قرار تعقیب ۲۴۵ مدیر متهم در جریان سیلاب ابتدای سال
تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 12:16:46


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 43756 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ ۱۸:۴۸                 سیاسی

قرار تعقیب ۲۴۵ مدیر متهم در جریان سیلاب ابتدای سال


ایرانیان_سخنگوی قوه قضاییه گفت: در بررسی اولیه، ۲۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در موضوع بروز حوادث ناشی از سیل در مظان اتهام قرار گرفته و تحت تعقیب هستند.


 قرار تعقیب ۲۴۵ مدیر متهم در جریان سیلاب ابتدای سال

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست‌های خبری خود با نمایندگان رسانه‌های داخلی از دقایقی قبل با خبرنگاران به گفتگو نشست.
 
ناامیدی دشمن پس از راهپیمایی اربعین
 
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در دوازدهمین نشست خبری از حضور حماسی و آگاهانه بیش از ۱۷ میلیون زائر اربعین و ۳ میلیون زائر ایرانی تشکر کرد و گفت: حضور این زائران در مراسم اربعین نشانه اقتدار و عطمت امت اسلام و موجب یاس و ناامیدی دشمنان است.

وی افزود: تشکر دوم را از دولت و ملت عراق برای میزبانی و برگزاری مناسب و تشکر از نیرو‌های امنیتی عراق دارم و تشکر سوم هم از موکب داران عراقی و ایرانی و ستاد اربعین و بازسازی عتبات که تلاش و برنامه ریزی آن‌ها کمک شایانی به برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین کرد.
 
سیلاب دیگر نباید خسارتی وارد کند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: یک ماه از فصل پاییز را پشت سر گذاشته ایم و امیدوارم زمستان امسال شاهد بارش‌های آسمانی فراوان باشیم.

وی افزود: یادمان نرود در روز‌های پایانی سال ۹۷ و آغاز سال ۹۸ سیلاب‌هایی بوقوع پیوست که مشکلاتی را برای بخشی از هموطنان ایجاد کرد.

اسماعیلی گفت: بخشی از مشکلات ایجاد شده به واسطه سیلاب‌ها به ترک فعل و قصور مدیران در بخش‌های مختلف مربوط بود که اگر به وظایف خود عمل می‌کردند نباید دچار آسیب‌های این‌چنینی می‌شدیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در همان ایام از سوی حجت الاسلام رئیسی اعلام شد که تبدیل شدن برکات الهی به آسیب‌های وارد شده به مردم باید آخرین باری باشد که اتفاق افتاد. آن هم از این جهت که کوتاهی مسئولان باعث شد تا به مردم آسیب وارد شد.

اسماعیلی گفت: اینک در مقام تذکر به تمام مسئولان یادآوری می‌کنم که با هدف پیشگیری از وقوع سیلاب‌های احتمالی بازرسی از حوزه سیلاب‌ها و مسیل‌ها و محیط زیست را داشته و مقدمات و عملیات لازم را در جهت رفع خطرات احتمالی انجام دهند.

وی افزود: لایروبی رودخانه‌ها که در سیل امسال با گرفتگی و نشست مسدود شد باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

تعقیب ۲۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف
 
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ارتباط با سیل گذشته بررسی‌هایی از سوی سازمان بازرسی کل کشور انجام شد و ۱۴۰ نفر از مدیران دوره‌های مختلف به هیئت‌های رسیدگی به تخلفات معرفی شدند و سرانجام برای ۱۰۵ نفر از مدیران پرونده کیفری تشکیل شده و این افراد تحت تعقیب قرار گرفتند.

اسماعیلی افزود: در بررسی اولیه ۲۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث ناشی از سیل در مظان اتهام قرار گرفته و تحت تعقیب هستند.

وی گفت: قوه قضائیه در برنامه‌های جاری و تحولی خود و در سفر‌های استانی و بررسی مشکلات مردم، یافته‌های خود را در انجام مسئولیت‌های محوله تا وصول نتیجه پیگیری می‌کند که اتفاقاً آثار مطلوبی به همراه داشته است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بعد از گذشت ۱۸ روز از سفر به بشاگرد دادگستری این شهر به بهره برداری رسید و عملیات احداث آن آعاز شد.

اسماعیلی گفت: مجموعه پزشکی قانونی استان هرمزگان دچار مشکلاتی بود که قرار شد نواقص آن هم برطرف شود.

