بالغ بر 1200 مرکز خرید تضمینی گندم درسال جاری صورت خواهد گرفت/کاهش زمان پرداخت پول گندم کشاورزان/تصمیمی برای افزایش قیمت نان در سال 99 اتخاذ نشده
تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: 07:13:18


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/7bf59575e03941ad1ea59db4b3714ee6.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 47340 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ۲۰:۳۶                 کشاورزی و امور دام

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

بالغ بر 1200 مرکز خرید تضمینی گندم درسال جاری صورت خواهد گرفت/کاهش زمان پرداخت پول گندم کشاورزان/تصمیمی برای افزایش قیمت نان در سال 99 اتخاذ نشده


ایرانیان_ یزدان سیف گفت:در سال جاری بالغ بر 1200 مرکز خرید تضمینی در کشور صورت خواهد گرفت که در حال حاضر در 7 استان گرمسیر کشور شامل استان‌های ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و کرمان دایرخواهد شد.


 بالغ بر 1200 مرکز خرید تضمینی گندم درسال جاری صورت خواهد گرفت/کاهش زمان پرداخت پول گندم کشاورزان/تصمیمی برای افزایش قیمت نان در سال 99 اتخاذ نشده

به گزارش شبکه خبری ایرانیان،نشست خبری یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با خبرنگاران بصورت مجازی و با ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

یزدان سیف مدیرعامل شرکت تخصصی بازرگانی دولتی ایران، در ابتدای این نشست با اشاره به تمهیدات لازم برای خرید تضمینی گندم در سال 99 اظهار داشت: در سال جاری بالغ بر 1200 مرکز خرید تضمینی در کشور صورت خواهد گرفت که در حال حاضر در 7 استان گرمسیر کشور شامل استان‌های ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و کرمان این مراکز دایر خواهد شد.

وی فزود: نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تصمیم دولت 2500 تومان تعیین شده که این نرخ نسبت به سال گذشته 47 درصد رشد داشته است.

سیف اظهار داشت‌: برای خرید تضمینی گندم بیش از 28 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که بر این اساس 12 هزار و 100 میلیارد تومان آن از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها و 11 هزار میلیارد تومان آن از محل اعتبارات بانک مرکزی و شبکه بانکی و بقیه از محل اعتبارات شرکت بازرگانی دولتی تامین خواهد شد.ضمن اینکه باید توجه داشت که نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵۰ تومان بود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در سال 97 متوسط انتظار گندم کاران برای دریافت پول خود بابت فروش تضمینی گندم از دولت 29 روز بود که در سال 98 به 12 روز کاهش یافت و امیدواریم این معطلی امسال کمتر شود.

سیف بیان داشت:‌در سال 98 حدود 7 میلیون و761 هزار تن گندم در قالب یک میلیون و 239 هزار و 214 محموله از کشاورزان خریداری شد که متوسط وزن تحمیلی هر کشاورز 17 تن برآورد شد و با افزایش میانگین دریافتی نسبت قبل درآمد متوسط هر کشاورز نزدیک به 30 میلیون تومان در سال 98 بود .

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا از استانداران سراسر کشور خواسته‌ایم تا پروتکل‌های بهداشتی مراکز خرید را تدوین کنند تا در شرایط خرید تضمینی مشکلی برای سلامتی فردی به وجود نیاید.

سیف در ادامه به خرید تضمینی دانه‌های روغنی نیز اشاره کرد و گفت: سال 98 حدود 431 هزار تن دانه کلزا خریداری شد که نسبت به سال قبل 12 درصد افزایش تولید داشت، برای امسال پیش‌بینی می‌شود بالغ بر 500 هزار تن دانه روغنی خریداری شود که مصوبات و مقدمات خرید آن انجام شده است.

وی افزود:‌ در این حوزه قریب 2200 میلیارد تومان دولت منابع برای خرید دانه‌های روغنی فراهم کرده تا با حمایت خود در این بخش بتوانیم جهش تولید را برای تولید کنندگان بخش کشاورزی رقم بزنیم. ضمن اینکه در این حوزه حدود 326 مرکز خرید در سراسر کشور وجود دارد که در حال حاضر 110 مرکز خرید آن فعال است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولت ایران در مورد واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور در شرایطی که ویروس کرونا بیش از 200 کشور جهان را در بر گرفته است،‌گفت: متاسفانه اخبار و مطالبی در رسانه‌ها مطرح می‌شود که موجبات نگرانی برای تامین کالاهای اساسی فراهم می‌کند. در حالی که تولید و لجستیک قابلیت توقف ندارد و این دو مقوله در جریان است.

