مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور حل نمی‌شود،خودمان باید آن را حل کنیم
تاریخ: ۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت: 09:18:52


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 46189 || تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ ۲۰:۰۷                 سینما

شهاب حسینی ؛

مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور حل نمی‌شود،خودمان باید آن را حل کنیم


ایرانیان_بازیگر سینما و تلویزیون گفت: مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور برطرف نمی‌شود، مشکل را در درون خودمان باید برطرف کنیم.


مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور حل نمی‌شود،خودمان باید آن را حل کنیم

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، آقای شهاب حسینی در نشست خبری فیلم شین در ابتدای صحبت‌های خود افزود: دوست دارم در ابتدا مطالبی را بگویم. بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند. امکان ندارد در هیچ گوشه‌ای از این سرزمین اتفاق تلخی بیافتد و قلب ما به درد نیاید. می‌خواهم از صمیم قلب با تمام داغداران وقایع اخیر همدردی کنم تفکیک هم نمی‌کنم.

وی تصریح کرد: هر واقعه تلخی که رخ داده مایه تأسف و تاثر است، اما بیش از این چه کاری از آدم بر می‌آید من خیلی فکر کردم، اما ادامه راه و زنده نگه داشتن آن عزیزان تنها چاره ماست.

این بازیگر گفت: حضور در جشنواره فجر آن هم در بخش خارج از مسابقه برای من امتیاز ویژه‌ای ندارد. چهار سال است اصلا در جشنواره نبوده‌ام. دینی به این جشنواره ندارم که از آن دفاع کنم. من از چیز دیگری دفاع کردم؛ از وحدت بین مردم و از جدا نکردن طیف‌های مختلف دفاع می‌کنم.

وی ادامه داد هر چقدر تلاش می‌شود تفرقه بیفتد، سعی می‌کنم از آن جلوگیری کنم.

این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: من برنمی‌تابم و نمی‌توانم ساکت بشینم که یک استاد پیشکسوت سینما که هر سال برخورد ناراحت‌کننده با آثارش شده است، امسال فیلمی می‌سازد که می‌داند نسبت به آن هم واکنش منفی نشان خواهند داد و برای همین روغن ریخته را نذر امامزاده می‌کند و سنگ بنایی می‌گذارد که نتیجه آن جز تفرقه‌افکنی نیست و بقیه را در آمپاس اخلاقی می‌گذارد. این عین بی‌انصافی است. چرا یک نفر باید آنقدر آدم خودخواهی باشد که ملاحظه هیچ کس را نکند.

وی افزود: اینکه به من می‌گویند به خاطر حمایتت از جشنواره فجر به شما امتیاز ویژه داده شده است تا فیلمت در خارج از مسابقه اکران شود می‌گویم خیر اینطور نیست ما آدم‌های مدنی هستیم سعی می‌کنیم از حقوق قانونی خود دفاع کنیم.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفت: ما طبق قانون، فیلم را آوردیم و فیلم‌های دیگر هم می‌توانستند درخواست حضور کنند این جلسه هم به درخواست من بود، چراکه ظرف چند وقت گذشته یک طرفه حرف خورده‌ام. اگر قرار است یک بار از خودم دفاع کنم بهتر است این جا باشد. ضرر را با ضرر جبران نمی‌کنم.

آقای حسینی با تسلیت به خانواده‌های سقوط هواپیمای اوکراینی افزود: اگر ۱۷۶ عزیز را در سانحه از دست دادیم و این اتفاق وحشتناک رخ داده است، اینکه این موضوع را سر یک سری نخبه دیگر خالی کنیم، شد راه حل؟! من همیشه به خاطر احترام به مخاطب با همکارانم درگیر شده‌ام که هر مزخرفی را به عنوان فیلم نسازید و تحویل مخاطب ندهید.

وی ادامه داد:من حرفم را زده‌ام. از همان ابتدا خط فکری من مشخص بوده است. من سال‌هاست این حرف‌ها را زده ام، اما ما که دم از دموکراسی می‌زنیم نمی‌توانیم حرفمان را راحت بزنیم. این دیگر مشکل من نیست مشکل جامعه است.

