رویکردِ راهگشای رهبری درباره آسیب‌دیدگان‌ حوادث‌ اخیر
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: 14:20:34


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/46c01fe9851eb995ad00fd219e418860.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 44816 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ۱۸:۰۴                 مجلس و دولت

سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران:

رویکردِ راهگشای رهبری درباره آسیب‌دیدگان‌ حوادث‌ اخیر


ایرانیان_ربيعي گفت: رویکرد دلجویانه رهبر معظم انقلاب پس از حوادث تلخ روز‌های گذشته که آسیب دیدگان را از مصادیق شهید و جانباز دانستند رهگشاست.


رویکردِ راهگشای رهبری درباره آسیب‌دیدگان‌ حوادث‌ اخیر

به گزارش شبکه خبری ایرانیان  ؛ علی ربیعی در نشست خبری هفتگي خود در جمع خبرنگاران افزود: من از این تریبون به ملت شریف و خانواده آسیب دیدگان می‌گویم که ما را در غم خود شریک بدانند، ملت ما باید از این فراز و نشیب‌ها گذر کنند و با اتحاد رو به آینده حرکت کنند. وی ادامه داد: رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی کمیسیونی را در دولت تشکیل داد و بنا شد دستورات رهبری در خصوص آسیب دیدگان حوادث اخیر در این کمیسیون پیگیری شود اجرای تمام دستورات رهبری به کمیته محول شده و این کمیته نهایتا به مردم گزارش خواهد داد.
راه ثبات کشور، از انتخابات می‌گذرد
ربیعی افزود: یکی از مهمترین رویداد‌هایی که در پیش روی کشور است انتخابات مجلس شورای اسلامی است و بدون شک راه ثبات کشور از انتخابات می‌گذرد. وی ادامه داد: صندوق رای افتخار نظام است و هر تغییری که نسل‌های مختلف خواستارند در این صندوق‌ها شکل گرفتنی است. ربیعی تاکید کرد: ثبت نام برای انتخابات مجلس انجام شده و چهره‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نخبگان از جناح‌های مختلف ثبت نام کرده اند و باید امکان رقابت سالم بین آن‌ها برقرار شود.
سخنگوی دولت افزود: راه پیشرفت و نجات کشور و عبور از شرایط دشوار، فراهم کردن امکان رقابت انتخاباتی است. وی گفت: ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند که سهم مشارکت بانوان رشد ۳۰ درصدی داشته و در مجموع حضور داوطلبان در مقایسه با دوره گذشته، ۲۹ درصد بیشتر شده، ​ تهران و البرز بیشترین، هرمزگان و کهگیلویه کمترین مراجعه برای نامزدی مجلس شورای اسلامی داشتند. ربیعی ادامه داد: دولت خواهان مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات است.

ادعای ترامپ از شمار کشته‌شدگان در ایران مانند همیشه غیرواقعی است
سخنگوی دولت گفت: ادعای ترامپ از تعداد کشته شدگان در ایران مثل همیشه غیر واقعی است. آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت مجدد ترامپ از ناآرامی‌های اخیر در کشور و ادعای کشته شدن هزاران نفر در این اعتراضات افزود: اظهارات امریکا در مورد اتفاقات ایران و معطوف کردن آن به تلاش‌های خود، یک جنایت جنگی و جرم بین المللی است. وی ادامه داد: آن‌ها به گونه‌ای بی پروا، صریح و گستاخانه آنچنان موضوع را بیان می‌کنند که ما کاری کرده ایم که در ایران چنین مسائلی رخ دهد.  سخنگوی دولت تصریح کرد: قطعاً موضع ما در عمل ایجاد همبستگی و فضای آرامش بیشتر در کشور و گذار از این اتفاقات به سمت درک علت اتفاقات و ساختن آینده‌ای بهتر است.
آقای ربیعی ادامه داد: پاسخ دیگر ما به آن‌ها افزایش مقاومت و پویایی اقتصادی در کشور و پاسخ دیگر نیز از طریق مجامع بین المللی دنبال می‌شود. وی در ادامه با اشاره به ناکام ماندن امریکایی‌ها اظهار داشت: آن‌ها تصورشان از سقوط ایران ناکام ماند و همگان به این ادارک رسیده اند که آن‌ها چگونه در داغ کردن زمین برای این جهش کار کردند و به این اتفاقات کمک کردند. سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به سخنان ترامپ مبنی بر کشته شدن هزار نفر در این وقایع اظهار داشت: عدد هزار مثل همیشه غیر واقعی است و هیچ شواهدی برای آن ارائه نکردند. آقای ربیعی گفت: ما قطعاً صادقانه، به تفکیک علت و تفکیک استان‌ها آمار را با هماهنگی قوه قضائیه و وزارت کشور اعلام خواهیم کرد.