سیف افزود:‌ البته ممکن است در برخی کشورها برای تدوین پروتکل‌های بهداشتی به صورت موقت تعطیلی در بخش تولید یا سایر بخش‌ها اعلام شود، اما این موضوعات کوتاه مدت و میان مدت خواهد بود و با وضع پروتکل‌های بهداشتی قطعا روند تولید و جابجایی کالا و انتقال آن هم ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه عملا قابل تصور نیست که عرضه و تجارت گندم و کالاهای اساسی قطع شود، گفت: در حال حاضر ما در حال بارگیری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از سه کشور هستیم که این کالاها تا چند هفته دیگر به کشور وارد خواهد شد. بنابراین مشکلی برای تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولت ایران با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا منجر به شوک تقاضا به خصوص تقاضا برای مواد غذایی شد، گفت: این امر منجر به افزایش قیمت مواد غذایی در برخی کشورها شده به خصوص قیمت روغن به صورت افسار گسیخته افزایش یافته اما همانطور که کشور چین ظرف یک و نیم تا دو ماه ویروس کرونا وضعیت خود را کنترل کرد، پیش‌بینی می‌شود که در اغلب کشورها بتوانند این کنترل را انجام دهند و به یک سطح ایمنی برسند.

سیف افزود: قطعا شوک وارد شده بر بخش عرضه و تقاضا کوتاه مدت است و ما نگرانی نسبت به تامین کالاهای اساسی نداریم، ضمن اینکه بر اساس پیش‌بینی‌هایی که پس از بروز شیوع ویروس کرونا در کشور چین انجام دادیم، خریدهایی در حوزه تامین کالاهای اساسی انجام شد و بخشی از آن هم اکنون وارد کشور شده و ذخایر کافی در این بخش وجود دارد.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه بیان داشت: پیش بینی می‌شود در سال جاری حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شود ضمن اینکه هنوز تصمیم قطعی برای خرید گندم توسط بخش خصوصی ابلاغ نشده و امیدوارم دولت طی هفته جاری این موضوع  را تعیین تکلیف کند.

وی در مورد تامین ارز کالاهای اساسی و قیمت آن گفت: اگر قرار بود در قیمت ارز کالاهای اساسی تغییری ایجاد شود اعلام می‌شد بنابراین فکر می‌کنم قیمت ارز کالاهای اساسی تغییری نداشته باشد.

معاون وزیر صنعت همچنین به اصلاح الک خرید گندم اشاره کرد و گفت: الک خرید گندم به الک استاندارد بین المللی ۲ در ۲ تغییر یافته و هماهنگی لازم برای تامین و توزیع این الک در مراکز خرید انجام شده است.

سیف اظهار داشت: قیمت گندم برای مصارف نان کشور تغییری نیافته است و دولت مبلغی حدود ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه گندم و آرد و نان در سال ۹۹ در نظر گرفته است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران  به توییت نوبخت درباره قیمت گندم نیز اشاره کرد وگفت :براساس آن توییت برداشت آن است که قیمت گندم مصرفی در سال ۹۹ افزایش نمی یابد و قیمت نان هم در هر استان هم به استانداران محول شده است. البته تا امروز هیچ گونه تصمیمی برای افزایش قیمت نان در سال 99 اتخاذ نشده است و همان افزایش 10 درصد در سال گذشته اعمال می‌شود.

وی ادامه داد:  در سال جاری در استان مازندران، افزایش قیمت نان اعمال شد زیرا این استان افزایش قیمت نان در سال 98 را اجرا نکرده بود اما با دستور دولت این افزایش قیمت نیز متوقف شد .

سیف در خصوص ارزیابی کیفیت نان کشور عنوان کرد: بر اساس بررسی انجام شده بر روی 9 هزار و 400 نمونه نان سنتی به این نتیجه دست یافتیم که دامنه کیفیت نان خوب است و این دامنه در اسفند ماه سال 98، 78 ارزیابی شده که نشان می‌دهد که نسبت به ماه گذشته ارتقاء کیفیت داشته است.

معاون وزیر صنعت از استقرار سامانه خرید آرد برای نانوایان آزاد پز و همچنین پروژه استقرار حمل آنلاین آرد نانوایی‌ها در جهت کنترل و نظارت بر کامیون‌های حمل آرد نان خبر داد وگفت: پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا سه ماه آتی به بهره‌برداری برسد.

