فقدان مکانیزم و سیستم قانون‌گذاری موجب رشد «سلطان ها» می شود/بحث صاحبخانه ، مستاجر و خانه‌های خالی از مشکلات امروز کشور است
تاریخ: ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: 06:23:36


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/35c68e219b5536f7034655e958fe5d41.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 42369 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۲۵ ۱۸:۱۸                 رادیو و تلویزیون

در آیین« اختتامیه پویش مردمی صاحبخانه خوب» مطرح شد؛

فقدان مکانیزم و سیستم قانون‌گذاری موجب رشد «سلطان ها» می شود/بحث صاحبخانه ، مستاجر و خانه‌های خالی از مشکلات امروز کشور است


ایرانیان_قائم مقام سیما گفت: فقدان مکانیزم و سیستم قانون‌گذاری موجب رشد «سلطان ها» می شود لذا سیستم باید به گونه ای طراحی شود که دیگر سلطانی قادر به رشد کردن نباشد.


فقدان مکانیزم و سیستم قانون‌گذاری موجب رشد «سلطان ها» می شود/بحث صاحبخانه ، مستاجر و خانه‌های خالی از مشکلات امروز کشور است

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، آیین« اختتامیه پویش مردمی صاحبخانه خوب» با حضور رضا پورحسین قائم مقام سیما، محسن یزدی دبیرپویش مردمی صاحبخانه خوب و قائم مقام شبکه سه سیما،  تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از صاحبخانه‌ها و مستاجران در سالن رضوان سازمان صداوسیما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در ابتدای این مراسم محسن یزدی گفت: این پویش ماحصل یک اتاق فکر خوب است و خوشبختانه تا به حال نزدیک به 500 هزار پیامک به این برنامه ارسال شده است. این حجم از پیامک  نشان از اقبال مردمی بود و علاوه بر آن نیز، برنامه‌های اصلی شبکه برای بحث پیامک و تبلیغات درگیر شدند که اتفاقات خیلی خوبی در این امر رقم خورد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دولت‌ها و حاکمیت وظایفی در قبال زندگی مردم برعهده دارند اما باید به مسئولیت اجتماعی و مسئولیت فردی خودمان نسبت به دیگران هم توجه داشته باشیم که متاسفانه این بخش، مغفول واقع شده است در حالی که همه ما در قبال بقیه مسئول هستیم.اگر دولتها و مجالس ما بهترین ها هم باشد تا زمانی که خودمان احساس  مسئولیت  نکنیم اتفاق خاصی نخواهد افتاد چرا که قانون را ما باید اجرا کنیم و در این پویش این وجه مسئولیت اجتماعی پررنگ تر شد و متوجه شدیم که آدم‌های خوب هم در کنار ما زیاد هستند.

 بعد از سخنان قائم مقام شبکه سه، مهران امامیه از هنرمندان طنز پرداز رادیو بخشی از ترانه‌های طنز در مورد صاحبخانه و مستاجر را برای حضار اجرا کرد و پس از آن زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی  و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تشکر از شبکه سه نسبت به برگزاری این پویش به طرح مالیات بر عایدی مسکن که توسط خود او به هیات رئیسه مجلس ارائه شده اشاره کرد و اظهارداشت:  در مجلس طرحی با بیش از 117 امضا به هیات رئیسه  تقدیم شد که کلیات آن در کمیسیون اقتصادی تصویب شده بود و البته به دلیل تعللی که دولت در ارائه لایحه  مالیات بر عایدی مسکن یا  همان مالیات بر خانه های اضافی داشت این طرح هنوز اجرایی نشده است.حاکمیت بزرگترین صاحبخانه است که باید کمک کند تا مستاجران صاحبخانه شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به طرح مالیات بر عایدی مسکن تصریح کرد: این قانون در بیش از 170 کشور دنیا در حال اجرا است ولی ما هنوز آن را اجرا  نکردیم. در این طرح که من آن را ارائه دادم به تعداد اعضای خانوار از مالیات معاف خواهند بود و مازاد آن اگر مسکنی خریدو فروش شود و سودی حاصل شود باید مالیات پرداخت شود تا فاصله طبقاتی بین غنی و فقیر کاهش یابد.

سعیدی تاکید کرد: من از همه صاحبخانه های خوب که با خدا معامله می کنند و در این وضع اقتصادی سخت به فکر مستاجران خود هستند تشکر می‌کنم. یک زمانی فقط 30 درصد از سبد حقوقی مردم بابت اجاره خانه مصرف می‌شد اما متاسفانه امروزه این رقم به بیش از 80 درصد رسیده است. لذا اگر این دو و نیم میلیون مسکن خالی عرضه شود، بی‌شک مبلغ خرید مسکن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

در ادامه نیز گروه دف و آواز خوانی استاد حسین دو ترانه در وصف حضرت علی (ع) اجرا کردند و سپس عبدالرضا عزیزی نماینده  مردم شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی طی  سخنانی گفت: به نظرمن نباید پویش مردمی صاحبخانه خوب به اتمام برسد بلکه باید ادامه داشته باشد و علاوه بر آن نیز باید پویش مردمی دولت ، مجلس و قوه قضاییه خوب نیز به راه بیفتد.

وی ضمن تشکر از شبکه سه بابت برگزاری این پویش افزود: در وجود ما ایرانی ها صفات خوب خداوندی وجود دارد که البته بالقوه است و اجتماع و محیط می‌تواند آن را به فعل تبدیل کند. ما مردمانی خوبی هستم ولی متاسفانه در طول زمان یک عده نفوذی‌ها در دولت و مقامات بالای ما رخنه کردند و با اختلاس‌های خود، مردم را نسبت به انقلاب و ولایت بدبین کردند که می‌توان از آنان به داعشی‌های نفوذی در حکومت یاد کرد.