این بازیگر گفت: آدم باید برای رضای خدا حرف بزند، نه کس دیگر. باز هم رویکردمان را ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد برای آقای روحانی نامه‌ای مبنی بر رفع ممنوعیت بهروز وثوقی نوشتم. حیف که نمی‌شود بشنویم چگونه او در این سال‌ها تجربه اندوخته است و در این چهل سال چه سیری را طی کرده است که در نامه آخر هنوز از ایمان قلبی خودش به خدا حرف می‌زند. در همه جای دنیا خدا حضور دارد و مختص به ما نیست.

این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: جشنواره فرصتی بود که امیدوار بودم در آن از وی صحبت شود. البته اولویت دوم من بهروز وثوقی بود و اولویت اول من دیده شدن فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی اصل» بود. می‌دانم خیلی‌ها فیلم را می‌بینند چرا که پیام ان فیلم روشن است. اما فیلم در زمان خود اکران نشد و تاثیر خود را از دست داد. در حالی که می‌توانست دوباره شنیده شود.

وی ادامه داد من به عنوان یک هنرمند مخاطب را انتخاب نکردم که بگویم اگر مربوط به فلان قشر هستید، مخاطب من نباشید. ما که نمی‌توانیم حق بودن را از دیگران بگیریم. راه همان پذیرش این است که عزت و ذلت دست خداست.

شهاب حسینی با اشاره به بازتاب‌های مجازی نامه‌نگاری‌های اخیرش گفت: چیزی که من را ناراحت و نگران کرد، پیام‌هایی بود که قابل بازپخش و خواندن نیست و این غم‌انگیزترین قسمت ماجراست که مردمی نتوانند حرف دیگران را تحمل کنند.

وی افزود: دو نامه نوشتم که تمام تلاشم را کردم باحفظ ادب باشد، و جواب آن‌ها فحش نبود.

اقای حسینی درباره فیلم شین گفت: «شین» یکی از فیلم‌هایی است که در کارنامه خودم به‌عنوان تهیه‌کننده ثبت کردم. من دوست دارم با فیلمسازان جوان کار کنم.

وی ادامه داد:جشنواره فجر سقف آرزو‌های من نیست، کار‌هایی که در آن سوی مرز‌ها انجام می‌دهم خدمتی به فرهنگ کشورمان است.

این بازیگر افزود: اگر هنرمندیم و ادعا داریم صدای مردم باشیم و هزینه‌ها را کم کنیم. قهر کردن راه چاره نیست.

وی خطاب به تحریم کنندگان جشنواره گفت: نمی‌خواهید بیایید، نیایید. با نیامدن شما چه می‌شود، من نوعی بمیرم دنیا آخ نمی‌گوید.

این بازیگر ادامه داد: مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور حل نمی‌شود، مشکل را در درون خودمان باید حل کنیم. هیچ‌کس خارج از کشور نمی‌آید مشکلات ما را حل کند.

آقای حسینی در ادامه درباره حضور پررنگ ادمین‌های فن‌پیج‌هایش در صفحات مجازی در پردیس سینمایی ملت برای گرفتن عکس یادگاری و توهین‌آمیز بودن این حرکت برای اصحاب رسانه گفت: من در جریان این موضوع نیستم. من خودم هم دعوت شدم و به اینجا آمدم. واقعا در جریان نیستم.

این بازیگر درباره انصرافش در زمان دبیری آقای محمد حیدری از حضور در جشنواره و حضورش در این دوره هم افزود: جریان دعوت از بهروز وثوقی صرفاً فرصتی بود که امیدوار بودم بتوانیم از آن استفاده کنیم که نشد.

وی ادامه داد: «شین» فیلمی در ژانر وحشت نیست، حقیقتی که در فیلمنامه نهان است برایم مهمتر است. کوروش آهاری و میثم کزازی همدیگر را ندیده‌اند که فیلمشان شبیه هم باشد.

این بازیگر درباره انتخاب غزال نظر برای نقش اصلی این فیلم هم گفت: من ایشان را از سال‌ها پیش می‌شناختم. می‌دانستم علاوه بر استعداد، شأن و شخصیتی دارد و خوب است در سینما عده‌ای اینطور باشند. از همکاری با ایشان رضایت دارم و امیدوارم ادامه پیدا کند.

