سازمان های بین المللی نسبت به فجایع انسانی در فلسطین و لبنان دم بر نمی آورند/ امروز چپاولگران آمریکایی و صهیونستی قوانین حقوق بشری را در جهان وضع می کنند!/ معترضان آمریکایی خواستار تغییر در ارزش های اجتماعی اند
تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 13:57:10


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 49588 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۷:۲۴                 سیاسی

در نشست «حقوق بشر- بازیچه آمریکا و اسراییل» مطرح شد؛

سازمان های بین المللی نسبت به فجایع انسانی در فلسطین و لبنان دم بر نمی آورند/ امروز چپاولگران آمریکایی و صهیونستی قوانین حقوق بشری را در جهان وضع می کنند!/ معترضان آمریکایی خواستار تغییر در ارزش های اجتماعی اند


ایرانیان_نشست «حقوق بشر-بازیچه آمریکا و اسراییل» با محور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا و اراضی اشغالی و جنایات این دو رژیم در جهان سه شنبه 3 تیرماه در فرهنگسرای سرو برگزار گردید.


سازمان های بین المللی نسبت به فجایع انسانی در فلسطین و لبنان دم بر نمی آورند/ امروز چپاولگران آمریکایی و صهیونستی قوانین حقوق بشری را در جهان وضع می کنند!/ معترضان آمریکایی خواستار تغییر در ارزش های اجتماعی اند

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ؛به نقل از مدیریت روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 و فرهنگسرای سرو، نشست «حقوق بشر- بازیچه آمریکا و اسراییل» با محور بررسی  وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمیریکا و اراضی اشغالی و جنایات این دو رژیم در جهان با حضور دکتر "حسین رویوران" کارشناس مسائل غرب آسیا و رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، دکتر "خالد القدومی" نماینده جنبش مقاومتی حماس در تهران و "احمدرضا روح الله زاد" عضو هیات امنای اتحادیه مبارزه با اشغالگری و "احمد سروش نژاد" کارشناس مسائل سیاسی و دیگر فعالان حوزه مقاومت و فلسطین آغاز شد.

در ابتدای این نشست حسین رویوران کارشناس مسایل غرب آسیا با پرداخت به حقوق بشر در آمریکا گفت: تعریف حقوق بشر در ابتدا از شرق آغاز شد به عنوان مثال در منشور کوروش و بابل می توانیم به خوبی به ماهیت این موضوع پی ببریم.

البته با پدیدار شدن دین اسلام در جهان این واقعیت شکل جدیدی به خود گرفت. اسلام میان کفر ورزیدن و یا توحید گرایی میان انسان ها اختیار قرار داده و این خود نمونه ای از رعایت حقوق بشر در دین مبین اسلام است که در نص قرآن کریم هم به خوبی بدان اشاره شده است. رساله امام سجاد نیز به حقوق اعضای خانواده در قبال یکدیگر  می پردازد تعریف می کند که آنان چه معیارهایی را بایستی در مقابل هم رعایت کنند.

وی در ادامه افزود: نسبت دادن حقوق بشر به غرب کار درستی نیست. به طور قطع شرق بیش از غرب در ابعاد فرهنگی و دینی حقوق بشر نقش داشته است. در جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ فاجعه انسانی رخ داد بیش از ۵۵ ملیون انسان کشته شد و به همین دلیل طی مدت کوتاهی پس از پایان

مقدمه بسیار ویژه ای در منشور سازمان ملل وجود دارد، در این مقدمه چند مورد مطرح می شود؛ یکی از آن ها مقاومت مشروع و حقوق بشر دوستانه است، در ۱۰ سپتامبر ۱۹۴۸ اعلامیه حقوق بشردوستانه در مجمع عمومی سازمان ملل پذیرفته شد. این قطعنامه مبنی بر رعایت حقوق بشر در زمان جنگ است یعنی اینکه یک کشور اشغالگر در اراضی اشغالی چه حقوقی را بایستی رعایت کند به طور مثال نباید ساختار جمعیتی و قومی آن مناطق را تغییر داده و یا منابع طبیعی آن مناطق را غارت کند و همچنین غیرنظامی ها نیز نبایستی کشته شوند که البته همه این موارد در اراضی اشغالی فلسطینی رعایت نمی شود و می بینید که سال ها است اسراییلی ها در حال جنگ با فلسطینی ها هستند.

در پروتکل الحاقی کنوانسیون ژنو که در سال ۱۹۴۸ به ثبت رسید می بینیم که همین موارد ذکر می شود و در آن تاکید شده که علاوه بر رعایت حقوق غیر نظامیان بایستی حقوق محیط زیست نیز حفظ شود و علاوه براین از بکار گیری سلاح های غیر متعارف جنگی نظیر بمب های هیدروژنی جلوگیری شود.

