رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی خبرداد:

برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی ایران فارما/تولید بیش از ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل

ایرانیان _عباس کبریایی زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اعلام اینکه بیش از ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود اظهار داشت: مواد اولیه ۵۰ درصد از این میزان داروهای تولید داخلی به صورت کامل در داخل کشور تامین می‌شود.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان، نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) عصرروز گذشته در سازمان غذاودارو برگزار شد.
 عباس کبریایی زاده در این نشست گفت: زنجیره صنعتی شدن دارو در ایران در حال تکمیل شدن است به طوری که تا قبل از انقلاب ۸۰ درصد داروهای مورد نیاز کشور وارداتی بود ولی بعد از انقلاب برنامه ریزی برای زنجیره صنعتی شدن دارو شروع شد و امروز به داشتن این زنجیره دارویی افتخار می کنیم.
وی با اعلام اینکه بیش از ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود اظهار داشت: مواد اولیه ۵۰ درصد از این میزان داروهای تولید داخلی به صورت کامل در داخل کشور تامین می‌شود.
کبریایی زاده با اعلام اینکه در نمایشگاه امسال تنها به شرکت هایی اجازه حضور داده می‌شود که در زنجیره صنعت دارو سهمی داشته باشد، تاکید کرد: از حضور شرکت های وارد کننده دارو در نمایشگاه امسال خودداری کرده ایم.
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران یکی از استراتژی های سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی را صادرات محور کردن تولیدات دارویی عنوان کرد و افزود: روسیه، سوریه، عراق، افغانستان، تاجیکستان و همچنین کشورهای آفریقایی و آمریکایی جنوبی که عمدتا صنعت داروسازی خیلی قوی ندارند به عنوان هدف صادرات دارویی ایران شناخته می شوند.
وی با اعلام اینکه نزدیک به ۱۲ هزار داروخانه شهری و بیمارستانی در کشور کار توزیع دارو را عهده دار هستند، افزود: برای نمایشگاه امسال ۵۰۲ شرکت داخلی و خارجی آمادگی حضور کردند که رشد ۲۰ درصدی را شاهد هستیم.
کبریایی زاده با اعلام اینکه در سال گذشته ۹۰ شرکت دارویی از کشورهای مختلف در نمایشگاه حاضر بودند، گفت: در نمایشگاه امسال این تعداد به ۱۶۴ شرکت دارویی رسیده است.
به گفته رئیس سومین نمایشگاه بین المللی ایران فارما شرکت های داروسازی از ۳۰ کشور دنیا در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به جمعیت ۴۰۰ میلیونی اطراف کشورمان اظهار داشت: این کشورها می توانند بازار خوبی برای صادرات داروهای تولیدات ایران باشند.
کبریایی زاده با اعلام اینکه ۹۹.۸ درصد داروهای ضد فشار خون در داخل تولید می‌شود، افزود: بیش از ۹۹ درصد داروهای درمان دیابت نیز در داخل تولید می‌شود ضمن اینکه صد درصد آنتی بیوتیک های مصرفی تولید داخل هستند.
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی پزشکان برای تبلیغ داروهای خاص به سفرهای خارجی اعزام می‌شود، ادامه داد: متاسفانه شرکت های وارد کننده دارو به بهانه تورهای علمی، برخی پزشکان را به سفرهای گردشی می برند و آنها را مجاب می کنند داروهای این شرکت ها را در کشور تبلیغ نمایند.
وی افزود: ما بارها در این خصوص به وزیر بهداشت نامه نوشته ایم و از این موضوع ابراز نگرانی کرده ایم زیرا این اقدام یک کار غیراخلاقی است.
کبریایی زاده در پاسخ به این سئوال که چگونه می توان از این شیوع تبلیغاتی شرکت های وارداتی جلوگیری کرد، گفت: وزارت بهداشت اگر بخواهد می تواند جلوی این کار را بگیرد.
 حامدی عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان داروهای انسانی، با بیان اینکه صنعت داروسازی از پتانسیل خوبی برخوردار است و ما به کمک اصحاب رسانه در زمینه فرهنگ‌سازی در مورد کیفیت داروهای داخلی و اعتمادسازی مردم نسبت به آنها نیاز داریم، گفت: فرهنگ‌سازی یکی از نکات مهم در زمینه رشد مصرف داروهای داخلی نسبت به خارجی و افزایش اعتماد پزشکان و بیماران به تولید داخل است.
