وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است
تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 01:03:12


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 43609 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ ۲۱:۵۶                 مجلس و دولت

ظریف در جمع فعالان فضای مجازی:

وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است


وزیر امور خارجه کشورمان: وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است نه یک فرد، تفکر یا دستگاه


وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، محمدجواد ظریف عصر امروز در جمع فعالان فضای مجازی گفت: سیاست خارجی وجه المصالحه دعوا‌های جناحی نیست، اگر بگویم برجام شکست خورده نتیجه اش این می‌شود که مردم اعتمادشان را به اقتصاد و نظام از دست می‌دهند، چرا به مردم غرور، امید و اعتماد به نفس ندهیم و چرا تزریق ناامیدی کنیم و چه منفعتی دارد که غرور ملی مردم شکست بخورد؟

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: چرا باورمان شده آمریکا مهم است؟ همانطور که پهپادش از ما شکست می‌خورد سیاست خارجی اش هم شکست می‌خورد، چرا شکست پهپاد را می‌بینیم و سیاست خارجی را نمی‌بینیم؟ بله، امید به دیگری داشتن سم مهلک است، اما آیا درست است که بگوییم اگر با خارجی حرف بزنی حتما کلاه سرت می‌رود؟

وی افزود: این همه پیشرفت کشور به رغم تحریم به دست آمده، این بد است که تلاش شود تحریم کم شود؟

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود درباره استعفایش گفت: دوستان می‌گویند چرا من آن شب استعفا کردم؟ چون تلاش من حفظ برند ایران بود، آن شب من به این نتیجه رسیدم دیگر من برند ایران نیستم، اگر می‌خواستم برند ظریف باشد، جایزه صلح نوبل را می‌گرفتم یعنی خیلی راحت بود.

آقای ظریف افزود: آن شبی که قرار بود جایزه صلح نوبل را اعلام کنند، کسی به من زنگ زد و گفت سخنرانی‌ات را نوشتی؟ به او گفتم خیالت راحت راحت باشد، به من جایزه صلح نوبل نخواهند داد، دو سال متوالی بالاترین امتیاز جایزه نوبل را بنده داشتم، آن بنده خدا هم پاسوز ما شد، خانم موگرینی هم پاسوز ما شد، برای این که قرار نبود برند یک فرد را دنبال کنم، قرار بود برند ایران را دنبال کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آن شب من یک فرد شدم همان کاری که تلاش کرده بودم در طول چندین سال مانع از آن شوم، یعنی این تصور در دنیا ایجاد شد که ظریف نماینده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه نماینده یک دیدگاه است، دیدگاهی که قابل حذف است، این ظریف کارش برای شخص خودش خیلی راحت می‌شد، اما دیگر آن کسی نبود که بتواند از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کند.

وزیر امور خارجه افزود: تفاوت وزارت خارجه با سایر وزارتخانه‌ها این است که آن‌ها از عملکرد خوشان دفاع می‌کنند، ولی وزارت خارجه موظف است از عملکرد کسانی دفاع کند که بیشترین حمله را به او می‌کنند، من باید از عملکرد سازندگان گاندو دفاع کنم، من نماینده ظریف نیستم، من نماینده جمهوری اسلامی هستم.

وی با بیان این که برجام یکی از برجسته‌ترین تجربیات جمهوری اسلامی ایران است، گفت: من مدافع برجام نیستم من مدافع جمهوری اسلامی ایران هستم، اگر از منافع برجام دفاع کنم باید امتیاز بدهم، اما وقتی از منافع جمهوری اسلامی دفاع می‌کنم می‌توانیم از قدرت خارجی امتیاز بگیریم.