اما نکته قابل توجه تر آن است که هر بار که این موارد در محافل حقوقی رسمی جهان به تصویب رسید آمریکا خود را از آن ها جدا و استثنا دانست و به تبع آن اسراییل را نیز که یار دیرینه آن است با خود همراه کرد.

در پی همین موضوعات و ارتکاب جنایات جنگی مختلف در جهان دادگاهی پدید آمد به نام ICC (دادگاه کیفری بین المللی) که وظیفه آن این شد که جنایت ها را پیگیری کند به طور مثال در رواندا فجابع بزرگی رخ داد که این دادگاه آن ها را پیگیری کرد. همینطور در روستای قانا در لبنان نیز صهیونیست ها موشک های عجیبی را شلیک کردند و آنجا را با خاک یکسان کردند در غزه نیز همینطوز اما عجیب تر از همه آن این است که تمامی این اتفاقات از سوی محافل قانونی جهان نادیده گرفته شد.

در ادامه نشست دکتر خالد القدومی نماینده نبش حماس در تهران تصریح کرد: همانگونه که حضرت آیت الله خامنه ای گفته اند هر کسی می تواند از حقوق بشر صحبت کنند اما آمریکایی ها و صهیونیست ها نمی توانند ادعایی داشته باشند اینان بیشترین میزان جنایت را در سطح جهان داشته اند.

در قطعنامه تقسیم فلسطین در سال ۱۹۴۷ بخش اعظمی از خاک فلسطینی ها در دست اسراییلی افتاد مردم ۵۳۰ شهر و روستای فلسطینی از دیار خود آواره شدند و از حقو بودن در موطن خویش که از مهم ترین بنود منشور سازمان ملل است محروم شده اند.

رژیم نژادپرست اسراییلی که خود با پایمال نمودن حقوق فلسطینی ها پای در عرصه وجود گذاشته است عضو سازمان ملل است و این مضحک است. امروز ۲۳ ژوین شاهد برگزاری نشست واگذاری سازمان آنروا به شرکت های خصوصی هستیم و این در حالی است که این سازمان به دستور و حمایت سازمان ملل بوجود آمده بود. مشکل در تامین مالی این سازمان حقوی و انسانی نیست این پیامد دخالت های روزافزون آمریکای صهیونیزم زده است که در راستای تامین منافع اسراییلی ها در فلسطین اشغالی انجام می گیرد.

وی گفت: نظم نوین جهانی و ساختار حقوقی جهان به طور بنیادین مشکل دارد  و دست صهیونیست ها را در پایمال کردن حقوق مظلومان بازگذاشته است.

امروز آنانی که در جنگ های جهانی دست داشتند و مرتکب جنایات و کشتار های قابل ملاحظه ای شدند مدیریت حقوقی جهان را برعهده دارند اینان  همان کسانی هستند که به ژن خوب معتقد اند اینان همان کسانی هستند که هم روحیه ترامپ سفید پوست نژاد پرست هستند و سیاه پوستان را می کشند.

ریچارد فالک گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در گزارشی تاکید کرد که اسراییل بایستی قانون حق تعیین سرنوشت را در حق فلسطینی ها اجرا کند و حقوق بشر فلسطینی ها را رعایت کند اما می بینینم که در عمل این اقدام رخ نداده است.

القدومی اشاره کرد: فالک سرانجام در پی ناکامی در اجرای حقوق بشر در اراضی فلسطینی از سمت خود استعفا داد او شخصی بود که فهمید در سایه چپاول گری های رژیم ایالات متحده آمریکا و اسراییل در جهان نمی شود کاری از پیش برد.

این چه معنا دارد که دبیر کل سازمان های اسلامی در اردوگاه نازیسم دعا کند و در اقداماتی نمایشی به عادی سازی روابط با صهیونیست ها بپردازد! شما چطور به خود اجازه می دهید که از رژیمی که تمامی قوانین و ارزش های انسانی را زیر پای گذاشته حمایت کنید؛ شما با این کار خود آبرویتان را برده اید.

در فلسطین اشغالی به تمامی ارزش های اسلامی توهین می شود و همچنین از ورود فلسطین ها به مسجد الاقصی جلوگیری می کنند این چه منطقی است که بر این جهان حکم فرماست؟!

ما امروز در مقابل جنایت های سفاکانه اسراییلی در اراضی فلسطینی شاهد یک موضع گیری درست و درمان از سوی کشورهای عربی منطقه نیستیم ما ملتی هستیم که به مقاومت و دفاع از خود در برابر رژیم صهیونیستی محکوم شده ایم.

