سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد:

افزایش فرصت‌های شغلی براي معتادان بهبود یافته با همكاري وزارت تعاون

ایرانیان_سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر از سرمایه‌گذاری مشترک ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صندوق مهر امید برای افزایش فرصت‌های شغلی معتادان بهبود یافته خبر داد.


به گزارش شبکه خبری «ایرانیان»، دكتر پرویز افشار امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه كه در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، با اشاره به کشفیات سه ماهه اول سال جاری گفت: کشفیات تریاک در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد رشد داشته است. ماموران گمرک توانستند 145 هزار و 904 کیلوگرم تریاک کشف کنند. همچنین طی این مدت 23 هزار و 521 کیلوگرم نیز حشیش کشف شد که نشان دهنده کاهش 23 درصدی آن نسبت به سه ماهه اول سال 94 است.

وي ادامه داد: کشف هروئین نیز رشدی 19 درصدی داشته است. ماده مخدر مرفین نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با کشف دو هزار و 387 کیلوگرم، 188 درصد رشد داشته است.

سخنگوي ستاد در ادامه کشف 424 کیلوگرم شیشه در سه ماهه اول سال 95 را خبر از کاهش 40 درصدی آن دانست و گفت: به این ترتیب کشف تریاک، هروئین و مرفین رشد پیدا کرده و کشف شیشه و حشیش کاهش یافته است. همچنین کشف سایر موادمخدر نیز شش درصد افزایش داشته است.

افشار ادامه داد: سهم تریاک در کشفیات سه ماهه نخست امسال 81 درصد، حشیش سه درصد، هروئین 2.7 درصد، مرفین 1.3 درصد، شیشه 2 دهم درصد و سایر موارد نیز 1.3 درصد بوده است. سهم نیروی انتظامی در میان سایر دستگاه‌ها در خصوص کشف موادمخدر نیز بالاتر بوده است.

وي در خصوص اقدامات مقابله‌ای این ستاد در بهار سال 95 نیز گفت: در سه ماهه نخست سال 95، 701 فقره عملیات و در مدت مشابه آن در سال 95، 669 مورد عملیات صورت گرفته است که نشان دهنده کاهش 5 درصدی آن و همچنین هدفمندی عملیات‌ها و تمرکز بر باندهای بزرگ است.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: طی این مدت 739 باند موادمخدر متلاشی و 30 مورد کارگاه تولید شیشه منحدم شد. این رقم در سال 94، 51 مورد اعلام شده است.

به گفته افشار، علت این کاهش کنترل زیرساخت‌های تولید شیشه بوده و گزارشات رسیده نشان می‌دهد که شیشه از سایر کشورهای همسایه وارد می‌شود و تولید آن در کشور کمرنگ شده است.

‏ سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه ضمن اشاره به رشد 18 درصدی توقیف خودروهای حامل موادمخدر، میزان آن را در سه ماهه نخست امسال پنج ‏هزار و 183 مورد اعلام کرد و گفت: پاکسازی مناطق آلوده با تاکید بر معتادان متجاهر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته ‏است. در کنار آن معتادان متجاهر ساماندهی و به مراکز ماده 15 و 16 جهت درمان فرستاده شده‌اند.‏

افشار در خصوص شاخص‌های مبارزه با موادمخدر در بهار سال جاری نیز گفت: آموزش مهارت‌های زندگی، فرزندپروری و ‏پیشگیری از سوء مصرف مواد به خانواده‌های در معرض خطر جزو اولویت‌های ما قرار گرفته است به این ترتیب هفت هزار و ‏‏386 نفر در محیط‌های کاری، یک میلیون و 17 هزار و 758 نفر در محیط‌های آموزشی و همچنین 313 هزار نفر در محیط ‏شهری و روستایی تحت پوشش این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند.‏

وي افزود: شش هزار و 580 نفر از افراد پذیرش شده در مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب ‏نیز تحت پوشش این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند.‏

