ایران که مرکز اصلی وحدت در جهان اسلام است/برگزاری کنفرانس وحدت در شرایط تحریم ایران، نشان دهنده بی اثر بودن این تحریمهاست
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 00:26:11


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 44185 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۸:۱۱                 سیاسی

آیت الله اراکی در نشست رسانه ای کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

ایران که مرکز اصلی وحدت در جهان اسلام است/برگزاری کنفرانس وحدت در شرایط تحریم ایران، نشان دهنده بی اثر بودن این تحریمهاست


ایرانیان_آیت الله اراکی گفت: امروز میتوانیم ادعا کنیم که ایران که مرکز اصلی وحدت در جهان اسلام است، با تلاشهای همه نهادها از جمله مجمع تقریب موفق شد در برابر جریان تکفیر پیروز میدان باشد‌؛ همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند ما آمریکا را به گوشه رینگ می بریم، ایران کل جریان تکفیر را از رینگ خارج کرد.


ایران که مرکز اصلی وحدت در جهان اسلام است/برگزاری کنفرانس وحدت در شرایط تحریم ایران، نشان دهنده بی اثر بودن این تحریمهاست

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، نشست خبری آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اصحاب رسانه پیرامون برگزاری سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی  قبل از ظهر امروز برگزار شد.

آیت الله اراکی در این نشست خبری ضمن، عرض تبریک به مناسبت ایام هفته وحدت اظهار داشت: امروز در آستانه برگزاری  سی و سومین کنفرانس وحدت متوانیم ادعا کنیم که در مسیر  وحدت کلان، جریانهای وحدتگرا با رهبری مقام معظم رهبری جریان پیروز است.

وی افزود: امروز میتوانم ادعا کنیم که ایران که مرکز اصلی وحدت در جهان اسلام است، با تلاشهای همه نهادها از جمله مجمع تقریب موفق شد در برابر جریان تکفیر پیروز میدان باشد‌؛ همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند ما آمریکا را به گوشه رینگ می بریم، ایران کل جریان تکفیر را از رینگ خارج کرد.

دبیر کل مجمع تقریب اظهار داشت: امروز گفتمان تکفیر یک گفتمان شکست خورده است و این دستاورد بزرگی برای ماست، دستاور دیگر این که ما توانستیم، گفتمان وحدت را به عنوان یک گفتمان عملیاتی در جهان گسترش دهیم و  امروز در سراسر جهان اسلام جریان وحدت یک جریان عینی و میدانی و با استقامت است.

وی تصریح کرد: اگر اجازه می دادند جوانان جهان اسلام و جوانان جبهه مقاومت را در مکه جمع کنیم، مسلما دهها میلیون جوان در آنجا گرد هم می آمدند و مقاومت را فریاد می زدند و جان و مال خود را در راه دفاع از فلسطین فدا می کردند و این بهترین نشانه پیروزی جریان وحدت گرا است.اگر آمریکا می‌خواهد امتحان کند می‌تواند این امتحان را عملی کند و به دست‌نشاندگان خود در عربستان اجازه دهد ما این تجمع را برگزار کنیم و جوانان پشتیبان مقاومت را از سراسر جهان فرابخوانیم تا در مکه گردهم آیند. ما این قول را می‌دهیم اگر چین رخدادی اتفاق بیفتد ده‌ها میلیون جوان پرشور طرفدار مقاومت و پرچمدار وحدت و یکپارچگی جهان اسلام، یکصدا، یک جان و یک زبان در آنجا حاضر می شوند.


آیت الله اراکی اظهار کرد: کنفرانس سی و سوم، نمادی از حضور جریان وحدت در سراسر جهان است، از همه اقشار جوامع اسلامی در این کنفرانس نماینده داریم و بخش عظیمی از شرکت کنندگان از قشر جوان هستند.

وی خاطر نشان کرد: تشکیل و برپایی کنفرانس وحدت در شرایط تحریم سختی که جبهه استکبار بر جمهوری اسلامی اعمال کرده است، اثبات می کند که این تحریم بی اثر است و نتوانسته است، جمهوری اسلامی را به انزوا بکشاند.

آیت الله اراکی با اشاره به تمایل بیشتر میهمانان برای حضور در کنفرانس سی و سوم تصریح کرد: حضور ۳۵۰ نفر از  شخصیتهای سیاسی برجسته و دیگر اقشار از حدود ۹۰ کشور جهان در کنفرانس وحدت،نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران مرکزیت وحدت در جهان است.

وی در ادامه به سؤالات تعدادی از خبرنگاران پیرامون برنامه ها و وجه امتیازات سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی پاسخ گفت.

آیت‌الله اراکی در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد مجمع جهانی تقریب مذاهب در مقابله با جریان‌های تکفیری گفت: در طول ۸ سال گذشته که مأموریت بنده با موج تکفیر و ضد وحدت همراه شد، در این مدت بیش از ۵۰۰ کنفرانس بین‌المللی و محلی در سراسر جهان اسلام از جمله در اندونزی، عراق، مراکش، سوریه، پاکستان، هند، مالزی، تونس، ترکیه، لبنان و ... برگزار کردیم که بسیاری از این کنفرانس‌ها با همکاری نخبگان همان کشورها برپا شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: برای نمونه در اندونزی که دشمن برنامه داشت آن‌جا را به صحنه جنگ شیعه و سنی تبدیل کند، با اقداماتی که انجام دادیم، این کشور را به یکی از مراکز وحدت و فراخوان وحدت تبدیل کردیم؛ پارلمان اندونزی که می‌رفت نسبت به تشیع اعلام تکفیر کند به محلی برای برپایی کنفرانس وحدت تبدیل شد.