سیف  از سامانه دیگری در جهت ارتقاء ظرفیت بخش حمل و نقل سیستم گندم و آرد و نان خبر داد وگفت: در این پروژه پرداخت آنلاین کرایه حمل بار به رانندگان کامیون‌ها پیش‌بینی شده و ظرف سه ماه آینده پروژه هم محقق خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در حوزه تامین وتوزیع کالاهای اساسی سال 98 سال بی‌نظیری برای شرکت بازرگانی دولتی محسوب می‌شود زیرا در این سال اقدامات خوبی در حوزه واردات برای جبران تسریع کالاهای اساسی انجام شد.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت: در سال 98 به میزان 10 میلیون و 674 هزار تن گندم برای تولید نان، آرد و سایر محصولات و مشتقات توزیع شد که نسبت به سال 97 حدود 800 هزار تن کاهش داشت و این امر ناشی از اختیار خرید گندم توسط کارخانجات بود که به همین میزان کارخانجات از کشاورزان گندم خریداری کردند و بر این اساس برآورد می‌شود  صد در صد نیاز گندم سال گذشته از محل تولیدات داخلی تامین می‌شد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نانوایی‌های سنگک مجاز به استفاده از آرد تافتون و بربری برای پخت نان هستند، گفت: تا پایان سال گذشته نانوایان سنگک این مجوز را داشتند که برای روشن شدن رنگ نان از آردهای دیگر استفاده کنند اما بر اساس تصمیم شورای ساماندهی گندم و آرد از ابتدای سال جاری امکان خرید سایر آردها وجود ندارد و در سامانه بانک سپه که از طریق آن نانوایان خرید نان را انجام می‌دهند فقط آردهایی با درصد مشخص سبوس گیری قابل خریداری است.

سیف همچنین در مورد واردات برنج اظهار داشت: تا نیمه آذر سال 98 حدود 610 هزار تن برنج توسط بخش خصوصی به کشور وارد شده است. این در حالی است که واردات برنج کشور در سال گذشته حدود یک میلیون و 600 هزار تن بوده است که حدود یک سوم از این مقدار در سه ماهه آخر سال وارد کشور شده است.

وی گفت: بانک مرکزی و دولت ارز مورد نیاز واردات برنج را تامین کرده و برنج مورد نیاز کشور بر اساس میانگین مصرف ماهانه به کشور وارد شده و باید در انبارهای بخش خصوصی وجود داشته باشد و هیچ توجیهی در حوزه کمبود برنج توسط بخش خصوصی پذیرفتنی نیست. ضمن اینکه تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت آن انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: 69 هزار تن برنج برای تنظیم بازار ایام پایانی سال در کشور توزیع شد و برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان توزیع این کالا از یک هفته قبل از ماه رمضان آغاز می‌شود.

سیف در ادامه در خصوص تامین کالاهای اساسی مورد نیاز برای تنظیم بازار ماه رمضان بیان داشت: بر اساس اقدامات انجام شده 30 هزار تن برنج، 30 هزار تن شکر، و 30 هزار تن روغن برای تنظیم بازار ماه رمضان در نظر گرفته شده است.

وی همچنین در مورد رعایت بهداشت نانوایی‌ها و نظارت بر آن با توجه به شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: پروتکل‌های بهداشتی توسط اتحادیه و استانداران به نانوایی‌ها ابلاغ شده و نانوایی‌ها ملزم به رعایت این پروتکل‌ها هستند و در صورت تخلف واحد متخلف پلمپ خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در آخرین گزارشی که از لرستان به دستم رسیده است 11 واحد متخلف نانوایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان شیوع ویروس کرونا پلمپ شده است.

سیف اظهار داشت: در جلسه شورای گندم و آرد تصمیمات جدیدی اتخاذ شده چنانچه اگر واحد نانوایی پروتکل‌های بهداشتی را در زمان شیوع ویروس کرونا رعایت نکنند نه تنها واحد مذکور پلمپ خواهد شد بلکه سهمیه آرد آنها قطع و در اختیار نانوایی‌های صنعتی قرار می‌گیرد.

سیف  گفت:‌در حوزه برنج سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران به میزان 230 هزار تن برنج در ایام پر مصرف سال توزیع کرد که نسبت به سال قبل آن 53 درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: برای تامین و کنترل بازار روغن کشور در سال 98 به میزان 540 هزار تن روغن توسط شرکت بازرگانی دولتی به بازار عرضه شد که این میزان نسبت به سال 97، 85 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین از واردات یک میلیون و480 هزار تن شکر با ارز 4200 تومانی در سال گذشته خبر داد و گفت: از این میزان حدود 640 هزار تن شکر توسط بخش خصوصی و با همان ارز 4200 تومانی به کشور وارد شده است.

سیف با تاکید بر اینکه در زمینه ذخایر کالاهای اساسی هیچ نگرانی وجود ندارد، گفت: بر اساس اقدامات انجام شده تا ماه‌های آینده انبارها مملو از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است.

وی اظهار داشت: 450 هزار تن کالای اساسی از بندر چابهار وارد کشور شده ضمن اینکه در حال اتمام و انجام پروژه‌های مختلف از جمله اتمام پروژه‌های عمرانی در این بندر هستیم.کلمات کلیدی


captcha