امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو
تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 18:22:13


http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 49886 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ ۱۹:۱۳                 فرهنگی

در دیدار معاون امور فرهنگی با رئیس موسسه فرهنگی اکو مطرح شد

امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو


ایرانیان_دیدار مشترک معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس موسسه فرهنگی اکو روز چهارشنبه(11 تیرماه) در معاونت امور فرهنگی برگزار شد.


امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرور بختی؛ رئیس موسسه فرهنگی اکو در این دیدار با تاکید بر گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو گفت: یکی از محورهای مهم در حوزه همکاری‎ها برگزاری بزرگداشت برای مفاخر علمی، هنری و ادبی است و حتی برخی از این برنامه‎ها از سوی سازمان یونسکو نیز پیگیری می‎شوند.
 
وی ادامه داد: در این حوزه مشترکات فرهنگی بسیاری وجود دارد و امسال در تاجیکستان برای کمال خجندی برنامه‎های فراوانی از سوی این کشور تدارک دیده شده است.
همچنین می‎توانیم در زمینه چاپ و نشر کتاب‏ها، ترجمه آثار مفاخر فرهنگی به زبان‌‎های دیگر نیز فعالیت کنیم. هم اکنون در سازمان اکو آثار بسیاری به صورت چندزبانه آماده شده‎اند که آماده انتشار هستند که نیاز به حمایت دارند.
 
سرور بختی با تاکید بر غنی‌سازی منابع کتابخانه‎های کشورهای عضو اکو گفت: اهدای کتاب به کتابخانه‏های کشورهای عضو گام بسیار موثری برای گسترش فرهنگ میان کشورهاست. همچنین برای این منظور می‎توانیم فعالیت‎های فرهنگی را در کشورهای عضو برگزار کنیم تا از این طریق ارتباط میان کشورها گسترده‎تر شود.
 
وی در پایان بر گسترش رویدادهای نمایشگاه‎های فرهنگی تاکید کرد و خواهان برگزاری نمایشگاه کتاب در میان کشورهای منطقه شد.
 
در ادامه این مراسم دکتر محسن جوادی با تشریح فعالیت‎های معاونت امور فرهنگی در بخش‌های مختلف گفت: برای برگزاری جشنواره برای مفاخر فرهنگی در کشورهای عضو اکو می‎توانیم کارگروهی انتخاب و با کار کارشناسی نسبت به این کار اقدام کنیم.
 
وی ادامه داد: باید توجه شود در انتخاب مفاخر به سراغ کسانی برویم که در طول این سال‎ها کمتر مورد توجه قرار گرفته‎اند زیرا بارها برای بزرگانی همچون ابن سینا جشنواره‎ها و رویدادهای فرهنگی برگزار شده است.
 
محسن جوادی با ارایه توضیح درباره طرح «گرنت» و استفاده از این ظرفیت برای انتشار آثار موسسه اکو به زبان‎های خارجی گفت: این اقدام می‎تواند از طریق دفتر مجامع، تشکل‎ها و فعالیت‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری شود. همچنین می‎توانیم نیم‎نگاهی به نشر الکترونیک داشته باشیم و از ظرفیت‎های این بخش نیز استفاده کنیم.
 
همچنین ایوب دهقانکار سرپرست موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی ایران در این جلسه با تاکید بر استفاده از ظرفیت‎های موسسه برای برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: این موسسه آمادگی آن را دارد تا آثار چندزبانه تولید شده را به صورت نمایشگاهی مستقل برگزار کند و یا به صورت دوره‎‌ای در کشورهای عضو برای نمایش آثار حضور یابد.
 
وی ادامه داد: همچنین می‎توانیم بخشی از فضای غرفه موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی در رویدادهای بین‎المللی را به نمایش آثار کشورهای عضو اختصاص دهیم.
دهقانکار در پایان خاطرنشان کرد: کشورهای عضو نیز می‎توانند مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شوند و یا در مقام شهر مهمان و بورسیه نمایشگاه کتاب تهران در این رویداد بین‎المللی حضور داشته باشند.
 
عباس نظری مدیر فعالیت‎های جشنواره‎ای و نمایشگاهی موسسه فرهنگی اکو با اشاره به سابقه فعالیت‎های فرهنگی کشور ایران در میان کشورهای آسیانه میانه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گفت: ایران نخستین کشوری بود که بعد از فروپاشی با حضور در منطقه اقدام به برگزاری نمایشگاه برای مراودات فرهنگی کرد و به طور مستمر در این سال‎ها حضور داشته است. عمده‌ترین فعالیت ایران نیز برگزاری نمایشگاه کتاب بود.
 
وی ادامه داد: در برهه کنونی برای گسترش تعاملات فرهنگی می‌‎توانیم فعالیت‎های فرهنگی را تقویت کنیم. همچنین برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‎بندی در مشهد نیز نشان داد که کشورهای عضو اکو می‎توانند در سایه فعالیت‎های فرهنگی به فعالیت اقتصادی نیز نظر داشته باشند.   
 
مهرزاد دانش نیز در این مراسم با تشریح وظایف دفتر چاپ و نشر و پیشرفت‎های صنایع ایران در حوزه چاپ و نشر در سال‎های اخیر گفت: این دفتر آمادگی آن را دارد تا پل واسطی برای معرفی اتحادیه‎های چاپی کشورهای عضو باشد تا از این طریق به گسترش مراودات چاپی میان کشورها کمک کند.
 
دانش با اشاره به برگزاری نمایشگاه تکو در سال 2011 در مشهد گفت: این آمادگی وجود دارد تا بعد از بهبود شرایط بار دیگر میزبان نمایشگاه چاپ و محصولات چاپی در یکی از استان‎های کشور برای کشورهای اکو باشیم.
 
مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به وظیفه دیگر این دفتر در تجهیز کتابخانه‎ها گفت: دو سال قبل تعداد 500 نسخه کتاب در حوزه فرهنگ، دین و ادبیات فارسی به کتابخانه‏های کشورهای عضو اکو اهدا شد و هنوز هم می‎توانیم در این زمینه به کشورها مساعدت کنیم.
علیرضا اسماعیلی، مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی نیز در پایان این نشست تاکید کرد: مجموعۀ قابلیت‌های ذکر شده از سوی مدیران می‎تواند در قالب یک تفاهم‎نامه میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی اکو به امضا برسد تا شاهد گسترش فعالیت‎های فرهنگی باشیم.کلمات کلیدی


captcha