امکان اخراج سفیر انگلیس از ایران به عنوان عنصر نامطلوب/ اعلام جزئیات حکم دادگاه سکه ثامن
تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 23:52:19


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 45609 || تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۱۱:۳۹                 حقوقی و قضایی

امکان اخراج سفیر انگلیس از ایران به عنوان عنصر نامطلوب/ اعلام جزئیات حکم دادگاه سکه ثامن


ایرانیان_هجدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه امروز با حضور نمایندگان قضایی رسانه‌ها برگزار شد.


امکان اخراج سفیر انگلیس از ایران به عنوان عنصر نامطلوب/ اعلام جزئیات حکم دادگاه سکه ثامن

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در هجدهمین نشست خبری خود با نمایندگان قضایی رسانه‌ها گفت: دشمنان قسم خورده اسلام کارهای زیادی کردند که مردم را از نظام جدا کنند، اما خون شهیدان باعث حضور مردم در صحنه شد و حضور مردم در تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در امتداد اربعین حسینی و رفراندم مردمی و خیابانی بود که مردم نظرشان را در خصوص راهبرد انقلاب اعلام کردند.

وی افزود: از سپاه دلاور و پاسداران مرزها تشکر می‌کنم که نخستین گام برای انتقام سخت را برداشتند و انشاالله گام‌های بعدی را برمی‌دارند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: شهید سلیمانی قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی بود.

اسماعیلی گفت: خون ایشان و شهدا روحیه انقلابی مجددی به جامعه ایران اسلامی بخشید.

وی افزود: حضور بی نظیر مردم در تکریم و تشییع این شهیدان همایش قدرت و پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی ایران و نمایش انسجام همه نیروهای انقلاب در برابر دشمن جنایتکار و تروریسم دولتی آمریکا بود.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: کار دشمن جنگ نرم است که هوشیاری مردم این توطئه را نیز خنثی می‌کند.

اسماعیلی گفت: در روزهای گذشته شاهد حوادث غم بار دیگری از جمله فوت چندین تن از شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی در کرمان و هم جان باختن مسافران هواپیمای اوکراینی بودیم.

وی ضمن عرض تسلیت به بازماندگان جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی افزود: جان باختگان سقوط هواپیما از عزیزان ما و مهمانان جمهوری اسلامی بودند و ما داغدار این حادثه هستیم و آمریکا و انگلیس خونخوار این حادثه هستند، نه خون خواه بازماندگان و این کشورها دوستدار ایران و ایرانی نیستند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: آن‌ها اگر دوستدار ایرانی هستند، این اقدامات را انجام نمی‌دادند.

اسماعیلی با اشاره به وقوع حادثه سیل در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: کار امروز ما کمک رسانی به استان‌های سیل زده است و دولت و ملت در خدمت مردم این مناطق هستند و با ابلاغ رئیس قوه قضاییه مراجع قضایی مامور کمک رسانی به مردم و بررسی علل و عوامل تشدید کننده حوادث ناشی از بارندگی شدند.

وی درباره حضور سفیر انگلیس در تجمعات غیر قانونی و اقدامات قوه قضاییه در این مورد گفت: سیاست ما این است که بین معترضان و آشوبگران تفاوت قائل هستیم و به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نمی‌آییم که با کسانی که به هر شکل اقدامی علیه امنیت داشته باشند، در چهارچوب قانون عمل می‌کنیم و هیچ تعارفی با هیچکس نداریم، حتی اگر فردی مدعی داشتن سمت بین المللی باشد، البته به قوانین بین المللی احترام می‌گذاریم؛ ما به این قوانین قائل هستیم و در ماده ۴۱ کنوانسیون وین آمده است تمامی افرادی که دارای سمت بین المللی هستند باید به قوانین و مقررات کشور پذیرنده احترام بگذارند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: اینکه سفیر انگلیس در یک تجمع اعتراضی شرکت کند و نقش تحریک کننده برای ایجاد و گسترش تجمع غیرقانونی داشته باشد، به هیچ وجه پذیرفته نیست، البته این فرد ابتدا خودش را معرفی نکرد و انگلیسی صحبت می‌کرد و زمانی که خود را در معرض دستگیری دید، اعلام کرد که سفیر انگلیس است که این اقدام کمال شیطنت یک فرد است.

اسماعیلی گفت: بر اساس قوانین افرادی که این اقدام را انجام دهند عنصر نامطلوب شناسایی می‌شوند، لذا کشور پذیرنده می‌تواند این فرد را به عنوان عنصر نامطلوب از کشور اخراج کند، البته این موضوع و تصمیم گیری بر عهده وزارت امور خارجه است، اما ما و مردم اعتقاد داریم این فرد عنصر نامطلوب است.