دولت برنامه‌ای برای قطع دسترسی مردم به اینترنت ندارد
سخنگوی دولت گفت: دولت به دنبال توسعه زیرساخت‌ها برای تضمین دسترسی مردم به اینترنت و استقلال برابر حملات و تحریم‌های دشمن است. آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره شبکه ملی اطلاعات، افزود: من با دکتر فیروزآبادی، دکتر آذری جهرمی و با برخی از اعضای دولت در این زمینه صحبت کردم و فکر می‌کنم برداشت غلطی صورت گرفته است. وی با بیان اینکه در کشور یک شبکه ملی بیشتر نداریم که اینترنت نیز از طریق آن به مردم ارائه می‌شود، تصریح کرد: دولت به هیچ وجه نه در حال حاضر و نه در آینده برنامه‌ای برای قطع کردن دسترسی به اینترنت ندارد.
سخنگوی دولت با طرح این سوال که آیا اینترنت قطع شدنی است، اظهار داشت: آینده اقتصاد دنیا مبتنی بر اینترنت است و نگاه ایران تکیه بر جوانان و تسخیر بازار منطقه است که برای رسیدن به این هدف تلاش داریم شبکه ملی مستقل از دنیا که بتواند در شرایط خاص و تحریمی به فعالیت خود ادامه دهد راه اندازی کنیم. آقای ربیعی ادامه داد: این شبکه ملی تلاشی است که دشمن نتواند از آن به عنوان یک سلاح تحریمی استفاده کند. وی همچنین با بیان اینکه اینترنت نباید برای هر واقعه‌ای قطع شود، گفت: ما در پاسخ به اقدامات آمریکا می‌گوئیم دولت به دنبال توسعه زیرساخت‌ها برای تضمین دسترسی مردم به اینترنت و استقلال برابر حملات و تحریم‌ها است.

مبادله سلیمانی براساس مذاکره صورت نگرفت
سخنگوی دولت گفت: پیشنهاد تبادل زندانیان از یک سال پیش از سوی ایران و در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح شد. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا بحث تبادل زندانی بین ایران و امریکا را می‌توان در سایر حوزه‌ها با این کشور متصور بود یا خیر؟ گفت: پیشنهاد مبادله یک سال پیش از طرف ایران و در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح شد. وی ادامه داد: امریکا در آن زمان از قبول این پیشنهاد خودداری کرد و رایزنی‌ها برای آزادی دکتر مسعود سلیمانی که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌ها صورت گرفته بود همچنان ادامه داشت.
سخنگوی دولت تصریح کرد: از سوی دیگر براساس دلایل انساندوستانه تصمیم گرفته ایم بنا بر پیامی که مقام سابق امریکایی چند ماه پیش در مورد پیگیری وضعیت دکتر سلیمانی و مبادله آن مطرح کرد اقدام کنیم. ربیعی با بیان این که اصل ما همه در مقابل همه بود اظهار داشت: هنوز بر این اصل اصرار داریم البته پذیرفتیم تبادل صورت بگیرد که سه ماه قبل مقام سابق امریکایی این پیام را داد. وی تصریح کرد: خرسندیم که امریکا در این مورد تصمیم درست را گرفت و از حسن نیت دولت سوئیس نیز قدردانی می‌کنیم و آماده همکاری برای بازگرداندن همه ایرانیانی هستیم که به ناحق زندانی شدند.
سخنگوی دولت با بیان این که این مبادله براساس مذاکره صورت نگرفته است، گفت: بسط این گفتگو‌ها به سایر مسائل به خود امریکایی‌ها بستگی دارد، امریکا همین امروز می‌تواند با توقف تحریم‌های ظالمانه خود، زمینه را برای مذاکرات ۱+۵ مهیا کند. ربیعی ادامه داد: این تصمیم در اختیار امریکاست وگرنه ما بر سر تبادل زندانی، بحث مذاکره نخواهیم داشت، اما همان طور که آقای رئیس جمهور گفتند اگر امریکا همه تحریم‌ها را لغو کند همان گونه که اعلام کرده ایم در کوتاهترین زمان ممکن نشست در قالب ۱+۵ باز هم تکرار پذیر خواهد بود.