وی افزود: در سفر به زنجان نیز مشکلات بررسی و مشکلات کارگران مجموعه روغن نباتی جهان و شرکت هپکو حل شد و دستورات لازم صادر شد.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: برای یکی از مدیران جهاد کشاورزی زنجان که در تغییر کاربری‌های رخ داده مقصر بود پرونده قضایی تشکیل شد و زمینه بازگشت بکار یکی از مدیرانی که بخاطر مقاومت در برابر فشار‌های سودجویان از کاربرکنار شده بود هم فراهم شد.

اسماعیلی افزود: برای پسماند‌های خطرناک سرب و روی در این استان نیز بررسی‌هایی انجام و پرونده‌های موجود در دیوان عدالت تجمیع شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: همچنین ۴۲ هکتار از منابع طبیعی این استان به این موضوع تخصیص یافت.

اسماعیلی افزود: ۱۰ میلیون تن پسماند انباشته شده وجود داشت که قرار شد لایه عایق روی آن ایجاد شود و به مرور نسبت به جابجایی آن اقدام شود.
 
بازگشت اموال به بیت المال

وی به موضوع استرداد اموال ناشی از رسیدگی به جرایم اقتصادی در یک ناحیه و با رسیدگی به ۹۱ پرونده اشاره کرد و گفت: ۷هزار میلیارد تومان وجه نقد به خزانه دولت بازگشت داده شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین ۸۷ میلیون و ۸۳۶ هزار یورو؛ ۱۲میلیون و ۹۳ هزار دلار و ۲۹۴ میلیون و ۳۰۳ هزار درهم امارات به خزانه بازگشت داده شد.
 
محکومیت سنگین جعبه سیاه

اسماعیلی در مورد وضعیت صدور حکم برای زیباحالت منفرد گفت: حکم بدوی درخصوص این فرد صادر شده است.

وی افزود: برای این فرد محکومیت سنگینی در نظر گرفته شده است، ولی به دلیل آنکه وی در شعب عادی محاکمه شده است حکم قطعیت نیافته و از بیان جزییات معذوریم و پس از قطعیت از سوی دیوان عالی آن را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در مورد بازداشت روح الله زم گفت: تا امروز به غیر از زم فرد دیگری در بخش‌های مختلف بازداشت نشده است.

وی افزود: برخی بی جهت گمانه زنی می‌کنند و توصیه ما در دستگاه قضایی این است که انگشت اتهام بی جهت به سوی هم روانه نکنند.

اسماعیلی گفت: البته پس از دستگیری این فرد اطلاعات خوبی بدست آورده ایم، ولی دستگیری دیگری در این حوزه نداشته‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به همه فریب خوردگان که با اعتماد به سرویس‌های بیگانه اقداماتی علیه مردم انجام می‌دهند و دلگرم اند به حمایت دول خارجی و بیگانه و اطلاعاتی آن‌ها توصیه می‌کنیم که از دستگیری این فرد درس عبرت بگیرند و بدانند که آن‌ها قابل اعتماد نیستند.

برخی که تخلف کرده بودند باز هم ارز گرفته‌اند
 
اسماعیلی در واکنش به سخنان اخیر وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در رابطه با رفع تعهدات ارزی و بازگشت ارز‌های اعطایی افزود: ارقام مختلفی از ناحیه افراد مطرح شده است. گزارش برای ما واصل شده، اما خیلی کلی است و این گزارش‌ها را هم به وزارت اطلاعات و هم سازمان اطلاعات سپاه دادیم و آن‌ها هم مشغول بررسی هستند.

وی گفت: طبق گزارشات واصل شده به کسی که قبلا به تعهدات ارزی خود عمل نکرده دوباره ارز تخصیص داده شده است و این نشان می‌دهد ما (مسئولان) در خود برنامه ریزی‌ها دچار مشکل هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد شفاف سازی در نظام اقتصادی و مالیاتی و ممانعت برخی دستگاه‌ها افزود: ما در قوه قضاییه از شفافیت استقبال می‌کنیم و معتقدیم به افزایش اعتماد کمک می‌کند و مورد حمایت ماست البته بخشی از آن در گروی بکارگیری سامانه‌های اطلاعاتی است.

اسماعیلی گفت: در گام اول به سازمان بازرسی اعلام کردیم تکالیف قانون برنامه ششم و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در سازمان‌ها بررسی و چنانچه قصور دیدند در ابتدا با تذکر و بعد با جدیت ورود کنند و افراد متخلف را تحت تعقیب قرار دهند.

وی افزود: هم باید با فساد و هم با مفسد برخورد شود و هر دوی این اقدامات لازم است.
 