 در بخشی دیگر از این نشست حقانی  کارشناس مسائل حقوق بین الملل به سخنرانی پرداخت و توضیح داد: موضوعی که می خواهم به آن بپردازم، مکانیسم های سازمان ملل متحد در برابر رویداد های بین المللی است. واژه حقوق بشر در جوامع بین المللی بویژه در کشورهای تحت سلطه ایالات متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس دیگر مضحک شده است.امروز قوانین بین المللی و حقوق بشری توسط غارتگرانی همچون آمریکا و دیگر متحدان یاغی این کشور در حال وضع شدن است و توسط همین ها هم دوباره نقض می شود.

در سال 1390 مقام معظم رهبری نکاتی را درباره حقوق بشر آمریکایی فرمودند و در سال 1394 این فرمایشات شان را بیشتر تبیین کردند و در نهایت به نامگذاری هفته حقوق بشر آمریکایی منجر شد. ایشان فرمودند که اگر بخواهیم جنایات آمریکا را در ایران و منطقه بشماریم می توانیم آبروی این کشور را ببریم. برخی گروه ها و افراد هم به تبیین این سند و گردآوری آن ها اهتمام ورزیدند.

در یکی از اجلاسیه های شورای حقوق بشر در سوییس آمریکایی ها پیشتر اقدامات پیش دستانه ای در حوزه حقوق بشر انجام داده بودند. بحث بررسی حقوق بشر در ایران بود. وقتی نوبت به بررسی اوضاع ایران رسید نماینده دولت آرژانتین یا برزیل نقل کردند که دولت آمریکا سفیر ما را احضار کرده بود و در یک جلسه ای در وزارت خارجه آنان را تهدید کرده بود که در اجلاس سوییس بایستی موضع گیری های یک جانبه ای در قبال ایران اتخاذ شود. مهم تر اینکه 20 روز پیش از اجلاس هم بار دیگر میشل اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا با رئیس جمهور (برزیل یا آرژانتین) تماس گرفت و به او در این باره هشدار داد.

این وضعیتی است که یک کشور مدعی حقوق بشر با آن دست و پنجه نرم می کند.

دو یا سه سال بعد هم آمریکایی ها بار دیگر در بوجود آوردن تغییرات دیگری در مکانیسم های سازمان ملل گام هایی برداشتند.یکی از این مکانیسم های قانونی شورای حقوق بشر تعیین گزارش گر های ویژه سازمان ملل متحد درباره کشورها است. برای ایران هم تاکنون 6 گزارشگر تعیین کردند که 6 گزارش هم تا سال 94 علیه ایران توسط آن ها تهیه شد. ایران جز مهم ترین کشورهای است که بیشترین گزارشگر ویژه را برایش منصوب کرده اند. متاسفانه درباره فلسطین نیز بیشترین گزارشگرها را گماشته اند و این اقدام آنان کاملا مغرضانه بوده است.

این کارشناس مسائل حقوقی توضیح داد:اکنون در اثناء جنگ هایی هم که توسط آمریکا در منطقه بوجود آمده است و کشورما نیز در این جنگ ها درگیر شده است، آمریکا از حربه فریب جهانی استفاده کرده است. آمریکایی ها دیگر از سلاح و بمب اتم و یا دیگر سلاح ها استفاده نمی کنند اما با توجه به وضعیت حاکم بر جهان صلاح را اینگونه می بینند که از طریق مکانیسم های این چنین و در پوشش سازمان ملل و شوراهای حقوقی وارد کشورها شده و سیاست های خود را اجرای کنند.

کلیدواژه جنگ های هیبریدی و یا همان حربه عوام فریبی آمریکا، دروغ پراکنی و منحرف کردن افکار عمومی است. اگر الان هم ما رسانه های خودمان را بررسی کنیم با این پدیده مواجه هستیم وضعیتی که بایستی از ادامه آن جلوگیری کنیم.

اخبار متناقض و کذبی که از اقصی نقاط ایران توسط گروه های منافق و سلطنت طلب و به طورکل کعاند در حال جمع آوری است، و به طور مستمر به رسانه های غربی ارسال می شوند در همین راستا و در جهت ناامید کردن مردم چه در ایران و چه در منطقه صورت می گیرد.

انتقادی که در این میان مطرح می باشد این است که رسانه های ایران نیز بعضا فریب می خورند و به باز نشر این اطلاعات می پردازند.