آقای ظریف افزود: برند ایران باید حفظ شود، وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است نه یک فرد، تفکر یا دستگاه.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: طرف دعوای من شما نیستید طرف دعوای من کری است، در یک جلسه کری به من گفت ما می‌توانیم فوردو را بزنیم خیال نکنید جایی است که نمی‌توانیم بزنیم به او گفتم به فرض این که زدید بعد از آن چه؟ چقدر بعد از ویتنام موفق شدید؟ مردم ویتنام را نابود کردید چه به دست آوردید؟ در عراق و افغانستان چه به دست آورده اید؟ می‌دانید که مردم ایران فرق می‌کنند، گفت به همین خاطر است که نمی‌خواهیم وارد دعوا شویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ببینید من دعوایم آنجاست دعوای من شما نیستید شما به تنهایی به قاضی رفته اید، موفق هم بیرون آمدید، چون ما سکوت کردیم و حرف نزدیم اصلاً حرف نزدیم.

آقای ظریف گفت: اینکه می‌گویید برجام یک جسد است، این جسد را خاک کنید، شش قطعنامه شورای امنیت را داشته باشید. آقای ترامپ هم برای شما جشن می‌گیرد و هیچ مشکلی ندارد.

وزیر امور خارجه همچنین افزود: خبرنگار روس را نباید می‌گرفتند مثل برخی دیگر که نباید می‌گرفتند، مشکل این خبرنگار واقعا روادید بود.

وی همچنین با بیان اینکه به من اتهام نزنید، گفت: من هیچگاه نگفتم امضای جان کری سند است؛ ما سکوت کردیم، چون طرف دعوای ما در داخل نیست طرف دعوای ما کری است.

آقای ظریف افزود: اعتقاد دارم وزارت خارجه باید بالاتر از سیاست داخلی عمل کند، اما متاسفانه ما را وارد سیاست داخلی کردند و این به ضرر کشور است.

وی گفت: کسانی که در فضای مجازی به من می‌گویند «دروغگو» فقط از آلبانی نیستند بلکه برخی از داخل هم این زحمت را می‌کشند.

وزیر امور خارجه با بیان این که «سیاست خارجی وجه‌المصالحه دعوا‌ها نیست»، افزود: ورود ما به سیاست داخلی به ضرر کشور است.

وی با بیان اینکه علت موفقیت ایران این است که روی پای خودش ایستاده است، تاکید کرد: مذاکره با آمریکا در برجام یک ضرورت بود نه انتخاب.

آقای ظریف افزود: دلیل مذاکره با آمریکا در برجام، خروج از قطعنامه‌های شورای امنیت بود، برای خروج از ۶ قطعنامه شورای امنیت باید با اعضای دائم این شورا مذاکره کرد.

وی گفت: وزارت خارجه بعد از برجام ۸۰ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد، اما کمتر از ۵ میلیارد دلار آن عملیاتی شد که مسئول این وضعیت، وزارت خارجه نبود.

وزیر خارجه افزود: اگر ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در ایران عملیاتی می‌شد ترامپ و پدرجد ترامپ هم نمی‌توانست از برجام خارج شود.

وی همچنین سفر مقام عالی امارات به ایران را تکذیب کرد.

وزیر امور خارجه گفت: بیشترین حملات به وزارت خارجه از طرف افرادی صورت می‌گیرد که معتقدند آمریکا اشتباه نمی‌کند.

آقای ظریف افزود: همانطوری که پهپاد آمریکا را می‌زنیم سیاست خارجی ایران هم می‌تواند سیاست خارجی آمریکا را بزند.

وی با بیان اینکه چرا باید به مردم تزریق خودکم‌بینی و ناامیدی کنیم؟ گفت: چه کسی در دنیا دوست دارد جای عربستان باشد که ترامپ درباره او اینگونه می‌گوید.

وزیر خارجه افزود: من مدافع برجام نیستم، مدافع جمهوری اسلامی هستم، باید از منافع ایران در برجام دفاع کنم نه از منافع برجام در ایران.

 فرهنگ ایثار و شهادت ما را حفظ کرده است

وی تاکید کرد: فرهنگ ایثار و شهادت ماست که ما را حفظ کرده است؛ همین فرهنگ است که موشک را می‌سازد.

آقای ظریف گفت: من چه زمانی گفتم امضای جان کری سند است؟ یک نقل قول از من بیاورید که من این را گفته باشم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: وظیفه وزارت خارجه دفاع از ایران است، وظیفه من دفاع از ظریف نیست.

