صنعت و معدن؛ موتور محرک اقتصاد ملی
تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 09:12:19


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 49870 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ۲۱:۰۳                 صنعت،معدن، تجارت

علی امرایی ؛ مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان:

صنعت و معدن؛ موتور محرک اقتصاد ملی


ایرانیان_باید اولویت سیاست‌های اقتصادی کشور بر نهادینه کردن فرهنگ ارتقای کیفیت تولید ملی و مصرف کالای داخلی قرار گیرد.


صنعت و معدن؛ موتور محرک اقتصاد ملی

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ؛علی امرایی ؛ مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در یادداشتی به مناسبت روز صنعت و معدن نوشت:

 

دهم تیرماه، بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت  و معدن نامیده شده‌است.

گرامی داشت و نامگذاری این روز، فرصت مغتنمی است تا به  مهم‌ترین عوامل رشد و شاخصه های اصلی توسعه و  موتور محرکه‌ی اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن پرداخته شود .

جامعه جوان ایران امروز، در تفکر دستیابی به راه تعالی و گذر از موانع و مشکلات دیرینه تحقق اقتصاد متعالی ملی، نیازمند برنامه جامع و متوازن توسعه و اشتغال مولد می باشد که بخش معدن و صنایع معدنی می تواند به عنوان پیشران  و خط مقدم اقتصاد کشور ارزش آفرینی و عرضه اندام کند.

توسعه کمی و کیفی صنایع معدنی

با نگاهی گذرا به کارنامه موفق معادن و صنایع معدنی در یک دهه گذشته و با تکیه به نگرش دولت و مجاهدتهای متخصصین و کارشناسان داخلی در توسعه کمی و کیفی صنایع معدنی در ایران به خوبی به اهمیت جایگاه صنایع معدنی دست خواهیم یافت.

 توجه به ظرفیت بالقوه معادن و گسترش اکتشافات معدنی در پهنه های ارزشمند سنگ آهن کشور  و ابجاد طرح های استانی و ملی در بخش صنایع معدنی بویژه فولاد نشان از اهمیت رشد و توسعه فعالیت معدنی به عنوان یک فاکتور مهم در سیاستگذاری های هدفمند برای ریل گذاری صحیح جاده ی اقتصاد پویا و متعالی در جامعه است.

 در این مسیر ، تصمیم های اتخاذ شده در دولت ، مجلس ، سرمایه گذاران بخش خصوصی و مدیران در همه بخش های اداری کشور باید  به شکل مکمل یکدیگر  ودر یک راستا عمل کرده و به گونه ای که به پیشبرد اهداف  تحقق برنامه های توسعه سند چشم انداز  و تحقق جهش تولید بعنوان  شعار سال باشد.

تحریم های ظالمانه و جهش تولید

یکی از مهمترین موانع رشد و توسعه در بخش صنعت و معدن، تحریم های ظالمانه ای است  که از سوی آمریکا حوزه اقتصاد و صنعت را هدف قرار داده است.

نام گذاری مدبرانه سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ نشانه حمایت عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی از تولید و صنعت به عنوان  تنها راهکار برون رفت از شرایط حساس تحریم های ظالمانه، یک جانبه و غیر قانونی تحمیل شده، بوده و از همین رو تکریم و تجلیل تلاش گران این حوزه، قطعاً موجب دلگرمی و افزایش انگیزه کارگزاران و کارآفرینان در تحقق وظیفه ملی جهش تولید، خواهد شد.

توجه به ساخت داخل و تولید کیفی

از دیگر مظاهر ترقی و تحرک در تولید ،  پرداختن به مقوله ساخت داخل و کاهش ارزبری با تمرکز بر هم افزایی و مشارکت جدی و پر شتاب در تولید کیفی و بیشتر می باشد که در این مسیر ضرورت اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام و تحقق تولید کالای کیفی ساخت داخل، موجب افزایش تولید، ایجاد اشتغال،  رونق صادرات می گردد. همچنین نگاه جامع بر  ارتقای راندمان تولید، مدیریت واردات و استفاده از ظرفیت ها و توان داخلی را باید به عنوان راهبردهای کلان همواره در نظر داشت.

بی شک با تکیه بر پتانسیلهای غنی معدنی و توانمندیهای حاصله صنعتی در کنار منابع ارزشمند انسانی و سرمایه های اجتماعی توانمند که از کلیدی ترین عناصر چرخه توسعه اقتصادی محسوب می شوند و با مدیریت جهادی و هوشمندانه ی مدیران این عرصه  شاهد  حماسه آفرینی های ارزشمند در بخش صنعت و معدن که زمینه ساز رشد اقتصادی در کشور است باشیم.