روح الله زاد دبیر خبرگزاری قدس و رییس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در ادامه این نشست با اشاره به وضعیت نابسامان حقوقی جهان در قبال رژیم صهیونیستی گفت: وضعیت حقوقی در اسراییل وجهان از پایه مشکل دارد. در سال ۱۹۴۸ اسراییل با آواره سازی تعداد قابل توجهی از ملت فلسطین تاسیس شد که البته این فرآیند از حمایت کافی و مستمر بریتانیا برخوردار بود. انگلیسی ها بهمراه هم پیمانان خود تمامی موضع گیری های جوششی فلسطینی ها شدند و انقلاب آنان را سرکوب کردند.

 در ادامه شاهد آن بودیم که صهیونیست ها به طرز وحشیانه ای وارد اراضی فلسطینی شدند و با این اقدامات خود نیت دیگری جز ارعاب و وحشت انداختن در دل فلسطینی ها نداشتند.در سال ۱۹۴۸ که رژیم صهیونیستی اعلام موجودیت می کند ۵ درصد از خاک فلسطین را اشغال کرده است و آمریکایی ها اقدام به رسمیت شاختن این رژیم می کند. امری که سوال برانگیز است و باید فکر کرد که چطور می شود که یک رژیمی با این شرایط توسط دولتی مانند آمریکا در کمتر از ۵ ساعت به رسمیت شناخته شود.

رژیم صهیونیستی حتی به برخی قطعنامه های صادره از سوی سازمان ملل متحد مانند قطعنامه ۱۸۱ مبنی بر ترک سرزمین های اشغالی فلسطین عمل نکرده است و همچنان به روند اشغالگری خود ادامه می دهد و از حمایت کشورهای قدرتمند جهان برخوردار است. به عنوان مثال آمریکا از زمان تاسیس اسراییل در اراضی فلسطینی از این رژیم حمایت کرده و قطعنامه های مختلفی را وتو کرده است.

این موارد باعث شده تا اسراییل خود را دولتی فراتر از قانون بداند و از همین رو با توجه به حمایت های حقوقی جهان از آن به تجاوز به کشورهای اطراف خود ادامه داده و جنایت های فراوانی را مرتکب شود.

قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد موضوع آوارگان را مورد توجه قرارداده است و تاکید کرده که بایستی آواراگان فلسطینی به سرزمین خود بازگردند اما می بینیم که هنوز که هنوز است از ورود بسیاری از فلسطینیان به مناطق اشغالی جلوگیری می شود. راهپیمایی های بازگشت در نوارغزه برگزار می شود اما نظامیان اسراییلی به فلسطینی ها اجازه اعتراض نمی دهد و به آنان شلیک می کندُ سرکوب حقوق بشر از این بالاتر نداریم !

اخیرا در شبکه های مجازی می بینید که خاخام های یهودی تصریحاتی را منتشر می کنند که نشان دهنده نژادپرستی آنان است صهیونیست ها معتقدند که قوم برتر هستند و حتی شهروندی در این رژیم نیز بر پایه موازین نژادبرتر استوار است نه چیز دیگر.

وی تاکید کرد:‌هیچگاه نمی شود به سوی یهودیانی با این تفکر دست دوستی دراز کرد، آن ها به دنبال سلطه گری بر جهان هستند.

 علاوه براین، حمایت های آمریکا از رژیم صهیونیستی نیز در ادامه حیات اسراییل نقش بسزایی داشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر کمک های مالی واشنگتن نبود اسراییل تا امروز نمی توانست ادامه پیدا کند. آمریکایی ها هر ساله ۳.۸ میلیون دلار به اسراییلی ها کمک مالی و نظامی می کنند. فروش تسلیحات های جنگی به اسراییل از جمله جنگنده های اف- ۳۵ و همچنین حمله به عراق و یا سوریه و یا ایجاد پایگاه در کشورهای عربی منطقه با هدف بقای اسراییل در منطقه صورت می گیرد.

قطعنامه ۲۴۲ مناطق ۱۹۶۷ که امروز در اختیار اسراییل است را محکوم می کند و تاکید دارد که اسراییل بایستی این اراضی را به کشورهای متضرر مانند اردن و سوریه بازپس دهد اما اسراییل همچنان به سیاست های خود ادامه داده و جولان را نیز در دوره ترامپ تصاحب کرده است.

روح الله زاد اظهار کرد: اسراییل بارها در اراضی فلسطینی بویژه در روستای «قانا» مرتکب عملیات های وحشیانه ای شد و و پناهگاه های قانا را با غیر انسانی ترین شیوه ها مورد حمله قرار داد آن ها حتی به آمبولانس ها هم رحم نکردند و آنجا را هم زدند.

