راه‌اندازی قسمت‎ ثانویه رآکتور اراک؛ هفته‌های‌آینده
تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 23:42:29


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 43434 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ ۲۰:۱۸                 مجلس و دولت

علی اکبر صالحی خبر داد؛

راه‌اندازی قسمت‎ ثانویه رآکتور اراک؛ هفته‌های‌آینده


ایرانیان_رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در یکی دو هفته آینده قسمت ثانویه آب سنگین رآکتور اراک راه اندازی می‌شود


راه‌اندازی قسمت‎ ثانویه رآکتور اراک؛ هفته‌های‌آینده

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، آقای علی اکبر صالحی در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه آماده ایم هر تصمیمی را که در چارچوب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گرفته شود اجرایی کنیم، گفت: ظرف یکی دو هفته آینده قسمت ثانویه آب سنگین رآکتور اراک راه اندازی می‌شود.

وی افزود: امروز گزارش مبسوطی درباره گام سوم که درباره تحقیق و توسعه بوده است به نمایندگان ارایه کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در بحث فنی مذاکرات برجام براساس توصیه‌هایی که شده بود ماهیت تحقیق و توسعه را حفظ کردیم و در تحقیقات هیچ چیزی را کنار نگذاشتیم؛ محدودیت‌های ما در حوزه زمان و عدد بود.

آقای صالحی افزود: قبل از عملیاتی شدن برجام ما روی پنج شش سانتریفیوژ پیشرفته کار می‌کردیم و گفتیم روی همه این‌ها همچنان کار خواهیم کرد، اما اینکه در بحث انواع آزمایش‌ها روی چه تعداد سانتریفیوژ کار کنیم توافق صورت گرفت؛ برای مثال درباره سانتریفیوژ IR۶ که سال ۸۶ فعالیت هایش آغاز شد حدود ۱۰ سال است که هنوز روی آن کار تحقیق و توسعه می‌کنیم چرا که حتی در پیشتازترین شرکت‌های جهان هم حدود ۷-۸ سال زمان می‌برد تا مرحله تحقیق و توسعه به تولید انبوه برسد.
وی همچنین تاکید کرد: ما در مذاکرات می‌دانستیم که برای به تولید انبوه رسیدن IR۶ حدود ۷-۸ سال زمان نیاز است به همین دلیل این محدودیت زمانی را در برجام پذیرفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به راه اندازی زنجیره‌های ۱۰ و ۲۰ تایی سانتریفیوژ‌ها گفت: ما در گام‌های کاهش تعهدات برجامی و در یک چالش سیاسی نشان دادیم می‌توانیم توانمندی مان را به اوج برسانیم و در دوسه هفته آینده یک زنجیره ۳۰ تایی را راه اندازی خواهیم کرد؛ این حرف برای ماشین‌های دیگری هم صادق است بنابراین تحقیق و توسعه پابرجاست و ما برای زمان و اعداد محدودیت قایل شدیم.

وی در ادامه با اعلام این خبر که ظرف حداکثر یک ماه آینده قریب به ۲ هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت ۵ هزار و ۶۰ سویی ما اضافه خواهد شد، افزود: این یعنی ۴۰ درصد به غنی سازی ما اضافه می‌شود.
رئیس سازمان اتمی همچنین گفت: تولید اورانیوم غنی شده بالای ۳ و نیم درصد بسیار بالا رفته و به روزی ۵ تا ۶ کیلو رسیده است؛ این یعنی ما به دوره قبل از برجام بازگشته ایم.
وی در پاسخ به سوالی درباره ویژگی‌های گام چهارم ایران در ادامه کاهش تعهدات برجامی افزود: صحبت در این باره زودهنگام است و در حوزه مسئولیت ما نیست، اما برای هر تصمیمی که گرفته شود آماده هستیم.

آقای صالحی همچنین از راه اندازی قسمت ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا دو هفته آینده خبر داد.

وی با اشاره به پیشرفت‌هایی که در نیروگاه هسته‌ای بوشهر صورت گرفته گفت: بتن ریزی‌ها در این نیروگاه در سطح وسیعی صورت گرفته و بزرگترین طرح صنعتی کشور به لحاظ حجم، اندازه و هزینه در بوشهر در حال انجام است و از صدا و سیما می‌خواهیم درباره این دستاورد‌ها به مردم اطلاع رسانی کند.کلمات کلیدی


captcha