وی در رابطه با حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: رئیس هوا و فضا و فرمانده کل سپاه جزئیات حادثه را به مردم اعلام کردند و در ستاد کل نیرو‌های مسلح کمیسیون‌های تخصصی تشکیل و ابعاد حادثه بررسی شد، البته هنوز تحقیقات ادامه دارد و این کمیسیون گزارش اولیه خود را اعلام کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: بر اساس ابلاغ رئیس قوه قضاییه، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مأمور شده تا با بهره‌گیری از کارشناسان سایبری و جنگ الکترونیک و اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما و اطلاعات سپاه به حادثه رسیدگی کند، برهمین مبنا سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تحقیقات گسترده کرد و هر شب تیم قضایی ما در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تا ۲۳ شب مشغول سوال کردن و بررسی هستند و از افراد زیادی تحقیق شده است.

اسماعیلی گفت: محور اول ما استیفای حقوق جان باختگان و محور دوم کشف حقیقت و محور سوم اجرای عدالت است و ما تمام مسائل را بررسی می‌کنیم، در این بررسی‌ها مسئولیت مباشر و همچنین میزان مسئولیت آمریکا نیز مشخص می‌شود.

وی افزود: جعبه سیاه هواپیما به فرانسه ارسال شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد اقدامات قوه قضاییه در جلوگیری از زمین خواری در ۹ ماه گذشته گفت: قوه قضاییه در بازگشت اراضی به بیت‌المال نقش مهمی ایفا کرده است.

اسماعیلی افزود: ما بعد از سفر رئیس قوه قضاییه به استان آذربایجان شرقی و مطرح شدن پرونده‌های زمین خواری در یک مورد، بیش از ۳۰۲ هکتار از اراضی سهند به بیت المال بازگشت و در منطقه رودبار قصران نیز زمینی به ابعاد ۲۰۰ و ۳۰ هکتاری بود که بخشی از این زمین به نام دولت بود و سند ۲۰۰ و ۳۰ هکتاری آن به نام دولت زده شد.

وی گفت: در استان یزد ۱۰۰ هکتار از اراضی به دولت بازگشت و عناصر متخلف بازداشت شدند و اراضی از ید زمین خواران خارج شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با پرونده سکه ثامن گفت: با پیگیری‌های انجام شده پرونده به دادگاه رفت و جلسه دادگاه برگزار شد و دادگاه حکم را صادر کرد، اما هنوز حکم قطعی نشده و متهم به ۱۵ سال حبس تعزیری و پرداخت بیش از ۳ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال ردمال در حق شکات و پرداخت یک هزار و ۱۲ میلیارد تومان در حق دولت به اتهام کلاهبرداری و پرداخت بیش از  ۹۹ میلیارد تومان هم بابت پولشویی محکوم شده است.

اسماعیلی با بیان اینکه این پرونده بیش از ۳۰۰ جلد بود، تصریح کرد: ۷۰۰ میلیارد تومان هم قبلا از این فرد اموال شناسایی شده بود.

وی درباره بازدید قضات از زندان‌ها گفت: یکی از آداب قضاوت رسیدگی به زندانیان است و ریاست قوه قضائیه تأکید زیادی به روسای دادگستری برای رسیدگی به کار زندانیان دارند و هیأت‌های زیادی به استان‌ها برای رسیدگی به پرونده‌های زندانیان اعزام شدند و در ۹ ماهه امسال علاوه بر قضات حاضر در زندان، حدود ۴۱ هزار بازدید توسط روسای دادگستری و قضات از زندانیان انجام شده و ملاقات چهره به چهره با آن‌ها صورت گرفته و همین موضوع موجب تعیین تکلیف پرونده تعداد زیادی از زندانیان در همان جا شده است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: با حضور این قضات پرونده بیش از ۱۵۰ هزار زندانی تعیین تکلیف شده است.

وی افزود: حکم گروه تروریستی مسلح که به یک کلانتری در خوزستان حمله کرده بودند، صادر شد.

اسماعیلی تصریح کرد: در این حادثه ۲ مأمور شهید و یک سرباز زخمی شده بود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تروریست‌ها از حادثه فیلم تهیه کرده بودند و قصد ارسال آن به خارج از کشور را داشتند که دستگیر شدند.

اسماعیلی تصریح کرد: ۳ نفر از عوامل این حادثه به اعدام و چند نفر به حبس محکوم شدند.

وی در مورد رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: کار تأیید صلاحیت‌ها در شورای نگهبان انجام می‌شود که این بخش از حوزه قضایی خارج است، البته تعدادی از نمایندگان مجلس پرونده قضایی دارند که تعداد آن‌ها زیاد نیست، البته تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده هم پرونده قضایی ندارند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: هر گزارشی به دست ما برسد به آن‌ها رسیدگی می‌کنیم و بعد از بررسی نتایج را اعلام می‌کنیم.

در حال تکمیل...کلمات کلیدی


captcha