اصلاح ساختار بودجه، منطبق بر شرایط اقتصادی
سخنگوی دولت گفت: اصلاح ساختار بودجه برای سال پیش رو در دوران تحریم و در شرایطی که محدودیت‌های بسیاری در پیش رو قرار دارد و با توجه به شرایط موجود، انجام شده است. ربیعی افزود: به طور طبیعی در دوران تحریم محدودیت‌های بسیاری برای انجام اصلاحات وجود دارد و انجام اصلاحات دشوار است، اما با این حال براساس آخرین اصلاحات، بنا شده درآمد‌های نفتی تنها به مسائل عمرانی اختصاص یابد همچنین در حوزه درآمد‌های پایدار ثبات بخشی به عدالت، هزینه‌های کارآ و بهینه سازی اعتبارات اصلاحات بسیار خوبی انجام شده، به طور مثال در حوزه هزینه‌های کارآ ۱۰۰ ردیف بودجه‌ای حذف شده است. وی اضافه کرد: قطعا اگر شرایط تحریم نبود این اصلاحات به شکل مناسب تری انجام می‌شد.

علاقه نداریم درباره فشار‌های تحریم بیش از اندازه صحبت کنیم
سخنگوی دولت گفت: دولت مصلحت نمی‌بیند که درباره فشار‌های تحریم و اثرات آن زیادتر از حد صحبت کند و علاقه نداریم تلخی‌ها به جامعه منتقل شود و بسیاری از ناملایمات را به گردن تحریم‌ها بیندازیم. ربیعی افزود:، اما متاسفانه برخی، از این مصلحت سنجی دولت سوء استفاده کرده و بهره برداری سیاسی از این قضیه می‌کنند چنانچه در چند روز گذشته اظهارات خوبی در دانشگاه‌ها نشنیدیم.
وی تصریح کرد: باید این سوال را از برخی پرسید که در شرایط فعلی تحریم اگر شما بودید چه می‌کردید و آیا کارنامه بهتری داشتید؟ سخنگوی دولت افزود: آقای جهانگیری رئیس اقتصاد مقاومتی دولت است و بسیاری از اقدامات مثبت اقتصادی، مدیون تصمیمات ایشان است اگر ایشان ذره‌ای از واقعیت را بیان کرده که تحریم‌ها غیرقابل انکار است و نسبت به آمادگی ایران برای مقابله با این تحریم‌ها اظهار نظر کرده، نمی‌دانم چرا برخی می‌گویند این علامت دادن به بیگانگان است. ربیعی گفت: به نظر می‌آید برخی در شرایط فعلی به دنبال بهره برداری سیاسی هستند.

باید با اتحاد، آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم
سخنگوی دولت گفت: تحریم‌های ظالمانه امریکا بر کسی پوشیده نیست و رمز عبور از این تحریم ها، اتحاد و همبستگی ملی است. آقای علی ربیعی افزود: تحریم‌های ظالمانه بسیاری از ابعاد زندگی را در ایران تحت تاثیر قرار داده، اما برخی به دلیل این تحریم‌ها پایکوبی می‌کنند و می‌گویند دیدید تحریم‌ها چه بر سر شما آورد؟ اما در سوی دیگر وجدان‌های بیدار هم وجود دارند که می‌دانند این تحریم‌ها ضد انسانی و ظالمانه است. وی گفت: باید متکی به سرمایه‌های اجتماعی داخلی باشیم و با اتحاد، آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم.