نگاهی اندیشمندانه و واقع گرایانه به وضعیت موجود کسب و کارها بویژه در بحران بیماری کرونا  این نکته را نمایان می سازد که باید به دنبال ثبات اقتصادی و آرامش سیاسی حاکم بر تولید و اشتغال باشیم.

تامین امنیت سرمایه گذاری

تحقق امنیت سرمایه گذاری یکی از مبانی رشد تولید و رونق اقتصادی بوده که باید تلاش کرد جامعه اقتصادی را از بحران های اجتماعی و بین المللی مصون بداریم که این هنر دیپلماسی اقتصادی یک کشور است.

حمایت از کالای ایرانی

یکی از ضروریات توانمند سازی اقتصاد کشور در تقویت صنایع کوچک و حمایت از کالاهای ایرانی و تلاش در تولید کیفی محصول و ایجاد رقابت در عرضه محصول ساخت داخل است.

با نگاهی به توانمندیهای بخش صنعت و معدن، در خواهیم یافت که رونق کسب و کارهای رایج و مورد نیاز جامعه ۸۰ میلیونی ایران خود بزرگترین شبکه اقتصادی پایدار است که باید با یک برنامه ریزی مدون و مسوولانه. در صدد تحقق ان براییم.

 باید اولویت سیاست‌های اقتصادی کشور بر  نهادینه کردن فرهنگ ارتقای کیفیت تولید ملی و مصرف کالای داخلی قرار گیرد.

تامین امنیت سرمایه گذاری و پاسداشت محیط زیست

 بطور کلی تحقق امنیت  سرمایه گذاری و  استقرار نظام عدالت اقتصادی و اجتماعی در جبهه تولید و اقتصاد ملی زمینه ساز یک دوره طولانی آرامش اقتصادی و رفاه اجتماعی خواهد بود.

پرداختن به مساله آموزش و پژوهش و از جمله نکته دیگری که باید به آن توجه کرد.


از دیگر الزامات توسعه صنعت و معدن توجه به مسوولیت های اجتماعی و حفظ محیط زیست است. وظیفه‌ انسانی و اسلامی شهروندان در احترام به طبیعت، رعایت مسایل زیست محیطی و مدیریت  بهینه منابع آب و انرژی بسیار حایز اهمیت است.

باید  در بهره گیری از منابع خدادادی حساسیت ویژه ای داشته باشیم و برای شکر گذاری از استفاده از منابع خدادادی، با رفتار صحیح و ایفای مسوولیت های اجتماعی، در تامین منافع مشترک فرهنگی و اجتماعی شرکای تجاری و جامعه تلاش مجدانه ای داشته باشیم.

 استقرار نظام عدالت اقتصادی و اجتماعی، نیازمند اتاق های فکر و تشکلهای قوی صنفی جهت هدایت برنامه ریزی ها به واقعیت های اقتصاد ملی است.

روز صنعت و معدن؛ تجدید عهد پیمان دولت و بخش خصوصی

روز ملی صنعت و معدن را میتوان روز تجدید عهد و پیمان بخش دولتی و بخش خصوصی دانست.

روز صنعت و معدن؛ روز بزرگداشت شأن، منزلت و گرامی داشت تمامی کارآفرینان سخت کوش و پر تلاش میهن عزیزمان، ایران است که نقش کلیدی در  حوزه اقتصاد و تحقق اهداف متعالی کشور دارند.

جامعه ما قدردان تلاش و نقش آفرینی صادقانه و ستودنی مردان و زنانی است که با حضور خود در سنگر جهاد اقتصادی، اقتدار ایران اسلامی را سرلوحه امور خویش قرار داده اند و مشکلات سد راه را با پشتکار طی نموده و مشکلات و چالش ها هرگز مانع همت و غیرت این مجاهدان واقعی عرصه کار و تولید و اشتغال نبوده است .

در پایان فرا رسیدن  دهم تیرماه، روز ملی صنعت و معدن را به همه تولیدکنندگان، صنعتگران، معدن کاران، مدیران و تمامی کارشناسان این عرصه تبریک عرض می کنم و از درگاه ایزد متعال، آرزوی موفقیت روز افزون و سربلندی دارم.کلمات کلیدی


captcha