وی اظهار داشت: در مصر به دلیل سخت‌گیری‌های دولت این کشور برای حضور شخصیت‌های مصری در ایران برای حضور در کنفرانس وحدت، مرکز تقریبی را با نام وحدت اسلامی غیر از دارالتقریب که از قدیم وجود داشت و تقریباً تعطیل بود، به وسیله یکی از شخصیت‌های مصری راه انداختیم که موجی از وحدت‌گرایی در این کشور ایجاد کرد. البته اقدامات الازهر و شیخ الازهر در راستای وحدت ستودنی و اثرگذار است. در ترکیه نیز مرکز بزرگ وحدت اسلامی را به وسیله نخبگان و شخصیت‌های مؤثر ترک راه‌اندازی کردیم.

آیت الله اراکی ادامه داد:همچنین در هندوستان، پاکستان و برخی دیگر از کشورهای اسلامی یا نهادهای تقریبی تأسیس کردیم یا از نهادهای تقریبی غیر فعال حمایت و پشتیبانی کردیم و یک جریان تقریبی و وحدت‌گرا و ضد تکفیر در تمام این کشورها راه افتاد.همچنین شخصیت‌های اهل سنت در کشورمان و جهان اسلام برابر جریان تکفیر ایستادگی کردند و مواضع روشنی اتخاذ کردند و همه این‌ها با حمایت مستقیم و غیر مستقیم مجمع جهانی تقریب انجام گرفت.

وی اظهار کرد: در مجمع تقریب با فعال‌سازی دانشگاه مذاهب اسلامی یک جریان دانشگاهی گسترده در جهان اسلام راه‌انداری کردیم و این دانشگاه در سراسر کشور فعال شد و شعبه‌های خود را از ۳ به ۷ گسترش داد.ما در هیچ نقطه‌ای از جهان اسلام نبوده که فعالیتی را در راستای مقابله با تکفیر و تقویت وحدت نداشته باشیم و تشکیل اتحادیه علمای مقاومت که بیش از ۸۰ درصد آن‌ها از اهل سنت هستند در این راستا بوده است که موضع‌گیری‌های روشن و قوی علیه تکفیر و هابیت داشته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یادآور شد: ما برای اینکه تقریب در بین همه اقشار مختلف جهان اسلام گسترش پیدا کند اتحادیه‌های تقریبی را ایجاد کردیم که علما، اساتید دانشگاه، هنرمندان، ورزشکاران، بانوان و جوانان در عرصه تقریب وارد شوند.

توجه ویژه به جوانان حوزه مقاومت و بیانیه گام دوم انقلاب، ویژگی شاخص سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی است


رئیس ستاد اجرایی سی و سومین کنفرانس وحدت،  روز شمار و نامگذاری ایام هفته وحدت را از اتفاقات مهم هفته وحدت سال جاری برشمرد.

 «محمد دلبری» معاون اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب و رئیس ستاد اجرایی سی و سومین کنفرانس وحدت  نیز در ادامه این  نشست خبری به تشریح برنامه های این کنفرانس و کمیسیونها و نشستهای تخصصی آن پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی اظهار کرد: امروز برگزاری کنفرانس وحدت که با درایتهای مقام معظم رهبری و آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب، اثر بخشی خوبی داشته است، بیش از پیش ضرورت دارد، چرا که دشمن مکرهای زیادی را علیه ما به کار گرفته است و می گیرد.

سرپرست خبرگزاری تقریب با اشاره به شاخصهای خاص کنفرانس امسال نسبت به سالهای پیش، گفت: امسال بیش از ۶۰ مقاله مرتبط با فراخوان به دست کمیته ارزیابی کنفرانس رسیده است که این مقالات با مجوز وزارت علوم در نشریات علمی و  پژوهشی چاپ خواهد شد.

رئیس ستاد اجرایی کنفرانس تصریح کرد: اتقاق مهمی که امسال افتاده است، روزشمار و نامگذاری ایام هفته وحدت است، که هر روز برنامه های خاص خود را دارد.

وی با اشاره به برگزاری ۱۶ نشست تخصصی و نشستهای اتحادیه ها در کنفرانس وحدت امسال، اظهار کرد: ویژگی شاخص کمیسیونهای امسال توجه ویژه به جوانان به خصوص جوانان حوزه مقاومت و پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب است.

دلبری، تقدیر از شخصیتهای تقریبی، نشستهای بانوان تقریبی، رونمایی از آثار هنری تقریبی  و ‌‌‌...را از دیگر برنامه های کنفرانس امسال عنوان کرد‌.

سرپرست خبرگزاری تقریب خاطر نشان کرد که علی رغم محدودیتهای موجود، امسال تمایل میهمانان برای حضور در کنفرانس افزایش داشت، ما به ۱۱۰ کشور دعوتنامه فرستادیم که تا کنون بیش از  ۳۵۰  نفر از ۹۳ کشور برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند؛ همچنین ۲۵۰ نفر از علمای اهل سنت کشور نیز در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

 کلمات کلیدی


captcha