وی ادامه داد: کیفیت دارو یک موضوع بنگاه‌محور است نه ملی‌محور، اینکه بگوییم همه داروهای آمریکایی دارای کیفیت هستند نادرست است، زیرا برخی تولید کنندگان دارو به دلیل کیفیت پایین اجازه عرضه داروهای خود در آمریکا را ندارند.
حامدی افزود: بر خلاف اینکه مردم داروهای هندی را بی‌کیفیت می‌دانند در هند شرکت‌هایی هستند مجوز فروش در امریکا و اروپا را دارند و همه ین موضوعات به این معنا است که  بگوییم یک دارو از کشور خاصی آمده یعنی با کیفیت است، صحیح نیست.
عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان داروهای انسانی خطاب به رسانه‌ها گفت: از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم تا این تفکر را که جنس ایران بی‌کیفیت است از اذهان عمومی پاک کنند، این موضوع به اقتصاد کشور آسیب وارد می‌کند.
حامدی با تاکید بر کیفیت داروهای ایرانی گفت: در دارو استانداردهایی داریم؛ اگر یک شرکت دارویی آنها را رعایت نکند، نمی‌تواند داروی خود را وارد بازار کند و در حوزه دارو نمی‌توانیم محصولی درجه سه تولید کنیم؛ هر دارویی تولید شده استانداردهای لازم را کسب کرده و از کیفیت لازم برخوردار است.
حامدی با بیان اینکه 96 درصد داروهای مصرفی تولید داخل هستند، افزود: اگر این داروها از کیفیت خوبی برخوردار نبودند ما اکنون با یک فاجعه انسانی در کشور مواجه بودیم اما شاهد هستیم بسیاری از بیماری‌ها با دارویی‌های ایرانی درمان و کنترل می شود.
عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان داروهای انسانی با اشاره به برخی جنجال‌ها در زمینه کمبود داروی بیماران خاص در برخی رسانه‌ها عنوان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که بیماران در مواردی بازیچه دست منافع تجاری برخی افراد می‌شوند و زمانی که اصحاب رسانه در مورد کمبود دارویی خاص مطلع می شوند به میدان می‌آیند و به همین دلیل در نتیجه سودجویی برخی افراد شاهد یک تشویش و جنجال می‌شویم.
وی با اشاره به نظارت سازمان سازمان غذا و دارو بر تولید یک دارو از ابتدای زمان ورود آن به بازار گفت: سازمان غذا و دارو بر اساس استانداردهای بین‌المللی از زمان خرید مواد اولیه تا ورود دارو به بازار همه مراحل را تحت نظارت دارند و اگر تمام مراحل از نظر کیفی مورد تایید باشد سازمان غذا و دارو اجازه فروش دارو را به یک شرکت تولید کننده دارو می‌دهد.
وی ادامه داد: نباید به داروها نگاه ملیتی داشته باشیم زیرا ملیت یک دارو نشانه کیفیت آن نیست، این که بگوییم یک دارو از کشور چین وارد شده نشانه بی کیفیتی نیست بلکه ممکن است این دارو نسبت به نمونه آمریکایی از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.
حامدی با بیان اینکه ضعف بسته‌بندی در صنایع داروسازی ناشی از مشکلات این صنعت است، افزود: قیمت دارو در کشورمان منطقی نیست و هزینه کردن روی بسته‌بندی دارو برای تولید کنندگان مقرون به صرفه نیست همه تولید کنندگان علاقه دارند داروی خود را با بسته‌بندی مرغوب وارد بازار کنند اما متاسفانه توان مالی ان را ندارند.
وی افزود:کافی است قیمت یک دارو در کشور ما افزایش پیدا کند به دنبال آن در رسانه‌ها جنجال می شود که چرا قیمت این دارو افزایش پیدا کرده است به همین دلیل بسیاری تلاش می‌کنند تا قیمت دارو را پایین نگه دارند و در نتیجه قیمت‌گذاری غیرمنطقی تولید کنندگان دارو توان بهبود بسته‌بندی را ندارند.
عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان داروهای انسانی عنوان کرد: سازمان غذا و دارو در راستای حمایت از تولید داخل هیچ گونه اغماضی در کیفیت دارو و مجوز ورود آن به بازار نمی‌کند و نمونه آن را سال گذشته در زمینه سرم‌های تزریقی شاهد بودیم.