نماینده  مردم شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی تصرح کرد: معتقدم باید یک پویش مردمی شکل بگیرد و از مجلس بخواهد که از قدرت قانونی خویش برای استقلال  بانک مرکزی استفاده کند تا دیگر بانک مرکزی تحت سیطره دولت نباشد که پول بی پشتیبانی چاپ کند، اگر بانک مرکزی این کار را بکند هرچقدر هم  مردم احسان کنند فایده ای نخواهد داشت چرا که باید اصل قضیه درست شود. اسم حکومت ما اسلامی است لذا بانک های ما نیز باید اسلامی باشند. این ربا باعث شده تا پول بی‌پشتیبان چاپ شود و مردم ما آسیب ببینند.

امیر تاجیک خواننده پاپ کشورمان نیز در این برنامه به ارائه دو ترانه از کارهای خود پرداخت و پس از آن رضا پورحسین قائم مقام سیما طی سخنانی از مدیریت شبکه سه برای  پرداختن به پویش صاحبخانه خوب قدردانی کرد و گفت: مردم همیشه بهترین کارها را انجام می‌دهند اما آنچه مهم است این است که ما باید به گونه‌ای حرکت کنیم که نیاز به حضور بحرانی مردم نداشته باشیم چرا که مردم کار خودشان را به خوبی بلدند.

قائم مقام سیما ادامه داد: از ماهاتیر محمد می‌پرسند که چرا در مالزی رشوه کم است ایشان می‌گوید چون ما واسطه‌های انسانی را کاهش دادیم و به عبارت دیگر آنها با انجام یک مکانیزم، محتوا را درست کردند. ما این همه «سلطان» داریم و اگر مکانیزم‌ها درست باشد سلطانی هم نخواهیم داشت. لذا خطاب اول ما نباید به مردم بلکه به برنامه‌ریزان، مسئولین و قانونگذاران باشد و سیستم باید به گونه‌ای طراحی شود که دیگر  سلطانی قادر به  رشد کردن نباشد.

وی با بیان اینکه خداوند رزق را ازجایی می‌دهد که کسی تصورش را هم  نمی‌کند و محاسبات خداوند با محاسبات ما متفاوت است، عنوان داشت: اگر صاحبخانه‌ها با مستاجران خود راه بیایید خداوند از راهی که تصورش را هم نمی‌کنند جبران خواهد کرد.یکی از راه‌هایی که آرامش و بهجت روحی به آدمی می‌بخشد کمک به دیگران است. انسان اگر ذره‌ای به خاطر دیگران حرکت کند خداوند به او آرامش خواهد داد و البته یکی از گمشده‌های دنیای امروز نیز همین آرامش است.

وی در پایان گفت: بحث صاحبخانه و مستاجر و بحث خانه‌های خالی از مشکلات امروز کشور است و ما به کمک رسانه و دوستان برنامه‌ریز این  حرکت را ادامه خواهیم داد ولی همچنان معتقدم باید سیستم حاکمیت روند و مکانیزم را به گونه‌ای طراحی کند که ما دیگر نیازی به چنین پویش‌هایی نداشته باشیم.

در ادامه نیز فریده اولاد قبا نماینده تهران از صداو سیما و شبکه سه بابت این پویش تشکر کرد و گفت: همه مردم ایران خوب هستند امیدوارم این برنامه ها همچنان ادامه داشته باشد.در زمان جنگ یادمان نرفته که مردم نوع دوست ایران ، خانه های خودشان را به جنگ زده ها تقدیم می کردند. حتی در همین مساله زلزله و سیل اخیر نیز مردم در حالیکه خودشان دچار مشکل بودند اما نوعدوستی خود را فراموش نکردند و این ایثار مردم تداعی کننده دوران جنگ برای من بود.

نماینده مردم تهران افزود : ما درشرایط اقتصادی سخت بسر می بریم و با توجه به خروج ترامپ و سیاست های ظالمانه او ، بودجه کشور یک بودجه انقباضی است و خیلی از مستاجرها در این شرایط و با این تورم و افزایش کرایه خانه قادر به ادامه زندگی نیستند و این جاست که همدلی و مهربانی می تواند دغدغه های مستاجرین  را کاهش دهد.

پس از آن نیز مهران غفوریان به ارائه استندآپ کمدی در مورد موجر و مستاجر پرداخت که البته مورد انتقاد یکی از مشاوران مسکن حاضر در سالن قرار گرفت.

 آذری عضوهیات مدیره مشاوران اتحادیه املاک هم با تشکر از شبکه سه بابت این پویش افزود: بحث مسکن سالیان سال است که در کشور جریان دارد و پایانی هم ندارد. پویش صاحبخانه خوب کار پسندیده ای است و امیدوارم که مردم هیچگاه به فکر اجاره خانه و جابه جایی خانه نباشند. یکی از دغدغه‌های مشاوران املاک این است که قیمت‌ها افزایش نیابد چرا که بسیاری از مشاوران املاک هم مستاجرند و افزایش قیمت مسکن نیز برای آنان هم دردناک است.

عضو هیات مدیره مشاوران اتحادیه املاک در پایان ابراز امیدواری کرد که اداره ثبت با مشاوران املاک همکاری بیشتری داشته باشد.

در پایان این مراسم از خانواده شهید هادی باغبانی نیز تجلیل به عمل آمد.

 کلمات کلیدی


captcha