ویژگی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی در حوزه کتاب و کتابخوانی/ معرفی کتاب«سیره نبوی»
تاریخ: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 00:38:03


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 44198 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ ۱۷:۳۲                 ادبیات و نشر

در مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب و ستاد برگزاری هفته کتاب انجام شد

ویژگی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی در حوزه کتاب و کتابخوانی/ معرفی کتاب«سیره نبوی»


ایرانیان_مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همزمان با بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه(21 آبان ماه) با حضور نیکنام حسینی پور؛ دبیر هفته کتاب، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور و اهالی کتاب در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.


ویژگی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی در حوزه کتاب و کتابخوانی/ معرفی کتاب«سیره نبوی»

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نیکنام حسینی‌پور در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن ایام هفته وحدت و سالروز تولد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) گفت: فرا رسیدن بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را 70 سازمان و نهادی که در برگزاری این رویداد فرهنگی مشارکت دارند، تبریک عرض می‌کنم.

وی با تاکید بر اهمیت کتاب در دین اسلام عنوان کرد: پیامبر اکرم(ص) معجزه‌اش کتاب بود و تمدن اسلامی از همان آغاز ظهور اسلام، شروع خودش را با نوای خوش «اقراء» آغاز کرد و اولین سرود زندگی را که بیشتر آن روز و امروز با نوای پیامبررحمت شنید، موسیقی خواندن بود.

حسینی‌پور ادامه داد: خواندن، مطالعه، تدبر و تفکر اساس دین مبین اسلام را تشکیل می‌دهد و بارها در قرآن انسان‌ها را به آن دعوت کرده است. در قرآن مجید نیز واژه «کتاب» به معنای نوشتن، 360 بار به کار رفته است. از این رو می‌توان گفت دین اسلام دین اندیشه، دانایی، دانش، کتاب و معنویت و پرچمدار کتاب و کتابخوانی است. همچنین خداوند در این کتاب به قلم و هر آنچه با آن نوشته می‌شود، قسم یاد کرده است.

وی با اشاره به اندیشه‌های قرآن در آموزه‌های انقلاب اسلامی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با رهبری حضرت امام خمینی(ره) بر اساس این آموزه‌ها شکل گرفت و بنیانگذار این انقلاب و جانشین بزرگوارش، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همیشه دغدغه کتاب و مطالعه را داشته‌اند.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با برشمردن ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: نخستین ویژگی امام خمینی(ره) ناقد بودن و توجه ایشان به نقد بود. در حقیقت استشهار امام خمینی(ره) به نقد کتاب است. امام خمینی(ره) بود که بر کتاب «اسرار هزار ساله» حکمی‌زاده نقد نوشت و به دلیل نگارش کتاب «کشف الاسرا» یک ماه کلاس‌های خود را در تعطیل کرد.

وی ادامه داد: اینکه فقیهی برای نقد یک کتاب، کتابی را بنویسد از نوادر تاریخ کتاب در ایران است زیرا کتابی در نقد یک کتاب نوشته می‌شود و معمولا مقاله یا یادداشتی درباره آن نوشته می‌شود.

حسینی‌پور دومین ویژگی امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتابخوانی را تالیفات و آثار قلمی وی دانست و گفت: ایشان شخصیتی بودند که در حوزه شعر و نقد ادبی نظر داشتند و مانوس با کتاب بودند، یعنی در زندگی حضرت امام کتاب نقش اول را داشته است. همچنین تعداد تالیفات ایشان نشان می‌دهد که ایشان یک زندگی کتاب محور داشته‌اند.

حسینی‌پور دیگر ویژگی امام خمینی(ره) را توجه به کتابخانه‌ها حتی در ایام پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: ‌توجه ایشان به کتابخانه و حفظ و گسترش آن‌ها به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی نشان می‌دهد که ایشان از دوران جوانی تا کهولت، اهتمامشان به کتاب فراموش نشده و می‌تواند برای بسیاری از دولتمردان و حوزویان یک الگو باشد. ایشان کتابخانه را به عنوان مهمترین محل نام می‌برند و در یادداشتی که در تاریخ 12 مرداد 1316 به همراه دوستانش در دفتر کتابخانه تربیت تبریز نگاشته‌اند، به این موضوع اشاره دارد: «‌کتابخانه دولتی تبریز را با آقایان حاجی آقا روح‌الله و حاجی میرزا ابولفضل نجم‌آبادی و آقا سید صادق لواسانی سیاحت و برای استفاده مطالب علمی و ادبی بهترین محل، و زحمات مدیر و وسسیتم آن را قابل تمجید و اعجاب یافتیم»‌.

وی تصریح کرد: اگر به مانند ایشان و جانشین وی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این علاقه‌ای که به کتاب وجود داشت و دارد، تسری داده شود، وضعیت بهتری درحوزه کتاب خواهیم داشت. باید این نگاه در این زمانه، به بدنه اجرایی کشور منتقل شود. به قول مقام معظم رهبری کتاب و کتابخوانی باید وارد زندگی مردم شود و تبدیل به یک عادت رفتاری گردد.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در پایان خاطر نشان کرد:‌ باید نسبت به بازخوانی و بازگویی این افکار و نگاه‌ها همت کرد تا به ملکه ذهنی تبدیل شوند تا روزهای بهتری برای کتاب و کتابخوانی و حال خوش خواندن در هفته کتاب رقم بخورد.

 

معرفی کتاب «سیره نبوی» برای اهالی کتاب

در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور با اشاره به حضور مجدد اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران در حرم امام خمینی(ره) و تبریک هفته وحدت، به معرفی کتاب «سیری در سیره نبوی» اثر استاد مطهری پرداخت و گفت: این کتاب سیره و رفتار پیامبر را معرفی می‌کند و چند اصل را به عنوان اصول سیره نبوی برمی‌شمارد. این اصول عبارتند از ساده زیستی، عزتمندی، پافشاری در مبانی، عدم مسامحه در اصول، مهربانی با اقشار مختلف. همچنین اصولی بودند که پیامبر اکرم(ص) التزام داشتند که حتما آن‌ها را انجام ندهد مانند نپذیرفتن ذلت.

وی ادامه داد: اگر انقلاب ما توسط امام خمینی(ره) پیروز شد دلیلش آن بود که با مستکبران سازش نکرد و وارد هیچ معامله سیاسی نشد و کشور ایران را که تا آن زمان گمنام بود را به یک قدرت تاثیرگذار در جهان تبدیل کرد. همچنین به دلیل پایبندی به همان اصول است که به رغم تمامی مشکلات، خلف ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توانسته است کشور را به جلو هدایت کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است کتابداران در مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خود موفق باشند باید این اصول را ملکه ذهن خود کنند و با بهره‌گیری از اصول سیره نبوی به وظایف خود در زندگی بپردازیم.

بر اساس این گزارش، همچنین در این مراسم از مزار همسر بنیانگذار انقلاب اسلامی، آیت‌الله توسلی، آیت‌الله بروجردی طباطبایی و دکتر بروجردی بازدید و بر مزار آن‌ها فاتحه‌ای قرائت شد.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 23 تا 30 آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.

 

 

 کلمات کلیدی


captcha