به گفته افشار، اجرای برنامه‌های رادیو و تلویزیونی در حوزه مبارزه با موادمخدر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 107 ‏درصدی و فعالیت‌های مطبوعاتی نیز با 164 مورد رشدی 168 درصدی داشته‌اند.‏

وي در بخش ديگري از سخنان خود از کشف بزرگ‌ترین محموله هروئین در طول سال‌های گذشته توسط گمرک کشور خبر داد و گفت: یک دستگاه کامیون متعلق به شرکت حمل و نقل بین‌المللی قرقیزستانی با راننده‌ای ترک تبار به سمت ایران حرکت کرده بود. این کامیون پس از عبور از ارومیه به سمت مرزهای شرقی حرکت کرده و در گمرک درگز در استان خراسان شمالی متوقف شده است. بازرسی‌های گمرک متوجه مشکوک بودن این کامیون شدند و پس از بررسی بیشتر متوجه شدند که بین قسمت راننده و بار محفظه‌ای سربی ایجاد شده و 525 بسته یک کیلو و 16 گرمي هروئین در آن جاساز شده بود.

به گفته افشار، کامیون کشف شده قصد حرکت به سمت مرزهای قزاقستان را داشته و راننده آن نیز به مامور گمرک ایران پیشنهاد رشوه مي‌دهد.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر بيان داشت: با باز شدن فضای تجاری ایران بعضی از شرکت‌های بین‌المللی و رانندگان خاطی احساس کردند که می‌توانند از این شرایط برای قاچاق موادمخدر استفاده کنند اما ایران به شدت با این موضوع برخورد خواهد کرد.

افشار با اشاره به مجهز بودن گمرکات کشور به سیستم‌های کنترل کم سابقه و پیشرفته، اظهار کرد: نباید این ذهنیت وجود داشته باشد که برخی می‌توانند از این شرایط سوء استفاده کنند.

وی در ادامه از اجرای یک طرح آموزشی به طور همزمان برای دانش‌آموزان، معلمین و مشاورین مقطع دوم متوسطه در استان‌های پرخطر خبر داد و گفت: این طرح سال گذشته در استان قم اجرا شد. امسال نیز به چند استان پرخطر و سال آینده به تمام استان‌های کشور گسترش می‌یابد.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرای این ستاد را تهیه یک برنامه آموزشی برای معلمین تمام مقاطع تحصیلی عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی ما بالا نبودن میزان پوشش آموزشی حوزه موادمخدر در جامعه دانش آموزی است که با این برنامه و همکاری آموزش و پرورش محقق می‌شود.

افشار افزود: طبق این برنامه همه معلمان با هر تخصص این دوره آموزشی را می‌گذرانند. وزارت آموزش و پرورش نیز قول داده که حدود 70 درصد مدارس تحت پوشش این برنامه قرار بگیرند.

وی در ادامه به برنامه آموزش کارکنان در محیط‌های اداری، کارگری، صنعتی و نظامی اشاره کرد و گفت: این سه محیط اهمیت زیادی در خصوص ارائه آموزش‌های پیشگیری دارند. در سال 94 به 30 هزار نفر از پرسنل پایور، وظیفه و همچنین خانواده‌های آنها آموزشهای لازم در این زمینه ارائه شد. سایر بخش‌ها نیز در قالب آموزش مربیان و تربیت کادر متخصص تا سطوح عملیاتی پیش خواهیم رفت.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر، توجه به مناطق حاشیه‌نشین و روستایی، استفاده از ظرفیت روحانیون، ناشران، هنرمندان و خبرنگاران، استفاده از ظرفیت کانون‌های دانشجویی، ایجاد مراکز پژوهشی، توجه به گروه‌های مرجع به عنوان سفیر، فعال کردن NGOها، توجه بیشتر به دروازه‌های ورود به اعتیاد مثل دخانیا