تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 18:22:54


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 48686 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ ۱۲:۵۹                 بهداشت ،درمان و سلامت

در یک شرکت دانش بنیان؛

تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب


ایرانیان_یک شرکت دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب است که تا پایان شهریور وارد بازار می شود.


تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری, آقای دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکی از شرکت های دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب در کشور است که بنابر اعلام آنها تا پایان شهریور کارهای مربوط به مطالعه بالینی این واکسن انجام و با دریافت مجوز وارد بازار می شود.
قانعی افزود: اکنون کمبود شدیدی در خصوص واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد اما قرار است این واکسن با همت سازمان غذا و دارو که به روش نوترکیب تولید شده است، به بازار عرضه شود.
وی درباره تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور و ورود آن به بازار داخلی گفت: اکنون در دنیا دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می شود که یکی از طریق تخم مرغ SPF و دیگری به طریق نوترکیب تولید می شود؛ واکسن آنفلوآنزایی که سال ها در کشور ما و سایر کشورها استفاده می شود، واکسن تخم مرغی است اما واکسن نوترکیب واکسنی نیست که مردم آن را مانند واکسن موجود تهیه و استفاده کرده باشند. به جز تعداد معدودی کشور که روی فناوری آن کار کرده اند، مابقی کشورها این نو واکسن را ندارند.
آقای دکتر قانعی گفت: تخم مرغ SPF ماده اولیه و زیرساخت تولید بیشتر واکسن ها و وسیله ای برای تکثیر سلول در فعالیت های آزمایشگاهی و پژوهشی است که در تولید انواع واکسن ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است. این تخم مرغ ها یکی از بهترین محیط ها برای کشت برخی ویروس هایی هستند که می توان با تولید آنها بسیاری از واکسن ها و بویژه واکسن طیور را تولید کرد.
وی ادامه داد: کاربرد این تخم مرغ ها در تولید واکسن های طیور و بعضی واکسن های انسانی، تهیه کشت سلولی پرایمری و لاین، جداسازی و تشخیص عوامل عفونی، تهیه جوجه SPF در مطالعات تجربی به عنوان جوجه های حساس در تشخیص و جداسازی عفونت های ناشناخته ویروسی و تهیه جوجه spf در کنترل کیفی واکسن ها است.
رییس کمیته علمی ستاد مقابله و مدیریت ویروس کرونا افزود: در ایران کارهای مربوط به تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انجام شده است و زمانی می توانیم بگوییم که این واکسن تولید شده که در بازار باشد. وقتی می گوییم کار تولید پیشرفته یعنی بیش از ۷۰ درصد کار انجام شده و پیشرفت داشته است.

*تفاوتی در اثرگذاری واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی و نوترکیب وجود ندارد
آقای دکتر قانعی در خصوص تفاوت در اثرگذاری این واکسن ها توضیح داد: تفاوتی در اثرگذاری این واکسن ها وجود ندارد و تفاوت آنها در این است که در واکسن تخم مرغی باید تخم مرغ اس پی اف را از خارج تهیه کنیم و با توجه به اینکه کشور تحریم است، این مسأله نمی گذاشت تولید این نوع واکسن در کشور شکل بگیرد. این واکسن جدید نیاز به تخم مرغ ندارد؛ بنابراین تولید آن بسیار برای ما در داخل کشور راحت تر بوده و از فناوری بالاتری برخوردار است.
آقای دکتر قانعی در خصوص تولید تخم مرغ اس پی اف در کشور افزود: قراردادی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انستیتو رازی در سال های گذشته منعقد شد و حمایت مالی برای تولید تخم مرغ اس پی اف صورت گرفت، اما آنچه وجود دارد ما به اندازه نیازمان برای تولید واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی، تخم مرغ اس پی اف در کشور نداریم؛ بنابراین تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب برای رفع نیاز کشور برای ما راحت تر است.کلمات کلیدی


captcha