آقای شهاب حسینی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اعتقادات مذهبی او و کیفیت حضورش در رویداد‌های سینمایی جهان گفت: ایمان با مذهب فرق می‌کند ایمان منش و مذهب روش است. در جشنواره کن نمی‌شود درباره امام زمان (عج) صحبت کرد. این چه سفسطه‌ای است؟ آن‌ها درکی از آن موضوع ندارند. در کن من پیش زمینه‌ای درباره اتفاقات نداشتم. از اینکه همکاران می‌دانستند و به من نگفتند گله‌مند هستم. چیز‌هایی است که در زندگی خصوصی از دل آدم می‌گذرد من آمدم و در سرزمین خودم و آن حرف‌ها را گفتم. این‌ها به فرانسه چه ربطی دارد؟ اگر آنجا می‌گفتم چه بازتابی داشت؟

وی ادامه داد: من در دل خودم گفتم همزمان با نیمه شعبان در زندگی من معجزه‌ای رخ داد، آنجا حرف نزدم، چون در آنجا اعتقادی وجود نداشت، ولی در مملکت خودم صحبت کردم و می‌کنم و اینطور برخورد می‌شود! اسلام محصول پنجاه سال پیش نیست، حاصل هزاران سال است. من به اعتقاداتم می‌بالم، ولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

حسینی درباره تغییر تهیه‌کننده فیلم «شین» هم گفت: در ابتدا قرار بود با تقی علیقلی‌زاده کنار هم بشینیم و با هم فیلم را بسازیم. آن موقع وزارت ارشاد و رانت‌ها شامل حال من نمی‌شد اجازه دریافت پروانه نداشتم. آقای علیقلی‌زاده در کانادا هستند و شاید وقتش را نداشتند، پروژه را مدیریت کنند و در این عدم مدیریت مشکلات زیادی برایمان ایجاد شد.

این بازیگر افزود: من وظیفه‌ام را انجام دادم تا در حضور پیشکسوتان حفظ آبرو کنیم. البته از آقای علیقلی‌زاده کمک خواستیم در واقع این مسئولیت را پذیرفتم تا مشکلات را به حداقل برسانم تا دینی بر گردنم نباشد.

در ادامه این نشست خانم غزال نظر بازیگر فیلم سینمایی «شین» گفت: برای من حضور در این فیلم که این تعداد از عزیزان پیشکسوت در آن حضور دارند، سعادتی بود.

وی افزود: سعی می‌کنم همیشه به عنوان یک مخاطب فیلم‌هایم را ببینم. همانطور که گفتم کاری که به روابط انسانی برمی‌گردد و آن را بررسی می‌کند برایم جذابیت دارد اینکه انسان‌ها از کنار هم راحت نگذرند کار ارزشمندی است تمام تلاشم را کردم از پس نقشم بر بیایم به طور کلی احساس خوبی نسبت به فیلمم داشتم.

آقای هوشنگ توکلی بازیگر با اشاره به صحبت‌های شهاب حسینی گفت: به چهل و یک سال از انقلاب رفتیم و بالا و پایین را تجربه کردیم. سه نسل عوض شد و وارد نسل چهارم می‌شویم شاید این نسل بی‌نظیرترین هستند، چون تجربه‌ها در سلول‌های این بچه‌ها رفت.

وی افزود: ضرباتی که بچه‌های ما در دهه شصت خوردند، الان پس می‌دهند. اساساً تا سال ۶۲ نمی‌گذاشتیم سانسور وارد حوزه هنر شود. ما بهترین هنرمندان‌مان را طی این سال‌ها از دست دادیم.

آقای توکلی ادامه داد: نخبه‌های ما در ایران هستند و با بقیه رشد کردند و خون دل خوردند و امروز پر از تجربه و امید هستند.

وی گفت: ممیز‌هایی که از سال ۶۲ تا الان بودند بی‌سوادترین و نامحترم بودند که مانع شدند. در این سال‌ها یک جنگ دایمی بین نیرو‌های اجرایی و مدیریتی بود و حاصلش را من می‌بینم و می‌گویم بهترین سرمایه‌ها را داریم و امیدوارم سانسور از این حوزه حذف شود ما با اکثر صحبت‌های شهاب موافق هستم.

آقای میثم کزازی کارگردان شین در این نشست گفت: من معتقد به ژانر نیستم که متعلق به ژانر وحشت باشد. سعی کردیم درام در بستر ترس باشد و گرنه با امکانات امروز، این انتخاب از ابتدا اشتباه می‌توانست باشد.