وی افزود: یکی از ساده‌ترین موارد تولید دارو تولید محلول‌های تزریقی یا سرم است؛ سال گذشته شاهد آن بودیم یک تولید کننده سرم از نظر سازمان غذا و دارو در روند تولید سرم‌ها مواردی را رعایت نمی کند و بلافاصله با ورود سازمان غذا و دارو جلوی تولید آنها گرفته شد و شاهد آن بودیم سرم‌ها از خارج از کشور برای مدتی وارد شدند.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلات صنایع داروسازی این است که نمی‌توانند در خارج از کشور حساب بانکی باز کنند و این صنعت 10 سال به دلیل تحریم با مشکل مواجه بود و امکان پرداخت مواد خریداری شده برای تولید داخل را به شرکت های خارجی نداشتیم.
 مرتضی خیر‌آبادی عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز، با بیان اینکه سندیکا 10 روز است که با سازمان برنامه‌وبودجه به منظور حل چالش نقدینگی در صنعت داروسازی وارد مذاکره شده است،گفت: در زمینه پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها باید اعتباری داشته باشند که بتوانند به کمک آن مطالبات شرکت‌های پخش دارو را پرداخت کنند؛ همچنین اعتبار سازمان‌های بیمه‌گر را دولت به موقوع پرداخت کند.
وی افزود: 50 درصد اعتبارات سازمان‌های بیمه‌گر را باید دولت پرداخت کند و اکنون سازمان‌های بیمه‌گر 2 هزار و200 میلیارد تومان کمبود اعتبار دارند.
خیرآبادی ادامه داد: در نتیجه مذاکره ما با سازمان برنامه‌وبودجه مقرر شده است تا اعتبار دانشگاه‌های علو‌م‌پزشکی هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند تا بتوانند مطالبات شرکت‌های پخش دارو را پرداخت کنند.
خیرآبادی با اشاره به داروهای یارانه‌ای گفت: در داروهای یارانه‌ای بیماران به جای آنکه 30 درصد مبلغ دارو را پرداخت کنند 10 درصد آنها را پرداخت می‌کنند و مبلغ آن هزار و 600 میلیارد تومان است که از این میزان دولت تنها 80 میلیارد تومان را پرداخت کرده است.
عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تصریح کرد: در حال مذاکره با خزانه‌داری کل کشور هستیم تا اعتبارهای لازم برای مطالبات شرکت‌های داروسازی تأمین شود و امیدواریم در این هفته خبرهای خوشی به شرکت‌های پخش و تولید دارو بدهیم.
وی با بیان اینکه مشکل نقدینگی صنعت داروسازی در سرمایه در حال گردش است، گفت: بیمه‌ها پول داروسازان را نمی‌دهند و می‌گویند که دولت پول ما را نمی‌دهد در نتیجه آن شرکت‌های پخش با مشکل مواجه می‌شوند. با ادامه این مشکل زنجیره تأمین دارو دچار چالش می‌شود.
در ادامه نقدی عضو هیات مدیره سندیکا صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در سومین نمایشگاه ایران‌فارما گفت: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان تحقق اقتصاد مقاومتی از نشان خودکفایی در کشور است.
وی افزود: انجمن‌های علمی در نمایشگاه امسال همکاری خوبی دارند و به عنوان پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت عمل می‌کنند که نقش انتقال دانشگاه‌ها به صنعت را نیز برعهده دارند.
نقدی عنوان کرد: نمایشگاه ایران‌فارما فرصت خوبی برای نشان دادن جایگاه خوب صنایع داروسازی ایران و کیفیت داروهای ایرانی است و رسانه‌ها می‌توانند در زمینه فرهنگ تبلیغ استفاده از داروهای داخلی نسبت به نمونه‌های خارجی نقش به سزایی داشته باشند.
عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: امیدواریم مسئولان سازمان غذا و دارو حمایت‌های لازم از صنعت داروسازی داشته باشند تا مشکلات صنعت داروسازی به زودی علاج شود وگرنه شاهد عقب‌افتادگی‌هایی خواهیم بود که جبران آن آسان نیست.
نقدی با اشاره به قیمت‌گذاری مکمل‌های دارویی و ارتقای بسته‌بندی آن‌ها گفت: قیمت‌گذاری دارو منطقی نیست و امیدواریم داروها مانند مکمل‌ها از شمول قیمت‌گذاری و کمیسیون‌های قیمت خارج شوند و قیمت دارو به میزان واقعی‌ آن برسد همانطور که با قیمت‌گذاری مکمل‌های دارویی به کمک سندیکا‌ی مکمل‌های دارویی و غذایی شاهد آن بودیم که بسته‌بندی این داروها بهبود پیدا کرد و در موارد زیادی این داروها در دسته‌بندی با نمونه‌های خارجی رقابت می‌کنند.


کد خبر : 28467 || تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