تیمی از پزشکی قانونی مسئول بررسی حادثه لردگان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در خصوص حادثه لردگان گفت: دولت در این موضوع ورود کرده و بررسی کارشناسانه در مورد علل بروز پدیده را آغاز و در جهت درمان اقداماتی انجام داده است و این را هم بدانیم که این بیماری با پیشرفت علم قابل علاج است و درمان آن در دستور کار است.

اسماعیلی افزود: قوه قضائیه تیمی از پزشکی قانونی مأمور کرده که به بررسی این موضوع بپردازند که هنوز گزارش این تیم تکمیل نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: فرد بازداشت شده بدلیل شکایت جمعی از مردم از او بازداشت شده بود که اکنون آزاد شده و تعدادی از افرادی که کار‌های تخریب گرایانه کرده بودند و بازداشت بودند هم آزاد شدند.
 
۷ سال حبس برای جزایری

وی همچنین درخصوص سرانجام رسیدگی به پرونده جدید شهرام جزایری افزود: این پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و متهم به ۷سال حبس محکوم شده که از سوی دیوان عالی کشور هم قطعی شده و این فرد محکومیت دیگری هم به میزان ۶ماه حبس برای مجازات دیگری دارد.

اسماعیلی در مورد پرونده کارگران هفت تپه و دستگیری تعدادی از ان‌ها گفت: اولا دستگیری آن‌ها کذب است و پاسخ دادیم به یکی از روزنامه ها، اما به مسؤولیت خود عمل نکرد.

وی افزود: چطور می‌شود سخن متهم را می‌پذیرید و تیتر یک برای یک روزنامه انتخاب می‌کنید، اما برای سخن مرجع قضایی ارزشی قایل نیستید.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اصلا ادعای سفر نیمه تمام کذب است و شاکی داشتند مدافع حقوق کارگران نبودند بلکه جلوی خط تولید را گرفته بودند و کارخانه را به تعطیلی کشاندند و مدیران شرکت علیه آن‌ها شکایت کردند. ما بررسی کردیم و دیدیم همه کارگران حقوق خود را گرفته‌اند.
 
تشکیل ستاد پیگیری تخلفات انتخاباتی

وی در مورد تبلیغات زودهنگام انتخاباتی و تخلفات احتمالی درانتخابات گفت: بخشنامه تشکیل ستاد پیشگیری از تخلفات را صادر کرده ایم، اما باید بدانیم که وظیفه اصلی برگزاری انتخابات برعهده وزارت کشور است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: ما در دستگاه قضایی کشور برای اجرای قانون جدی هستیم و هر تخلفی را در این ستاد پیگیری می‌کنیم.

وی در مورد رسیدگی به پرونده محمود احمدی نژاد گفت: در این مورد پاسخ به مراتب داده شده و دوستان را به آن پاسخ‌های اعلام شده در گذشته ارجاع می‌دهم.

اسماعیلی در مورد بازداشت محمود سلیمانی در آمریکا افزود: شرایط نگهداری و وضعیت جسمانی این فرد مناسب نیست، اما همکاری چندجانبه داشته ایم در جهت پیگیری حقوق این شهروند کشورمان که این پیگیری‌ها روند خوبی داشته و امیدواریم منتهی به نتیجه شود.
 
بین جرم سیاسی و امنیتی تفاوت وجود دارد

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از نشست خبری خود در مورد رسیدگی به موضوع جرم سیاسی گفت: در این زمینه قانون داریم و تأکید داریم که مرزبندی دقیقی بین جرم سیاسی و امنیتی باید وجود داشته باشد.

وی افزود: تأکید شده است که هرگاه عمل منتسب به جرم امنیتی یا سیاسی بود متناسب با آن برخورد شود و سختگیرانه برخورد نکنیم و حتی در انتخابات هیأت منصفه دادگاه مطبوعات نیز تأکید شد که توجه کنند به جرایم سیاسی.

اسماعیلی در مورد سامانه ثبت اموال مسؤولان گفت: در مورد اجرای این قانون که معطل مانده بود، یک گام بلند در راستای اعتمادسازی بین مردم و مسئولان و لزوم اجرای همه قوانین لازم‌الاجرای کشور برداشته شد.

وی افزود: این موضوع می‌تواند یکی از زمینه‌های افزایش شفافیت و اعتماد مردم باشد و خوشحالیم از اینکه بخش‌های مختلف از اجرای این قانون استقبال کردند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: از ۳۱ شهریور که سامانه بارگذاری شد بخش‌های مختلف و سازمان‌ها و دستگاه‌ها اعلام کردند که بیایید و این سامانه را در محل سازمان ما هم مستقر کنید تا افراد واجد شرایط نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

اسماعیلی افزود: البته سامانه دچار یک سری محدودیت‌هایی بود و افراد برای ثبت نام باید به دفاتر معدود تعبیه شده مراجعه می‌کردند که به همین دلیل دستور صادر شد که با این وضعیت و حجم زیاد مسئولان مشمول، سامانه باید ارتقا یابد تا افراد از محل کار یا منزل یا بخش‌های دیگر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: با این رویکرد قوه قضائیه تصمیم گرفت که زمان یک ماهه را از زمان بارگذاری سامانه ارتقا یافته محاسبه کند و خوشبختانه با اقبال هم مواجه شده است.
 