وی افزود: یک زیرمتن کلی داشت که پوسته با مغز کار دو حالت متفاوت داشت در بطن کار می‌گوییم ظلم در جهان است و همیشه فرصت برای جبران مافات نیست. اصلاً در سکانس اول فیلم تمام شده است.

کارگردان شین ادامه داد: تمام هدفمان این بود که بگوییم همیشه فرصت برای جبران نیست، خواستیم فضای فیلم متفاوت از خیانت و مثلث عشقی و... باشد ای‌کاش ژانر‌های وحشت و... بیاید و تنوع داشته باشیم. سخت است جوانی که فیلم اول را می‌سازد وقتی کمدی خوب می‌فروشد ریسک کنیم و به سمت جا‌هایی برویم که نمونه موفقی نداشته است.

آقای شهاب حسینی همچنین در پاسخ به سوالی درباره کم بودن نقشش در فیلم گفت: نقش کم وجود ندارد، بلکه بازیگر کوچک وجود دارد. من نقش را وجب نمی‌زنم. ضمن اینکه دوست داشتم در این فیلم امضای کوچکی داشته باشم.

وی افزود: ما به تدوین نهایی رسیده بودیم، ولی نقد من بر کزازی است که در زمانی که من در ایران نبودم تدوین مجددی کرد و نقش‌ها ابترتر شد.

این بازیگر درباره نمایش عمومی فیلم گفت: خدا را شکر فیلم ما در بخش مسابقه نیست و در اولویت اکران قرار نمی‌گیرد، ولی این نمایش می‌تواند فرصتی برای ما به وجود بیاورد. ما جشنواره‌های خارج از کشور را هم در نظر گرفتیم و اگر پخش کننده خوبی پیدا کنیم بسیار عالی می‌شود.

آتش تقی‌پور بازیگر سینما هم در این نشست گفت: همه ما به اندازه تعهداتی که داریم مقصریم. چقدر ما کار فرهنگی کردیم و می‌کنیم که انتظار فحش ندادن و ناسزا نگفتن را داشته باشیم؟ باید از خودمان سوال کنیم؟ شاید اگر در زمان مناسب صحبت می‌کردیم اینطور نمی‌شد. وی افزود گاهی احساس می‌کنم انسان نیستم و حیوانم گاهی آدم تبدیل به حیوان می‌شود. آیا ما تبدیل به حیوان شده‌ایم که به هم می‌تازیم؟ آن پیشکسوتی که از آن نام می‌برید تفکرش عوض نمی‌شود. خیلی از ما‌ها اینطوریم، چون با این تفکر بزرگ شده‌ایم.

وی ادامه داد: به نظرم فیلم کزازی ژانر وحشت نیست، بلکه فیلمی مبنی بر کشف راز است این خانه کهنه سمبل گذشته ماست، که چه شده است؟ موسیقی این فیلم به خوبی دیده می‌شود و گویا کمبود‌های دراماتیک فیلم را جبران کرده است.

آقای کزازی کارگردان فیلم «شین» هم در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: با چندین بازیگر برای نقش اول صحبت شده بود. آن‌ها در ابتدای پیشنهاد قبول می‌کردنداما در جایی دیدم که کاراکتری که در ایران نبوده است و به ایران می‌آید بهتر است بک‌گراندی از او نداشته باشیم و از این نظر انتخاب خانم نظر به ما کمک کرد.

وی ادامه داد من جوان همین ممکلت هستم در اینجا فیلم زیاد می‌بینم و می‌دانم جوان‌های ما فیلم‌های روز دنیا را می‌بینند. موزیک‌هایی را گوش می‌کنیم که صاحبان کمپانی‌ها تعجب می‌کنند جوانان ما باهوش هستند من به روز این‌ها را دنبال می‌کنم.

وی گفت: قصه اقتضایی دارد ابزار قصه این را بر می‌انگیزد که فضا می‌تواند با چاشنی ترس جلو برود. همه این موضوعات این کد را داد که بهتر است فیلم چاشنی ترس داشته باشد، وگرنه تصمیم نداشتم فیلم ترسناک بسازم.کلمات کلیدی


captcha