شورای امنیت سارمان ملل متحد و یا دادگاه بین المللی کیفری نیز در برابر این جنایات سکوت کرده اند و چیری نمی گویند.در حال حاضر اسراییل طرح الحاق اراضی فلسطینی را مطرح کرده است. این گام صهیونیست ها غیر قانونی است. آنان به دنبال تغییر بافت جمعیتی فلسطینی ها هستند. فلسطینیان بایستی برای خروج از مناطق الحاقی ۲۴ ساعته از اسراییل اجازه بگیرند. این ها اکنون در الخلیل شهرک های اسراییلی را تاسیس کرده اند و با این عمل خود در کرانه باختری باعث نقض حقوق رفت و آمد فلسطینی ها شده اند. این هفته گزارش شد که شهرک نشینان اسراییلی در مسیر رفت و آمد فلسطینی در این منطقه به آنان بی احترامی کردند این نقض صریح کنوانسیون های بین المللی است.

صهیونیست ها در زیر دریا روی دریا و خشکی و از هوا نوارغزه را تحت محاصره درآورده اند این عین وحشیگری است. اسراییلی ها  برای کودکان فلسطینی شیرخواره نیز حکم بازداشت صادر می کنند و یا آنان را با تیر مورد هدف قرار می دهند و معلولیت هایی را برای آنان رقم می زنند.

قانون قومیت نیز یکی دیگر از مصداق هایی است که می توان درباره نژادپرستی اسراییلی ها و خوی وحشیانه آنان صحبت کرد.

دکتر سروش نژاد دبیر اجرایی مجمع سازمان های آزادی قدس شریف در سخنانی کوتاه به عوام فریبی صاحبان قدرت در جهان اشاره و اظهار کرد: قدرت، هسته اصلی سیاست است. در قدرت معقوله ای وجود دارد که بسیار حاپز اهمیت است؛فریب همین موضوعی است که بدان اشاره می کنم. این موضوع از دوره های نخستین جهان تا به امروز ادامه دارد.

قدرت آنجایی که به صورت سخت خود را ظاهر کردهُ عمل کرده است. صاحیان قدرت در سازمان های بین المللی و یا دیگر نهاد ها تصویر بسیار مناسب و خوبی را از حقوق بشر تعریف می کنند و خود را پرچم دار آن قرار می دهند و این در حالی است که رفتار این صاحیان قدرت به گونه ای دیگر بوده است و هر جایی که خواسته اند حرف خود را بر کرسی بنشانند از موضع خود استفاده کرده اند.

آمریکایی ها از حربه فریب به خوبی استفاده کرده اند وظایف ما نیز این است که سیاست های اینگونه را تشخیص دهیم و بتوانیم براساس این موضع گیری های عوام فریبانه تصمیم گیری کنیم.

در پایان نشست دکتر رویوران در پاسخ به سوالی درباره اوضاع این روزهای آمریکا و به راه افتادن موج ضد نژادپرستی در میان رنگین پوستان این کشور توضیح داد: یکی از مقوله هایی که در حقوق بشر مطرح است حق تعیین سرنوشت است و از آنِ ملت ها است. یکی از جنایاتی که 72 سال از آن می گذرد این است که فلسطینی ها حق تعیین سرنوشت خود را بخاطر دخالت های آمریکا و سلطه طلبی های صهیونیزم جهانی از دست داده اند.

آنچه که در آمریکا در حال رخ دادن است همین موضوع است اما می بینیم که آقای ترامپ در سخنرانی از تظاهرات کنندگان آمریکایی به عنوان اوباش یاد کرد و این حق را زیاده خواهی عنوان کرد.در ابتدا تظاهرات در آمریکا اعتراضی بود اما امروز دیگر چنین نیست فراتر از آن است معترضان خواستار تغییر در ارزش های اجتماعی هستند. این مجسمه هایی که نماد ضد ارزش هستند مجسمه افرادی که روزی برده دار بودند پایین کشیده می شود نشان دهنده این است که مردم آمریکا خواستار عدالت اند، سیاه و سفید برابر اند.

تصور من این است که حوادث آمریکا رسوایی بزرگی را برای ادعای حقوق بشری بودن دولت آمریکا رقم زد. اینکه دونالد ترامپ به حکم پلیس قاتل آمریکایی اعتراض می کند و می گوید حق او این نیست که اعدام شود و خواستار چند ماه زندانی شدن او است گویای این نکته می باشد که غرب و معیارهای حقوقی و اخلاقی آن بشدت دچار تناقض هستند.

 حقوق بشر در غرب نیاز به یک اصلاح حقیقی دارد.

 انتهای پیام/کلمات کلیدی


captcha