آقای ظریف گفت: به من اتهام و افترا نزنید. من گفتم شما از بنده امضا خواستید، من امضا آوردم. دستوری که به من داده شده بود که اوباما امضا کند که من امضا گرفتم. من هیچ زمانی نگفتم امضای جان کری سند است.

وی افزود: مذاکره با اعضای دایم شورای امنیت برای بیرون آمدن از قطعنامه شورای امنیت، یک ضرورت بود.

وزیر خارجه درپاسخ به سوالی درباره دیپلماسی اقتصادی گفت: ما به عنوان وزارت خارجه نمی‌توانیم با کسی قرارداد ببندیم، ما می‌توانیم ظرفیت‌های داخلی را شناسایی و به خارجی‌ها معرفی و برعکس انجام دهیم. الان معاونت دیپلماسی وزارت خارجه بیشترین تمرکزش روی تهاتر و ترانزیت کالا و ... است. وزارت خارجه ۱۲۰۰ دیپلمات دارد و یکی از فقیرترین دستگاه‌های کشور است.

وی درباره اینکه رسانه‌های داخلی نسبت به خارجی‌ها در خبررسانی عقب هستند، به اخبار منتشر شده درباره سفر مقام اماراتی به تهران افزود: سفر مقام عالی اماراتی به ایران دروغ بود.

آقای ظریف با طرح این سوال که چرا ما مجبور شدیم با آمریکا مذاکره کنیم؟ گفت: مذاکره با اعضای دائم شورای امنیت برای بیرون آمدن از قطعنامه شورای امنیت غیرقابل اجتناب است، چون هر کدام‌شان می‌توانند خارج شدن شما را وتو کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما هیچ کاری نکردیم مگر آنکه آمریکا قبل از آن کاری را کرده باشد، افزود: همواره می‌گویند نقد داده‌ایم و نسیه گرفته‌ایم، اما آقای ترامپ چه می‌گوید؟ آقای ترامپ می‌گوید ۱۵۰ میلیارد دلار نقد به ایران دادیم، اما نسیه گرفته‌ایم. این حرف ترامپ است. من به شما می‌گویم ما هیچ اقدامی را انجام ندادیم مگر آنکه آمریکا قبلش تعهد خود را انجام داده باشد.

آقای ظریف با بیان اینکه قبل از آنکه اوباما امضا نکرده باشد ما یک پیچ از نطنز را باز نکردیم، گفت: او کار دیگری نمی‌توانست بکند. ما چه کار می‌توانستیم بکنیم. آیا من می‌توانستم دختر اوباما را اینجا گروگان بگیرم؟ چه کار می‌توانستیم که ما انجام ندادیم؟ من همان زمان هم می‌دانستم آمریکا بدعهد است وگرنه بند ۳۶ و ۳۷ برجام با عبارت عدم تعهد طرف مقابل شروع نمی‌شد.

وی افزود: بند ۳۶ برجام اول می‌گوید اگر ایران معترض به عدم پایبندی طرف مقابل شد می‌تواند اقداماتی را انجام دهد که ما هم‌اینک آن کار‌ها را می‌کنیم. آیا ما براساس اعتماد مذاکره کردیم که این دو بند را در داخل برجام قرار داده‌ایم که اگر آن‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، ما می‌توانیم این کار‌ها را بکنیم و تعهداتمان را انجام ندهیم؟

وزیر امور خارجه گفت: اما چرا ناگزیر به این کار شدیم؟ چون شش قطعنامه شورای امنیت علیه ما گرفته بودند و ما ناچار بودیم برای آنکه بتوانیم این قطعنامه‌ها را برداریم صحبت کنیم. این کار خیلی خوشایند من نیست. شما فکر می‌کنید دل من لک زده بود که با طرف آمریکایی صحبت کنم؟ دلم لک زده بود که با آن بنده خدا در خیابان راه بروم تا در هر تظاهرات و راهپیمایی که در ایران می‌روم از این خیابان بیایم و از خیابان بعدی بیرون بروم به خاطر آنکه برادران بلافاصله تابلوهایشان را که عکس من و یک گرگ در حال راه رفتن در یک خیابان هستیم، دست نگیرند.کلمات کلیدی


captcha