حکم فریدون در دادگاه تجدید نظر تقلیل یافته است

اسماعیلی در مورد حسین فریدون و اعتراضات وی به حکم صادره نیز گفت: حکم ایشان صادر و پس از تأیید در حال اجراست. در فرآیند قضایی داشتن نسبت خانوادگی با مقامات نه امتیازی محسوب شده و نه مانعی برای رسیدگی قضایی محسوب می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این پرونده در تمام مراحل رسیدگی حدود ۱۰ قاضی رای و نطر نهایی داده اند و دلایل کافی وجود دارد و برخی متهمان اقرار دارند و مدارک و مسندات قانونی وجود دارد و این پرونده متهمان متعدد داشته و برخی هنوز پرونده شان در داسرا مفتوح است و نسبت به ۷ نفر در دادگاه بدوی رای صادر شده که از این میان ۲ نفر برائت پیدا کردند.

اسماعیلی با اشاره به این مطلب که در دادگاه تجدیدنظر هم یک نفر تبرئه شده است گفت: حکم ۲ نفر تغییری نکرد و برای یک نفر بخشی از محکومیت تقلیل یافت و برای فریدون هم حکم تقلیل یافته است.

وی در مورد اضافه شدن تعداد قضات بازداشتی از جمله اخراج جدید ۵ قاضی و احتمال تجدیدنظر در احکام صادر شده از سوی قضات سلب صلاحیت شده افزود: تجدیدنظر در ارتباط با احکام صادره به شرطی ممکن است که حکم صادره خلاف قانون یا شرع باشد و در این بخش به ماهیت حکم توجه می‌شود و اگر حکم خلاف قانون و خلاف شرع صادر شود چه از ناحیه قاضی سلب صلاحیت شده یا قاضی مشغول بکار، فرایند رسیدگی به آن مشخص است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: کسی که برای امر قضا نصب می‌شود از روز نصب شدن برای امر قضا، صالح به رسیدگی است تا روزی که از امر قضا منفک می‌شود چه بازنشستگی، چه بازخریدی و چه سلب صلاحیت.

اسماعیلی افزود: اصل بر این است که احکام صادر شده در دوره فعالیت قضاتی که هنوز سلب صلاحیت نشده‌اند، دارای اعتبار است مگر اینکه ثابت شود حکم خلاف قانون یا شرع بوده است.

وی همچنین در مورد اینکه گفته شده سهام برخی شرکت‌های تاکسی اینترنتی تا حدود ۸۰ درصد مربوط به خارجی‌ها از جمله اتباع اماراتی و سعودی است آیا این موضوع صحت دارد یا خیر گفت: این افرادی که چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهند ما آمادگی داریم، آن را مورد بررسی قرار دهیم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره بازداشت ۲۱ نفر از کارگران آذرآب گفت: آنچه رئیس قوه قضائیه اعلام کرد، یک سیاست کیفری کاملا مشخص است. در حوزه تعامل با اصحاب رسانه، کارگری و جرم سیاسی، سیاست‌های کیفری رئیس قوه قضائیه مبتنی بر قوانین اعلام شد.

وی فزود: زمانی این دستور صادر شد که در دادگاه بدوی حکم صادر شده بود و پرونده به دادگاه تجدیدنظر رفت و تعدادی از کسانی که در زمره این پرونده‌ها بودند امروز، چهار نفر از این افراد قرار تامین‌شان تخفیف یافت و قرار بازداشت موقت به وثیقه یا وثیقه‌ها سبک تبدیل شد و در صورتی که فردا وثیقه‌های تقلیل یافته را بسپارند آزاد می‌شوند.

اسماعیلی گفت: در این پرونده‌ها تاکید شد که وقت‌های رسیدگی نزدیک داده شود و این کار صورت گرفت و شاید تا یک ماه آینده رای صادر شود. البته باید مدنظر داشت که رای را قضات تجدیدنظر صادر می‌کنند و فقط سیاست کیفری به آن‌ها اعلام شده و صدور رای و تشخیص نهایی با دادگاه است.کلمات کلیدی


captcha