پخش اعترافات تلویزیونی منش دولت نیست
سخنگوی دولت گفت: منظور رئیس جمهور به هیچ وجه تأیید اعترافات تلویزیونی به معنی رایج آن نبوده و نیست. آقای ربیعی در پاسخ به سوالی درباره نظر برخی حامیان آقای روحانی مبنی بر تغییر ادبیات ایشان در موضوع شناسایی معارضان به کمک دوربین‌ها افزود: من در مورد اعترافات تلویزیونی صحبت و سوال کردم و منظور ایشان به هیچ وجه تأیید اعترافات تلویزیونی به معنی رایج آن نبوده و نیست.
وی تصریح کرد: ایشان گفتند این مسئله قطعاً باید در چارچوب قانون با اجازه مقام قضایی و رعایت آیین دادرسی کیفری و پس از تأیید حکم صورت بگیرد و شاید می‌خواستند از آن به عنوان شاهدی از این که مردم ما بدانند که افرادی هم بوده اند که به هر حال هیجان زده بودند، حق داشتند، افرادی درد داشتند و یک تعداد افراد هم تخریب کردند که این تفکیک باید صورت بگیرد تا آگاهی عمومی افزایش یابد. سخنگوی دولت ادامه داد: پخش اعتراف منش دولت نیست مگر این که پس از طی مراحل قضایی، با اذن قضایی و آیین دادرسی و بنا بر ضرورتی که قاضی تشخیص می‌دهد، صورت بگیرد.

دولت به دنبال محدود کردن اینترنت و جزیره ایی کردن ایران در دنیا نیست
سخنگوی دولت گفت: دولت به هیچ عنوان به دنبال محدود کردن اینترنت و روابط اینترنتی با دنیا نیست و نمی‌خواهد در حوزه اینترنت، کشور به صورت یک جزیره اداره شود. ربیعی افزود: البته ما نیازمند گسترش شبکه ملی اطلاعات برای شرایط بحرانی هستیم، اما این به معنای قطع اینترنت از جهان و جزیره سازی نیست.

 جزییات بازداشت رئیس جمعیت هلال احمر را نمی‌دانیم
سخنگوی دولت گفت: در مورد استعفای رئیس جمعیت هلال احمر همانطور که پیشتر گفته شد باید فرآیند قانونی طی شود و این استعفا به تایید رئیس جمهور برسد که هنوز این فرآیند تکمیل نشده و در خصوص علل بازداشت رئیس جمعیت هلال احمر هم اطلاعات دقیقی در دست دولت نیست. وی افزود: دربازداشت مسئولان رده بالا هماهنگی‌هایی با مسئولان حکم دهنده صورت می‌گیرد که این موضوع انجام نشده و دولت از اتهامات وارده به ایشان اطلاعی ندارد و باید مقامات قضایی در این مورد نظر دهند. ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر ریاست او بر سازمان جمعیت هلال احمر گفت: پیشنهادی برای ریاست جمعیت هلال احمر به بنده ارائه نشده و من در سمت فعلی شرایط بسیار خوبی دارم.

درباره " احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین" مجلس  نظر می‌دهد
سخنگوی دولت با اشاره به برخی صحبت‌های مطرح شده در خصوص تک نرخی شدن قیمت بنزین در بودجه سال ۹۹ تصریح کرد: من هم صحبت‌هایی در این خصوص از قول یک نماینده مجلس شنیده ام، اما باید دید این یک دیدگاه فردی است یا نظر کمیسیون است در هر صورت در این خصوص اطلاعات بیشتری در دست نیست و نظر نهایی را باید مجلس شورای اسلامی بدهد.

 آمار دقیق مجروحان حوادث اخیر در دست بررسی است
سخنگوی دولت در خصوص تعداد مجروحان حوادث اخیر گفت: تعداد مجروحان نیروی انتظامی بسیار بیشتر از مجروحان دیگر است و معتقدیم عده‌ای بیگناه مظلوم واقع و عده‌ای هم اسیر جو هیجانی شدند که باید آمار این افراد تفکیک و پس از آن، آمار دقیق اعلام شود.

اف‌.ای.تی.اف در حال بررسی ا ست
سخنگوی دولت گفت: اف‌ای تی اف توسط دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و در آخرین جلسه اعلام شده است که پاسخ‌های دولت به ۱۱ سوال مجمع در مورد اف‌ای تی اف نیاز به توضیح و بررسی بیشتر دارد. وی افزود: امیدواریم که بهترین تصمیم در این خصوص در مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته شود و نباید تصمیماتی اتخاذ شود که شرایط تحریم‌ها را سخت‌تر کند.

منبع:صداوسیماکلمات کلیدی


captcha