سرآمد به ابوالفضل ناظمی

نشان شایسته تقدیر به نیما محسنی و سیدمصطفی کلامی‌هریسکلمات کلیدی


captcha